I EDITORIA J l :r - Waar ligt de juiste weg? Feest "Voor Allen"... allen daarheen SP/CSC-ARRONDISSEMENTSFEDERATIE AALST i.s.m. alle SP- en CSC-afdelingen ZONDAG 30 AUGUSTUS 1987 Vanaf 11.30 u.: Doorlopend Eetfestijn en Streekspecialiteiten wmuwuuuÊÊm geUenKeuriM theftanslM. Kampioensch CODEP de spaarbank van de Socialistische Beweging. De vakbeweging in België Op dit prachtige domein 'Bevegemse Vijvers' te Zottegem 10U.30: nationale vjedst"! Cettenparadeen-wets Vanaf 13u. 30: r - Concert Harmonie Hand aan Hand Aalst - Trommelkorps SKVV-Aalst - Jazzballet Faldess-Geraardsbergen - Playbackshow VFG-Zottegem - Boogschieting. mrnrnm ff 1 IV I De vraag stellen is gewoon weg eenvoudig, ze beant woorden is heel wat moeilij ker - laat staan of men wel een passende strategie kan ontwikkelen. i 1ft u.: CODEP e*en' em„ Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 930O AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekening-nr000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 28 augustus 1987 49' jaargang nr. 33 Weekblad van de S.P. Waarover gaat het? Sedert jaren stellen wij vast dat alle Europese partijen er eerder op achteruitgaan en dit geldt zowel voor de bijna traditionele sociaal-demokraten als voor de partijen die zich eerder nog links, dus meer socialistisch opstel len. Bijgevolg is een diepgaande analyse nodig en zal een politiek van «dag op dag» wellicht niet de oplossing brengen. Het gaat im mers niet meer op dat sommigen het alleen houden bij: «het is links en de marginalen die ons kapot maken» (Labour), terwijl andere bestweters er zich vanaf maken met: «de rechtse leiders zijn de oorzaak van alle kwaad». Beide stellingnamen zijn al te eenvoudig en hebben als enig resultaat een toenemend wantrouwen en een uit zicht van ongeloofwaardigheid bij de kiezers. De moeilijkheden van de Europese socialisten liggen wellicht op het ekonomisch vlak met de daaraan verbonden enorme mentaliteitswij ziging. Wat twintig jaar geleden onmogelijk was, is vandaag dikwijls een alledaags gebeuren, de techno logie in haar nieuwste vormen ver andert het aanschijn van het we reldgebeuren. Het is dan ook niet verwonderlijk dat i.p.v. de politie ke beheersing de technokratische overheersing primeert. Steeds meer en meer moeten wij immers vast stellen dat de politieke wereld haar onmacht moet bekennen, maar dat ogenblikkelijk de technologie pas klare modellen geeft. Het bijna logisch gevolg van dit alles is dat wij een totaal andere «politieke vertegenwoordiging» krijgen. En dit is niet alleen van toepassing op nationale of interna tionale vertegenwoordiging, ook lokaal kan men dit verschijnsel minder en minder negeren. De uit leg is voor velen dan ook vrij een voudig: de problemen zijn zo kom- pleks dat een gewoon mens ze niet meer aankan en er bijgevolg ook geen interesse kan voor opbrengen. Dit is natuurlijk maar een deel van de waarheid, de technokraten zor gen er ook wel voor dat de gespro ken en geschreven taal met zoveel tierlantijntjes verkocht wordt dat zelfs het meest eenvoudige onver staanbaar lijkt. En, waarom zouden wij niet nede rig bekennen dat ook onze partij die weg opgaat? Waarom zouden wij niet vaststellen dat ook sommi ge vakbonders - die zich dan toch vooral tot de arbeiders richten - een taaltje spreken die alleen inge wijden in een bepaald jargon kun nen begrijpen? Deze vaststelling heeft niets te maken met kritiek, het is alleen een vaststelling waar men niet om heen kan. Maar al deze verschijnselen zijn slechts het gevolg van een bepaald gevoerde politiek en ik ben er mij van bewust geworden dat er geen antwoord is op de vraag: «Welke toekomstvisie heeft de socialisti sche beweging in Europa?» Zoals het nu evolueert lijkt het mij nogal duidelijk: wij zijn bezig een kopie te maken van het Amerikaans sys teem, plus minus 75% van de be volking die het vrij goed stelt en ongeveer 25% die zich op de rand van de armoedegrens beweegt. Een verdere aftakeling of privatisering