START- EN LANDINGSBAAN AANLEIDING TOT FELLE DISCUSIE OP ZOTTEGEMSE RAAD t CENTRUM DEELTIJDS ONDERWIJS ONTWAPENEN NU 25 OKTOBER 87 BRUSSEL Spetterende Picarrenfeesten 26-27-28 september Wat men toch allemaal durft te schrijven Gemeenterekening 1986 O.C.M.W.-bejaardentehuis Start- en landingsbaan Waarover gaat het precies? De anti-campagne van start Houding Schepenkollege Het Picarrencomité van God- veerdegem heeft onder de stu wende leiding van S.P.-voor zitter van Zottegem Roger Serbruyns weer een spette rend kermisprogramma op het getouw gezet. Oordeelt u zelf maar. Op zaterdag 26 september zal ge meenteraadslid R. Serbruyns om 15 uur het feestlint doorknippen, waarmee de feesten metterdaad zijn geopend. Hoogtepunt van de eerste dag is het picarrenbal, opge luisterd door het orkest «The Friends Collection». Toegangsprijs bedraagt 50 frank en aan de kaar ten is nog een waardevolle tombola verbonden. De tweede dag kan in twee schuifjes worden ingedeeld, 's Namiddags zijn er volksspelen voor jong en oud, zoals flessenvis- sen, ballo smito, ladderbollen, ca- bia-cross en de nieuwkomer «het rad der fortuin», 's Avonds staat de tweede lustrum-verrassingsavond geprogrammeerd met de verkiezing van «picar 87». Met picar 87 heeft SPAARBANK CSC Strijpen Zaterdag 3 oktober 1987 van 17.30 tot 23 u. Volkshuis, Markt 8 te Zottegem Kaas- en Wijnavond Deeltijds leren In de lift Voor wie is deeltijds leren toegankelijk? Wat houdt deeltijds leren in? Sociaal statuut van de deel tijds leerplichtige ONTWAPENEN OM TE ONTWIKKELEN «Voor Allen» - 25 september 1987 -7 Vervolg van blz. 1 volledig aan te steken. Hij is van oordeel dat er voldoende geld in kas is om deze uitgave te dekken. De S.P.-V.O.P.-koalitie blijft er evenwel bij dat deze gevoelige be sparing verder dient in stand te worden gehouden en blijft, zoals reeds eerder gemeld, bereid elk geval afzonderlijk te onderzoeken voor het opnieuw in dienst stellen van een uitgeschakeld lichtpunt (straatlamp). Het is duidelijk dat de oppositie aandringt om zoveel mogelijk cen ten te doen uitgeven opdat ze vol gend jaar aan de Zottegemse bevol king zou kunnen uitbazuinen dat de stadskas leeg is! Ook over de gemeenterekening 1986 dienden de raadsleden hun stem uit te brengen en hoewel dit een ideale gelegenheid is om het financieel beleid van de gemeente eens grondig te analiseren, bleef de CVP-oppositie alweer in gebreke. Haar aandacht was vooral toege spitst op de vraag tot aanleg van een start- en landingsbaan voor zweefvliegtuigen te Grotenberge, waar wij het hierna over hebben. Wij vinden het nochtans belangrijk genoeg om er even bij stil te staan. Anderzijds raden wij onze lezers aan het Zottegemse infoblad nr. 3/ 1987 dat ze vorige week in hun bus vonden aandachtig door te nemen, daar wij trouwens een uitvoerige bijdrage aan de gemeenterekening 1986 hebben besteed. Wij willen er op wijzen dat de jaarrekening de juiste weergave is van de werkelijk gerealiseerde inkomsten en uitga ven, daar waar de begroting slechts een raming is van de waarschijnlij ke inkomsten en uitgaven. Als SP-VOP-bestuur zijn wij fier aan onze bevolking te kunnen mel den dat de rekening van de gewone dienst voor 1986 werd afgesloten met een boni van 26.257.415,- fr. wat t.o.v. 1985 nog een vermee rdering betreft van 3.988.000,- fr. Naar een ontleding van de cijfers toe vermelden we in het biezonder: - de ontvangsten daalden maar liefst