Het eerste Vlaams Socialistisch Congres De Nieuwe Maand pakt uit met SP-dossier Ideeën voor een socialistisch gemeentebeleid d [CODEP Vijftig jaar geleden Herdenking V Vlaams Socialistisch Congres TUNNEL ZICHT? 4 - 19 juni 1987 - «Voor Allen» door C.S.C.-Vormingswerk Gewest Aalst Op 20 en 21 maart 1937 ging te Antwerpen een congres van de Vlaamse socialisten door onder het voorzitterschap van Camille Huysmans. Volks vertegenwoordiger Gust Bal thazar maakte gewag van het "Eerste Vlaamse Socialistisch Congres", alhoewel reeds in het begin van de eeuw te Gent door de BWP meerdere "con gressen" voor Vlaamse mili tanten werden georganiseerd. Geen enkel stond echter op zo'n hoog peil of was zo belangrijk als dit van 1937. Een congres op zijn tijd Toekomstperspektieven Geen vertaald socialisme 3£ NIEUWE MAANC Zaterdag 27 juni 1987 Aanvang: 9u30 - Einde: 12u30 Zaal: Arenbergschouwburg Antwerpen, Arenbergstraat 28 Programma 09.30 u.: Ontvangst in de foyer van alle aanwezigen waar gelegenheid is tot het gebruiken van een koffie en toastjes 10.00 u.: Aanvang met afwisselend optredens van de Nieuwe Scène met historische evokaties naar het programma van 1937 toe en spreekbeurten van: John Mangelschots, arrondissementsvoorzitter S.P. Georges Derieuw, Intergewestelijk Sekretaris ABVV Willy Claes, voorzitter Socialistische Mutualiteiten Karei Van Miert, Nationaal SP-Voorzitter Presentatie: Rachel Frederickx Tentoonstelling: Fotogalerij AMSAB in de foyer Uitgaven Luxe-programmaboekje met teksten, liederen en spreekbeurten Speciaal nummer Socialistische Standpunten. De Nieuwe Maand is het tijd schrift van KRITAK, onder hoofdredaktie van Brigitte Raskin. Regelmatig legt dit progressief magazine partijen op de werktafel. In het mei- juni nummer is dit de SP. De gemeenteraadsverkiezin gen zijn niet meer zo ver af. Het Vormingscentrum Her man Vos heeft vroeger al twee werken gepubliceerd die al wie belangstelling heeft voor de lokale politiek, zeker dienstig zijn. Het gaat om handleidingen die de lokale besturen administratiefrech telijk toelichten, nl. De ge meente in het brandpunt" en "Het OCMW in het brand punt". Aansluitend geeft het Vormingscentrum Herman Vos nu een map met 16 bro chures uit die stuk voor stuk aspekten van het gemeentebe leid toelichten. De hele map heet trouwens "Ideeën voor een socialistische gemeentebe leid". SPAARBANK Camille Huysmans, voorzitter van het eerste échte Vlaams socialistisch congres. Wie kon daar beter voor aangeduid Worden gezien zijn inzet voor de Vlaamse gelijkberechtiging van reeds vóór de eeuwwisseling. Het congres kwam op een ogenblik dat het voor de Vlaamse socialisten noodzakelijk was de stem te verhef fen. Aan de ene kant moest de re gering Van Zeeland, met socialisti sche deelname, zich verzetten te gen bepaalde fascistische stromin gen in ons land, die het politiek klimaat vergiftigden en vooral in het VNV en REX tot uiting kwa men; aan de andere kant dienden de Vlaamse socialisten een ant woord te geven op de zogeheten "Vlaamse Concentratie" die tussen de katholieke Vlaamse Volkspartij (KW) en het Vlaams Nationalis tisch Verbond tot stand was geko men met het doel alle krachten te groeperen om de politieke integri teit in Vlaanderen te waarborgen. De socialisten en de liberalen, die door de bisschoppen als "volks vreemd" werden bestempeld en in hun opvatting klaarblijkelijk niet tot de Vlaamse gemeenschap be hoorden, waren bij voorbaat uitge sloten. Ze zouden ook niet willen toetreden hebben vermits deze con centratie uitgesproken sympathieën had voor de fascistische leerstellin gen van Mussolini en voor het Hit- Ier-regime, dat erin geslaagd was het "gezag" te herstellen... Voor de Vlaamse socialisten was het congres een uitstekende gele