HET CONCLAAF: BEKROMPEN EN ONRECHTVAARDIG De C.V.P. man de enige keuze niet blijven! SP/CSC-ARRONDISSEMENTSFEDERATIE AALST i.s.m. alle SP- en CSC-afdelingen ZONDAG 30 AUGUSTUS 1987 Vanaf 11.30 u.: Doorlopend Eetfestijn en Streekspecialiteiten ÏÏS&Ü". CODEP de spaarbank van de Socialistische Beweging. A Op dit prachtige domein 'Bevegemse Vijvers' te Zottegem 10U.30: National® tin eitenHeufin Geitenpatade®® «steei S ?freeür vHï'Lant Vanaf 13e.30: Concert Harmonie Hand aan Hand Aalst Trommelkorps SKVV-Aalst - Jazzballet Faldess-Geraardsbergen Playbackshow VFG-Zottegem - Boogscbieting. Het begrotingsconclaaf dat dit jaar zeer lang aansleepte, is uitgegroeid tot een keihard taktisch steekspel. De electorale berekeningen hebben doorgewogen op de besluitvorming. Beide coali tiepartners probeerden onver wijld de aangekondigde maatregelen aan de publieke opinie uit te leggen als liberale of christen-democratische overwinningen. Het dient erkend dat de Eerste Minister met zijn reeds zo dikwijls beproefde «verrottingsstrategie» een aantal politieke klippen heeft kunnen omzeilen. Hiertoe heeft hij zelfs een groteske communautaire koehandel met R.T.T.- en legerbe- stellingen opgezet, waarvan de Vla mingen ongetwijfeld opnieuw de rekening zullen moeten betalen. Bekrompen boekhoudersmentaliteit De politiek-taktische confrontaties hebben o.m. tot gevolg gehad dat het eigenlijke begrotingswerk wat op de achtergrond is geraakt. Het is opvallend hoe hierbij met geen woord gerept wordt over de alge mene economische omkadering waarin de begrotingspolitiek zich moet situeren. Zo wordt in alle talen gezwegen over de onrustwek kende internationale conjuncturele evolutie die zich aftekent. Talrijke studies en adviezen waarschuwen voor de lagere groei-evolutie in de ontwikkelde wereld, wat voor een open economie als de Belgische, uitermate nefaste gevolgen kan meebrengen. De Belgische rege ring stoort zich helemaal niet aan de noodkreet die ook in de «be vriende» EEG- en OESO-nota's wordt geslaakt en waarbij gewaar schuwd wordt voor de gevaren van de te lage overheidsinvesteringen. Onze regering legt dit alles koud weg naast zich neer. De bekrompen boekhoudersmentaliteit krijgt nog steeds absolute voorrang op de meer fundamentele sociaal-econo mische bekommernissen. Geen zorg voorde werkloosheid Wie had gedacht dat de uitermate slechte cijfers van de werkloosheid in de maand juli de regering tot bezinning zou brengen, heeft zich eens te meer schromelijk vergist. Het hele tewerkstellingshoofdstuk van de regering is een «collage» geworden van holle frasen en inten ties, verlenging van bestaande maatregelen en herhaling van reeds vroeger afgekondigde maar nog niet uitgevoerde initiatieven. Hooguit is er een supplementaire Maribel-operatie in Caritas en Ho reca (let op het politiek evenwicht) en een specifiek positieve maatre gel voor oudere werklozen in de tewerkstellingsprogramma's. Maar dit povere resultaat wordt ruim ge compenseerd door de afbraak van de brugpensioenen, de belangrijk ste en meest succesvolle herverde lingsmaatregel van het jongste de cennium. Het begrotingsberaad is inzake tewerkstelling opnieuw een maat voor niets geworden en het gevaar is groot dat de werkloosheid ingevolge de slechte groeivooruit- zichten en de uitdeinende implica ties van het St.