Hoefde Geraardsbergen een nieuw wapen en een nieuwe vlag I V! De wapens van de deelgemeenten voor de fusie en hun oorsprong Mosselen/Koteletten (deel 2) Het gemeentewapen is het symbool van de samenhorig heid van alle stads- en dorps genoten, zoals een familie wapen dat is voor al de leden van één familie die diezelfde naam draagt. Vele gemeen tewapens zijn ontleend aan oude dorps- of schepenze gels, sommige hebben hun ontstaan te danken aan het zegel van hun vroegere dorpsheer. De meeste wa pens van de Geraardsbergse deelgemeenten werden ech ter toegekend door de Hoge Raad van de Adel, die werd ingesteld door Koning Wil lem I en werd heropgericht door koning Leopold I. Goeferdinge Grimminge Idegem Moerbeke Neder boelare Nieuwenhove Onkerzele Ophasselt Overboelare Schendelbeke Smeerebbe-Vloerzegem Viane Waarbeke Zandbergen Zarlardinge S.P. - C.S.C. Idegem Eetfestijn Wezenvrienden faalt in de 2de periode! SVV Onkerzele bereidt heerlijke fruittobbe H.Y. Geraardsbergen over genetische manipulatie 6 - 25 September 1987 - «Voor Allen» door Freddy DE CHOU Het dorp maakte voor de Franse tijd deel uit van de baronie Boela- re, dat zelf een leen was van de kasselrij Het Land van Aalst. Bestuurlijk en kerkelijk vormde Goeferdinge één geheel met Over- boelare. De nieuwe gemeente kreeg op 4 augustus 1818 een wapen dat bij K.B. van 16 augustus 1844 werd bekrachtigd: «In zilver een geplan te eikenboom van sinopel met gou den eikels, ter rechterzijde verge zeld van een driehoekige egge, waarover heen een gekruiste hooi vork en een dorsvlegèl en ter lin kerzijde van een ploeg, alle in keel». De heerlijkheid stond eertijds on der het gezag van de heren van Boelare, na 1309 van het geslacht van Edingen. In 1608 werd Grim minge verkocht aan de abdis van de plaatselijke abdij Beaupré. Op 4 augustus 1818 werd door de Hoge Raad van de Adel aan de gemeente een wapen toegekend. Het werd bij K.B. van 27 mei 1844 aldus bevestigd: «In goud een ge bloemde tabaksplant in natuurlijke kleuren zich verheffend op een hoogte van sinopel». Samen met Smeerebbe vormde Idegem één vierschaar binnen de baronie Boelare. Een deel van het dorp werd in leen gegeven aan het voorname geslacht van Idegem, dat als wapen voerde «In sabel twee gouden dwarsbalken. Ook Idegem kreeg op 4 augustus 1818 een wapen, dat op 8 juni 1844 bij K.B. werd bekrachtigd: «In zil ver een sluis van sabel staande op een grond van sinopel en in top vergezeld van een gouden hoofdlet ter I; alles omringt met twee gebla- defae takken in natuurlijk kleur, komende uit de grond». Het dorp was een allodiaal of «vrij eigen» goed in handen van diverse binnen- en buitenlandse families: van Moerbeke, van Grimbergen, van Liedekerke, van Egmont, de Steenhuys, Wasuehal, de Croix, Walckiers en Charlez. Het gemeentewapen «In sabel twee omgekeerde zilveren kepers» werd op 4 augustus 1818 toegekend en bij K.B. op 21 juli 1843 erkend. Vormde met Onkerzele één vier schaar binnen de baronie Boelare. De heren van Boelare hadden er hun verblijfplaats in het versterkt kasteel langs de Dender. De baro nie was achtereenvolgens in het bezit van de adelijke geslachten: van Boelare, van Gavere of van Liedekerke, de Fosseux, van Rein- gersvliet, van Boeckhoute, de Lan- noy, van Egmont, van Oranje en de Cassina. Volgens het «Boek met de haire» was «'t Landt van boulaere verwa pent den schilt van gaut met èenen inschilde van kele». Op 24 februari 1818 kreeg Neder- boelare een wapen: «Van lazuur, beladen een boom van goud, waar tegen geplaatst een staande hond, houdende in dezelfde voortse poo- ten een schildje van hetzelfde, bela den met een boom en verzeld ten regterzijde van een man plukkende een tak van den boom alles van blauw». Vermits dat wapen nooit werd be krachtigd bij K.B., besloot het ge meentebestuur in 1936 het oude wapen van de baronie als gemeen tewapen aan te vragen: «In keel een gouden zoom, het schild gedekt met een baronnenmuts». Het wapen werd bij K.B. van 1 februari 1937 toegekend. Zowel bestuurlijk als kerkelijk vormde, tot het einde van de 18d' eeuw, het dorp één geheel met Waarbeke. Het was een onderdeel van de baronie Boelare, tot de heerlijkheid in 1658 werd verkocht aan de familie van Steenhault. De ze voorname familie, die was ge huisvest op het kasteel te Vollezele, voerde «In lazuur een gouden leeuw, genageld en getongd van keel, met een zilveren zoom, bela den met twaalf sterren van keel». De