genheid om duidelijk te stellen dat de strijd voor de verheffing van het Vlaamse volk niet zonder of buiten de vrijheid en demokratie kon ge schieden en tegelijkertijd om - vanuit hun socialistische visie - hun gehechtheid aan de Vlaamse zaak te betuigen. De tijd was aan gebroken om, zonder enige terug- Het arrondissementeel SP/ CSC-sekretariaat beschikt over een beperkt aantal gra tis ingangskaarten voor dit feestelijk herdenkingspro gramma. Belangstellenden gelieve kontakt op te nemen met federaalsekretaris Chris Vancoppenolle, Houtmarkt 1 te Aalst (tel.: 053/70.51.51 of 054/33.00.00). houdendheid, Vlaamse standpun ten in te nemen. De kulturele problemen waren door de ekonomische krisis enigs zins op de achtergrond gedrongen en de taalwetten van 1932 werden door de franstaligen omzeild of ge woon niet geëerbiedigd. De Vla mingen in het BWP hadden dus geen enkele reden om passief te blijven, temeer omdat vele van hun Waalse partijgenoten zeer aktief waren in de Waalse beweging en zich niet hielden aan de geest van het "Vergelijk der Belgen" dat in 1929 in de schoot van de partij was tot stand gekomen. Zeer radikale standpunten werden echter niet ingenomen. Het con gresthema "Voor een kultureel sterk Vlaanderen in een sociaal- ekonomisch geordeijd België" gaf al duidelijk de toon aan: voor kul turele autonomie, tegen federalis me. Het was uitsluitend de bedoe ling te onderzoeken hoe de socialis ten een kultureel sterk Vlaanderen mee konden opbouwen binnen de Belgische eenheidsstaat. Congres voorzitter Camille Huysmans be toogde in zijn openingstoespraak dat de Vlamingen binnen het Bel gisch kader een zelfstandigheid opeisen, die hen in de gelegenheid moet stellen zich kultureel ten volle uit te leven. Hij bepleitte een auto nomie die geen afbreuk zou doen aan de rechten van anderen, maar die zou leiden tot het wegwerken van bepaalde wantoestanden en tot volledige gelijkberechtiging. Deze stellingname zou als een rode draad door het congres blijven lopen. In de verschillende werkgroepen werd het congresthema uitgediept Ook Herman Vos, die reeds vroe ger een wetsvoorstel voor de fede rale inrichting van de Staat had ingediend legde zoals Vermeylen de nadruk op het overwegend be lang van de ekonomische verhou dingen omdat er geen kuituur denkbaar of mogelijk is, tenzij die berust op een grondslag van mate riële welvaart. De socialisten heb ben begrepen dat het noodzakelijk was de werkende bevolking uit de armoede te halen. De strijd voor meer medezeggenschap en meer politieke demokratie van de arbei ders heeft ook op de taaleisen een gunstige invloed gehad. De Vlaamse Beweging was een be weging van kleine lieden, waarin de maatschappelijke tegenstellingen een rol hebben gespeeld. Vos on derlijnde evenwel dat de Belgische eenheid uit ekonomische en inter nationale noodzakelijkheid ge handhaafd moest blijven en dat de Staat diende rekening te houden met het feit van de volkentweele digheid. Een staatshervorming was derhalve noodzakelijk, maar deze mocht niet leiden tot een splitsing of scheiding, wel tot een differen tiatie, zoals die door de partij reeds aanvaard werd voor alle kulturele en ekonomische organismen en waarbij het Parlement alleszins het onmiskenbaar en opperste orgaan van kontrole zou blijven. Ook Hendrik De Man betoogde dat de sociale en ekonomische toe komst van Vlaanderen niet buiten het Belgisch kader moest worden gezocht. De Man stond in zijn referaat uit voerig stil bij de aan gang zijnde industriële mutatie, de achteruit diende derhalve gezocht te worden in de wederaanpassing en de mo dernisering van onze nijverheden, met daaraan gekoppeld de verho ging van het levenspeil der arbei ders, ook op moreel en intellek- tueel gebied. Het hangt van de Vlaming