met 12.830.000,- fr. - de personeelsuitgaven stegen met 16.175.000,- fr. ingevolge de doorgevoerde aanwervingen; - de werkingskosten en de schuld daalden met respectievelijk 4.600.000,- fr. en 11.945.000,- fr. Ook willen we de aandacht vestigen op het feit dat de doorstorting van de gemeentebelastingen geïnd door de centrale overheid een achter stand vertoont van 87 miljoen. Dit cijfer werd totnogtoe nooit bereikt en betekent dan ook een gevoelig verlies voor onze gemeente. Moch ten wij over deze middelen, die ons trouwens toekomen, kunnen be schikken dan zou dit betekenen dat we een gevoelige belastingsverla ging zouden kunnen doorvoeren. Omdat de centrale overheid deze gelden met grote vertraging door stort, zijn wij verplicht zeer voor zichtig om te springen met onze geldmiddelen teneinde een gezon de kastoestand te bewaren. Door deze vertraging ontneemt men ons ook de mogelijkheid in tresten te verwerven op deze gelden. Stippen we ook nog aan dat einde 1986 ons bestuur over 40 miljoen belegde gelden kon beschikken, die wel moeten dienen om het stedelijk aandeel van de intresten en aflos singen te betalen. Ingevolge regeringsmaatregelen loopt de Dr. Goffaertskliniek ge vaar te worden gesloten. Wij had den het hierover reeds in een spe ciale bijdrage welke in ons blad van 17 juli 1987 verscheen. De kans bestaat dus dat bepaalde gedeelten van het gebouw zullen vrij komen, zodat de O.C.M.W.- raad besliste een capaciteitsuitbrei ding aan te vragen van 34 bedden voor het bejaardenrusthuis. Ook de gemeenteraad verleende hieraan zijn goedkeuring. Het is wel algemeen geweten dat er een wachtlijst bestaat van kandida ten om opgenomen te worden in het bejaardentehuis. Door de CVP-raadsleden De Clercq, Lievens en Van Wambeke werd een aanvullend punt aan de agenda geplaatst in verband met de vraag van de Aero Club Aalst tot het aanleggen van een start- en landingsbaan voor zweefvliegtuigen en lichte motorvliegtuigen op een terrein gelegen aan de Leenhout- straat te Grotenberge. Deze aangelegenheid deed, inge volge een gemanipuleerde aktie on der leiding van Van Wambeke reeds heel wat stof opwaaien. Op 13 juli 1987 ontving het Zotte gemse stadsbestuur een aanvraag van Aero Club V.Z.W. tot «het inzaaien van een gedeelte van een terrein gelegen aan de Leenhout- straat - deelgemeente Grotenberge (groot 22 ha 72 ca.) bestaande uit zaai- en weilanden, dat aldus kan aangewend worden als start- en lan dingsbaan voor zweefvliegtuigen en lichte motorvliegtuigen». Deze gron den zijn eigendom van een zekere E. Wynants uit Borsbeke en worden industrieel uitgebaat (seizoenpacht). Dit jaar werd er vlas op gerooid. «Op termijn», zegt Aero Club Aalst, «zou gezocht worden naar de mogelijkheid tot het stallen van onze toestellen in een eenvoudige kleine loods, even tueel te koppelen aan de belandende niet bedrijfsproduktieve hoeve. De integratie in het omringende kader van landerijen, weiden en bebossing zou maximaal gevrijwaard worden», zo stelden de aanvragers nog in hun brief. Het Schepenkollege maakte deze aanvraag voor advies over aan Mo numenten en Landschappen en aan Stedebouw en besliste verder in eerste instantie de directe omwo nenden te raadplegen alsook de hoerengilde. Op 20 augustus werd op het stad huis een info- en raadplegingsver gadering belegd, waarop ingevolge de vakantieperiode enkel de burge meester en schepen Van Den Bos sche aanwezig waren (namens het Schepenkollege). De bewoners van de Leenhout- straat waren uitgenodigd alsook de landbouwgilde. Na de nodige uitleg door een delegatie van de Aero Club en het beantwoorden van vra gen spraken de aanwezige bewo ners zich uit tegen de aanleg en werd met de hoerengilde afgespro ken na raadpleging van hun leden het stadsbestuur op uiterlijk 10 sep tember haar standpunt mede te delen. Onmiddellijk na deze info-avond sloegen onder leiding van CVP-er Van Wambeke de plaatselijke ka- tolieke socio-culturele organisaties KVLV en BGJG van Grotenberge de handen in elkaar (ook gesteund door het Milieuhuis Zottegem) om een anti-campagne op het getouw te zetten. Meer zelfs, om het sche penkollege en in het biezonder on ze burgemeester en schepen Van den Bossche verdacht te maken. Een greep uit het pamflet dat zij op 25 augustus onder de bevolking van Grotenberge verspreidden, bewijst dat overduidelijk: - «Om de schijn hoog te houden ging ons gemeentebestuur de bevol king vooraf konsulteren en nodigde daartoe welgeteld 5 inwoners uit. Het ging hier om een eerste kon- takt en indien het Schepenkollege het later nodig zou geoordeeld heb ben nog andere vergaderingen te beleggen zouden die er wel zijn gekomen. - «De verwondering van onze bur gervader was dan ook groot toen hij op donderdagavond 20 augustus een 25-tal bewoners mocht (of moest) begroeten in zijn raadzaal». De burgemeester was niet verwon derd, want aan de personen die hem voordien hadden opgebeld, zei hij dat ze gerust naar deze bijeen komst mochten komen en andere geïnteresseerden meebrengen. - «De aanwezigen waren de mening toegedaan dat zowel de heer burge meester De Loor als schepen Van den Bossche aan de zijde van de aanvragers stonden». Waarop was dat gesteund? Als men de feiten objectief benadert en niet a priori tegen is, besluit men daar uit dat men aan de zijde van de aanvragers staat? Een rare konklusie! Op de informatieavond die op 31 augustus belegd werd in zaal Ten Berg kwam duidelijk tot uiting dat een objectief onderzoek en hou ding uit den boze waren. Waar gaat onze demokratie heen? Nadat Van Wambeke op de raads zitting in het lang en in het breed de geschiedenis geschetst had van Ae- ro-Club Aalst, repliceerden zowel de burgemeester als schepen Van den Bossche zeer scherp. Zij betreurden dat deze aanvraag niet, in alle kalmte en sereniteit kan worden afgehandeld; dat zowel het voor en tegen kan worden afgewo gen en dat daarna op een democra tische wijze kan beslist worden. Na al wat reeds in de pers versche nen is, kan het schepenkollege nog moeilijk een objectieve houding aannemen. Daarom verweten zij Van Wambeke zijn onkorrekte houding en de politieke munt die hij uit deze affaire heeft willen slaan. Als oppositielid hebt ge een belangrijke taak te vervullen, maar hier hebt ge eens te meer gefaald en getracht de zaken op te schroeven en in een verkeerd daglicht te stel len, zei de burgemeester. Tot op vandaag heeft het schepen kollege in gans deze aangelegen heid nog geen standpunt ingeno men en wat meer is, heeft zij er zelfs nog geen enkele discussie aan gewijd. Het dossier is trouwens nog altijd in de fase van voorbereiding en zolang niet alle adviezen binnen zijn kan het Kollege van Burgemeester en Schepenen zijn houding met kennis van zaken niet bepalen. Daarenboven zijn sinds begin juli de vergaderingen van het schepen kollege niet meer voltallig bijge woond