Het Verdriet van Kamiel Sergant Weinig democratische houding en onverdraagzaamheid hii keuze PMS- centrum Binnen in .000 fr. prijzen De Sociale Zekerheid in discussie Loodvrije benzine in Europa Gemeenteraad Geraardsbergen Smile Vandervelde In België minder d pompen Aalst Ja, we zeggen "Kamiel Ser gant" omdat hij zowat de woordvoerder van de Moor- selbaan is, ten aanzien van de 'revolte' die er tot stand is gekomen tegen de vernieu wing van wegdek en riolering in deze zo belangrijke wijk. Op 25 mei 11. plaatsten wij namens de SP een agenda punt «Afsluiten van een con tract voor psycho-medisch- sociale begeleiding van de ge meentescholen, met het Rijks- PMS-centrum, Kattestraat te Geraardsbergen» aan de dag orde van de gemeenteraad. Niettegenstaande het punt op volkomen legale wijze werd ingediend, weigerde de bur gemeester, hierin geholpen door de CVP en PVV-raads- leden, het punt aan de agenda toe te voegen. Een op zijn minst uitgedrukt zeer onde- mokratische houding. Waar schijnlijk onder druk van on ze klacht bij de provinciegou verneur plaatste het schepen college in zitting van maan dag 6 juli het onderwerp nu zelf op de agenda. Taak van een PMS-centrum Tentoonstelling Valerius De Saedeleer in Aalst, pag. 2 Op de borrel bij Staaf en Marc.pag. 3 BRT 2, live vanop de Gavers, pag. 3 Kermis Schipken wordt geherwaardeerd, pag. 3 Dagboek uit Beiroet, pag. 4 Probleemstelling Vergetelheid of...? Weinig demokratisch Onverdraagzaamheid COD'S? \000 ft* ^0,000*^» luit» Video Een woordje historiek TRIKKIWG: 25 SEPTEMBER 1987 TE AlfTWERPEN Half mei telde men in Duits land 12.500 benzinepompen waar men loodvrije benzine kon tanken en in Nederland waren dat er 8.000. Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1, 930O AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 10 juli 1987 49* jaargang nr. 28 Weekblad van de S.P. Tijdens de gemeenteraad hebben wij erop gewezen dat de grieven van de inwoners de weerspiegeling waren van een groot angstgevoel. De hele wijk Moorselbaan-Berge- meersen enz. is eigenlijk op moe rassige grond gebouwd en de inwo ners vrezen dat met een riolering die geen rekening houdt met de aard van de bodem, grote vernielin gen zouden kunnen tot stand komen. Draineerbuizen zijn dus aangewe zen om verder onheil te voor komen. Bovendien is ongeveer de hele wijk een handelscentrum, waarin veel werd geïnvesteerd. Terecht vrezen deze handelaars dat hun zakencij- fer tijdens de werken zal dalen. Waarom dit voorval in een hoofd artikel van Voor Allen? Omdat wij willen uiting geven aan onze sympathie met deze mensen, zonder te willen vervallen in lage elektorale demagogie. Op lange termijn gezien zijn deze werken in het kader van het alge meen rioleringsnet belangrijk, zoals door onze fraktieleider in de Aalsterse gemeenteraad, Edgard Hooghuys, werd beklemtoond. Te gelijk echter - en de SP-fraktie heeft daarvoor gepleit - moet men ook rekening houden met plaatse lijke gevoeligheden en met de be langen van onze middenstand. Daarom hebben wij geëist dat praktische oplossingen ervoor zou den zorgen dat niemand schade zou ondervinden. Een niet gemakkelij ke maar dwingende opdracht. Tot een goed funktionerende wa terzuivering kan men niet komen zonder volgehouden beleidsbeslis singen in het algemeen belang. Maar wij hebben meteen tot taak de tijdelijke hinder tot een mini mum te beperken. Het woord is gedaan. De taak ligt nu bij het bestuur, waar we niet aan deelnemen. We zullen waakzaam blijven zoals altijd, hopend dat spoedig het verdriet van Kamiel Sergant zal uitmonden in een ge lukkige "Keizerlijke" glimlach. Beleid