De lange lijdensweg van een buurthuis Binnen in Uitsluiting langdurig werklozen Loodvrije benzine: Voordelen voor automobilist, pompstation en milieu i ERPE-MERE ABVV-brochure Nieuw telefoonnummer ABVV-Aalst Met deze woorden startte kui tuurschepen Van den Steen zijn toespraak bij de officiële openstelling van het buurt huis Meierskouter te Burst op donderdag 25 juni jl. net voor de aanvang van de traditione le «Meiersfeesten». In aanwezigheid van een talrijk opgekomen publiek waaronder ver tegenwoordigers uit de gemeen teraad, het OCMW en het schepen college, doch vooral mensen uit de wijk - toekomstige gebruikers dus - evoceerde schepen Van den Steen het ontstaan van dit buurthuis, die hijzelf «een lange lijdensweg» noemde. Openingstoespraak Vraagtekens bij het openbaar vervoer te Aalst, pag.2 Verkeersveiligheid op rijksweg te Hof stade, pag.2 Rekeningen 1986 te Ninove, pag. 3 Zottegem stadsbestuur klopte aan bij premier Martens, minister Michel en staatssekretaris Bril, pag. 6 De NMBS ontspoort, pag. 4 en 5 r Enkele cijfers Functionele herwaardering van dorp en platteland De jongste weken is de RVA in allerijl begonnen met de uitvoering van het beruchte artikel 143 van de werkloos heidsreglementering. Dit arti kel voorziet de automatische uitsluiting van langdurige werklozen. Volgens het ABVV zouden voor eind '87 ruim 40.000 werklozen be dreigd worden met uitslui ting. Veel moderne auto's die op benzine met een laag octaan gehalte rijden zouden ook op loodvrije benzine kunnen draaien, iets wat de meeste autobezitters niet weten. Zelfs wagens die loodhoudende benzine gebruiken kunnen rijden zonder risico's van snelle slijtage van de motor. Daardoor zouden ze maar een vierde van de tijd de ver vuilende benzine met lood hoeven te gebruiken. Vanaf 1 september 1987 wordt het telefoonnummer van de ABW-kantoren aan de Houtmarkt 1 te Aalst ge wijzigd. De huidige telefoon nummers worden vervangen door een centraal telefoon nummer: 053/78.78.78 waar op alle diensten kunnen op geroepen worden. 351 l 'F ZOO Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 7 augustus 1987 49* jaargang nr. 30 Weekblad van de S.P. Reeds tijdens de Gemeenteraad van 16/4/1982, tijdens de vorige legislatuur, nam schepen De Wolf, toen bevoegd voor cultuur-sport- onderwijs het initiatief om hier op de Meierskouter een buurthuis op te richten. In 1982, één jaar later, werden de benodigde gronden voor de oprich ting van het buurthuis in der minne verworven van de intercommunale Land van Aalst. Toen bleef het een tijdje stil rond het dossier in oktober 1982 waren er immers ge meenteraadsverkiezingen. Op 6 ja nuari 1983 ging het nieuwe bestuur van start zodat kon verdergewerkt worden: op de gemeenteraad van 24/2/1983 werd de definitieve be slissing genomen tot oprichting van het buurthuis en nauwelijks één maand later, op 30/3/1983 werd de ontwerper aangesteld. Het archi- tektenbureau De Winter-Coopman kreeg de opdracht dit buurthuiste ontwerpen. Teneinde de plaatselijke bevolking zoveel mogelijk te betrekken bij de oprichting van dit gebouw en de infrastrutuur zoveel mogelijk aan te passen aan de noden van de toe komstige gebruiker, werd op 5 mei 1983 een vergadering belegd in de gemeenteschool om op basis van een summier voorontwerp te ko men tot een inventarisatie van de gevraagde voorzieningen. Op basis van de ingezamelde gege vens en rekening houdende met de grootte (442 m2) en ligging van het terrein, werd het voorontwerp en het administratief dossier met aan vraag van overheidstoelagen bij de hogere overheid ingediend op 19/ 