gemeente Nieuwenhove bezat geen wapen. Zie Nederboelare. De gemeente kreeg op 4 augustus 1818 een wapen: «Van lazuur bela den met drie aan elkander gebon den tarwe aren, alles van goud». Het dorp was oorspronkelijk ver deeld in drie heerlijkheden met elk een eigen vierschaar: Hasselt ter poort. Ter Vrijheid en Moren- broek. De eigenlijke dorpsheerlijk heid was achtereenvolgens in han den van de families van Hasselt, Uutenhove, van Edingen, van Steenland, du Faing en de Lannoy. Op 4 augustus 1818 kreeg de ge meente toestemming volgend wa pen te voeren: «Van lazuur, waar op een egge, op welke een haan en verzeld verscheiden werktuigen be- hoorende tot de landbouw, alles van goud». Was de hoofdplaats van de baronie Boelare. Het wapen werd aan de gemeente verleend op 4 augustus 1818. Het werd bevestigd bij K.B. van 17 mei 1844: «In zilver een gebloemde tabaksplant in natuurlij ke kleuren. Oorspronkelijk was het dorp slechts door een losse band verbon den met de baronie Boelare. De heren van Schendelbeke waren achtereenvolgens telgen uit de ge slachten van Schendelbeke, Ghel- linck en Hergoet. In 1335 werd de heerlijkheid ge kocht door de baron van Boelare, waardoor ze nauwer werd verbon den met de inrichting van de baro nie. Later vormde Schendelbeke met Vloerzegem één vierschaar. Het wapen van de gemeente werd goedgekeurd op 24 augustus 1818 maar het werd na de onafhankelijk heid van België nooit bij K.B. be vestigd: «In zilver twee blekers ru stende tegen een brug en staande op een terras, alles in natuurlijke kleuren». In zitting van 16 juli 1971 besliste de gemeenteraad van Schendelbe ke een ander wapen te zoeken dat meer gesteund zou zijn op histori sche gronden. Hierbij werd gedacht aan het oude wapen van de familie van Schendelbeke: «In lazuur een leeuw van zilver, geklauwd van keel, en bezaaid met blokjes van zilver». De nakende fusie was er oorzaak van dat het voorstel niet werd bekrachtigd. Beide dorpen waren aparte onder delen van de baronie Boelare, elk afzonderlijk in één vierschaar met enerzijds Idegem en anderzijds Schendelbeke. Op 4 augustus 1818 kreeg elk dorp een eigen wapen: Smeerebbe: «In lazuur een omgewende klimmende leeuw van goud»; Vloerzegem: «In lazuur een klimmende beer, ge keerd ter linkerzijde eri houdende in zijn voorste poten een benier, alles van goud». Voor de samengevoegde gemeente werd geen eigen wapen aange vraagd. De vrije heerlijkheid Viane be hoorde o.a. aan de volgende fami lies: van Viane, van Melun, van Luxemburg, van Egmont, de Partz en de Blondel. De gemeente werd op 1 oktober 1818 in het bezit gesteld van een wapen: «In lazuur drie zespuntige gouden sterren». Zie Nieuwenhove. De gemeente had geen eigen wapen. Ook dit dorp was oorspronkelijk verbonden met de baronie Boelare. Volgende geslachten voerden er het gezag: van Zandbergen, van der Aa, van Oelter, d'Oisy, van Edingen en van Lalaing. Maximiliaan-Jozef van Lalaing kreeg in 1749 koninklijke machti ging om zijn persoonlijk wapen op een hermelijnen mantel te plaatsen en zijn schild met een kroon van vijf fleurons te versieren. Het wa pen staat afgebeeld op het schepen zegel van 1776 (R.A. Gent - Land van Aalst 376). Tijdens de Holland se periode werd door de gemeente geen wapen aangevraagd. Pas in zitting van 2 juli 1935 vroeg de gemeenteraad de erkenning van het oude wapen. Bij K.B. van 1 februari 1937 werd het als volgt bekrachtigd: «In keel ten ruiten van zilver aaneengeslo ten en aanstootend geplaatst 3 - 3 - 3 en 1. Het schild gehouden door twee omziende griffoenen van goud en geplaatst op een mantel van keel, gevoerd van hermelijn, ge stopt met een kroon van vijf fleu rons. In de 9de eeuw was de villa of het domein Saroldingas eigendom van de abdij van Lobbes, die er nog in de 13dt eeuw de heerlijke rechten uitoefende. Later was het dorp in handen van de families van Braine, van Oudenaarde van Montaigne, van Cauteren en Plotho. Op 2 augustus 1843 werd bij K.B. een wapen aan de gemeente toege kend: «In zilver een leeuw van sabel, getongd van keel». met friet of boerenbrood Vrijdag 25 september 1987 van 19 tot 21 u. Zaterdag 26 september 1987 van 18 tot 22 u. Zondag 27 september 1987 van 11 tot 15.30 u. Zaal Paraplu, Bareelstraat te Idegem. Prijs: 225fr. Bij de rust, bij een 30/34 stand, kon het nog alle kanten uit en scheen er voor Wezenvrienden nog geen vuiltje aan de lucht van een goed gevulde sportzaal. Maar pas was de 