Binnen in Waarom blijft princiepsbeslissing rustoord uit? ovei Kalmte voor do storm De zaak Mallemolen verder F0S Interpellatie Roger D'Hondt legt onenigheid in PVV bloot! Willy Vernimmen Europarlementslid Freddy Willockx over de Politieke Toestand Eddy Dierickx IN MOZAMBIQUE STERVEN KINDEREN VAN HONGER. ZUID AFRIKA WEET WAAROM. 000-0000074-74 Decreet Partilafrekening Brief Politiek café SP-Groot-Aalst Maandag 15 juni om 20 u. Volkshuis, Houtmarkt 1Aalst Gezien de huidige situatie zal er een grote opkomst zijn. Ge lieve tijdig aanwezig te zijn. Is tweerichtingsverkeer wel mogelijk voor fietsers? Solidariteit Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 29 mei 1987 49* jaargang nr. 22 Weekblad van de S.P OCMW-voorzitter Aalst gedesavoueerd Tijdens zijn interpellatie over de perikelen rond de bouw van een nieuw rusthuis in de vorige gemeenteraadszitting heeft Roger D'Hondt gewe zen op het feit dat de overheid in Brussel, de Vlaamse Executieve in case het Minis terie van Gezin- en Maat schappelijk Welzijn, wachten op een princiepsbeslissing van de gemeenteraad om groen licht te kunnen geven aan het OCMW voor de ver dere behandeling van dit dossier. Voor die gemeenteraad had de voorzitter van het OCMW er bij de dienstdoende Burgemeester op aangedrongen de beslissing met spoed aan de agenda te plaatsen. Groot was dan ook de verwonde ring dat ook op de agenda van de gemeenteraad vorige week de prin ciepsbeslissing weer niet was opge nomen. «Door talmen en innerlijke diskussies zijn al maanden verloren gegaan, de reden waarom ik deze beslissing zelf aan de agenda van de raad heb geplaatst», zo stelde ge meenteraadslid D'Hondt. Met de oprichting van het nieuw rusthuis aan de Albrechtlaan ter vervanging van Sint-Lieven mag niet meer ge talmd worden. Dit om de reeds alomgekende afkeuringen voort vloeiend uit de middeleeuwse toe standen waarin de bejaarden aldaar moeten verblijven. In een decreet van 1985 is door de Vlaamse Executieve bepaald dat een principiële goedkeuring vereist is wil men in aanmerking komen voor erkenning en subsidies. Het zelfde doet zich voor voor de pro vinciale toelagen. De Gouverneur verwacht de dossiers teneinde eventuele kredieten in de begroting te kunnen opnemen. «Kan de Schepen voor het Grond beleid ons een stand van zaken meedelen in verband met de moge lijke verhuis van het Bloemenvere- De 'Werf te Aalst of hoe bouw ik een Cultureel Centrum op 20 jaar en dan nog steeds een werf, pag. 2 Het bejaardenbeleid te Denderleeuw, met een visie naar de toekomst, pag. 2 'Tuuttuut' zei de trein en het station reed weg of een kijk op 100 jaar spoorwegen te Zottegem, pag. 3 Jamais vu: Le Grand Hornu,pag. 5 Jaarlijkse vakantie van werklozen, pag. 6 Unieke duinwandeling, pag. 5 OCMW-voorzitter Richard Goossens: „Ik was woest" AALSIv^-'iDnton het niet meer aanhoren. Ik werd woest Het is erg dat men ntwoorden vanop de publieke tribune in de gemeenteraad. Daarom rostentatief opgestapt 's Namiddags nog krijg ik een telefoontje van het huis met de bevestiging dat de princiepsbeslissing over de bouw van het nieuw OCMLW-rustoord ter vervanging van Sint-Lieven, zeker zal behandeld worden door de 's avonds vergaderende gemeenteraad. Precies het tegenoverge stelde gebeurde", gaf een ontgoochelde OCMW-voorzitter Richard Goossens a]j kommentaar op het gebeuren betreffende het rustoorddossier dat ter kwam op vraag van oppositieraadslid Roger Dliondt (SP) tijden^^p^ste raadszitting. D"honl naar di tuin verder merkini ^,Wat erachter steekt? Als u maken, maar ik hang decla Lntwoord kon geven Ik niet uit", aldus ^MBW^BT"Rlchard Waarom vind haar oorzaak In eens verdaagd?". vraagt wat er voorviel tijdens de |ong- OCMVV-voorzitter Richard $te Aalsterse gemeenteraadszit Goossens zich af .Ik heb de tmg Daar waar verwacht werd reputatie een dwarsligger te zijn dat aan de raad het nemen van en over mijn verdere politieke een princlepsbeslisslng over de carrière mag Ik wel een kruis bouw van een nieuw OCMW- me«r worden getalmd", zet aan de Albrechtlaan worden