van de sociale zekerheid zal deze Kd. Martin Hutsebaut, adjunkt bij de directeur van het Europese Vakbondsinstituut, schreef recen telijk een lijvige en interessante brochure over de vakbeweging in België als onderdeel van een info reeks over het syndicalisme in Europa. Volgende week brengen we hierover een speciale bij drage. toestand zeker bestendigen. Komt daarbij dat de zogezegde gelukki gen (75%) ook steeds meer kwets baar zullen worden: werkloosheid, ziekte, pensioenen zijn elementen die in een dergelijk systeem zeer vlug de oorzaak kunnen zijn van een sterk gewijzigde sociale toe stand. Vandaar toch dikwijls de onbegrijpelijke reaktie van de ge wone mens, het volstaat dat het bezit van een huis of karavaan tot het bijna verloochenen van de klas se waartoe hij behoort, of is het veel meer een reaktie om te behou den wat hij heeft verworven en gelooft hij alsdan meer in de bur gerlijke partijen? Zoveel vragen, zoveel vraagtekens, zoveel moge lijk antwoorden. Het wordt wellicht hoogdringend dat wij een brede dialoog ontwik kelen om tot een maatschappij mo del te komen dat vooral geloof waardig is voor de mens in het jaar 2000. De politieke onverschilligheid (men verwijt mij zelfs dat ik teveel aan politiek doe) is de grootste kwaal van de tachtiger jaren. Ben ik misschien naïef te geloven dat vroeger dan men denkt daar een einde zal aan komen? Willy VERNIMMEN, Europees parlementslid. Cl. Ml Toen gewezen arrondissementeel SP-voorzitter Alois Van den Bossche, uiteraard samen met een ploeg bestuursleden, in 1980 het initiatief nam een ge zinsfeest in te richten ten bate van ons weekblad heeft nu ruim zeven jaar later allicht niemand kunnen denken dat dit feest tot een "traditional" zou uitgroeien met een ongekende envergure binnen het arrondissement. Trouwens, de weerklank van dit gebeuren uit zich tot ver buiten de grenzen van de federatie en onze aanpak wordt zelfs her en der binnen dé SP nagevolgd. Dankzij de voorbereidende werkzaamheden van de feestcommissie en de medewerking van talrijke afdelingen en individuele militanten werden voorgaande edities - het feestterrein verplaatste zich van de Geraardsbergse Gavers naar de Bevegemse Vijvers te Zottegem - een reuzesucces, zowel financieel als uit propagandistisch oogpunt. Ook dit jaar kondigt het feest zich suksesvol aan. Infrastructuur, akkomodaties, programma en mobilisatie staan borg voor het welslagen, des te meer indien de weermaker enigszins meewil. Maar ook bij regenweer geen nood, cafetaria's en zalen in het domein vangen alles wel op. Het welslagen van het feest zal opnieuw voor de verantwoordelijken van onze politieke federatie het bewijs zijn dat met dynamisme en aktie door onze partij, zoals trouwens door de ganse socialistische beweging, heelwat kan bereikt worden. Is de financiële opbrengst inderdaad van enorm belang voor het bestendigen van ons weekblad, het besefte kunnen rekenen op honderden militanten en een paar duizend sympathisanten is het nog veel méér. Met hen kunnen wij bergen werk verzetten ten bate van ons socialistisch ideaal. Wij weten dat we tegenover de konservatieve pers in de verdrukking staan, maar onze aktie ten bate van "Voor Allen" moet verder gaan en lonend worden. Ons arrondissementeel SP-weekblad is de onmisbare peiler waarop wij moeten bouwen. Onverdroten nieuwe lezers werven en onze federatie uitbouwen, ook inzake ledenaantal en afdelingswerking, is een dwingende opdracht. Het gezinsfeest 1987 is hiervoor opnieuw een eersteklasse stimulans. Afdelings- en federale verantwoordelijken, mandatarissen, leden en sympathisanten, U weet best waarom het draait, daarom blazen wij verzameling overmorgen, zondag 30 augustus in het domein Bevegemse Vijvers Zwemkomte Zottegem. Chris Vancoppenolle Federaal Sekretaris ■s Prijs: Volwassenen 250fr. Kinderen 150 fr. ALA.IK 1 ■is :s5?v v* met medewerking van Hoofdzetel :GaMenaan 5. bus 16. 1030 Brussel, tel. 02-214.97.11 SWAHBANA CV

Voor Allen | 1987 | | pagina 1