geweest, wat normaal is in gevolge de vakantieperiode. Alles wat men bijgevolg de leden van het Kollege tracht in de schoenen te schuiven zijn louter verdachtma kingen en getuigt van opzettelijke desinformatie. Het is waarempel erg gesteld met onze democratie. het comité een man of vrouw op het oog die door haar of zijn charme, vernuft, alertheid het publiek weet te boeien. Ook op de derde dag kan men terecht voor allerlei volksspelen. Bij het vallen van de avond wordt dan het zinnebeeld van de drie daagse onder muzikale begeleiding naar zijn laatste rustplaats ge bracht. Nadien is er dan de picar- renworp, met o.m. de superpicar. Alle evenementen spelen zich af in en rond een verwarmde feesttent in het hartje van Godveerdegem. Het comité heeft in de geplande activi teiten naar variatie gestreefd, zodat iedereen aan zijn trekken kan komen. We hopen u dan ook een of andere dag aan te treffen. In de wekelijkse «Koekelarings» van De Beiaard durft men er af en toe nogal eens bonken op geven; iedereen heeft dat inmiddels al er varen. Wat vorige week verscheen loopt echter alweer de spuigaten uit! Men beweert dat er tussen het kerkhof van Velzeke en de Provin- ciebaan een villawijk komt en men vraagt zich af of die er wel nodig is nu er acht woningen leeg staan in de sociale woonwijk van Ninove Welzijn, langs de Lippenhove- straat. Echt twee bokken van formaat! Ten eerste gaat het niet om een villawijk maar om een wijk met sociale koopwoningen waaraan er in ons Vlaamse land nog altijd een grote behoefte is. Recente studies van het Ministerie van Huisvesting tonen dit trouwens aan. Ten tweede zijn de huurwoningen die thans nog leeg staan op de sociale woonwijk allen reeds toege wezen aan nieuwe huurders, die echter nog hun huurverplichtingen bij hun huidige verhuurder moeten nakomen. Deze huurwoningen zullen bijge volg kortelings worden in gebruik genomen. Misschien kan De Bei aard aan de eigenaars van huurwo ningen de tip geven de huurders die Degustatie van diverse kaas- en wijnsoorten Ruime informatie - Muzikale animatie Deelname: 250 fr. (kinderen 125 fr.) Kaarten te bekomen bij de bestuursledenin het Volkshuis of in café De Luchtbal. een sociale woning mogen betrek ken onmiddellijk te laten verhuizen en hun huurkontrakt te laten ver breken zonder schadevergoeding. Dan zal er inderdaad nooit langer dan één maand een sociale woning leeg staan. Voegen we er nog aan toe dat er nog steeds een wachtlijst bestaat van kandidaat-huurders bij Ninove Welzijn. Er is geen sprake van dat er in de nabije toekomst sociale woningen onbewoond zullen geraken, wees maar gerust! door CSC-Vormingswerk Gewest De verlenging van de leerplicht tot 18 jaar, geleidelijk ingevoerd vanaf het schooljaar 1983/1984, was blijk baar geen geluksboodschap voor jongeren die plots hun vrijheids dromen een paar jaar konden ver geten. Dat deze bijkomende wijzigingen problemen konden scheppen bij ve le jongeren, was zeker ook geen onbekende fctor van onderwijs. Voor jongens en meisjes, die om verschillende redenen geen interes se konden opbrengen voor het tra ditionele dagonderwijs, werden al ternerende onderwijsvormen uitge werkt. Men kon aan de leerplicht voldoen door deeltijds leren en werken. In het deeltijds onderwijs is de lesduur tot 15 u. per week beperkt; de leerling kan aanvullend 3 dagen werken of zelfs sporten. - Voor 15-jarigen die twee jaar secundair onderwijs hebben