£01 TORIA AL OCMW-ziekenhuis slachtoffer Sint-Annaplan Voor Allen op vakantie Sociale Zekerheid: enkele voorafgaandelijke federale bemerkingen Vfaams en socialist: neen contradictie! 1 Zottegem Binnen in is 3 ~P£oo Het Zottegems OCMW-zie- kenhuis dreigt het zoveelste slachtoffer te worden van het Sint-Annaspaarplan. Inder daad, de sanerings- en bezui nigingswoede van de rooms- blauwe regeringskoalitie treft ook de ziekenhuissektor. Zo moeten er niet minder dan 6.000 ziekenhuisbedden ver dwijnen, waarvan 2.000 in 1987 en 4.000 in 1988. De uitgewerkte herstrukturering viseert in de eerste plaats de kleinere - in hoofdzaak openbare - klinieken. De grotere ziekenhuizen die in aanzienlijk aantal tot de Caritas-zuil behoren, worden niet alleen ongemoeid gela ten, maar bovendien in een quasi-monopolie positie ge plaatst door het wegvallen of afslanken van de kleinere zie kenhuizen. Kraaminrichting onherroepelijk verloren Basiseducatie voor volwassenen te Aalst, pag. 2 Verenigingsleven betaalt lager tarief voor gebruik stedelijke infrastructuur te Zotte gem, pag. 3 50 jaar V. V. V. te Geraardsbergen, pag. 3 Universitair onderwijs voor visueel gehandicapten, pag. 6 Koken in de vrije tijd: opwindende gerechten en kazakpatatten, pag. 5 Karei Van Miert en Mare Galle geven Gol een lesje Brief van Van Miert en Galle Willy Vernimmen: Belgische staatshervorming in federale en democratische zin nodig! Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 17 juli 1987 49* jaargang nr. 29 Weekblad van de S.P 31 CEtfTCkU ^Wdftcatrootl' Ondanks de door de Zottegemse SP-VOP-koalitie geleverde inspan ningen - waarbij de SP-leden in de OCM W-raad, onder aanvoering van Roger Serbruyns, SP-vertegen- woordiger in het Vast Bureau, een toonaangevende rol hebben ge speeld - wordt de Zottegemse Dr. Goffaertskliniek gekonfronteerd met een verplichte bedvermin- dering. De Zottegemse OCMW-kraamin- richting is aldus onherroepelijk ver loren. De besluiten Dehaene voor zien immers dat voortaan in een materniteit per jaar minimaal 400 bevallingen moeten worden uitge voerd. Wordt de norm van 400 bevallingen niet bereikt, dan wordt eenvoudigweg de erkenning inge trokken. Dit betekent noch min noch meer dan de definitieve slui ting. In principe moest de beslissing tot sluiting vallen vóór 1 juli 1987. Rekening houdend met een aantal in de reglementering ingebouwde stimuli bij de afschaffing van zie kenhuisbedden, heeft het OCMW- bestuur bekomen dat de uiterste datum waarop de sluiting moet worden doorgevoerd naar 31 de cember 1987 wordt verschoven. De vraag werd eveneens gesteld in ruil voor de afgeschafte materniteits- bedden een dubbel aantal verzor gingsbedden - onder de vorm van rust- en verzorgingstehuisbedden - toegewezen te krijgen. Zulks bete kent dat de thans bestaande 21 materniteitsbedden omgeschakeld worden naar 42 rust- en verzor gingstehuisbedden. Pikant detail bij de door de beslui- ten-Dehaene verplichte sluiting per 31 december 1987 is dat de statisti sche cijfers op het stuk van de bevallingen zonder meer schitte rend zijn. Zo werden er in 1986 in de OCMW-kraaminrichting Dr. Goffaerts 243 geboortes genoteerd tegenover 168 in 1985. Zelfs posi tief cijfermateriaal wordt aldus beantwoord met de eenvoudige verplichting tot verdwijning! Bedroevende en verontrustende vaststelling bij dit alles is ongetwij feld het niet meer voorhanden zijn van een vrije keuze tot bevalling in een openbare kraaminrichting. lees door pag. 3 De voorbereiding van het congres «Sociale Zekerheid» draait in onze federatie op volle toeren. Op de bijeenkomst van het federaal SP- bestuur mochten we onlangs nog als gastspreker over de sociale zekerheid Kd. volksvertegenwoordiger Frank Van den Broucke begroeten, tevens coördinator van de congres voorbereidende natio nale S P-stuurgroep. De arrondissementele werkgroep bestaande uit vertegenwoordigers van de partij, ABW en Bond Moyson, eminente deskundigen als prof. Urbain Deprez en enkele belangstellende militanten, vergaderde inmiddels een tweetal maal. De SP-federatie verheugt zich erover dat deze voorbereidende werkzaamheden actief bijgewoond werden. Allen hebben vanuit hun deskundigheid, ervaring en interesse in belangrijke mate bijgedragen tot een aantal belangwekkende opmer kingen en vragen m.b.t. het werkdocument dat door de