Vrouwen leven langer dan mannen Elk iaar 140 milioen Europeanen op vakantie SOMMIGEN WIJZEN OP JE PLICHTEN I SOLAC WIJST OP JE RECHTEN werklozen Oudere volledig werklozen Vakantienummer "Switch Vakantiebeurs voor vrijwilligers Openstaande betrekkingen I I I I I Jaarlijkse vakantie werklozen Projekt 84 over erfrecht KTA LIEDEKERKE OPEN-DEUR-DAG I N U O O K I 8 -19 juni 1987 - «Voor Allen» Praktische formaliteiten Opgelet Van de 254 miljoen volwas sen inwoners van de Europe se Gemeenschap gingen in 1985 143 miljoen Europeanen voor minstens vier dagen met vakantie. Om verscheidene redenen hebben 58 miljoen mensen dat jaar geen vakantie kunnen nemen. Zij waren echter het jaar daarvoor wel met vakantie geweest en wa ren van plan het volgend jaar ook weer te gaan. Maar er is ook een grote groep, 53 mil joen, die nooit met vakantie gaat. Van de 143 miljoen die er wel op uittrokken is bijna 50 miljoen dat jaar verschil lende keren met vakantie ge weest. Slechts 1 weigerde te antwoorden. UITNODIGING Zaterdag 27juni 1987 van 15.30u tot 18u. DIENSTPLICHT RECHTEN VAN DE DIENSTPLICHTIGEN VECHTEN VOOR DE RECHTEN VAN ALLE DIENSTPLICHTIGEN DOE MEE Terug te zenden naar SOLAC v.z.w. Hoogstraat 42 1000 Brussel Do volledige werk! wensen om hun vakantie van vier weken vrijstellii gedurende de ma; zijn verplicht om op juli te gaan stempelen, stelling begint maar derdag 2 juli 1987 donderdag 30 juli 1 ken 21 juli inbeg: Ook is er op vrijdag 31 juli 1987 vrijstelling (toelating nister), zie ook de ches, die in elk st< door de RVA zijn De volledige werkl vakantiegeld ontvai in 1987, voor de 1986, zijn verplicht naar onze plaatselij (werkloosheid) te ki bezit van hun strooi vakantiechèque. worden in vermi bracht bij de uitkerii maand waarin zij nemen. De volledig we sen om later vrijstelling te n plicht de dagelijkse trole te volgen stempeldagen, ti zijn vrijstelling ten de periode de maand juli 1 plicht om het f< in te vullen in beschikking ligt lokaal (niet in het organisme) De werklozen mogen vier weken vakantie nemen (d.w.z. 24 werkda gen, zon- en feestdagen niet-inbe- grepen), op gelijk welk ogenblik van het jaar. - De werkloze die recht heeft op vakantiegeld kan zijn vakantie nemen naar eigen keuze, in één of meerdere keren. - De werkloze die geen recht heeft op vakantiegeld moet 18 van de 24 werkdagen in één keer (onon derbroken) opnemen. - De werkloze die slechts gedeelte lijk recht heeft op vakantiegeld kan zijn vakantie als volgt opnemen: de door vakantiegeld gedekte da gen: naar eigen keuze in één of meerdere keren, de niet door vakantiegeld gedekte dagen: in één keer behalve de 6 werkdagen waarover hij vrij kan beschikken. Vóór de vakantieperiode moet de werkloze een formulier A 153 C invulen. Dit formulier is beschik baar op het gemeentelijk kontrole- bureau. Een dubbel van dit formu lier moet bij de kontrolekaart ge voegd worden. Deze formaliteit moet niet vervuld worden: 1. Wanneer de vakantie genomen wordt tijdens de door de RVA vastgestelde periode: 2 juli tot en met 30 juli of: 2. wanneer de vakantieperiode minder dan twee weken bedraagt. De werkloze duidt de niet door vakantiegeld gedekte dagen op zijn kontrolekaart aan met de letter "V", de door vakantiegeld gedekte dagen met de letters "BV". Deze regels zijn niet van toepassing op het onderwijzend personeel. Frangaises die nu worden geboren hebben een