beëindigd. - Voor wie 16 jaar is. - Voor alle 17 tot 18-jarigen. De leerplicht stopt op het einde van het schooljaar van het jaar waar in men 18 jaar wordt. De vorm van onderwijs bestaat uit 15 lestijden die onderverdeeld zijn in: - 7 lestijden algemene, sociale en persoonlijke vorming (A.S.P.V.) - 8 lestijden beroepsgerichte en technische vorming (B.G.V.) De 15 lestijden kunnen gecombi neerd wrden met een deeltijds ar beidscontract, een deeltijdsstage contract, een industrieel leercon- tract, al dan niet met E.S.F. steun voor het bedrijf of thuis helpen. Volgende richtingen kunnen in het Rijkscentrum voor Deeltijds leren in Aalst gevolgd worden: fiets- en bromfietshersteller, kleding en con fectie, koken en gezinshulp, kan toor-verkoop en magazijnbeheer, onderhoudstechnieken, hout bouw, plaatbewerking en autotech niek. Andere opties kunnen op eventuele aanvraag nog ingericht worden. Aan de leerlingen die het onderwijs met beperkt leerplan beëindigd hebben, wordt een attest uitgereikt waarop de verworven vaardigheden vermeld staan. A. De jongere leert deeltijds en is deeltijds werkloos: De leerplichtigen hebben recht op kinderbijslag tot het einde van hun leerplicht. Hiertoe dient wel een attest van regelmatige leerling inge diend te worden. Het recht op kinderbijslag houdt op te bestaan van zodra een arbeids contract afgesloten wordt. B. Overbruggingsuitkering: Om een overbruggingsuitkering te ontvangen, moet de jongere aan een aantal voorwaarden voldoen. Let op: kinderbijslag en overbrug gingsuitkering kunnen niet gecom bineerd worden. C. De jongere vindt deeltijds werk: 1. Algemene voorwaarden: De arbeidsovereenkomst moet steeds deeltijds zijn. De ar beidsduur mag nooit langer zijn dan de normale arbeidsduur in de sector verminderd met 15 uur. De normale arbeidsduur is 40 uur per. week; de maximum duur is dus 25 uqr per week. Voor de lestijden wordt reke ning gehouden mét de wensen van de werkgever. 2. Verplichtingen: - aansluiten bij een zieken fonds. - aangifte doen bij de R.V.A. dat men deeltijds gaat werken om aan de werkloosheid te ont snappen. - invullen van een belastingsaan gifte (meer dan 60.000 fr.). 3. Aanvullende overbruggingsuit kering: Indien de werknemer minder ver dient dan 9.096 fr. per maand, heeft hij recht op aanvullende over bruggingsuitkeringen Wie meer verdient dan 9.096 fr. per maand heeft enkel recht op zijn loon. D. De jongere kan werken onder verschillende arbeidscontracten: 1. Industrieel leercontract met opleiding (bedrijven met meer dan 50 werknemers). 2. Deeltijdsarbeidscontract met opleiding. In beide gevallen'kan de werkgever een E.S.F. toelage van 40.500 fr krijgen indien hij voldoet aan de opleidingsvoor- waarden. 3. Deeltijdse arbeidsovereenkomst zonder opleiding. 4. Stagecontract zonder opleiding. Voor de bedrijven welke een deel tijds leerling tewerkstellen werden volgende tegemoetkomingen voor zien: - Subsidiering via het E.S.F. - Vermindering van de bijdrage der R.S.V. - Deeltijdse tewerkstelling van een deeltijds lerende telt voor een voltijdse stagiair. Bedrijven en jongeren die geïnteres seerd zijn voor deeltijds onderwijs of een deeltijdse arbeider kunnen contact opnemen met het Rijkscen trum, Deeltijds Leren H.R.I.T.O., Welvaartstraat 70, 9300 Aalst (Tel. 053/77.30.12 binnenpost 56) Contact ABW-Jongeren, Hout markt 1, 9300 Aalst, tel. 053/ 78.78.78, post 30.

Voor Allen | 1987 | | pagina 7