nationale stuurgroep in een eerste studiefase aan de diverse federaties ter discussie werd voorgelegd. Niettegenstaande de geformuleerde opmerkingen in de eerste plaats dienen ter verwerking in een eerste ronde van ontwerpresoluties leek het ons interessant voor onze lezers enkele algemeenheden hieronder op een rijtje te zetten, zonder uiteraard in te gaan op enige tekstuele bemerking. Volgens de werkgroep blijven werk en werkgelegenheid de beste manieren om aan elkeen een inkomen te garanderen. Het is pas als door een of andere oorzaak (afdanking, ziekte, arbeidsongeval,...) het werk wegvalt dat de Sociale Zekerheid het inkomensverlies moet dekken en de levensstandaard moet beschermen. Principieel pleiten we dus niet voor de idee van het basisinkomen zoals de Groenen, die ieder een bepaald inkomen willen geven ongeacht of men al dan niet wenst te werken (cfr. het veelgehoorde «recht op luiheid»). Sociale Zekerheid moet fundamenteel een volksverzekering blijven gebaseerd op solidariteit tussen actieven en niet-actieven, die een inkomen verzekert en de levensstandaard beschermt. Om dan de armoede te bestrijden moet gebruik gemaakt worden van de stelsels van sociale bijstand, zoals het OCMW-bestaansminimum. Anderzijds is het zo dat pas vanaf het jaar 2000 problemen te verwachten zijn met de uitbetaling van de pensioenen. De federale werkgroep eist in dat verband dat vanaf nu opnieuw specifieke reserves worden opgebouwd en dat deze enkel en alleen voor dat doel mogen aangewend worden en niet meer ter financiering van nadere overheidstussenkomsten. Verdere uitbetaling van de pensioenen dient prioritair verzekerd. De werkgroep steekt het ook geenszins onder stoelen of banken dat de materie eufemistisch gezegd gevoelig ligt bij een groot deel van de bevolking en dat de electorale repercussie uiterst explosief geladen is. Vandaar voorzichtigheid in aanpak en uitwerk ing van voorstellen. De soms nogal nefaste ervaringen m.b.t. het sociaal-economisch SP-Alternatief van voor enkele jaren wijzen duidelijk in die richting. Op zichzelf nochtans waardevolle elementen werden zonder scrupules tegen de SP gekeerd, en de toch wel hoge moeilijkheidsgraad en te theoretische van het geheel veroorzaakten de wel weinige interesse van onze basismilitanten voor de fundamentele opties. Opgelet dus dat we niet van hetzelfde vaatje gaan tappen. Trouwens, m.b.t. de sociale zekerheid, stelt zich een prangende vraag: hoe slagen wij erin onze achterban, zeker in crisistijd, ervan te overtuigen dat de solidariteitsideeën moeten primeren. Hoe dan ook is het essentieel dat de Sociale Zekerheid in ons land toegankelijker wordt gemaakt; het geheel is immers te log én te bureaucratisch. Meer nog, de SP moet terzake dringend afgeraken van het imago dat de partij zelf deze administratieve kolos heeft geschapen. We zijn ervan overtuigd dat bovenstaande bemerkingen ongetwijfeld neerslag zullen krijgen in de ontwerpresolutie voor het congres. Begin september is het dan het woord aan de afdelingen, welke hierbij echter zullen kunnen rekenen op begeleiding qua informatie en vorming terzake vanuit de werkgroep. Rudy De Leeuw Coördinator werkgroep S.Z. Chris Vancoppenolle Federaal SP-secretaris Om de drie maanden publiceert Vice-Eerste Minister en Minister van Justitue Jean Gol een blaadje pro domo. Een beetje publiciteit voor de eigen bollewinkel is voor deze excellentie waarschijnlijk graag meegenomen, vandaar ook de leuke titel «La lettre de Jean Gol». De aflevering van midden juni deed ons niettemin raar opkij ken, niet zozeer om de jeugdfoto van Gol en de nieuwe Waalse on derwijsminister Duquesne die sa men, in het Luikse Rijksatheneum nog wel, een stukje poëzie aan het declameren zijn (onderwijsroots ook al lang vergeten zeker jon gens?) maar door het editoriaal van zijne ministeriële excellentie zelf. De zaken die daarin verwoord ston den vonden zelfs weerklank in het SP-bureau. Voorzitter Karei Van Miert en volksvertegenwoordiger Mare Galle, steeds op de bres als het de Vlaamse zaak betreft, klom men dan ook in de pen. Resultaat werd een zog. «Open brief», speci fiek in het teken van 11 juli. Door Gol gelanceerde ideeën als vol machten, het versterken van de Uitvoerende macht, het miskennen en aan banden van de Vlaamse meerderheid in België kon ons in ziens niet