Geen konkrete vooruitzichten voor Zuidoostvlaams wegennet Binnen in Discriminatie lussen gehuwden en samenwonenden Aalst laat zijn krotwoningen staan tulïi Het Nike- "misverstand" zaterdag 6 juni 1987 BMJLOWIAMn BALLONVAART Vesten Geraardsbergen 18u00 de steek! C.V.P.-P.V.V.-reg Herman De Loor in de Vlaamse Raad J2 Dat de Zuidoostvlaamse re gio op het stuk van de wege- ninfrastruktuur door de na tionale overheid in het verle den alleen maar stiefmoeder lijk behandeld werd, is een oud zeer. Ondanks het feit dat de plaat selijke parlementsleden, even als het Aktiekomitee ter be vordering van de ekonomi- sche expansie van het arron dissement Aalst herhaaldelijk gepoogd hebben de aandacht op deze problematiek te vesti gen, brak volksvertegenwoor diger en Zottegems burge meester Herman De Loor de zoveelste parlementaire lans inzake de voor Zuid-Oost- Vlaanderen zo belangrijke verkeersaders rijksweg nr. 42 (56) Gent-Geraardsbergen en nr. 45 (80) Aalst - Ninove - Geraardsbergen - Brakel. Herman De Loor maakte als Zotte gems burgemeester van de gelegen heid gebruik om ook op het Zotte- gemse grondgebied alleen aan de hand van een viertal gevallen het afbraakbeleid inzake wegenwerken van de huidige nationale overheid scherp aan de kaak te stellen en de vinger op de wonde te leggen. Ten behoeve van onze lezers een samenvatting van deze voor de hele Zuidvlaamse regio uiterst belang wekkende tussenkomst, die mag beschouwd worden als de regel rechte vertolking van de wanhoop van een streek die tot nu toe versto ken is gebleven van elke ernstige overheidstegemoetkoming inzake ekonomische ontsluiting. Rijksweg nr. 42 Gent- Geraardsbergen Riolering in Gijzegem, pag. 2 Hoorzitting verkeersproblematiek Gijzegem, pag. 2 K. T.A.-Kabaret weer een reuze groot succes, pag. 6 °iie ScW>°N R.B.S. -Zandbergen treedt naar buiten, pag. 6 Steunmuur in de Melkbos, pag. 7 Een boek voor de vakbondsleiding, pag. 4 Hongersnood in Mozambique, pag. 8 Het besluit van de Vlaamse Executieve van 1 april 1987 beperkt opnieuw de stijging van de reële huurprijs voor het jaar 1987, althans voor een beperkte inkomensgroep. De maatregel houdt in dat de huurders met een inkomen tot 400.000 fr. (te verhogen met 40.000 fr. voor een gehuwd echtpaar en 40.000 fr. per kind ten laste) ten hoogste 15% meer dan vorig jaar moeten betalen. Aalst telt een grote hoeveel heid krotwoningen. Het stadsbestuur doet daar weinig of niets aan. Tijdens de ge meenteraad verklaarde Roger D'Hondt dat het zo niet ver der kan en haalde een spre kend voorbeeld aan van ver waarlozing. 2 txD UROPA IS OOK NOG MEER. Verzameling in 't Volkshuis y. Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr000-0952404-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 5 juni 1987 49' jaargang nr. 23 Weekblad van de S.P In verband met de rijksweg nr. 42 (56) Gent-Geraardsbergen wou Herman De Loor een eerste lans breken voor de korrekte respekter- ing van de fazering. 1) Op de vraag van Herman De Loor van 29 januari 1985 of de aanleg van slechts 2 i.p.v. 4 rijstro ken over het vak Oosterzele (Bale- gem) definitief is, had de heer Mi nister lakoniek geantwoord dat de aanleg van deze tweede rijbaan voorzien is, zodra de verkeersbe- hoeften dit zullen noodzaken. Onze volksvertegenwoordiger vroeg zich daarom af hoe men een gewest effektief kan ontsluiten, als men de weg, gericht op de ontslui ting, plots begint te koncipiëren vol gens de noden op korte termijn? Waar is de logica nog? Bovendien liggen de werken aan het genoemde vak inmiddels ruim twee jaar stil wegens de faling van de aannemer. Derhalve moet drin gend een nieuwe aannemer worden aangesteld. Wanneer zullen de no dige subsidies daartoe eindelijk worden vrijgegeven? 