Union Match geen onverantwoorde daden 1 Europese politiek... of dit wordt Belgisch Strikt leefmilieubeleid primordiaal voor Vlaamse Socialisten!! EDITORIAAL De afgang van Martens VI hoe lang nog Bijeenkomst werkgroep Sociale Zekerheid Geraardsbergen Binnen in SP/CSC-ArroRdissementsfederatie Aalst Maurice Minnebo burgemeester te Lede SP/CSC-Arrondissementsfederatie Aalst Vergadering arrondissementeel bestuor Willy Vernimmen Europees parlementslid jo o Vakbonden Duitsland De reakties ëêmmm Direktie Geraardsbergen Maandag 29 juni 1987 om 20 uur Volkshuis, Houtmarkt 1 te Aalst Eventueel geïnteresseerden zijn nog steeds welkom. Het volstaat een seintje te geven aan federaal sekretaris Chris Vancoppenolle en de nodige dokumentatie wordt U bezorgd. Net voor het ter perse gaan meldde de SP-afde- ling Lede ons dat kame raad Maurice Minnebo, thans eerste schepen, door de Leedse bestuursmeer- derheid zou worden voor gedragen tot burgemees ter, dit in opvolging van de onlangs overleden Jules Hendrickx (V.U.). Uiter aard komen wij hierop volgende week uitgebreid terug. Donderdag 2 juli 1987 om 20 uur Volkshuis, Markt 8 te Zottegem Agenda: - Verslag vorige vergadering - Sociale Zekerheid. Inleidingen: Willy Vernimmen (Europarlementslid) en Frank Vandenbroucke (Volksvertegenwoordiger). - Allerlei. Alle leden worden ten stelligste verwacht! Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 19 juni 1987 49* jaargang nr. 25 Weekblad van de S.P Ongeveer een jaar geleden kreeg ik het bezoek van een Duits Europees parlementslid in verband met de sluiting van een produktie-afdeling in Duitsland, behorende tot de zelfde groep als Union Match-Geraardsbergen. Hij overhandigde mij twee doku- menten, nl.: 1. een persmededeling van de direktie zelf, waarin zij de sluiting aankondigt; 2. een verslag van de bespre king in de Ondernemingsraad van deze afdeling. In de eerste nota wordt gezegd dat de onderneming dicht gaat en dat de produktie van publiciteitsluci- fers overgeheveld wordt naar Ge raardsbergen, en dit enkel en alleen om sociale redenen - wat trouwens in deze nota sterk benadrukt wordt. De kommerciële direktie blijft ter plaatse. Het betreft hier een pro duktie met ongeveer 110 arbeiders. Verder wordt gezegd dat de pro duktie van de lucifers naar Zweden wordt overgebracht. Tot zover nota nr. 1. Het is nogal normaal dat de vak bonden in Duitsland om enige toe lichting vroegen. Dit gebeurde door het stellen van een reeks vra gen aan de onderneming. De be langrijkste is wel: Waarom sluiten wij en niet Geraardsbergen? Het antwoord: Geraardsbergen is gele gen in een noodgebied en de sociale reden primeert. Verder moet een deel van de infrastruktuur nog ten gelde gemaakt worden en is er ook een probleem met de ontvangen Rijkssteun. Deze verklaring moet gezien worden in het licht van een verklaring "ondernemingvakbon den" in Duitsland. Er wordt zelfs gezegd dat de normale evolutie is dat op langere termijn alles in Zwe den zal gekoncentreerd worden. Maar multinationals veranderen wel eens van richting... zodat af wachten wellicht de boodschap is. De Duitse overheid heeft alles in het werk gesteld om de produktie te behouden, tot een bezoek aan de direktie in Zweden toe. Ikzelf heb trouwens direkt het stadsbestuur van Geraardsbergen ingelicht. Terzelfdertijd heb ik de nota aan kd. Vic Coesens overge maakt. Ik weet trouwens dat de vakbonden ter zake hun plicht heb- Geen uitbreiding postcomplex Aalst 2, pag.2 Meubelen op straat, rekening