zonder reactie blijven. Onderstaand geven wij dan ook de inhoud weer van de SP-reactie, welke trouwens ook in de nationale dagbladpers naar waarde geschat werd. Mijnheer de Vice-Eerste Minister, Telkens wanneer ons het grote voor recht overvalt van U een brief te ontvangen, overlopen wij deze lec tuur op een ietwat geamuseerde wij ze. Geamuseerd omdat uw brief vaak een schoolvoorbeeld is van eigen lof. Ditmaal werden wij evenwel getrof fen door de openhartigheid van uw editoriaal. En zo staat het nu zwart op wit: voor U waren de volmachten er niet alleen nodig om een lastig Parlement zoveel mogelijk buiten spel te zetten, maar bovendien ook om de Vlaamse meerderheid in het Parlement aan banden te leggen. En nu deze volmachtenperiode achter de rug is, maakt U zich grote zor gen, niet alleen over de vraag hoe U ook morgen de rol van het Parle ment zo veel mogelijk kunt beper ken, maar ook hoe U de Vlaamse meerderheid in dit land verder kunt neutraliseren. Wat het eerste punt betreft, kijkt U met bewondering naar Frankrijk. Wil U dan ook voor ons land een presidentieel regime? Een president die door de meerderheid van de bevolking wordt verkozen en dus bijna zeker een Vlaming zal zijn? Of wil U meteen ook hier de meer derheid aan banden leggen en met een bepalen dat de Vlaamse stem men slechts voor de helft meetellen. Hoe dan ook, IJ blijkt achtervolgd te worden door de idee dat de Vlaamse meerderheid in dit land nog niet genoeg aan banden is ge legd en dat er na de volmachten nog eens extra grendels nodig zijn. Al dus stelt U voor om, naast een paritaire ministerraad, ook nog een paritaire senaat te plaatsen. Ons land is nog altijd een unitaire staat. België is het unieke voorbeeld van een staat waarin federale be schermingssystemen werden inge voerd en gebruikt, zonder dat het een echte federale staat is. De be schermingen en tegemoetkomingen kunnen nog moeilijk voltedig wor den opgesomd: de paritaire Minis terraad, de alarmprocedures, de do taties, de paritaire taaikaders, de gekwalificeerde meerderheden, de niet-splitsing van het kiesarrondisse ment Brussel, de taaifaciliteiten, de compensaties, de lankmoedigheid bij de uitvoering van de arresten van de Raad van State, enz. Bij al deze machtsposities, grendels, transferten en voorkeursbehandelin gen, wil U dus nu nog de kroon op het werk zetten met een paritaire Senaat. Voor ons mag U het verge ten. Er is al genoeg éénrichtingsver keer. Als U werkelijk aan de toe komst van het land denkt, en niet aan uw eigen machtspositie, dan zou U andere prioriteiten leggen waarbij in de eerste plaats met min der blokkeringsmogelijkheden en grotere verantwoordelijkheden voor de deelgebieden, met inbegrip van een brede eigen financiële verant woordelijkheid. Dan zou U mee helpen zoeken naar een vereenvou diging van de instellingen, niet door een paritaire Senaat samen te stellen, doch door de Senaat af te schaffen, maar daarentegen de deelparlemen- ten rechtstreeks te laten verkiezen. Wij weten dat het voor U moeilijk is om niet met een zeker gevoel van superioriteit neer te kijken op Vlaan deren. Wij weten dat U de grootste moeite hebt om de taal af te lezen van de meerderheid van de bevolking van dit land, maar dat geeft U nog niet het recht om zomaar tegen ons sche nen te stampen. In ieder geval niet tegen deze van de Vlaamse Sociali sten. Dat CVP en PW ondertussen met blauwe schenen lopen, is hun zaak. Maar ja, 11 juli biedt het voordeel om op deze schenen wat balsem te kunnen strijken. Willy Vernimmen als gastspreker op een 11 juli-viering. Allicht toch niet een zo vor de hand liggende keuze gezien de dag én het onder werp. Hoewel, niettegenstaande velen denken dat het internationa lisme van de socialistische partijen de tegenpool is van het Vlaamse nationalisme, kunnen zij elkaar perfect aanvullen. August Vermey- len, socialist én Vlaamse voorvech ter bij uitstek, zei ooit «Vlaming zijn om Europeër te worden». Van Willy Vernimmen zou men nu kun nen beweren: Europeër en Vla ming. De gelegenheidstoespraak van ons Europarlementslid laat trouwens terzake aan duidelijkheid niets te wensen over. SP-voorzitter Van Miert en Mare Galle gaven Gol lik op stuk: waar haalt de minister het recht om Vlaanderen continu tegen de schenen te schoppen? lees door pag. 4

Voor Allen | 1987 | | pagina 1