5 VV Nationaal Werkingscongres een nieuwe baken Hiroshimaklokjes in de streek CSC Vormingswerk Welke richting uit met het kunstonderwijs met beperkt leerplan in Vlaanderen? KA.D.eRV CSC Vormingswerk gewest Aalst Hongarije voor een moeilijke keuze! Luxemburg, rijkste land in E.G. Zaterdag 19 september 1987 van 9.30 tot 16.30 u. Home Jef Verbert, Doornlaarstraat 9 te Bonheiden (omgeving Mechelen) Programma Deelname CSC Studiekring Aalst Vrijdag 18 september 1987 om 20 uur Volkshuis, Houtmarkt 1 te Aalst Volksvertegenwoordiger Nor bert De Batselier Waarheen met het socialisme Werkgroep Kunstenaars - Socialistische Beweging i.s.m. Studiecentrum E. Vandervelde Instituut Donderdag 1 oktober 1987 Kasteel van Ham te Steenokkerzeel Programma Praktische inlichtingen: Woensdag 7 oktober 1987 Volkshuis, Houtmarkt 1 te Aalst Kader vormingsavondSocialistisch gemeentebeleid: Vormingsprogramma's en initiatieven S.E.V.I.-Studiedag 4-18 september 1987 - «Voor Allfin» door C.S.C.-Vormingswerk Gewest Aalst Op zaterdag 19 september 1987 organiseert CSC-Vormingswerk een intern werkingscongres. De bedoeling is op een openhartige wijze de werking van de afdelingen en de begeleiding van het nationaal secretariaat en de federale secretariaten te bespreken. Op dit congres zullen de werkzaamheden vooral in werkgroepen plaatsgrijpen en handelen over de problematiek van de aktiviteiten en de programmatie van een CSC-Vormingswerk afdeling. Dat dit congres belangrijk is voor de werking van CSC-Vormings werk hoeft geen betoog. Afdelingsmedewerkers kunnen er niet alleen hun wensen kenbaar maken, maar tevens met andere afdelingsverantwoordelijken hun gemeenschappelijke problemen bespreken en gezamenlijk naar oplossingen zoeken. De resultaten van dit congres zullen de komende werking van CSC- Vormingswerk bepalen. Vanuit deze visie biedt dit intern wer kingscongres de mogelijkheid aan alle verantwoordelijken om nieuwe bakens te plaatsen voor CSC-Vormingswerk. 09.30 u.: Onthaal met koffie 10.00 u.: Verwelkoming en inleiding door nationaal voorzitter Eddy Baldewijns 10.15 u.: Verslag werking nationaal secretariaat door nationaal secretaris Martine Lemonnier 10.30 u.: Bespreking congresnota in werkgroepen 12.30 u.: Middagmaal 14.00 u.: Bespreking congresnota in werkgroepen 15.00 u.: Drink 15.30 u.: Verslagen werkzaamheden werkgroepen 16.00 u.: Slotwoord door nationaal voorzitter Eddy Baldewijns De deelnameprijs van het congres (koffie, documentatiemap en middagmaal) bedraagt 250 frank (100 fr. zonder middag maal). Traditioneel neemt het gewestelijk CSC-sekretariaat de kosten van de deelnemers uit het gewest ten laste. Deelnemers worden dan ook verzocht schriftelijk of telefonisch (053/70.51.51 overdag - 054/33.00.00 's avonds) het sekretariaat of geweste lijk sekretaris Chris Vancoppenolle te verwittigen. Ook af spraken voor gemeenschappelijk vervoer zijn mogelijk. spreekt over Nadien gelegenheid tot debat. Inkom gratis - een must voor alle leden en belangstellenden. De bom op Hiroshima herinnert iedereen zich nog wel. Na deze immense vernietiging had de bevol king vrijwel alle hoop verloren, tot ze de klokken terugvonden. Ze werden onmiddellijk geprobeerd en luidden nog. Het symbool van hoop in bange tijden was geboren. Sindsdien is het in Japan een ge woonte kleine klokjes uit te wisse len als geschenk, voorzien van een windkaartje met een wens erop. De traditie wil dat de wind jouw wens overneemt en hem in jouw plaats verspreidt. De Hiroshima-klokjes zijn inge bakken in de Japanse traditie en kan je o.m. bewonderen in films uit Japan. Op initiatief van Florennade en een paar andere vredesorganisa ties werden de klokjes nu voor de eerste keer in België ingevoerd, dank zij de medewerking van de Hiroshima Peace Culture Founda tion, de Japanse vredesbeweging. De Mechelse klokschool schatte de waarde ervan op 700 tot 800 frank. Hier worden ze verkocht voor 300 frank. Zij zijn een ideaal presentje voor wie eens iets origineels wil. In onze streek werden er 400 afgeno men door VAKA-Regio-Z.