2de helft gestart of er ging iets mis in 'de afwerking bij onze ploeg. Misschien door zenuwen verraden konden onze aanvallers hun af werking minder goed afronden en bleven zij in gebreke bij gemakke lijke inlopen, zodat de bezoekers hiervan dankbaar gebruik maakten en uitliepen tot 20 punten verschil en ons zo op een achterstand plaat sten, waar een goede afloop niet meer mogelijk leek, en de overwin ning als verloren mocht beschouwd worden. Er was al een duidelijk signaal in ons nadeel opgetreden bij de start van de ontmoeting, toen Batavo Gent uitliep tot 0-6. Wezen vrienden kon zich echter herstellen en van 15-18 kwamen zij terug tot 19-20. Maar de bezoekers plaatsten de thuisploeg opnieuw op een 22-27 achterstand en met een laatste in spanning van Wezenvrienden bleef de kloof bij de rust nog gespaard tot een 30-34 in hun nadeel. De herneming die Wezenvrienden 6 punten opleverde na 10 minuten was fataal voor onze ploeg want een 38-58 achterstand wegwerken met nog een tiental minuten te spelen was een hopeloze zaak en mede door het overschakelen van een man op man speelwijze leverde de thuisploeg nog een aantal fouten op die wel door de tegenstrevers niet werden benut in hun totaliteit Niet alleen wijn is een goden drank... een zelfgemaakte fruittob be (ook doorgaans «Rumtpf» ge noemd) is werkelijk een verfijnde delicatesse. Reeds van oudsher werden fruittobben gemaakt, een nieuwigheid of «moderne trend» is dit geenszins. Een fruittobbe opzetten kan ieder een, er is zeker geen kunst mee gemoeid. Een echte «klasse» fruit tobbe vergt wel een beetje ervaring bij het samenstellen ervan. Wij geven graag enkele tips bij de bereiding van deze heerlijke drank. En... proeven is er natuurlijk ook bij, zoals steeds in het Volkshuis te Onkerzele. Deze activiteit gaat door op zondag 27 september 1987 om 15 uur. De deelnameprijs werd vastgesteld op 50 frank. Inschrijvin gen bij de bestuursleden of bij Christine in het Onkerzeelse Volks huis. M.V. maar toch hun de gelegenheid ver schafte de bal in hun midden te houden en de klok te laten verder tikken, zodat van terug komen wei nig sprake was en enkel door We zenvrienden kon gebruikt worden om de nederlaag wat te verzachten door de achterstand te milderen, maar toch op een thuisnederlaag liepen, die gezien de beloftevolle start van deze kompetitie meer liet verhopen op een eigen terrein. Maar gedane zaken nemen geen keer en volgende week staat er opnieuw een moeilijke verplaatsing naar Velzeke op het programma, en daar wij op verplaatsing nog al eens voor de verrassing kunnen zorgen, zien wij ons volgende week terug met de winst naar huis komen en een overwinning is graag meege nomen na de zure smaak van een thuisnederlaag. Eindstand: Wezen vrienden 63-75 Batavo Gent. Puntendeling: Buyl M. 7, V.D. Putten F. 8, Romeyns L. 14, De Nayer M. 25, De Vos D 7, en Lorrez P. 8. Onze Reserven had den het er beter van af gebracht door hun tegenstanders met groot verschil te verslaan en zo hun eerste overwinning binnen te halen. De Kadetten gingen eveneens in de goede richting verder en geraakten ook nog aan de 100 punten. Dit hadden zij al verleden week op verplaatsing naar Zelzate bewezen, maar nu op eigen terrein gaven zij Juventus Zottegem ook een 100 op hun broek en zetten hun kompetitie goed in. Nu nog volhouden en dan zal het als ploeg zijn vruchten af werpen, wat verleden jaar niet het geval was. De eindstand: Kadetten Wezenvrienden 100 - Kadetten Ju ventus Zottegem 45. Volgende week dan de verplaatsing naar Velzeke, waar wij de punten kunnen behalen, mits een goede afwerking en volle inzet. Alleen de lste ploeg is van de partij op zon dag 27 sept. om 18 u. terwijl de Reserven en de Kadetten een weekje mogen rusten. Roger Genetische manipulatie staat al ge ruime tijd in de actualiteit. Van daar dat een nadere kennismaking met dit verontrustend fenomeen zich opdringt. Het Humanistisch Verbond afdeling Geraardsbergen nodigt alle belangstellenden dan ook uit op donderdag 15 oktober 1987 om 20 uur in het Koetsenhuis, Abdijstraat te Geraardsbergen voor een spreekbeurt rond «Gene tische Manipulatie. Spreker is een autoriteit op dit gebied, in casu Prof. Dr. Jan de Greef, verbonden aan de UIA, RUCA en VUB en ook Dr. Honoris Causa aan de Universiteit van Genève wegens zijn wetenschappelijke verdien sten. En niet te missen activiteit dus. De inkom bedraagt 50 frank.

Voor Allen | 1987 | | pagina 6