en menselijkheid moeten al tijd samengaan! Marc Galle SS3 In haar voorstel werd echter de haast volledige WPMS-begeleiding toevertrouwd aan een private in stelling. Zelfs een ultiem tegen voorstel van de SP voor een fifty- fifty-verdeling tussen het Rijks- en het Vrij-PMS-centrum werd door de CVP, nu met de steun van de PW-schepenen van de tafel ge veegd: opnieuw een weinig scrupu leuze uiting van onverdraagzaam heid. Een PMS-centrum heeft als doel de leerlingen te begeleiden gedurende hun schooloopbaan en dit zowel medisch, psychologisch als sociaal en de problemen die zich omtrent het schoolgaande kind kunnen stel len, op te lossen. Het medisch schoolonderzoek is wettelijk verplicht en omvat het onderzoek van de gezondheidstoe stand, de lichaamsbouw, de zintui gen, de groei enz. Het heeft specifiek tot doel ziekten en afwijkingen op te sporen tenein de de behandeling zo vlug mogelijk te starten. Op die wijze kan soms schade of erger voorkomen wor den. Het psychologisch onderzoek en de psychologische begeleiding omvatten de studiebegeleiding van onderpresteerders, het schoolrijp- heidsonderzoek, het opsporen van de oorzaken en het onderzoek wat hieraan kan veranderd worden. De sociale begeleiding door de maat schappelijk assistent(e) bestaat in het zoeken van een oplossing voor de sociale en familiale problemen van het jonge kind. Een degelijke PMS-begeleiding is momenteel een van de belangrijke onderdelen van een modern school onderricht. Op grond van een nieuwe wettelij ke regeling kan elke gemeente voor de PMS-begeleiding van de leerlin gen van haar basisscholen een be roep doen op een centrum van haar keuze. Hierbij dient aangestipt dat deze dienstverlening voor de ou ders en leerlingen volkomen koste loos is en ook voor de gemeenten brengt ze geen enkele budgettaire meeruitgave mee, tenminste indien voor het schooljaar 1987-1988 vóór 1 juni 1987 inzake keuze van het centrum werd genomen. Deze be slissing zou bovendien bindend zijn voor een periode van zes jaar. In dien geen beslissing wordt geno men vóór 1 juni kan in de praktijk de gemeente geen beroep doen op de kosteloze service tenzij men zou kunnen rekenen op «vrijwilligers werk». Eenieder verwachtte dan ook een voorstel tot keuze van een centrum aan de agenda van de gemeen teraad van 25 mei. Groot was dan ook onze verbazing bij het ontbre ken ervan. Onder die omstandighe den achtten wij het als gemeen teraadslid dan ook onze plicht de meerderheid te wijzen op haar te kortkoming door, op de voorge schreven wijze, het punt aan de agenda toe te voegen. Onze eerste bekommernis was uiteraard peda gogisch, maar ook de mogelijke zware financiële gevolgen bij het zelf moeten betalen door de ge meente van de PMS-begeleiding hadden wij op het oog. Natuurlijk stelden wij een begelei ding voor door het Rijks-PMS-cen- trum. In tegenstelling tot de vrije PMS-centra die uitdrukkelijk beho ren tot de katholieke strekking, is een Rijkscentrum er bij wet toe gehouden is elke filosofische en idealogische overtuiging te eerbiedi gen. Bovendien is een Rijks-PMS- centrum eveneens bevoegd voor de uitoefening van het medisch school toezicht, waaraan de leerlingen en het schoolpersoneel wettelijk on derworpen zijn. Een vrij PMS-cen trum heeft geen bevoegdheid inza ke medisch schooltoezicht, zodat tegen betaling beroep moet gedaan worden op een gezondheidscen trum. Komt daarbij nog dat voor een Rijkscentrum men te Ge raardsbergen zelf bediend kan wor den en voor het vrij centrum dient uitgeweken naar Ninove. Bijko mende verplaatsingskosten dus. Tenslotte was er nog een belangrijk