2) Ook wat betreft de daaropvol gende faze, zijnde het vak tussen 't Parksken te Balegem en de rijks weg nr. 415 (16) te Gijzenzele, is er tot op vandaag geen aanvang geno men met de werken. Deze hadden volgens een vroeger antwoord van de Minister nog in de lente van 1984 moeten starten. Lees door pag. 7 Vorige week stelde Herman De loor de discriminatie aan de kaak die Gemeenschapsminister Akker mans hierbij in het leven geroepen heeft tussen gehuwden en samen wonenden. Dit betekent immers zei hij, dat samenwonenden met een inkomen tussen 400.000 fr. en 440.000 fr. niet voor deze beperking in aan merking komen, terwijl dit wel het geval is indien ze getrouwd zijn. Herman De Loor wees er verder op dat het niet de taak is van de overheid om zich in te laten met de persoonlijke levenssfeer. De laatste jaren opteren trouwens steeds meer jongeren om samen te leven, even tueel met het oog op latere trouw plannen, maar niet noodzakelijk. Deze keuze is even respektabel als een andere en het komt de over heid niet toe deze te sanktioneren. Het argument dat gehuwden meer belastingen betalen dan samenwo nenden is hier trouwens niet van toepassing gezien het lage in komensniveau. Bovendien wordt een samenwonende éénverdieners- gezin fiskaal eerder benadeeld dan bevoordeeld door het stelsel van de splitting, in de hypothese dat het belastbaar inkomen bescheiden is. Om deze redenen vroeg hij in de eerste plaats om deze diskriminatie op te heffen! Verder was hij van oordeel dat de getroffen maatregel bovendien tot gevolg heeft dat personen die een inkomen van iets boven de grens van 400.000 fr. hebben nog steeds met zeer hoge huurprijsstijgingen kunnen gekonfronteerd blijven. De enquête van de Nationale Maat schappij voor de Huisvesting leert ons immers dat zelfs verhogingen van meer dan 50% niet uitgesloten zijn. Om deze redenen pleiten wij voor een herziening zei hij, waarbij de band tussen de netto-inkomensstij ging en de stijging van de sociale huurprijzen behouden blijft. Op die manier zou ook het probleem van gepensioneerden en andere vervangingsinkomenstrekkers op gelost worden die door de vervan ging van de abattementen door be lastingsverminderingen, hun netto belastbaar inkomen gevoelig zagen stijgen zonder dat daar een reële inkomensstijging tegenover stond. Verder kloeg onze volksvertegen woordiger ook nog de laattijdigheid van deze korrektie aan. U had kunnen weten zei hij tot de Minister, dat de huurprijzen begin 1987 opnieuw zouden stijgen ten gevolge van het aflopen van de beperkende maatregelen, maar u wenste niet in te grijpen. Het is pas na de massale reaktie van de scoiale huurders dat u heeft gereageerd. Dit ongenoegen en ook de ongerustheid van vele min der begoede huurders hadden kun nen vermeden worden als u op tijd had gereageerd, verweet hij Minis ter Akkermans. Een ander gevolg van deze laattij digheid is dat de sociale bouwmaat schappijen moeten opdraaien voor de extra lasten ten gevolge van de nieuwe reglementering, zei ons ka merlid. Immers de meeste maat schappijen hebben aan deze gelden reeds een bestemming gegeven. Zo zijn ons voorbeelden bekend van vennootschappen die hun basishuur hebben verlaagd of verbeterings- werken hebben uitgevoerd of dit van plan zijn te doen. Dus buiten de administratieve rompslomp die dit voor de maat schappijen meebrengt (herbereke ning van de huren, terugbeta ling,...) betekenen deze onver wachte verminderde huuropbreng sten voor de maatschappijen een financiële strop. Het gaat niet op om de financiële lasten ten gevol ge van een fout vanwege de minis ter op de rug van de sociale bouw maatschappijen te schuiven, zei Herman De loor. We vinden dan ook dat de Vlaamse Regering haar verantwoordelijk heid moet nemen en bijgevolg de financiële lasten van de beperking voor haar rekening dient te nemen, zo besloot ons kamerlid zijn tussen komst. Op de hoek van de Albert Lienart- straat en Vaartstraat staat sinds enkele jaren een burgerwoning leeg. Onlangs werd door de naast- wonende vastgesteld dat personen zich langs de openstaande deur toe gang verschaften tot het gebouw. Door de aangelande, en familiele den, werd tot vijfmaal toe telefo nisch kontakt opgenomen met de politie en stadsdiensten. Na lange tijd aandringen werd de deur ver grendeld. De ruiten van de woning zijn evenwel eveneens stuk en het gebouw is zowel binnenin als van buiten aan grote verwaarlozing toe. Zo zijn de keldergaten volgepropt met papierafval. Een niet gedoofde sigaret volstaat om deze woning in lichtelaaie te doen opgaan. De verregaande ver waarlozing geeft aanleiding tot in breken en het is een