10/1983. In 1984 meer bepaald op 30/1 werd het dossier behandeld in de regionale commissie voor herwaar dering van dorp en platteland. Eens het fiat van de commisie ver worven kon het ontwerp in de ge meenteraad goedgekeurd worden. De kosten werden geraamd op 3.815.990 F. De nodige administratieve stappen werden gezet aanschrijven van aannemers opening en nazicht der inschrijvingen. En weer was het wachten naar de goedkeuring door de overheid. Begin 1985, tijdens de G.R. van 12/ 2 konden de werken uiteindelijk worden toegewezen aan de P.V.B.A. Scheirlinck uit Lede voor een algemeen totaal van 4.18L213 fr. (incl. BTW). Op 26/8/1985 na het verlof dus werden de werken aangevat. Doch daarmee was de kous niet af! Een eerste schorsing werd aan de aannemer toegestaan op 25/10/ 1985, teneinde het gemeenteperso- neel toe te laten de electriciteit en verwarming te installeren. Eind 1986 was het gebouw nage noeg af doch de winter deed zijn intrede zodat bvb.het buitenschil derwerk onmogelijk werd. Op 17 april van dit jaar konden de werken hervat worden; nauwelijks 10 dagen later, op 27 april werden de werken beëindigd. Het buurthuis werd gebouwd op een terrein vazn 442,23 m2, verwor ven in der minne van de intercom munale Land van Aalst, mits de som van 331.675 fr., alle bijkomen de vergoedingen inbegrepen. Het gebouw werd toegewezen aan de firma Scheirlinck voor een be drag van 4.181.213 fr. (BTW incl.) en er werden door de aannemer om 101.451 fr. meerwerken uitge voerd. De kosten moeten uiteraard niet volledig gedragen worden door de Erpe-Merenaren. Vanwege de overheid werd een betoelaging bekomen van 60%, wat overeenkomt met een bedrag van 2.508.928 fr., plus 7% bijdrage in de algemene kosten, ten bedrage van 175.625 fr. wat een totaal geeft van 2.684.000 fr. De materialen voor verwarming en elektriciteit hebben respectievelijk 201.160 fr. en 174.005 fr. gekost en werden door het gemeenteperso- neel geplaatst; ook de keuken ten bedrage van 112.424 fr. werd door het eigen personeel geplaatst. Het gebouw telt 2 verdiepingen: op het gelijkvloers bevindt zich een poly valente ruimte van 14,3 m op 6,8 m, zijnde een nuttige oppervlakte van ongeveer 100 m2, uitgerust met een bar. Op dit gelijkvloers bevinden zich tevens de toiletten voor dames en heren, een kleine bergruimtge en een technisch lokaal. Op het eerste verdiep vinden wij een ruimte, even groot als de poly valente zaal, die uitgerust is met een keuken. De oprichting van dit buurthuis kadert volledig in het globaal en geïntegreerd beleid van het gemeen tebestuur in verband met socio- culturele infrastruktuur. Tijdens de vorige legislatuur werden immers de voormalige gemeentehuizen van Aaigem en Erondegem verbouwd tot «Gemeentelijke Ontmoetings centra». Sedert hun officiële openstelling op 5 februari 1983 wordt er grondig gebruik van gemaakt door het vere nigingsleven, zodat wij mogen stel len dat zij werkelijk centra gewor den zijn waar onze mensen mekaar kunnen ontmoeten in een aange past openbaar gebouw. Toen vanaf 1 januari 1983 de ge bouwen van het voormalig gemeen tehuis van Mere vrijkwamen door de verhuis van de gemeentelijke administratie naar het Gemeen telijk Administratief Centrum «Steenberg», was de vraag uitgaan de van het verenigingsleven derma te groot dat zelfs voor de geschikt- makingswerken de gebouwen in ge bruik genomen werden. Sedert de openstelling van het «Ge meentelijk Ontmoetingscentrum Mere» op 16 augustus 1986 gonst de Nieuwstraat opnieuw van bedrijvig heid. De oprichting van dit buurthuis kadert in deze reeks van gebouwen, doch kan