zelf af - betoogde De Man - om de juiste verhouding te vinden tussen de krachten die ge richt zijn op de oplossing van de taalkwestie en deze die de strijd voor de volksverheffing op sociaal gebied voeren. Hij bezweerde de Vlamingen in ieder geval alle complexen van zich af te schudden. Door het hoog staand peil van het congres werd bewezen dat de Vlaamse socialisten al te lang in een "vertaald socialis me" hadden berust. Van het volgend congres, dat zoals afgesproken in Gent zou doorgaan, is niets meer in huis gekomen. Door de toenemende oorlogsdrei ging en de innerlijke moeilijkheden waarmee de BWP te kampen had, ging de aandacht naar andere pro blemen. Toch heeft men onder im puls van de socialisten in de rege ring voor 1940 in verband met de Vlaamse eisen nog vooruitgang kunnen boeken. In 1938 werden de kuituurraden ingesteld en werd of ficieel aanvaard dat, in het kader van de eenheidsstaat, iedere taalge meenschap over kulturele autono mie moest kunnen beschikken. Ook werd onder impuls van Julien Kuypers de splitsing van het Depar tement van Openbaar onderwijs goedgekeurd. Als we vandaag - vijftig jaar later - op de werkzaamheden van het eer ste Vlaams socialistisch congres te rugblikken is het opmerkelijk dat, ondanks de gewijzigde situatie, een aargang 30 nr. 4 mei 19Ö7 -W August Vermeylen, Herman Vos en Hendrik De Man, Vlaamse socialisten van het eerste uur, zorgden op het congres voor de drie belangrijkste politieke referaten, elk op hun specifiek terrein de toekomst van Vlaanderen behandelend. door o.a. Julien Kuypers, Hendrik Fayat, Robert Van Vlaanderen, Eduard Anseele Jr., August De Block, Alfons Vranckx, Désiré Bouchery, Lode Craeybeckx, Wil lem Pee, Ger Schmoock, Raymond Herreman, Franz J. Willems, Jef Rens, Jan Vranckx, Frans Zoete en de professoren Blancquaert, De Keyser en Vlayen. Allen pleitten voor een kulturele ontvoogding, gekoppeld aan betere leef- en werkomstandigheden voor de ar beidende bevolking. Op de plenum-vergadering werden in drie belangrijke referaten de toe komstperspektieven toegelicht. In zijn toespraak "Vlaanderen in het kader van België" kantte August Vermeylen zich tegen het nationa lisme dat Vlaanderen uit het Bel gisch verband wilde losmaken en geen rekening hield met de vele faktoren, die het leven van een volksgemeenschap uitmaken. De taal was volgens Vermeylen belang rijk omdat ze de mens toelaat zich vrijer en sterker te voelen en zich te kunnen ontwikkelen op de meest natuurlijke manier, maar de taal kwestie mocht niet als een middel worden aangewend om hem van een ruimer ideaal verwijderd te houden. Vermeylen ging uit van de stelling dat ingevolge de demografi sche ontwikkeling de Vlamingen op demokratische wijze alles konden krijgen wat ze behoefden en sterk genoeg zouden zijn om op eigen bodem de wet te stellen en de kultuurautonomie door te drijven. Federalisme zou volgens hem de eerste stap zijn naar een scheiding, die ons zou verzwakken. gang van de traditionele zware nij verheden in Wallonië die gegroe peerd zijn rondom de steenkool mijnen en de voortschrijdende in dustrialisatie in Vlaanderen met nieuwe bedrijven, die op technisch gebied een toekomstgerichte rol spelen. België kon volgens hem slechts gered worden wanneer men zou ophouden alles op de uitvoer van zware produkten te zetten en zich meer op de afwerking van verfijnde produkten zou toeleggen, wat de inzet van de gekwalificeerde arbeidskrachten impliceert. De op lossing van de Vlaamse kwestie aantal van de behandelde thema's aktueel zijn gebleven zoals o.m. het vraagstuk Brussel, de demokratise- ring van het universitair onderwijs, de industrialisatie- en reconversie- problematiek... Het zijn vooral de strukturen die sindsdien een gron dige wijziging hebben