SP/CSC-federalie Aalst scoort opnieuw hoog met zesde gezirisfeest "Voor Allen" n m Binnen in ■N Het belang van de geschiedenis OCMW-raad: tumultueus! Tolwegen in Europa Aalst 3 31 f» £00 Evenement met weerklank Geitenparade voltreffer! Kunst met grote K Van barbecue tot geitekaas Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053 70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 4 september 1987 49" jaargang nr. 34 Weekblad van de S.P li»». Ruim 2000 aanwezigen op de 6de editie van het jaarfeest van ons weekblad, zondag laatstleden voor de tweede opeenvolgende maal georga niseerd in het rekreatiedo- mein Bevegemse Vijvers te Zottegem. Een prachtdekor voor dergelijk uniek federaal evenement dat, samen met het zonovergoten weertje, het ak- tiviteitenaanbod en de inzet van de talrijke medewerkers garant stonden voor het sukses. Deeltijds leren in K. T.A. Geraardsbergen, pag. 6 Politieke paljassen, pag. 3 Rookverbod of rookverplichting in openbare plaatsen? D enderleeuws schepencollege bestelt alvast 300 asbakken, pag. 8 Zottegem ook toeristisch de moeite waard, pag. 3 De vakbeweging in Bel gië, pag. 8 De uitstraling van dit feest is geens zins in absolute cijfers (versta uiter aard centen) in te schatten. De aspekten propaganda en het sa menbrengen in een eerder buiten- politieke informele sfeer van man datarissen (bestuur), leden van de partij, vakbond en mutualiteit - ook de nevenorganisaties waren present -, militanten en gewone sympathisanten zijn hoe dan ook onbetwiste certitudes als hoekste nen voor de werking en de uitbouw van de SP/CSC-federatie Aalst op alle niveaus. We hoeven niet te ontkennen dat de (ruime) financië le opbrengst van het feest essentieel is voor het leefbaar blijven van het weekblad "Voor Allen", zeker niet de minste peiler van de slagkracht van de federatie. Het besef na al die jaren oppositiekuren, natio naal, provinciaal en lokaal (geluk kig uitzonderingen als Zottegem, Lede, Herzele en Erpe-Mere niet te na gesproken) te kunnen reke nen op de belangloze inzet van tientallen militanten en de waarde ring van de duizenden sympathisan ten betekent een extra-riem onder het hart. Dat deze inspanningen ook trou wens elders naar waarde geschat worden, bewijst ondermeer de aan wezigheid van nationaal SP-voor- zitter Karei Van Miert, welke trou wens tegenover de organisatoren zijn grote voldoening uitdrukte over het geheel van het gebeuren. Verder waren er ook onder meer volksvertegenwoordiger Norbert De Batselier (Dendermonde), Freddy Vercruyssen (sekretaris SP- federatie Oudenaarde-Ronse) en uit het verre Limburg zelfs onze collega Paul Butenaerts met zijn twee arrondissementele adjunkten Ludwig Vandenhove (Hasselt-Sint- Truiden) en Pascal Perceval (Ton geren-Maaseik), drie laatstgenoem de vrienden kwamen zich de visie overtuigen van onze aanpak terza ke met het oog op het organiseren van een federaal SP-feest volgens een gelijkaardig stramien. Voorbeeld en sukses van de federa tie Aalst dienen wel wel aansteke lijk te werken, want ook in Brugge is men overgegaan tot het inrichten van iets dergelijks, aldaar Feest van de Roos genoemd (zaterdag 29 au gustus). Inspiratie en randaktivitei- ten werden ook duidelijk bij ons gezocht. Het voormiddagprogramma van het feest wordt traditioneel afge wisseld. Daar waar in het verleden reeds wielertoeristenkoncentraties, een voetbaltornooi, enz. voor de opwarming zorgden, kwamen de Zottegemse specialisten Paul Par- mentier en André Geenens dit jaar aandraven met een nieuwigheid, geitenkeuring en dito koerswed- strijden. Velen keken zich dan ook de ogen uit op de honderden geiten (vaak prachtbeesten) die tussen de nadarafsluitingen met baasje defi leerden. Deelnemers tot uit de pro vincies Antwepen en West-Vlaan- deren, deskundige keurmeesters, een perfekte organisatie, een leuke prijzenpot en een allicht voorheen nooit bij elkaar geziene trofeeënta- fel waren de ingrediënten van deze originele voltreffer. Nieuw was ook de kunsttentoon stelling, voor de gelegenheid opge steld in de ruime inkomhal van de zwemkom. Zelf artiest zijnde had onze goede vriend Rudy Van Door- selaere hier een groot deel van het voorbereidende werk geklaard. Aansluitend met de aktie "Kiezen voor Kunst" van CSC-Vormings- werk en de daaruit voortvloeiende tentoonstellingen in verschillende afdelingen, werd zondag een soort selektie getoond van eerdere deel nemers. Emiel De Roover en Rudy Pollez (Zottegem), beiden laurea ten van de nationale eindwedstrij- den, waren present met een zestal werken, de keramist Antoine