voorgelegd, gebeur de dit niet Oppositieraadslid Roger DTiondi vroeg hierover tekst en uitleg .Door talmen en interne dis kussies zijn al maanden verlo ren gegaan En er mag niet hiermee verwees rende vervalda- rustoorden om ;idtèring in aan 'men. aan de nteu- dienen te beant- "bor Sint-Lieven is dit het geval vandaar de [zaak om een nieuwbouw te trekken Eerder reeds stel de OCMW-voorzitter Richard Goossens de residenten van Slnt-Lleven na de vervaldatum naar het binnenplein van het stadhuis te brengen, zo er geen haast gemaakt wordt met dit dossier .Het schepenkollege en gans de gemeenteraad en hopell|k ook de raad van het OCMW is begaan met de oprichting van het rustoord Ik moet iets recht zetten Pas vorige woensdagna middag werd me gevraag dit punt op.de agenda te zetten Er is een diskussie geweest over de procedure, maar die diskussie is in alle sereniteit verlopen tus sen. We willen een snelle prin- ciepsbeslissing, maar willen ook dal de volledige procedure wordt gevolgd', repliceerde waarnemend burgemeester An nie De Maght Volgens Dliondt Is er al sinds een |aar niets meer gebeurd voor het dossier Hij vroeg de stemming over het prindepsbe- slult .Zonder dossier kunnen we toch geen princiepsbesüssing nemen" wierp De Maght op Dliondt hield voor dat het sche penkollege wel degelijk over een dossier beschikt De meerderheids! rak ties van CVP en PW wezen de vraag van Dliondt af Voor de VU en de SP lichtten respektieveli|k Jan Caudron en Edgard Hoog huys hun onthouding toe. Cau dron wees op de bedenkingen van de VU-fraktie over de ln- plantingsplaals. Hooghuys zei voor het nemen van een prin ciepsbeslissing te zijn. Xet Is geen beletsel een princlepsbe slisslng tenemen en achteraf het dossier samen te stellen" In een schri|ven aan raadslid Dliondl geeft schepen Ghis Wll- lems te kennen dat het volledig dossier ter goedkeuring aan de gemeenteraad op 30 juni zal worden voorgelegd lAaa) Uit het Nieuwsblad van maandag 25 mei 1987. delingscentrum» vroeg D'Hondt verder. «U weet hoezeer dossiers met een slakkengangetje doorheen de admi nistratie laveren en hoeveel tijd er kan verlopen vooraleer de uitvoe ring van een projekt kan plaatsgrij pen. Om nog niet meer tijd te verspelen vraag ik U dan ook om het princiepe van de oprichting bij deze goed te keuren en de beslis sing zo snel mogelijk te betekenen aan het OCMW», zo besloot Roger D'Hondt een interpellatie die in politieke kringen veel wind heeft doen blazen. OCMW-voorzitter R. Goossens die op de raad aanwezig was stak zijn ontgoocheling niet onder stoelen of banken. Zaterdagmorgen ver klaarde hij tijdens een persontmoe ting dat zijn partijgenote waarne mend Burgemeester Annie De Maght wel over een dossier be schikte alhoewel dat ze dat op de gemeenteraad ontkende. Dat wijst er op dat De Maght de OCMW- voorzitter niet gunt waarop het OCMW recht heeft, met andere woorden dat ze haar partijgenoten in het OCMW boycot. Haar andere partijgenoot schepen Dooms werd op de gemeenteraad de mond ge snoerd toen hij aan Roger D'Hondt een antwoord wou geven nopens het ter beschikking stellen van stadsgronden aan de Albrechtlaan. Het debat was bij momenten hevig en het viel de aanwezige persmen sen en toehoorders op met welk laag alooi de waarnemend Burge meester het demokratisch recht van de raadsleden beknotte. Blijkbaar is De Maght er niet rustiger op geworden nu ze weet dat haar da gen als waarnemend Burgemeester geteld zijn. Binnen de 24 uren liet financiesche- pen Willems (CVP) aan Roger D'Hondt weten dat het dossier op 30 juni eerstkomende aan de ge meenteraad zal worden voorge legd. Daardoor gaan opnieuw twee mand verloren. Ruim 1 jaar gele den kondigde R. D'Hondt de op richting van het nieuw rusthuis aan maar blijkbaar heeft men geen haast. De aandachtige lezer zal zich nog de beroering herinneren die kort voor het jaareinde in de binnenstad ontstond naar aanleiding van de invoering van het éénrichtingsverkeer. Vooral de middenstandsgroe pering "Shopping Center" van Biezenstraat-Stations- straat had het erg moeilijk met