levensverwachting van 78,8 jaar. Een Portugees die dit jaar wordt geboren mag verwachten 68,86 jaar te leven terwijl zijn vrouw als zij op dezelfde dag als hij op de wereld komt, een goede kans maakt om 76,55 jaar oud te worden. Daar staat tegenover dat een Frangaise van dezelfde leeftijd als het Portu gese echtpaar mag verwachten dat ze 78,8 jaar oud wordt. Neemt men echter de leeftijdsgroep van men sen die vandaag veertig jaar zijn dan hebben de Nederlandse vrou wen de meeste kans op het langste leven, nl. 81 jaar, direkt gevolgd door de Spaanse vrouw die volgens de berekeningen 80,56 jaar zal wor den. Onder de mannen van veertig zijn de Luxemburgers de zwakke broeders die "maar" 72,4 jaar ha len. Maar zelfs de taaiste onder de Europese mannen, en dat is de Griek, kan maar hopen op een leven van 75,58 jaar. Als een gevolg van dit alles zal er een overschot aan vrouwen zijn. In Frankrijk is dat 8,1% voor hen die thans geboren worden en 7,3% voor hen die momenteel 40 jaar zijn. Bij de Grieken is het vrouwen overschot wat mindqr maar toch respektievelijk 4,2 en 3,37%. De volledig uitkeringsgerechtigde werklozen die 50 jaar of ouder zijn en een blijvende arbeidsonge schiktheid van 1 tot 65 procent bewijzen worden vrijgesteld van stempelkontrole, indien zij min stens twee jaar volledig werkloos zijn en in de vier voorafgaande jaren tenminste 624 dagen werk loosheidsvergoeding van volledig werkloze hebben ontvangen. Alle volledig werklozen van 55 jaar of ouder worden vrijgesteld van de dagelijkse stempelkontrole. Deze werklozen dienen geen arbeidson geschiktheid te bewijzen. Tevens worden zij vrijgesteld van de in schrijving als werkzoekende en kunnen zij niet worden uitgesloten wegens langdurige werkloosheid (artikel 143). De rechthebbenden moeten een aanvraag tot vrijstelling (speciaal formulier 153 bis of 155) indienen bij het gewestelijk werkloosheids bureau van de R.V.A. Informatie bij de ABW-Werklozendienst, Houtmarkt 1, 9300 Aalst. Tel.: 053/ 21.11.63 en 053/21.30.42 en in de gewestelijke ABW-kantoren. ,91 Het juninummer van het nieuw jongerentijdschrift "Switch" staat volledig in het teken van vakantie met informatie over jongerenva kantie, alternatieve reizen, vakan tiebudget en vrijwilligersvakantie. "Switch" is te verkrijgen bij het sekretariaat van de Socialistische Federatie van Plaatselijk Open Jongerenwerk, Sint-Jansstraat 32- 38, 1000 Brussel, tel.: 02/515.03.31 en 02/515.03.32. Een los nummer kost 60 fr. en de abonnementsprijs bedraagt 230 fr. te storten op reke ning 870-0001026-32 van S.F.P.O.J.W., Sint-Jansstraat 32- 38, 1000 Brussel. Een andere vakantie... een vakan tie die je deelt met minderbedeel den, waarbij je je inzet voor ande ren. Het kost je misschien meer inspanning maar het kan je ook veel voldoening geven. Onder de titel "Vakantiebeurs voor vrijwilligers" stelt het Platform voor Voluntariaat in een brochure, een 44 verenigingen voor die be gaan zijn met gehandicaptenzorg, opvangcentra voor mentaal, fysisch en sociaal zwakke kinderen, leefmi lieuverenigingen, bouwkampen, buurtwerken, enz. Het Platform voor Voluntariaat stelt deze brochure ter beschikking van alle geïnteresseerden, al richt deze informatie zich meer biezon- der tot de jeugd vanaf 17 jaar. Belangstellenden kunnen de nieu we brochure "Vakantiebeurs voor vrijwilligers" schriftelijk aanvragen op het sekretariaat van het Plat