er niet mee gelijkgesteld worden. Daar waar Aaigem, Erondegem en Mere ontmoetingscentra zijn voor de bevolking van de ganse deelge meente, heeft dit buurthuis vooral tot doel de bewoners van de wijk Meierskouter een plaats te bieden, waar zij mekaar kunnen ontmoeten en waar allerlei socio-culturele akti- viteiten kunnen georganiseerd wor den in een omgeving, die door zijn aard verstoken blijft van ontmoe tingsplaatsen. En alhoewel dit gebouw openstaat voor alle verenigingen van Erpe- Mere, hopen wij toch dat vooral de inwoners van deze wijk er gretig en veelvuldig gebruik zullen van ma ken en er mekaar zullen ont moeten. Dan zal dit gebouw zijn naam buurthuis ten volle waarmaken. Tot daar de openingstoespraak van de schepen van kuituur. Vervolgens onthulde burgemeester De Lat de gedenkplaat en ver klaarde het buurthuis officieel voor geopend. Door het gemeentebestuur werd aan alle aanwezigen een drink aan geboden, terwijl er nog volop gele genheid was het gebouw te bezich tigen. J.V.M. Ingevolge het nieuwe artikel 143 wordt een werkzoekende, die het dubbele van de gemiddelde werk loosheidsduur van zijn/haar leef tijdsgroep in de regio heeft over schreden, automatisch uitgesloten van het recht op werkloosheidsuit keringen. Alleen de samenwonen de langdurig werklozen, die jonger zijn dan 50 jaar en die de forfaitaire minimumuitkering ontvangen en waarvan het gezinsinkomen meer dan 600.000 fr. netto-belastbaar be draagt, kunnen uitgesloten worden. Het nieuwe artikel voorziet in een automatische procedure van uitslui ting. Ten laatste 3 maanden vóór de datum van overschrijding van de toegelaten werkloosheidsduur moet de gewestelijke RVA-inspek- teur de werkloze verwittigen. Vol gens het KB van 30 december 1986 moeten de werklozen die in aan merking kwamen voor uitsluiting van 8 februari tot 8 juni 1987, vóór 8 augustus 1987 hun verwittigings- brief ontvangen. Dezelfde termijn geldt voor diegenen die na 8 juni 1987 de termijn overschreden of hem binnenkort zullen overschrij den. De werklozen die de grens tussen 8 juni en 7 november 1987 bereiken kunnen niet meer getrof fen worden door artikel 143 als ze vandaag (7 augustus) hun verwitti- gingsbrief niet ontvangen hebben. De werklozen kunnen tegen de uit sluiting in beroep gaan bij de ar beidsrechtbank of bij de pas opge richte nationale administratieve kommissie, waar ze objektieve of subjektieve redenen kunnen inroe pen. Onder de eerste kategorie val len de duur, leeftijd, beroepskate- gorie en het inkomen. Onder de tweede kategorie vallen medische redenen, waarbij de beperkte ar beidsgeschiktheid moet aange toond worden. Ook kunnen de werklozen aanvoeren dat ze gedu rende de werkloosheidsduur onon derbroken gesolliciteerd hebben, dat ze een herscholingskursus heb ben gevolgd, kortom dat ze ruime inspanningen hebben geleverd om werk te vinden en dat het feit dat ze daar niet in geslaagd zijn buiten hun wil ligt. De nationale admini stratieve kommissie moet binnen de twee maand een advies uitbren gen. Nadien is het aan de RVA- inspekteur om de definitieve beslis sing te nemen. De sanktie gaat in vanaf de eerste dag van de derde maand na de beslissing. Volgens het ABW is het vernieuwde arti kel 143 onaanvaardbaar. Voor het eerst sinds 1945 wordt het recht op een sociale uitkering automatisch geschorst na een bepaalde duur. De langdurig werklozen komen vooral uit sociaal-ekonomisch achterge stelde gebieden of uit industriële probleemsèktoren zoals textiel, bouw en staal waarvoor geen aan gepast rekonversiebeleid werd ge voerd. Werknemers die afgedankt worden