klein kunstje om langs de achterkoer het gebouw van de aangelanden ongezien te bereiken, aldus R. D'Hondt. De veiligheid van zowel de aange landen als de voorbijgangers zijn allerminst gewaarborgd. Welke maatregelen neemt het stadsbe stuur om dergelijke toestanden te voorkomen en wie wordt verant woordelijk gesteld bij een ongeval, vroeg het raadslid zich af. Ik neem aan dat er meerdere van deze situaties in onze stad aanwezig zijn. Waar kan de bevolking ze signaleren? Misschien kan men de eigenaars van dergelijke woningen aanmanen tot een grote opkuis in het kader van dorps- en stadsher- waardering of de aan de gang zijn de leefmilieukampagne. Het stads bestuur beloofde dit voorstel te onderzoeken maar kon geen kon- kreet antwoord geven op het geci teerde voorbeeld. Het wijst er an dermaal op dat het stadsbestuur een onsamenhangend beleid voert zonder panache. JP®JW§ m Hoelang nog gaat de roomsblauwe regering op de gekende lemen voeten wankelend voortploeteren. De chaos is inmiddels kompleet. Nog maar pas is de eerder lachwekkende - zeker voor buitenstaanders - zaak H. te V. (zoals de problematiek rond het Voerense dorpshoofd eufemistisch wordt genoemd) dooreen nepakkoord heel eventjes van de baan, of daar is al een nieuwe hond in het regeringskegelspel: defensieminister ridder de Donnéa is nu kop van jut, m.a. w. het "meningsverschil" met premier Martens over de al dan niet vervanging van de (verouderde - maar hoe zit dat met die nucleaire spullen?) NIKE-raketten is opnieuw een al te significante uiting van de constante aftakelingsprocessen en de verrottingsverschijnselen binnen de interne regeringskeuken. Een kleine toelichting. Minister van Landsverdediging de Donnéa blijft mordicus volhouden zelfs na een eerste niet al te vriendelijk gesprek met premier Martens die zijn ridder vóór enkele dagen op het matje riep, dat reeds op 22 mei laatstleden BESLIST werd de Nike's om budgettaire en bezuinigingsredenen niet te vervangen door modernere Patriot-raketten. De beslissing zou volgens hem trouwens tekstueel voorkomen in de notulen van de ministerraad. Eerste-minister Wilfried Martens, daarin uiteraard bijgetreden door zijn secondant-buitenland Leo Andermansna hun onderhoud met de Amerikaanse defensieminister Caspar Weinberger (hebben de Belgen van hem lik op stuk gekregen?) beweert dat de Donnéa enkel de toestemming had gekregen om "EEN VOORNEMEN" van de regering daaromtrent aan de NAVO-partners bekend te maken. Hoe dan ook, inmiddels zal de lezer allicht wijzer geworden zijn m. b. t. dit fameuze "misverstand", het zoveelste in een lange rij. Woensdag, eergisteren dus - maar uiteraard te laat om het resultaat in ons weekblad weer te geven - was er een spoedoverleg binnen het ministerieel komitee voor defensie rond de problematiek. Berust de ganse polemiek inderdaad op een "misverstand" (duidelijk tussen aanhalingstekens met alle vragen vandien over de nog enige resterende coherentie binnen de CVP-PSC ook op dat vlak, was er een "gat" in Martens' geheugen, of heeft de premier én in Washington én nadien terug in België een blunder van jewelste gemaakt? We zijn benieuwd welke bochten er thans zullen genomen worden om de scherven te lijmen, die zijn er trouwens sowieso. Inmiddels heeft de Donnéa de steun van VA KA gekregen. En met reden: wie kan immers aanvaarden dat in een tijd waarin jan-met-de- pet nog steeds schandalig gepluimd wordt via de regeringsmaatregelen, ca. dertig miljard frank aan dergelijke bewapening wordt uitgegeven. Bovendien wordt het met de dag duidelijker dat de veiligheid beter gediend wordt met vestandige afspraken en wederzijdse akkoorden dan met nog meer wapentuig van alle slag. De stunt van de landing op het Rode Plein te Moskou door een simpel sportvliegtuigje met omzeiling van alle gesofistikeerd radar- en onderscheppingsmateriaal is veelzeggend voor de waanideeën, zowel in Oost als in West, over afschrikkingsmiddelen als veiligheidsobject. De eindconclusies van de recente Algemene SP-Raad rond buitenlands beleid, vrede en veiligheid in die richting waren trouwens overduidelijk. Chris Vancoppenolle Federaal SP-secretaris

Voor Allen | 1987 | | pagina 1