Van den Brouck (Sint-Antelincks) toon de er zijn recentste kreaties en verder hingen er doeken en grafiek van Simonne Druwé, Kristien Troncquo, Wim Van der Fraenen en Antoinette Van de Kerckhove (allen uit Zottegem). Deze laatste verving in extremis de verhinderde Ronald Stockmans (Roosdaal). De tentoonstelling werd tegen de mid dag officieel geopend door Euro parlementslid Willy Vernimmen en de Zottegemse Schepen van Cul tuur Freddy Van den Bossche. De diversiteit en eigenheid van de kun stenaars en het belang van de CSC voor democratisering van kunst en cultuur werden beklemtoond. De tentoongestelde werken waren van merkwaardig hoog niveau en kre gen een goede respons. Ook de artiesten zelf toonden zich ver heugd. Men krijgt op 1 dag inder daad weinig expositie-gelegenheid met meer dan 2.000 passanten. De resterende ruimte van de in komhall werd anderzijds benut door een aantal info- en verkoop standen "voor het goede doel" om het zo eens te formuleren. Wereld winkel, VAKA, JS, Werklozenjon- gerenwerking ABW, Bond Moy- son, Codep, enz... verdienen te recht een plaats op dergelijke con centraties binnen de socialistische familie. Vermelden wij nog eventjes de aparte video-ruimte met de realisa ties van "onze federale cineast" Julien Droesbeke (Idegem) meer bepaald een uiterst leuke en boeiende montage van hoogtepun ten uit het feest van vorig jaar. Talrijk waren degenen die aan deze stand eventjes genoten. Heel eventjes zag het er zaterdag in de late namiddag naar uit dat de voorbereidingen van de federale feestcommissie o.l.v. Herman De Loor teniet zouden gaan. Sombere wolken en een onweer teisterden het terrein, maar zondag was alles O.K. Van voor de middag schoof een eindeloos lijkende rij voorbij de barbecue, de meeste onderweg nog nippend aan een boerkensape- ritief of aan een witteke uit de Faluintjes, smakelijk geserveerd door de Saeys-brothers. Daar kon men ook terecht voor een hartige poeskaffee of koffie met Faluintjes- lik. De Loor junior bestelde bollen ijsroom vanuit een karretje stijl anno 1880 wat uiteraard bij het klein grut in de smaak viel. Nage rechten waren er ook onder de vorm van de echte Geraardsbergse mattetaarten (Dirk Van Der Mae- len en de vrouwkens van Idegem achter taartenberg en percolator) en super-de-grote-pannekoeken van het huis D'Haeseleer-Vermote uit Denderleeuw waren een echt festijn. Ettelijke liters deeg hebben die gasten verwerkt. Ondertussen bleven de diverse tap installaties liters gerstenat produce ren. Daar zorgden de vrienden uit Herzele, Haaltert, Zottegem en Lede wel voor. Deze laatste ver zorgden de stand bij de boogschut ters op de liggende wip. En aange zien dat schutters evenveel glazen als pijlen op hun boog wensen, bleek dit tot de laatste gaai gesneu veld was, een hele karwei. Lees door pagina's 4 en 5 SSMMHMOm Elk mens draagt met zich een geschiedenis mee, niet alleen lichamelijk maar ook geestelijk, sociaal, economisch. Dat sommigen via de geneeskunde en de staatsinrichting proberen de mensen van de negatieve invloeden van die geschiedenis te bevrijden, is een belangrijke opgave. Zo ook heeft elk volk zijn geschiedenis, o.m. gemaakt door menselijke handelingen. Elk volk zit aldus op een spoor, of we dat nu "het" goede of "het" slechte spoor vinden, doet niets terzake want wat is het toch moeilijk, ja onmogelijk, met onze eigen normen anderen te beoordelen. Als nu een volk probeert zich los te maken van de negatieve gegevens uit de nasleep van de geschiedenis in de richting van meer vrijheid en gelijkheid, dan kunnen we dit alleen maar toejuichen en eventueel helpen verwezenlijken. De mensen die het in dat verleden slecht hadden, werd na dit leven een betere situatie beloofd. Uit angst voor zijn eigen toestand en uit hoop voor opheffing van die angst in "een volgend leven" is de gedachte ontstaan dat er een bovenaardse macht is die goed met goed beloont en kwaad met kwaad vergeldt. Er kan niemand het recht worden ontzegd, daarin te blijven geloven, en we stellen zelfs vast dat sommige intellectuelen dit doen. Maar dat de wijze waarop men die god of degene die zich tot zijn vertegenwoordigers uitroepen, vereert en volgt, zó tot menselijke conflicten kan leiden, ook tussen volkeren, heeft de bloedige geschiedenis bewezen. Miljoenen mensen zijn al ten onder gegaan aan ideologieën die dikwijls met godsdienstij ver gepaard gaan. Wat nu in Klein-Azië gebeurt, is vreselijk maar niet nieuw. In plaats van dat de verschillende godsdiensten die op deze aarde zich proberen te handhaven en uit te breiden, een