Binnen in Europa was ook meer ffiBE - m volledige werklozen Wijziging werklozen "Gezinshoofden" Zoals reeds voor de Senaat, ook voor de verkiezing van volksvertegenwoordiging Een vleugje geschiedenis Prioritaire behandeling Onze kiesarrondissementen Salami-taktiek Amendement De Loor, Galle Buurtcomité «Provincieweg Hillegem» Historiek r% ff |l Meer dan anderhalve maand was Geraardsbergen in de ban van Europa. "Voor Allen" brengt op pagina 4 een fotoreportage. Onderhoudsgeld Verwanten in opgaande lijn In voegetreding 0> 5T j T Loo Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 26 juni 1987 49' jaargang nr. 26 Weekblad van de S.P. Ml w Arrondissementen Aalst en Oudenaarde worden samengevoegd Op donderdag 18 juni keurde de Kamer het wetsvoorstel goed dat voorziet in de sa menvoeging van de admini stratieve arrondissementen Aalst en Oudenaarde voor de verkiezing van de volksverte genwoordigers. Dit wetsvoor stel wordt nu overgezonden naar de Senaat, waar de CVP-PVV-meerderheid wel licht zal trachten het ook daar een prioritaire behandeling te geven, opdat het zo vlug mo gelijk wet zou worden. Dat betekent dus, dat wellicht bij de volgende parlementsverkiezing, tenzij deze in de eerstkomende maanden zouden plaatshebben, voor beide arrondissementen sa men en dit zowel voor de Senaat als voor de Kamer zal dienen gestemd te worden. De aanpassing van het aantal in elk arrondissement te begeven parle mentszetels aan de gegevens van de laatste volkstelling op 1 maart 1981, bracht voor het arrondissement Oudenaarde met zich dat het aantal kamerzetels werd verminderd van drie tot twee. In de praktijk komt dit erop neer dat beide zetels via het stelsel van de apparentering worden toegewe zen, aangezien geen enkele partij de helft (50%) of meer van de stemmen behaalt. Bij Herman De Croo was na de parlementsverkiezing van 13 okto ber 1985 wellicht de schrik om het hart geslagen en vreesde hij in de toekomst wel eens zijn kamerzetel te zien verloren gaan. Binnen de PW-federaties Aalst en Oudenaarde werd dan ook, en dit onder zijn impuls, besloten te age ren tot het samenvoegen van beide gebieden tot één kiesarrondisse ment voor de Kamer. Evenwel wetende dat zijn liberale partij niet bij machte is om dit alleen door te drukken in het parle ment, nam hij Paul Tant, de CVP- verkozene in het arrondissement Oudenaarde, onder de arm om te bewerkstelligen dat ook de CVP zich voor de kar zou spannen. De Croo's opzet slaagde want op 16 maart 1987 legde Tant een wets voorstel neer in de Kamer tot sa menvoeging van de twee arrondis sementen. Dit wetsvoorstel werd mede-ondertekend door Van Ren- terghem (PW-Aalst), Van Wam- beke (CVP-Aalst) en Caudron (VU-Aalst). Ook aan de SP-kamerleden Galle en De Loor vroeg Tant dit wets voorstel mede te willen onderteke nen, doch zij weigerden. Over de redenen van hun weigering verder meer hierna, alsook in ons edito- riaal. Van 16 maart 1987 af komt alles in een stroomversnelling met als ge volg dat 3 maanden later reeds het wetsvoorstel gestemd is in de Ka mer. Direkt na het paasreces, vraagt CVP'er Tant in de kommis sie van Binnenlandse Zaken de prioritaire behandeling van zijn wetsvoorstel. Ook De Crco had reeds in een brief aan Kommissievoorzitter Temmer man (SP) in een pathetische oproep aangedrongen op een dringende behandeling van het wetsvoorstel. De meerderheid steunt zijn vraag en op woensdag 10 juni 1987 wordt het reeds in de kommissie behan deld en gestemd, ondanks de op roep van de SP-ers Temmerman, Galle en De Loor om dit wetsvoor stel te kaderen in een ruimere her vorming van onze kieswetgeving. Met dit wetsvoorstel wordt immers slechts een deel van het probleem opgelost, dit terwijl een fragmen- taire aanpak in deze kieswetmate rie zeker niet gewenst is. Onze SP-woordvoerders stelden zelfs voor een gemengde kommissie Binnenlandse Zaken van Kamer en Senaat op te richten om de ganse problematiek betreffende de her vorming van de kieswetgeving te bespreken, teneinde op die manier fundamentele opties inzake onder meer de kiesindelingen aan bod te doen komen. Vergeten we trouwens niet dat de thans geldende kiesdistrikten nog stoelen op de bestuurlijke indeling die onder het Frans bewind werd ingevoerd. Het aantal kiesarrondissementen in ons land is zeer ongelijk. Het gaat van vijf in Oost- en West-Vlaande ren tot twee in Limburg, Luxem burg en Namen althans voor de kamerverkiezingen Voor de Senaatsverkiezingen is er