-O. Vlaanderen. Je kan ze verkrijgen op de volgende adressen: Zottegem: Wereldwinkel, Trap straat 37. Geraardsbergen: Guido Cock, Gentsestraat 256, tel. 054/41.33.97. Zwalm: Jo Cuyvers, Steenweg 43, tel. 055/49.97.93. Brakel: Erik Baele, Driehoekstraat 60, tel. 055/42.22.53. Ninove: Marina Van Londersele, Pamelstraat 171, tel. 054/32.11.23. Lierde: Herman De Cooman, Ka- kebeke 40, tel. 055/42.50.90. Oudenaarde: André De Smet, Spendelos 7, tel. 055/31.75.56. Aalst: Culturele Centrale, Hout markt 1. Centraal verdeeladres is vzw 't Ui lekot, Groenlaan 39, 9550 Herzele, telnr. 053/62.64.36. Daar is perma nentie op woe. en do. tussen 12 en 17 uur en op vrijdag tussen 12 en 20 uur. Op dit adres kan je ook reeds terecht voor propagandamateriaal van de vredesbetoging op 25 okto ber in Brussel. VAKA-Z.O.-Vlaanderen. Op het einde van het schooljaar 1986-1987 werd de onderwijswereld andermaal opgeschrikt. Ditmaal was het kunstonderwijs met be perkt leerplan aan de beurt: minister Kelchtermans pakte uit met een hervormingsplan. Het verzet was groot, het aantal vragen dat men zich stelde rond het plan eveneens. Is het alleen op maat van de grote scholen gesneden? Zullen een aantal maatregelen uit het plan (grotere examendruk, zwaarder lessenpakket, minder herkansingsmogelijkheden) de leerlingen af schrikken? Blijft er nog voldoende ruimte voor individuele begelei ding? Hoeveel leraren zullen hun job verliezen? Kortom, er heerste nogal wat onduidelijkheid rond het herstructure ringsplan en er was vooral ontevredenheid over het overhaast invoeren ervan op 1 september 1987. Half juli werd dan tot uitstel besloten. Het plan zal pas op 1 september 1988 ingaan. Wat houden deze omstreden herstructureringsplannen nu precies in? Waarom zijn een aantal mensen uit de onderwijspraktijk tegen de plannen gekant? Hoe staan de kunstenaars zelf tegenover het kunstonderwijs? Hoe ziet de situatie in Wallonië en in het franstalig onderwijs in Brussel eruit? Over deze en vele andere vragen laten wij de betrokkenen zelf aan het woord en zoeken samen met hen naar oplossingen. De politici worden uitgenodigd om te luisteren en om er de nodige conclusies uit te trekken. 9u30 Onthaal. IOuOO Welkomstwoord door Willy Claes, Voorzitter studiedag. 10ul5 Inleidende referaten Julien Esser Rijksinspecteur Artistieke Vakken/Muziek «Toelichting herstructureringsplan Muziekonderwijs». Jean Caluwaerts Adviseur - Hoofd van Dienst, Ministerie van Onderwijs - Dienst Kunstonderwijs. «Mogelijke hervormingen in het onderwijs in de Beeldende Kunst met beperkt leerplan». Marcel Mattheessens Directeur Sted. Muziekacademie Berchem/Antwerpen Technisch Secretaris van de Vlaamse Federatie van Socialis tische Muziekkorpsen en zangkringen. «De herstructurering. Evolutie of revolutie? Kritische beden kingen vanuit de praktijk» Karei Mechiels Directeur Sted. Academie voor Schone Kunsten St.-Niklaas «Het onderwijs in de plastische kunsten». Ilu30 Discussie met de aanwezigen. v 12u30 Lunch. 