argument om aan Geraardsbergen de voorkeur te geven: bij volledige aansluiting van het gemeentelijk onderwijs konden twee betrekkin gen (een verpleegster met veertien jaar dienstanciënniteit en een psy choloog of sociaal assistent) in het Rijks-PMS-centrum worden be houden; nu dreigen deze mensen op de keien te komen. Dank u. CVP en PW. Alhoewel ons voorstel conform de gemeentewet werd ingediend, wei gerde de burgemeester daarin ge steund, zoals reeds hoger aange haald, door de volledige CVP-PW meerderheid het punt aan de agen da toe te voegen. Deze handelswijze doet volledig af breuk aan het democratisch recht van een raadslid van de minder heid. Opmerkelijk is hierbij de du bieuze houding van de PVV, de zogenaamde kampioenen van de democratie en weliswaar eertijds, fervente verdedigers van het rijks onderwijs. Uiteraard legden wij tegen deze beslissing, die mogelijks zware fi nanciële gevolgen kan hebben voor de stad, klacht neer bij de gouver neur van Oost-Vlaanderen. Waarschijnlijk onder invloed van dreigend onweer vanuit Gent, plaatste het schepencollege de keu ze van PMS-centra alsnog op de dagorde van de zitting van 6 juli. Hierbij werd machtiging gevraagd om een kontrakt af te sluiten met: 1. met het Vrij PMS-centrum te Ninove voor de leerlingen van de stedelijke kleuter- en lagere scho len Onkerzele en de bij-afdelingen Overboelare en Nederboelare; Lees door pag. 3 Ook in de SP-federatie Aalst wordt het congres Sociale Zekerheid van december 1987, welke zich nu reeds aandient als een der belangrijkste na-oorlogse grootscheepse bijeen komsten, grondig voorbereid. Een bijzondere werkgroep ad hoe besteedde al verschillende uren en energie aan de toch wel moeilijke problematiek en een arrondissementeel SP-bestuur aanhoorde verleden week geboeid een uiteenzetting van des kundige volksvertegenwoordiger Frank Vandenbroucke. Op merkelijk is daarbij dat specifiek voor deze discussie ook de Socialistische Gemeenschappelijke Actie weerom nader tot elkaar is gegroeid. Het was inderdaad geruime tijd geleden dat gezamenlijk politieke problemen met dergelijke politieke en- vergure behandeld werden. Ook dat schept verwachtingen naar de toekomst. De bijzondere interesse voor de problema tiek van de sociale zekerheid is trouwens levendig én bij de vrienden van de vakbond én bij deze van Bond Moyson. Hoe dan ook zal er binnen onze federatie naar gestreefd worden een coherente, zij het wenselijk eensgezinde visie te uiten op de ontwerpresoluties voor het congres, welke vanaf september ook in de verschillende geledingen van de partij zullen behandeld worden. De opmerkingen die thans reeds geformu leerd werden via de werkgroep laten het beste vermoeden voor een solidaire aanpak. Zoals het een historicus past, dient elke problematiek ingeleid door een bondige historische schets. Onderstaand vindt men dan ook een beknopt overzicht van ontstaan en evolutie van de sociale zekerheid in ons land. Vroeger betekende ziek of oud worden voor velen terugvallen tot de bedelstaf. In den beginne werd dit deels opgevangen door de liefdadigheid. De rijkere burgers deelden geld of waren uit op vrijwillige basis. Dat hield echter maar een deel van de getroffen bevolking weg van de hongerdood. In de Middeleeuwen zorgden de gilden voor onderlinge bijstand voor hun leden. Deze gilden werden in principe opgeheven door de wet Le Chapelier (1791), die elke vorm van verenigen verbood tussen burgers van eenzelfde stand of beroep. Toch liet men oogluikend toe dat maatschappijen van onderlinge bijstand heropge'richt werden. Ze moesten de dringende armoede wat