op 35-40 jaar en niet be schikken over beroepskwalifikaties hebben weinig of geen kans op de arbeidsmarkt en ook de RVA kan hen moeilijk een nieuwe job geven. Ook treft artikel 143 vooral samen wonende werklozen (vrouwen), die reeds zwaar hebben ingeleverd door de nieuwe berekening van de vergoedingen. Het ABW verzet zich dan ook tegen de uitsluiting van werklozen enkel op grond van de duur der werkloosheid. De werklozen worden reeds genoeg ge troffen door het verlies van arbeids inkomen. Daarom eist de ABVV- werklozenwerking de afschaffing van het nieuwe artikel 143. Voor meer informatie over hun rechten en beroepsmogelijkheden kunnen belanghebbenden met hun belas tingsaanslag van 1986 terecht in de gewestelijke ABW-kantoren en bij de ABW-Werklozendienst, Houtmarkt 1, 9300 Aalst. Men moet dus het gebruik van loodvrije benzine aanmoedigen. Met dit doel voor ogen heeft de Europese Commissie aan de Minis terraad voorgesteld maatregelen te treffen die het de lidstaten mogelijk zouden moeten maken de handel in «gewone» loodhoudende benzine op een termijn van zes maanden te verbieden. Een dergelijk verbod heeft drie voordelen: de pompstations hoeven minder verschillende soorten benzi ne in voorraad te hebben en zullen dan eerder geneigd zijn een pomp voor loodvrije benzine ter beschik king van hun klanten te stellen; automobilisten wier wagens op loodvrije benzine kunnen rijden zullen worden aangemoedigd die benzine ook te gebruiken; en ten slotte vinden de wagens met kataly sator die op loodvrije benzine moe ten rijden, gemakkelijker een sta tion waar ze kunnen tanken. Het is waar dat er bijna een over eenkomst is bereikt over de ver plichte installatie, per 1 oktober 1989, van katalysatoren op alle nieuwe wagens van meer dan twee liter. Maar van de zijde van de consument en van de weeromstuit ook bij de fabrikant bestaat er nogal wat weerstand tegen deze plannen omdat men vreest niet zo gemakkelijk loodvrije benzine te kunnen vinden. In diezelfde overeenkomst worden strengere normen voorzien voor al le andere auto's zodat ze alle op loodvrije benzine kunnen rijden. Daarom is het nodig het aantal pompen waar men dit soort benzine kan krijgen te vergroten. Duitsland en Nederland bezitten thans al een netwerk van pompsta tions (respectievelijk 10.000 en 8.800) waar men «gewone» lood vrije benzine kan kopen. Elders, o.a. in Denemarken, waar 900 ver kooppunten zijn, wordt ook al «su per» zonder lood verkocht. De olie maatschappijen staan klaar om overal in Europa aan de vraag te voldoen zodra die vraag er is. Ho pelijk zal dat moment gauw komen zodat we in de steden minder vuile lucht inademenen. Eurofocus 1H87 De afgelopen maanden is de werk loosheidsreglementering grondig gewijzigd. Daarom publiceert de ABVV-werklozenwerking een nieuwe info-brochure «Alles wat u altijd al wenste te weten over de werkloosheid, maar niet durfde te vragen». De info-brochure brengt een overzicht van de werkloos heidswetgeving met o.m. bereke ning van de werkloosheidsvergoe ding voor werknemers met ge- zinslast, alleenstaande samenwo nende, deeltijdse werknemers en gedeeltelijke werklozen; belasting op het dopgeld, stempelkontrole, arbeidsbemiddeling, sankties van uitsluiting en schorsing wegens langdurige werkloosheid, toegela ten arbeid voor werklozen en de adressen van de ABW-werklozen- diensten. De nieuwe info-brochure over de werkloosheidsreglementer ing is gratis verkrijgbaar bij de ABW-werklozenwerking, Wat- teeusstraat 10, 1000 Brussel (tel. 02/511.51.47) en in de gewestelijke ABW-kantoren.

Voor Allen | 1987 | | pagina 1