14u00 Jean Claude Deside Directeur Academie van Saint-Ghislain Trompetleraar Koninklijk Conservatorium van Mons Voorzitter Belgamu. Anne Verschoor Lerares Academie van Saint-Ghislain en Baudour Begeleidster op de piano Koninklijk Conservatorium van Mons. Ondervoorzitter Belgamu. «La situation des académies et des écoles de musique dans la région francophone». Jacques Mispelter Bestuurssecreiaris Ministerie van Onderwijs - Kunstonder wijs «La situation dans les écoles d'art francophones». 15u00 Discussie met de aanwezigen. 15u30 Hubert Biebaut, Musicus «Doemdenken als gevolg van...». Herman Jacobs, plastisch kunstenaar «Een kunstenaar over het kunstonderwijs». 16u00 Discussie met de aanwezigen. 16u30 Conclusies door Willy Claes. 17u00 Einde. Het colloquium vindt plaats op donderdag 1 oktober 1987 in het Kasteel van Ham, Vlaams Conferentieoord voor Vrije tijdsbesteding, De Maillelaan 2, 3080 Steenokkerzeel. Tel.: 021759.79.50 tot 54. Er is een broodmaaltijd met koffie voorzien in het Kasteel van Ham. De kostprijs is 150 fr. Verdere inlichtingen: Werkgroep Kunstenaars - Socialistische Beweging, Keizers- laan 13, 1000 Brussel. Tel.: 021513.28.78 (Martine Lemon nier). Lesgever: Frank BEKE (directeur Vormingscentrum H. Vos-Instituut) Een must voor alle CSC-afdelingsverantwoordelijken Belangstellenden uiteraard van harte welkom Het hoekje van onze Europarlementair Een delegatie van de Socialistische Fraktie van het Europees Parlement, waarvan ik deel uitmaakte, heeft in augustus 11. onder handelingen gevoerd met de Hongaarse autoriteiten met het oog op de voorbereiding van een diplomatieke erkenning van de Comecon- staten door de E.E.G. Deze toenadering van de Europese socialis ten was eigenlijk het gevolg van ruim overleg met de Sovjet-Unie. Wie Hongarije kent, weet best dat het toch een buitenbeentje is in het geheel van de Comecon-politiek. Vooreerst hebben de Honga ren voor een vrij groot deel van hun bevolking een levensstandaard bereikt die vele West-Europese landen niet bereiken. Budapest is een stad die op het vlak van het kulturele- en het gemeenschapsle ven heel wat Europese grootsteden ver overtreft. De kommerciële voetgangerszone en de autovrije-straten in het centrum vormen een werkelijk aantrekkingspunt. Met een bevolking van 10 miljoen ontvangen zij daarenboven zo een 16 miljoen toeristen per jaar. Maar niet alleen de handel doet het goed, ook op het terrein van de industrie en vooral de landbouw liggen zij ongelooflijk ver vooruit op de andere Oost-Bloklanden. Maar de Hongaren zijn - hoe onwaarschijnlijk dit ook klinkt - zenuwachtig geworden over hun fel gegroeide konsumptiemaatschappij. Komt daarbij ook dat de Hongaren lid zijn van de GATT, en als zodanig en met reden ook als een volwaardig lid willen aanzien worden. Mijn persoonlijke indruk is echter dat daar toch wel enigszins gewilde vertragingsma- noeuvers vanwege de E.E.G. doorgevoerd worden. Maar de werkelijke nervositeit ligt bij de algemene binnenlandse politiek. Inderdaad, niettegenstaande de welvaartsituatie is Hongarije het land met de hoogste buitenlandse schuld t.o.z. van de andere Comecon-landen. Hun industrieel moderniseringsproces heeft er ook voor gezorgd dat een politiek van volledige tewerkstelling steeds meer hiaten gaat vertonen. Voeg daarbij nog dat sommige sektoren - bvb. staal - ook de kringloop van de wereldmarkt moeten volgen en aan hernieuwing toe zijn. En dan komt men tot een zeer bijzondere dialoog: de beleidsmensen houden dan een pleidooi voor een «inleveringspolitiek» meestal met dezelfde argu menten als die die door W. Martens en andere Europese leiders zo vaak gebruikt worden. Weliswaar zal men in Hongarije zeker trachten de minst-begoeden te sparen van deze nieuwe maatregelen die een deel van de inkomens