poging zouden doen om de vrede en rust onder de mensen en de volkeren, te brengen, jutten ze de sociaal-economisch gespro ken sukkelaars op om tegen elkaar in het harnas te gaan. En dit alleen telkens weer om de macht van enkelen in stand te helpen houden: de financiële en economische macht. Wat wij hiertegen moeten plaatsen is niet kanon of raket, maar wel onderricht, beschaving, niet noodzakelijk de onze maar een ontwikkeling van ieders beschaving, eventueel op ieders eigen spoor. Op die manier kunnen we de negatieve aspekten van te fanatieke godsdiensijver helpen doen verdrijven, inclusief een groot deel van de menselijke angst. En zullen we de hoop op een beloning na de dood, kunnen ombuigen tot de wil om de mens tijdens dit leven tot centrum van al onze handelingen te maken, in het teken van de rechtvaardigheid. Marc Galle Tijdens de raadszitting van vrijdag jl. was de spanning te snijden. Bij de bespreking van het verslag van het Be heerscomité van het Stedelijk Ziekenhuis viel SP-fraktielei- der Eddy Dierickx sterk uit tegen het terzake gevoerde be leid van de CVP-PW-meer- derheid. Hij klaagde het feit aan dat op een ogenblik dat het Ziekenhuis te kampen heeft met een enorm finan cieel tekort (1987: 50 miljoen en voor 1988 wordt het verlies ge raamd op 75 miljoen) nog vlug een aantal politieke aanstellingen wor den gedaan. Zijn voorspellingen in verband met de benoemingen van familieleden van schepenen en gemeenteraads leden werden bewaarheid. Eddy Dierickx stelde dat de OCMW-voorzitter tijdens de va kantie in de maand augustus ge dribbeld werd door de waarnemen de voorzitster Mevr. Blanckaert- Bourgeois (CVP) en dit met de goedkeuring van de andere PW- raadsleden. De voorzitter ontkende dit niet, en meer nog, het werd later bevestigd toen bleek dat bij de telling van de stemmen een blanco stem steeds werd genoteerd binnen de meerderheid. Al die tijd zat de burgemeester er stilzwijgend bij, een eerste optreden in mineur. De oppositie zette de meerderheid nog een flinke hak toen men nog een punt aan de agenda wou toevoe gen, nl. de benoeming van een 7de verpleegster, vroeg raadslid Gus- taaf Lemaitre (SP) hiervoor de stemming. Er werd geen 2/3 meer derheid gehaald en het punt werd verworpen. Een belangrijk feit kon nog verno men worden over het rustoord Sint- Lieven, volgens de inspektiedienst moet in augustus 1988 deze krot gesloten worden. Wat dan? Politicus Tolwegen, die vroeger heel gewoon waren, zijn zo'n vijf tig jaar geleden in vrijwel ge heel West-Europa in onbruik geraakt. Sedert de staten zich gingen bekommeren om de verbindingen tussen de be langrijkste centra gold de op vatting dat wegen er voor ie dereen waren en dat het de taak van de overheid was die wegen te bouwen en te onder houden. Maar niet overal hield de wegenbouw gelijke tred met de snelle groei van het autoverkeer. In sommige lidstaten van de Gemeen schap huldigde men de opvat ting dat de automobilist offers moest brengen om op een goede snelweg te mogen rij den. Dus nam men zijn toe vlucht tot het oude probate middel: de tolweg. Ondertussen is er echter wel een Europese Gemeenschap opgericht met als voornaamste doel van alle lidstaten een grote gemeenschappe lijke markt te maken. Onafhankelijk van elkaar hebben onlangs twee leden van het Euro pees Parlement, de Duitser Horst Seefeld en de Belg Willy Vernim men de Europese Commissie ge vraagd of dit tolsysteem de concur rentievervalsing niet in de hand werkt en of het geen tijd wordt er een einde aan te maken. EG-com- missaris Clinton Davis die hierop uit naam van de Commissie heeft geantwoord merkte op dat het recht om tol te heffen bv. in Frank rijk voor de duur van 40 jaar wordt verstrekt. Na die tijd moeten de autowegen worden overgedragen aan de overheid. Maar, aldus Clin ton Davis, die tolvergunningen kunnen ook nog verlengd worden. In ieder geval loopt de allereerste vergunning pas na het jaar 2000 af. Overigens is het erg moeilijk om na te gaan of er op deze tolwegen door de betrokken ondernemingen winst of verlies wordt gemaakt. De Commissie meent echter dat de hele kwestie van de tolwegen on derzocht moet worden in het kader van de fiscale systemen die voor het transport gelden. Met het doel con currentievervalsing op dit gebied uit te sluiten heeft de Commissie aan de Ministerraad een studie voorgelegd over de belasting op auto's, de belasting op autobrand stof en tolheffing op de wegen. Deze studie moet als basis dienen voor de reorganisatie van de hele sector. Eurofocus 21/1987.

Voor Allen | 1987 | | pagina 1