een deels andere indeling omdat sommige vaak kleine arrondisse menten zijn samengevoegd. Die sa menvoegingen zijn soms vrij arbi trair. Zo kan men zich afvragen waarom leper bij Kortrijk en bv. niet bij Veurne-Oostende en Diks- muide komt waar het blijkbaar so ciologisch nauwer bij aansluit? Overigens is de sociologische reali teit in de samenstelling van heel wat kiesdistrikten ver te zoeken. Ook het aantal kiesgerechtigden in elk arrondissement is zeer uiteenlo pend, van circa 70.000 in Neufcha- teau - Virton tot zowat 990.000 in Brussel - Halle - Vilvoorde. Ook het aantal kamerzetels, dat in verhouding staat tot het bevol kingscijfer is zeer ongelijk: van twee in leper, Oudenaarde en Neufchateau - Virton tot 33 in Brussel - Halle en Vilvoorde. Om al deze redenen had de SP gehoopt en verwacht dat de gebo den kans zou aangegrepen worden om tot het intekenen van nieuwe, ongeveer gelijke en sociologisch- homogene kiesdistrikten te komen. De SP is van mening dat de huidige salami-taktiek waarmede de pro blemen rond de kieswetgeving wor den aangesneden niet de goede is. Het gebeurt allemaal onoordeel kundig, fragmentair, te meer om dat zowel in de Kamer als in de Senaat een ganse reeks van wets voorstellen tot aanpassing en wijzi ging van de kieswetreglementering en al wat daarmee gepaard gaat, op bespreking wachten. Door onze twee arrondissementele kamerleden werd een amendement ingediend dat in analogie met de samenvoeging van de arrondisse menten Aalst en Oudenaarde, ook deze voorziet van de andere kleine arrondissementen leper met Kort rijk en Neufchateau - Virton met Aarlen - Bastenaken. Lees door pag. 6 Aalst restaureert Belfort, pag. 2 Virginie redt haar eer, pag. 2 Volkstoeloop te Haaltert, pag. 3 Openstelling ligweide naast stedelijk overdekt zwembad... hou de monokini's klaar, pag. 3 Fros-sportkampen 1987, pag SP-federatie Aalst en het milieu: bleekgroen, pag. 3 Bewoners Provincieweg vragen meer verkeersveiligheid Hierbij drukken we een pers mededeling af van het buurt- komitee dat zich inspant om een verkeersleefbare provin cieweg Aalst-Oudenaarde in de dorpskom van Hillegem te bekomen. Het doel van het buurtcomité is de verkeersleefbaarheid op de Provin cieweg - R.W. nr. 46 Vilvoorde - Aalst - Oudenaarde en zijn aanho- righeden te Hillegem, bevorderen. Het comité bestaat uit een pluralis tische groep personen, grotendeels aangelanden van de Provincieweg en andere inwoners van Hillegem (deelgemeente van Herzele). De medewerkende organisatie is tot nu toe de v.z.w. Langzaam Verkeer, Vaartstraat te Leuven. Verder ho pen wij op werkelijke steun van het Gemeentebestuur van Herzele en tevens zijn andere socio-culturele verenigingen van Hillegem wel kom. De Provincieweg, R.W. nr. 46 (vroeger nr. 11) Vilvoorde - Aalst - Oudenaarde was van oudsher de verbindingsweg voor onze streek met deze steden, voornamelijk Brussel. De laatste jaren en zeker vanaf de openstelling van de autostrade Brussel-Oostende en vooral de la tere aanleg van de oprit tot deze te Erpe-Mere, de algemene toename van ons autopark en de autopendel vooral naar het Brusselse, zijn me de de oorzaken van de huidige grote verkeersdrukte op het vak Oombergen/Erpe-Mere van deze Provincieweg. De vijfjaarlijkse ver keerstellingen 1975, 1980 en 1985 wijzen zelfs in de richting van over verzadiging. Daarbij moet deze verkeersweg ook op plaatselijk vlak zijn rol blijven spelen: - verschillende handelszaken zijn of komen er zich vestigen drukker brengt; wat verkeer met zich mee- sedert de fusie met Herzele (1976) gebruikt de Hillegemse be volking intenser de Provincieweg voor hun verplaatsingen naar dit centrum; - nieuwe woongebieden (Daalkou- ter, Speteveld/Zolderhout) die ont sloten worden langs de Provincie weg, doen het aantal toegangswe gen toenemen. Dit alles, met daar nog boven op, de 3% algemene verkeerstoename vanaf het vorig jaar en de verschil lende ernstige verkeersongevallen de laatste vijf jaar vooral in de bebouwde kom van Hillegem, maakt dat de verkeersleefbaarheid alhier, ernstig in vraag wordt ge steld, zowel door de weggebruikers als door de aangelanden. Enkele mensen hebben dan ook kontakt gezocht met verantwoorde lijke instanties en organisaties o.a. het Instituut voor Veilig Wegver keer, de Rijkswacht, de v.z.w. Langzaam Verkeer e.a. Wetgeving a la carte! Het hoofdartikel van ons weekblad handelt over de samenvoe ging van de administratieve arrondissementen Aalst