moeten afromen via belasting op de inkomens. De Hongaren zullen voor de eerste maal sedert 1945 opnieuw inkomensbelasting moeten betalen. Dit is wellicht niet onoverkomelijk voor enkele honderdduizenden, maar het leidt tot heel wat vragen bij diegenen die op de middengrens leven. Daarenboven zal vanaf 1.1.1988 - terzelfdertijd dus - de B.T.W. (ook een nieuw begrip) worden ingevoerd. Vele Hongaren vrezen terecht voor een werkelijke verhoging van de prijzen. Kortom, het land staat voor een moeilijke keuze - ik heb wel de indruk dat de leiders van partij en vakbonden alles in het werk stellen om de bevolking zo nauw mogelijk bij het beleid te betrekken. Wij kunnen alleen hopen dat deze nieuwe politiek - die zij nodig achten om de toekomst te vrijwaren - niet zal uitmonden in harde konfrontaties. Het Hongaarse volk moet zijn verdere uitbouw kunnen doorvoeren, het resultaat van het recente verleden mag zeker niet verloren gaan! In 1985 was Luxemburg het rijkste land in de Europese Gemeen schap van twaalf. Dit blijkt uit de nieuwe methode om de werkelijke rijkdom van de verschillende landen te meten die door de deskundi gen van Eurostat werden uitgewerkt. Eurostat is het bureau voor de statistiek van de Gemeenschap. Volgens de oude methode zou Denemarken uit de bus gekomen zijn als rijkste lidstaat gevolgd door Duitsland. Gewoonlijk meet men de rijkdom van een land via het bruto binnenlands produkt (BBP) per inwoner. Dit geeft dan in de munt van het land in kwestie de totale geproduceerde rijkdom aan. Om de resultaten te vergelijken van verschillende landen worden de cijfers die in nationale munt zijn uitgedrukt eenvoudig omgezet in een en dezelfde munt waarbij men dan gebruik maakt van de dagelijkse wisselkoers. Het bezwaar van deze methode is dat een exacte vergelijking van de rijkdom der verschillende landen niet mogelijk is. Het beeld wordt vertekend door de variaties van de wisselkoers en ook omdat geen rekening werd gehouden met het verschil in prijsniveau tussen het ene land en het andere. Anders gezegd, met 100 Ecu koopt men niet dezelfde hoeveelheid produkten in Denemarken als in Portugal. Daarom hebben de deskundigen de rijkdom in de diverse landen gemeten in eenheid van koopkracht (EK) waardoor een veel zuiverder beeld wordt verkregen. Deze methode werd voor het eerst toegepast in 1980. Sedertdien hebben de Eurostatdeskundigen samen met hun collega's van de OESO (Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikkeling) het systeem nog verder geperfectioneerd. Eurostat heeft zojuist de hieronder afgedrukte resultaten voor 1985 gepubliceerd. Land Gemeenschap Luxemburg Denemarken Duitsland Frankrijk Nederland Verenigd Koninkrijk België Italië Spanje Ierland Griekenland Portugal BBP in Ecu BBP in EK 100 100 128,2 132,8 148,7 120,3 134,7 118,6 121,7 110,7 113,5 110,5 104,6 106,4 105,5 104,4 82,4 92,2 55,7 74.4 67,8 69,3 42,6 57,6 28,3 54,6 Het Studiecentrum SEVI richt naar aanleiding van de gemeenteraads verkiezingen 1988 een aantal open studiedagen in, die hoofdzakelijk zijn gewijd aan de problemen van gemeentelijk belang of aan thema's die het gemeentebeleid beïnvloeden. Daarom gaat op zaterdag 17 okto ber 1987 te Leuven een studiedag door met als onderwerp: «Veilig heid en kleine criminaliteit». Plaats: Acht-urenhuis, Maria Theresia- straat 121, 3000 Leuven (vlakbij het station). Deelnemersprijs: 200 fr. Middagmaal mogelijk: 125 fr. Inschrijvingen vóór 12 oktober 1987, op rekening SEVI 870- 0060381-13, met vermelding: Stu diedag «Veiligheid en kleine crimi naliteit». De Meerleer Dirk.

Voor Allen | 1987 | | pagina 4