betalen, pag. 2 9e wijkfeesten te Burst, pag. 3 De voorstanders van het tweerichtingsverkeer te Ninove, pag. 6 Balletoptreden stedelijke muziekschool te Zottegem, pag. 6 Het eerste Vlaams Socialistisch tongres, pag. 4 ben gedaan, misschien niet spekta- kulair maar efficiënt. Ieder verwijt is bijgevolg uit den boze. De direktie schijnt nogal kittelorig na heel wat publikaties. Begrijpe lijk... maar ook hier moet de juiste maat gehouden worden. Alle ge ruststellende verklaringen ten spijt is het arbeidersaantal tot 135 teruggelopen. Wij zouden de laatste zijn om te beweren dat de plaatselijke direktie haar best niet heeft gedaan of doet, maar zeker is ook dat de werkelijke beslissingen niet in Geraardsbergen maar in Zweden worden genomen. Kwaadwilligheid en fantasieverha len horen bijgevolg nu niet thuis in deze problematiek. Wij hopen dat de publiciteitsluci- fers het mogen halen. De lucifersin dustrie is voorbij Heeft u al eens even nage dacht over de uitslag van de parlementsverkiezingen in Engeland? Kunnen wij dit resultaat zo maar naast ons leggen of stemt het tot nadenken over het Europese stemgedrag? Wat betekent heel concreet de overwinning van de «ijzeren dame»? Ik vermoed dat men in Engeland nog niet ter dege beseft wat hen is overkomen, waarvoor zij uiteinde lijk gestemd hebben. De kloof tussen werkgever en werknemer is duidelijk groter aan het worden. Ik vrees derhalve dat men in Engeland terugkeert naar de jaren twintig, naar die tijd waar de arbeider op klompen naar de fabriek trok en er kon werken aan een rampzalig loon. Hoogstwaarschijnlijk hebben in Engeland een groep van mensen blanco gestemd, als het ware hun stem vergooid, zich onverschillig opgesteld tegenover alles wat met politiek te maken heeft. Zij, samen met zovele anderen, zullen daar de komende jaren voor opdraaien. Wanneer wij naar ons eigen land kijken en de politieke evoluties van de laatste dagen volgen, klinkt het nogal in de oren dat wij eens te meer een extra uitgave bovenop de geschatte begroting hebben gereali seerd. Deze meeruitgave beloopt 40 miljard. Wij komen hierdoor aan het getal 260 miljard, daar waar er 220 miljard was voorzien. Waar gaan uw en mijn besparingen naar toe? Waartoe hebben al onze inle veringen al gediend wanneer we nu moeten vaststellen dat er terug een extra financiële put is gemaakt. Van tewerkstelling, wedertewerk- stelling of hoe u het ook noemen mag, heb ik nog niet veel gezien. Al deze bedenkingen doen mij na denken over ons stemgedrag. Wor-. den wij morgen het Engeland van vandaag? Ik hoop dat onze kiezers tijdig dit gevaar zullen inzien. Wanneer wij morgen nog willen genieten van de bestaande sociale voordelen en willen genieten van een pensioen, zal er dringend iets moeten veranderen aan de politie ke interesse van de doorsnee Belg. Een opdracht die ik meegeef aan iedere lezer en politiek mandataris. F. Verbrugge Met de zaterdag laatstleden gehouden open studiedag over gemeentelijk beleid inza ke leefmilieu en ruimtelijke ordening werd een reeks van tien studiedagen ter voorbe reiding van de gemeen teraadsverkiezingen. Het is ons inziens logisch dat de eerste studiedag net over leef milieu in zijn diverse aspecten ging, het is immers een steeds frekwenter voorkomend dis cussiepunt, waarvoor uiter aard primordiaal socialisti sche mandatarissen en mili tanten nog meer moeten ge motiveerd worden. De SP-federatie Aalst is zowat steeds een «groen uithangbord» voor de partij geweest, verpersoon lijkt