en Oude naarde voor de verkiezing van de Volksvertegenwoordiging. Met deze ingreep heeft de meerderheid in de Kamer eens te meer haar gemis aan ernstig legistiek werk aangetoond en is ze duidelijk in haar opdracht te kort geschoten. De taak van de nationale wetgever in casu de Kamer en de Senaat blijft, tot nader order, het maken van wetten die voor het ganse grondgebied van toepassing zijn. Het kiesarrondissement Oudenaarde waar nog slechts twee kamerzetels te begeven zijn, is geen alleenstaand geval. Ook in de kiesarrondissementen leper en Neufchateau - Virton is dit zo. Indien het parlement van oordeel is dat voor het al dan niet behalen van een zetel in dergelijke kleine arrondissementen de verkiezingen zowat herleid worden tot een echte teerlingworp, dan verkracht zij zelf haar bevoegdheid en opdracht door slechts aan één onder hen een oplossing te geven. Waarom leent de meerderheid in de Kamer er zich toe ten allen prijze het geval Oudenaarde snel-snel te willen regelen, terwijl zij de andere twee in gelijkaardige omstandigheden verkerende kiesarrondissementen onaangeroerd laat? Hier wordt duidelijk wetgeving «a la carte» verricht, waaraan wij socialisten, onze medewerking weigeren te verlenen. Laat ons hopen, maar wij vrezen het, dat de Senatoren getuigenis zullen afleggen van meer burgerzin. Dat zij aan de samenvoeging van arrondissementen Aalst en Oudenaarde ook deze van leper en Kortrijk en Neufchateau - Virton en Aarlen - Bastenaken zullen koppelen. Slechts dan zal het parlement zijn taak van wetgevend orgaan ten volle vervullen en de verloedering van de politieke zeden beletten. Herman De Loor, Volksvertegenwoordiger. aanbraag te doen bij het geweste lijk RVA-bureau. Informatie bij de ABW-Werklo- zendienst. Houtmarkt 1, Aalst. Tel. 053/21.30.42 en 053/78.32.71. Lees door pag. 5 De volledige werklozen die wensen om hun vakantie van vier weken vrijstelling te nemen gedurende de maand juli 1987 zijn verplicht om op woensdag l juli te gaan stempelen, de vrij stelling begint maar vanaf don derdag 2. juli 1987 tot en met donderdag 30 juli 1987. (4 we ken 21 juli inbegrepen.) Ook is er op vrijdag 31 juli 1987 vrijstelling (toelating van de mi nister), zie ook de speciale affi ches, die in elk stempellokaal door de RVA zijn aangebracht. De volledige werklozen die nog vakantiegeld ontvangen hebben in 1987, voor de prestaties in 1986, zijn verplicht om zeker naar onze plaatselijke burelen (werkloosheid) te komen in het bezit van hun strookje van deze vakantiechèque. Deze dagen worden in vermindering ge bracht bij de uitkeringen van de maand waarin zij vakantie nemen. De volledig werklozen die wen sen om later hun vier weken vrijstelling te nemen, zijn ver plicht de dagelijkse stempelkon- trole te volgen op de verplichte stempeldagen, tot wanneer men zijn vrijstelling wil nemen. Bui ten de periode van vrijstelling in de maand juli 1987 is men ver plicht om het formulier A 153C in te vullen in dubbel, dat ter beschikking ligt in elk stempel lokaal (niet in het uitbet: organisme). In de werkloosheidsregle mentering werkt men met drie grote kategorieën werklozen: werklozen met gezinslast (ge zinshoofden), alleenstaanden en samenwonenden (diege nen die samenleven met een andere persoon die over een eigen beroeps- of vervan gingsinkomen beschikt). Door een wijziging in de reglementering kunnen twee nieuwe groepen aanspraak maken op het statuut van ge zinshoofd en de hogere uitke- ring (60% van het vroegere inkomen). De eerste groep betreft de al leenstaande werklozen die op de een of andere manier (na een von nis, een echtscheiding met onder linge toestemming, een gedwongen afhouding of «loondelegatie») on derhoudsgeld betalen aan een echt- geno(o)t(e) of ex-echtgeno(o)t(e). Totnogtoe was het in bepaalde ge vallen mogelijk dat een werkloze, die samenwoonden met iemand met een pensioen van meer dan 13.071 frank per maand, be schouwd werd als een samenwo nende. Daar is nu verandering in gekomen voor zover die persoon waarmee men samenwoont een verwante in opgaande lijn is (ou ders, schoonouders, grootouders van de werkloze). De pensioenen van deze verwanten worden niet meer als vervangings inkomen beschouwd voor zover hun totale netto-belastbaar inkomen niet meer bedraagt dan 600.000 frank per jaar. Deze wijzigingen traden in werking vanaf 1 juni 1987. De werklozen hebben vanaf die datum drie maanden de tijd om hun

Voor Allen | 1987 | | pagina 1