leningen die was ontstaan door ziekten, invaliditeit en ouderdom. Met de industrialisatie ontstond het proletariaat. De maatschappijen van onderlinge bijstand evolueerden tot «weerstandskassen». Zij probeerden weerstand te bieden aan de veelal terugkomende werk loosheid. Maar ook tegen ongevallen en ziekte boden ze een bescherming. Deze weerstandskassen werden gevuld door vrijwillige bijdragen van de arbeiders. De patroons betaalden uiteraard geen bijdrage. Hoewel steeds meer arbeiders bij een dergelijke kas aansloten, gingen veel weerstandskas sen failliet, ofwel tengevolge van de massale werkloosheid, ofwel zorgden besmettelijke ziekten voor een groter aantal uitkeringsgerech tigden dan de kassen konden dragen. Daarom voorzagen in een volgend stadium de gemeente en zelfs de provincie in subsidies om die weerstandskassen recht te houden. Pas later werden patroonsbijdra- gen bij wet verplicht ingevoerd. De eerste wet dateert van 1903. Ze regelde de patroonsbijdrage bij de kas voor arbeidsongevallen. Men achtte de patroon medever antwoordelijk voor de ongevallen die de arbeiders overkwamen op zijn fabriek. Pas na WO I werden er ook patroonsbij dragen geheven voor de pensioenen van de arbeiders (1924) en bedienden (1925), voor de beroepsziekten (1927), de kinderbijslagen (1930) en de jaarlijkse vakantie (1936). Op deze wijze verving men langzaam aan het systeem van vrije verzekering, weliswaar gesubsidieerd door de gemeente en de provincie, door een echt sociaal zekerheidssystaem. Deze idee vond doorgang mede door invloed van de Amerikaanse sociale zekerheidswet (Social Security Act) en het plan Beveridge (1942). De vernieuwde opvatting omtrent sociale zekerheid kan als volgt worden samengevat: - de ganse bevolking wordt verzekerd; - alle risico's dienen gedekt (en niet alleen sommige risico's); - de solidariteitsidee dient verwezenlijkt door herverdeling van het nationaal inkomen; - verschillende sociale zekerheidsinstellingen dienen ge(her)groe- peerd (één enkele bijdrage en één enkele aansluiting). Na WO II (1944) werd in ons land de Rijksmaatschappelijke Zekerheid opgericht. Haar naam zal later gewijzigd worden in Rijkssociale Zekerheid. Sindsdien zijn de bijdragen verplicht voor alle werknemers (arbeiders en bedienden). Maar ook de patroons en de staat zullen vanaf dan verplicht bijdragen. Chris VANCOPPENOLLE Federaal SPSekretaris Deze cijfers werden door de Euro pese Commissie bekendgemaakt naar aanleiding van een schriftelij ke vraag van de Duitse Europarle mentariër Rolf Linkohr. Uit deze cijfers blijkt dat bovengenoemde landen op het gebied van loodvrije benzine ver vooruit zijn op de an dere lidstaten. In Denemarken zijn er 900 pompen die «schone» benzine verkopen en 82 in België. In bijna alle andere landen in de Europese Gemeen schap die over recente statistieken beschikken, ligt het aantal onder de honderd. In het Verenigd Konink rijk waren er vorig jaar november 174 pompen en volgens de Com missie komen er binnenkort 170 bij. De Commissie beschikt niet over cijfers voor Ierland en Por tugal. De lidstaten hebben nog tot 1 okto ber 1989 de tijd om de verkoop van loodvrije benzine op hun grondge bied te regelen. In sommige landen werden er speciale maatregelen ge nomen om automobilisten aan te zetten loodvrije benzine te gebrui ken of een wagen te kopen die met een katalysator is uitgerust. In lan den waar dit niet gebeurd is en blijft de verkoop van loodvrije ben zine zeer laag waardoor de olie maatschappijen er niet in slagen hun investeringen terug te ver dienen. Eurofocus 23/87

Voor Allen | 1987 | | pagina 1