door de acties van onze gewe zen minister van leefmilieu, thans volksvertegenwoordiger, Mare Galle. Uiteraard was hij de aange wezen figuur om deze studiedag voor te zitten. Ook ons gemeen teraadslid te Ninove Kd. Jacques Timmermans was actief: hij leidde de subwerkgroep ruimtelijke orde ning. De inleiding van Mare Galle genoot door de krachtdadige op stelling en de efficiëntie van de voorstellen nogal wat succes. We geven zijn visie dan ook onder staand terug. De leefmilieuproblematiek heeft in het socialistisch denken en in de programma's van de BWP, BSP en lees door pag. 5 CENTRALE Kcttertrotr, De regering Martens VI zit momenteel totaal verlamd, als gevolg van haar innerlijke tegenstellingen inzake tal van politieke dossiers. Haar koelkastpolitiek van de voorbije jaren met betrekking tot de communautaire problemen is daar zeker niet vreemd aan. Sedert geruime tijd komen met een regelmaat van een klok bepaalde netelige communautaire dossiers boven water en vormen aldus een bedreiging voor het verder bestaan van de regering. Dit is ondermeer het geval met de Voeren- affaire. Rond dit dossier heeft het bestaan van Martens VI al verscheidene malen aan een zijden draadje gehangen. Op de valreep kon Wilfried Martens telkens een compromis uit zijn mouw toveren, waarbij de belangen van de Vlamingen niet steeds naar behoren worden behartigd. De voorbije week heeft de Raad van State zich over het recent regeringscompromis uitgesproken en naar verluidt is zijn advies niet mals voor de regering. Het is dus opnieuw uitkijken of de Regering dit advies zal respekteren zoals Premier Martens in het Parlement beloofde, en of ook in dit geval de meerderheidspartijen zich daarbij zullen aansluiten. Zal de CVP zich met de visie van haar Waalse tegenvoeter, de PSC, in deze kwestie kunnen verzoenen en vice versa? Mocht zulks niet blijken dan riskeert Martens VI zeker binnen enkele weken over kop te gaan. Nu reeds doen allerlei geruchten de ronde omtrent vervroegde verkiezingen in het najaar. Niet alleen de Voerenkwestie maar ook de RTTen legerbestellingen blijven het voorwerp uitmaken van innerlijke verdeeldheid en spanningen. Bovendien komt Martens VI steeds onder grotere druk te staan van zijn eigen syndikale organisaties in verband met het soberheidsbeleid. De drie vakbonden van de overheidsdiensten steken hun ongenoegen niet onder stoelen of banken wegens het uitblijven van een serieuze kollektieve arbeidsovereenkomst voor het overheidspersoneel. Zij hebben de handen in mekaar geslagen om de strijd tegen deze regering aan te binden. Dit gemeenschappelijk vakbondsfront van de overheidsdiensten is vandaag vrijdag met zijn eerste aktie, namelijk een verwittigingsstaking van korte duur, begonnen. staking, die zal worden voortgezet daar men zich deze keer niet met een kluitje in het riet wil laten sturen. Bij dit alles: wijst het gekibbel tussen de Financieminister Eyskens en de begrotingsminister Verhofstadt omtrent de plannen tot belastingsverlaging ook niet in de richting van een nakende val van de regering? Pogen de regeringspartijen mekaar niet de loef af te steken.om in de beste elektorale positie te komen? Als de bevolking dit jaar naar de stembus wordt geroepen kunnen wij alleen maar hopen dat zij deze reaktionaire rooms- blauwe regering voor goed van de kaart veegt. Kameraden, laten wij ons op deze eventualiteit beginnen voor te bereiden.om hieraan mee te helpen. Paul Van der Niepen Senator

Voor Allen | 1987 | | pagina 1