-Annaplan opnieuw zal stijgen. Of de Eerste Minister het nu graag hoort of niet: het aantal volledig uitkeringsgerechtig de werklozen ligt vandaag 80.000 eenheden hoger dan in december 1981, toen hij met Martens V van start ging: ondanks de enorme kans van de omgekeerde olieschok, is en blijft de werkloosheid, zij het in mindere mate, stijgen gedurende Mariens VI. Dat hieraan niets wordt gedaan, is een puur politiek schandaal. Meer geld voor het leger; minder voor de sociale sektor De S.P. blijft voor 1987 bij haar vroegere cijfers en raamt het begro tingstekort op 445 a 450 miljard. Het is duidelijk dat de besparingen van het St. Anna-plan inzake bud gettaire opbrengsten, vooralsnog in belangrijke mate naast hun doel schieten. Zulks bezwaart uiteraard het vertrekcijfer van de begroting 1988. Hier moeten voor 8 miljard onhaalbare besparingen aan wor den toegevoegd, zodat het werke lijke tekort in 1988 volgens SP- prognose minimaal zal uitkomen op 440 miljard, dit is ongeveer 8% van het BNP in plaats van de door Verhofstadt geambieerde 7%. De manier waarop de besparingen zijn gebeurd, illustreert opnieuw de geestesgesteldheid van de regering. Lees door pag. 5 De verklaring van de gebroeders Van Rompuy heeft heel wat diskussie los geweekt binnen de politieke partijen. Ik geloof veel minder dan bvb. Freddy Willockx dat dit alleen te maken heeft met een plat elektoralisme of alleen ingegeven door socialisten-haat. De verkondigde ideeën sluiten immers nauw aan bij de vroegere ideeën van een katholieke partij die zeker niet uitblonken door enige progressiviteit. Totaal vrije marktekonomie, kristelijke waarden, tegen abor tus en het aanvechten van heel wat ideeën die het huidig maatschappelijk leven raken, zijn ook vandaag nog waarden die heel veel konservatieven aanspreken. Op dit terrein en binnen die zuil kunnen de Van Rompuy's zeker op sukses rekenen. De konklusie van deze stellingname is dat een deel van de C. V. P. vandaag zich veel rechtser gaat opstellen dan de C. V. P.dit heeft als gevolg dat wij onze stellingname inzake koalitievorming ook op het gemeentelijk terrein eventjes aan een grondig onderzoek zullen moeten onderwerpen. Het is inderdaad zo dat sedert 1958, dit is nu bijna dertig jaar, de P.V.V. door de socialisten als een mogelijke partner werd aanzien. Maar de waarheid is ook dat sedert 1958 de C.V.P. en zij alleen haar koalitiebondgenoot kiest - dat wil ook zeggen dat zij de politiek aangeeft en wijzigt wanneer zij dit verlangt. Het ware trouwens eens interessant om de programma's van de C. V. P. sedert 1958 eens te bestuderen, naargelang de ekono- mische situatie werden die aangepast in funktie van het ACV ook - kwestie van de kristelijke arbeider verder te binden aan de C. V. P. -politiek. Degenen die vandaag geloven dat de Van Rompuy's hypokriet doen, moeten zich de vraag stellen of het niet eerder een andere stroming is binnen de C.V.P. die zich op een bestendige wijze aan de hypokrisie overlevert. De standpunten van de groep Van Rompuy zijn uiterst rechts maar ook duidelijk, tegenstrevers waarvan men op voorhand weet waarover men spreekt. Is dit nog het geval voor de rest van de zogezegde progressieve C.V.P.? Dit alles moet ons aanzetten tot meer duidelijkheid in onze eigen standpunten, ook tot het beëindigen van de slogan dat alleen met de C. V. P. een werkelijk vooruitstrevend beleid kan gevoerd worden. Binnen de voorbereiding van de nationale en gemeentelijke verkiezingen is het wellicht nuttig ook daaraan enige aandacht te besteden! Willy VERNIMMEN, Europees parlementslid. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊA Prijs: Volwassenen 250fr Kinderen 150 fr B«E55£i-frontaal- met medewerking van essoeci se enz Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 21 augustus 1987 49* jaargang nr. 32 Weekblad van de S.P. Kattwtraoi A4A. I A HoofdzetelGalüeïlaan 5, bus 16, 1030 Brussel, tel. 02-214.97.11 SPAARBANK C V

Voor Allen | 1987 | | pagina 1