form voor Voluntariaat v.z.w., Spastraat 32, 1040 Brussel, tel.: 02/ 230.15.40, mits toevoeging van een bankbriefje van 50 fr. Van de mensen die thuis zijn geble ven kon een groot deel (44%) niet weg wegens geldgebrek. Maar er waren er ook die gewoon liever thuisbleven terwijl anderen niet weg konden vanwege werk (16%) of om gezondheids- of familiale redenen (22%) of om een combina tie van deze redenen. Bij de overtuigde vakantiegangers neemt Nederland de eerste plaats in. Twee van de drie Nederlanders gaan elk jaar op vakantie. Daarna komen de Denen die op korte af stand gevolgd worden door de Brit ten, de Duitsers, de Fransen, de Luxemburgers en de Italianen. In de overige landen van de Gemeen schap zijn de vakantiegangers ge woonlijk in de minderheid. Dit gaat van 46% der Grieken tot 44% Spanjaarden, 41% Belgen, 39% Ie ren en 31% Portugezen. België is een eigenaardig geval. Het land behoort tot de groep landen met hogere inkomens en zijn noordelijk Bij een overlijden hoor je vaak zeggen: "Waarom heeft die man geen testament gemaakt? Waarom is hij niet meer vooruitziend?". Inderdaad, een heleboel mensen stellen zich vragen omtrent het hoe en waarom van erfrecht. Om hier aan tegemoet te komen heeft Pro jekt 84 haar nieuwe vormingskur- sus aan dit onderwerp gewijd. In ons programma komt u meer aan de weet over de volgende punten: Hoe moet een testament worden opgemaakt? Wie zijn onze erfgena men? Hoe wordt een nalatenschap toegewezen? Wie kunnen wij ont erven? Hoe kunnen wij onze naast verwanten bevoorrechten? Heb je interesse om deze kursus in jouw afdeling of wijk te organise ren of bij te wonen, neem dan kontakt met ons op. Trouwens, ons vormingspakket biedt nog meer boeiende kursussen zoals daar zijn: je huishoudbudget beter beheren; zuiniger omgaan met energie; uw huisapotheek, een gifkamer? Elk van deze kursussen wordt in de loop van een halve dag behandeld. Wij zorgen telkens voor de volledi ge begeleiding en de bijhorende brochure. Ben je geïnteresseerd in ons vor mingsaanbod? Wil je een uitgebreide folder over één van onze onderwerpen? Kort om, wil je er meer over weten? Bel of schrijf ons dan: Projekt 84, Kei- zerslaan 13, 1000 Brussel. Tel.: 02/ 513.28.78 (Vera Claes). R.V.A. De Rijksdienst voor Arbeidsvoorzie ning zal eerlang een vergelijkend be kwaamheidsexamen inrichten met het oog op het samenstellen van een wer vingsreserve voor zijn Centra voor Be roepsopleiding: - Instrukteurs AUTOMECANICIEN (m/v) - Instrukteurs PLAATSLAGER- KOETSWERK (m/v) Leeftijd: min. 24 jaar, max. 55 jaar. Houder zijn van een diploma van het lager secundair technisch onderwijs (vroeger A3 of B2) en het bewijs leve ren van tenminste vijf jaar in het be roep. Bij gebrek aan diploma moet het bewijs geleverd worden van een nuttige praktijk van tenminste 10 jaar. Het inschrijvingsgeld bedraagt 300 fr. te be talen door storting op PR 000-1431695- 72 van de RVA, Keizerslaan 7 te 1000 Brussel met vermelding naam kandidaat en examen. Uiterste inschrijvingsdatum: 15 JULI 1987. Inschrijvingsformulier en examenpro gramma zijn tijdens te kantooruren ver krijgbaar bij de RVA, Direktie Be roepsopleiding, Examensekretariaat, Keizerslaan 7 te 1000 Brussel, tel.: 02/ 513.89.42 - toestel 1065. klimaat kan niet bepaald aantrek kelijk genoemd worden en toch zijn er maar relatief weinig Belgen die er jaarlijks op uittrekken. De meeste Europeanen nemen in de zomer vakantie en wel in de maanden juli en augustus. 