de nieuwe verkeersrege ling en wilde terug naar het regime van "tweerichtingsver keer" in haar wijk. Acties van voorzitters, secretaris sen, perslui, burgemeester-schepe nen, verkeerscommissie en niet in het minst de nakende eindejaars- verkoop zorgden uiteindelijk voor een "wapenbestand" met de uit drukkelijke afspraak dat in de loop van de maand mei 1987 een evalua tie zou worden gemaakt van de verkeerssituatie. Wij zijn inmiddels eind mei (Nvdr.: 22 mei) en vanuit de omgeving van Schepen Durant, die de "evaluatie" toezegde, wordt dus enig initiatief verwacht. Het oorspronkelijk verzoek om dergelijke evaluatie te maken, kwam in eerste instantie vanuit de SP-fraktie, die daarbij stelde dat alleen een gespecialiseerde instel ling (op verkeerstechnisch vlak) hierover degelijk uitsluitsel kon geven. In tegenstelling tot wat sommigen daarover denken (bijv. Agalev) zal dat dus geen taak zijn voor de Verkeerscommissie, die trouwens naar aanleiding van de "Shopping Center"-perikelen nog steeds zon der voorzitter is en niet meer is samengekomen sedert 18 novem ber 1986. De belangrijkste vraag die men evenwel nu al kan stellen is wel: Indien de evaluatie wordt gehou den, zal de uitslag ervan dan bepa lend zijn voor een mogelijke nieu we verkeersregeling? Afgeleide vragen zijn dan ook: In dien de zienswijze "Shopping Cen ter" het haalt (beter tweerichtings verkeer op de "Stoeisjenbeirg"), komt Durant dan met een nieuw voorstel naar de gemeenteraad? In dien de zienswijze Durant het daar entegen haalt, zal "Shopping Cen ter" zich daarbij neerleggen? De "EVALUATIE" wordt uiter aard met spanning afgewacht! Dit is een element in de diskussie dat in de beginfase van de voorbe reiding van het éénrichtingsverkeer in de Verkeerscommissie meer dan eens werd ingebracht (o.a. door Werkgroep Leefmilieu en SP) doch dat uiteindelijk niet voor toepas sing vatbaar bleek. De Stedelijke Politie stelde dat het Verkeersbord Cl ("Verboden rich ting voor ieder bestuurder) ook toepasselijk is op fietsers en dat geen enkel bijkomend opschrift de betekenis van dat bord mag beper ken. Een uitzondering kan slechts bestaan indien de plaatsgesteldheid het toelaat, in het voordeel van de autobussen voor het gemeen schappelijk vervoer. Op vraag van raadslid Urbain Ver ekens bevestigde het Rechtskundig Departement van Touring-Wegen- hulp dit standpunt in zijn brieven van 1 en 3 december 1986. Hieraan werd trouwens een kort artikeltje gewijd in Ninove-Info. Blijkbaar was de discussie rond het "tweerichtingsverkeer voor fiet sers" daarmee beëindigd, doch niet voor Agalev-Ninove-Denderleeuw die rond witte donderdag (16.4) met een manifest uitkwam waarin de stelling werd verdedigd dat "tweerichtingsverkeer voor fiet sers" in een éénrichtingsstraat wel Lees door pag. 2 De regeringsgeilheid van Martens en Companen kent geen grenzen, dit is de algemene teneur van de verwikkelingen rond de Voerense burgemeester Happart sinds het weekend tot op heden. Het akkoord dat de topministers gisteren in de vroege ochtend bereikten is wel eenvoudig: het zaakje wordt zowat versast naar de traditionele "ijskast" en dat tot 1 maart 1988. Het zag er na het weekend echter allesbehalve schitterend uit voor de toekomst van de roomsblauwe regeringsploeg, hoewel, zó nieuw is dat gegeven nu ook weer niet. De koehandel tussen de topministers hadden een soortement akkoord uitgewerkt, een voorstel dat indertijd nog door minister van Binnenlandse Zaken Joseph Michel te berde werd gebracht en toen door de CVP van tafel werd geveegd; en ironie van de politieke loterij, hetzelfde voorstel betekende thans voor diezelfde partij de ultieme heilsboodschap. Van geloofwaardigheid en konsekwentie gesproken. Fraktieleider Van den Brande bleef echter mordicus dwars liggen zodat er opnieuw verder kon geruzied. PW en PRL van hun kant waren er als de kippen bij om het zogenaamde akkoord volledig te onderschrijven. Grandioos politiek doorzicht of hetgeen evidenter lijkt, de schrik om uit het machtsbootje te vallen. Nieuwe gespreksrondes dus en