ondergaan. Niet alleen werd de kultuurautono mie een voldongen feit, maar ook de politieke strukturen werden vol ledig opgesplitst. (p.d.b.) Uit Doorbraak '80, juni 1987 Op een 25-tal bladzijden wordt de partij uitgerafeld. Kritiek en boude uitspraken worden zowel door De Nieuwe Maand-redaktie als door de SP-top niet onder stoelen of banken gestoken. Luk Notredame heeft het o.m. over tien onbewezen vaststellingen over de SP. Zij la veert tussen straat en staat, heeft moeilijkheden met haar strategie, zeker als oppositiepartij, trouwens een totaal nieuw gegeven, kan Mar tens 6 moeilijk pareren. De socialisten raken trouwens uit gehongerd en de interne diskussie ontbreekt. De SP blijft afwezig op belangrijke terreinen en moet reke nen op een schizofrene aanhang. Zij kruidt pragmatiek met populis me. De partijtenoren reageren even scherp met een aantal uitspra ken. Tobback: "Als iemand een beter recept kent om oppositie te voeren wil ik dat graag horen." Van Miert: "De grootste desillusie uit mijn leven is dat men over 'De Morgen' zogenaamde kritische in- tellektuelen om het even wat kan laten vertellen, als het maar anders klinkt." Willockx: "Martens verkoopt zijn eigen principes. Als demokraat vecht ik liever met de blote vuist tegen een duidelijke liberaal dan tegen een heimelijke hypokriet." Claes: "De kristendemokraten heb ben vandaag een positie verworven waardoor het zo gevaarlijk, zo niet onmogelijk wordt, om dit land zon der hem te besturen." Mare Le Bruyn brengt zijn ervarin gen naar voor als Doorbraak-socia- list in Antwerpen en Marij Aerts heeft het over de vrijpartij tussen SP en Onafhankelijken in de SPE te Leuven. Een goed dossier waar bij iedereen wel eens de wenkbrau wen zal fronsen, maar dan elk bij een andere passage. Wie de wenk brauwen niet fronst denkt trouwens niet. (f.d.b.) De Nieuwe Maand krijg je maandelijks in de bus voor 1.200 frank. Dit nummer kost 140 frank en je krijgt het door dit bedrag te storten op rek. nr. 001- 0887002-13 van Kritak-tijd- schriften. Vermelding: De Nieu we Maand. De katernen behandelen volgende deelterreinen van de gemeentepoli tiek: 1. inspraak en informatie; 2. fi nanciën (met aandacht voor het tewerkstellingsbeleid); 3. de vor men van openbaar beheer; 4. poli tie; 5. openbare werken; 6. ver keer; 7. onderwijs; 8. cultuur; 9. jeugd; 10. sport; 11. sociaal; 12. gezondheid; 13. huisvesting; 14. ruimtelijke ordening; 15. grondbeleid; 16. leefmilieu. Alle brochures zijn volgens een vast stramien opgebouwd. Ze be schrijven kort de vigerende wetge ving inzake het behandelde onder werp, geven mogelijke krachtlijnen van een socialistische visie aan en sommen dan een hoop maatregelen op die je vanuit die optiek op plaatselijk vlak kunt nemen. Voor alle duidelijkheid wijzen we erop dat in de map enkel suggesties voor een socialistisch gemeentebe leid worden meegegeven. Of ze in de konkrete realiteit worden omge zet, hangt af vande lokale situatie, de mogelijkheden van het gemeen tebestuur, de politieke krachtsver houdingen in de gemeente en de inzichten van de plaatselijke socia listen. De map is zo opgevat dat ze mak kelijk kan worden gehanteerd. Ze wil een handzaam naslagwerk zijn. Je hoeft trouwens niet de hele map ineens aan te kopen. Elk katern is afzonderlijk verkrijgbaar. Prijs: voor de hele map betaal je 350 fr. in losse verkoop of 250 fr. in kursusverband (incl. 40 fr. portkos- ten). Voor elke brochure betaal je 25 fr. in losse verkoop of 20 fr. in kursusverband. Per verzending re kenen we dan de portkosten afzon derlijk aan. Meer informatie krijg je op het Vormingscentrum Herman Vos, Agoragalerij, Grasmarkt 105 bus 42, 1000 Brussel (02/511.50.53). Daar kan je een en ander ook bestellen.

Voor Allen | 1987 | | pagina 4