62% neemt in de zomer zijn "grote" vakantie en 21% een bijkomende vakantie. De eerste groep blijft gewoonlijk zo'n 17 dagen weg en de tweede ongeveer 10 dagen. Zowel voor de grote als voor de korte vakantie gaan de vakantiegangers het liefst per auto - voor de twee groepen is dat respektievelijk 68% en 67%. Van de andere vervoers middelen gebruiken de twee groe pen respektievelijk 14 en 14% de trein, 13 en 18% het vliegtuig, 10 en 11% de autobus en 5 en 5% de boot. Natuurlijk wordt er ook van verschillende vervoermiddelen in een vakantie gebruik gemaakt. Een derde van de vakantiegangers gaat in een hotel logeren, 17% (12%) huurt een appartement, 16% (12%) kampeert in tent of caravan en 21% (31%) neemt tijde lijk zijn intrek bij vrienden of ver wanten. Slechts een op de vijf Eu ropeanen geeft de voorkeur aan een georganiseerde vakantie terwijl 80% zichzelf liever redt. Het merendeel van hen die er op uittrekken is erg tevreden over zijn vakantie met een waardering van 8,2 op de 10 ongeacht of hij nu naar het buitenland is geweest (30%) of dat hij in eigen land is gebleven (70%), of hij nu naar zee gegaan is (52 en 29%) of naar het platteland (25 en 28%) of naar de bergen (23 en 24%) of naar de verschillende steden (29 en 25%). Onder de landen die de voorkeur van de vakantiegangers genieten staat Griekenland bovenaan op korte afstand gevolgd door de groep van drie zuidelijke landen, Spanje, Italië en Frankrijk. Bij de landen die door het grootste aantal EG-burgers minstens eenmaal be zocht is staat Frankrijk bovenaan met 34%, daarna komt Spanje met 30% en Italië met 28%. 31% van de EG-burgers heeft nog nooit een andere lidstaat bezocht en vrijwel allen wensen dat te doen. Zoals uit deze cijfers blijkt zijn de Europeanen gek op reizen. De ge gevens zijn ontleed aan een uitge breide studie vol interessante gege vens die op verzoek van de Europe se Commissie werd samengesteld. Eurofocus flMS Pamelsestraat 100 -Leerlingen aan het werk tentoonstelling ruimte-aëronomie -Voorstelling van het werk van de leerlingen -Informatie over de school Wat je er ook over denkt, of je dienstplicht belache lijk of noodzakelijk vindt, je moet er rekening mee hou den. Anders krijg je er een pak problemen mee. SOLAC kent die en wil die graag uitleggen. Recht op uitstel, vrijlating of vrijstelling, statuut van gewetens bezwaarde, de rechten van de soldaat, er valt heel wat van te vertellen. Dat doe je niet alleen. Opkomen voor het volwaar dig demokratisch en sociaal statuut voor alle dienst plichtigen is de opdracht van SOLAC. Werk mee aan de uitbouw van SOLAC. Wij proberen zoveel mogelijk plaatselijke kernen op te richten. Jouw inzet, hoe klein ook heeft zijn belang. Word vrijwilli ger of kontaktpersoon voor jou gemeente of streek. Alle Solac-medewerkers krijgen een degelijke vorming en een administratieve en materiële ondersteuning van hun aktiviteiten. Wil je mee werken met SOLAC, vul dan de strook on deraan in, je ontvangt dan een «Handleiding voor Solac-medewerkers» en een uitnodiging voor een kontaktbijeenkomst. Ik ondergetekende, Naam: Adres: telefoon ben kandidaat voor plaatselijke SOLAC-medewerkers. Ik ontvang de «Handleiding voor SOLAC-medewerkers» en wordt uitgenodigd voor een kontaktbijeenkomst. Handtekening -l- datum

Voor Allen | 1987 | | pagina 8