woensdagochtend kwam het zoveelste akkoord (voor hoelang?) uit de bus. Opvallend daarbij is dat vooral met data wordt gespeeld en dat de regering de bal naar de parlementsfrakties van de meerderheid gooide, dit evenwel ook op termijn. Een paar voorbeelden van de termijnvisie. José Happart raakt een aantal bevoegdheden kwijt, maar dat kan pas binnen enkele weken, na officiële betekening van de stukken aan de Limburgse Bestendige Deputatie. Dit K. B. zit trouwens vervat in het pakket volmachtsbesluiten dat nog moet worden goedgekeurd. Een andere deadline is 1 maart 1988, datum van een gepland wetsontwerp voor de regeling ten gronde van de kwestie rond de taalkennis van politieke mandatarissen. De PSC had nochtans herhaaldelijk geëist dit ontwerp dadelijk in te dienen maar bond dus duidelijk in. Trouwens, niets zal beletten dat Happart na de volgende gemeenteraadsverkiezingen opnieuw burgemeester wordt. Happart is maar tijdelijk "ontkleed". De parlementsfrakties - die van de meerderheid althans - moeten aan deze voorstellen nog hun fiat geven. De niet mis te verstane, openlijke dreiging van premier Martens toch op te stappen indien niet ALLE leden van de meerderheid het compromis steunen, zal wel vruchten opleveren. Wait and see. Martens VI heeft dus voor de zoveelste maal een regeringskrisis overleefd. Arm land, waar een staaltje communautaire dorpspolitiek al wekenlang het politieke leven bepaalt of beter... lamlegt. Recentelijk nog iets belangrijks gehoord over tewerkstellingsbeleid, sanering van de openbare financiën, e.d.m. Sabotage Op de gemeenteraad van dinsdag 19 mei 11. is nogmaals gebleken hoe slecht de ver houding is tusken het college van burgemeester en schepe nen (C.B.S.) en OCMW- voorzitter Richard Goossens (P.V.V.-L.S.W.). De aanleiding hiervoor is de bouw van een nieuw rustoord ter vervan ging van het archaïsche, middel eeuwse Sint-Lieven. Ondanks de dringende noodzaak en het wette lijk verplicht karakter ingevolge het dekreet van 5 maart 1985 houdende regeling van erkenning en subsidië ring van voorzieningen voor bejaar den wordt dit dossier nu al meer dan twee jaar gesaboteerd door het huidig stadsbestuur. - Het kan geen toeval meer zijn dat men in februari 11. gronden voor kwestieus rusthuis ter beschikking stelt aan de Aelbrechtlaan die niet vrij zijn daar het bloemveredelings- centrum er nog tot in het jaar 2012 kan over beschikken. - Het kan geen toeval meer zijn dat na meer dan 2 jaar aandringen van de OCMW-voorzitter bij het CBS om een principiële beslissing over de oprichting van een nieuw rustoord te treffen dit op de laatste gemeenteraad op voorstel van SP- raadslid D'Hondt door het CVP- P W-bestuur werd afgewezen, waarop de OCMW-voorzitter woe dend de raadszaal verliet. Boze tongen beweren zelfs dat het college zich ter zake zou laten lei den door een ondergeschikt stads ambtenaar en dat zelfs een PW- OCMW-raadslid enkele uren vóór de gemeenteraad op het college vertoefde voor deze kwestie. Ondertussen blijft de OCMW- voorzitter volledig verantwoorde lijk voor de uitvoering van eerder genoemd dekreet en dient tegen 31 maart 1988 (nog 10 maand) aan de opmerkingen van de brandweer commandant voldaan te worden. Naast het cultureel centrum en het nieuw stedelijk ziekenhuis wordt de bouw van een nieuw rustoord al weer een eindeloos, of moet ik stellen "uitzichtloos" dossier. Alleen de aanstelling van een ont werper (zoon van een CVP-raads- lid) gebeurde snel, zelfs vóór men over de nodige gronden beschikt. We zouden het een ludiek schouw spel kunnen noemen ware het niet dat vele oudjes een uitzichtloze dag slijten in de "krotten" van Sint- Lieven. In Mozambique heerst waanzin. Mensen sterven er massaal door honger, door de oorlog die Zuid-Afrika er voert Hier is dringend hulp nodig. Nu. Anders zijn we helemaal te laat. Geef Zuid-Afri- ka zijn zin niet! Schop een blok om en doe wat aan de honger. FONDS VOOR. ONTWIKKELINGSSAMENWERKING FOS Grasmarkt 105 bus 46,1000 Brussel Vermeld bij storting: "Mozambique"

Voor Allen | 1987 | | pagina 1