Herfsttij voor de Denderleeuwse CVP EUROBAL WILLY VERNIMMEN Een korf vol problemen Zaterdag 3 oktober 1987^^^^^! Jean MONNET en zijn vernieuwd orkest Norma HENDY GASTVEDETTEBART KAELL SP-Arrondissementsfederatie Aalst Uitgebreid Arrondissementeel SP- Bestuur Deelname aan het Nationaal SP- Politiek Actualiteitscongres SP-Arrondissementsfederatie Aalst Arrondissementele politieke vormingsavond "Zo schrijf je een goed gemeentelijk programma De verloren eer van Mare VdP Inhuren Rijksbasisschool- Vrijheidsstraat SP struikelt over voetweg 53 bis (Aalstberm) Vrijdag 2 oktober 1987 om 20 uur Zaal Bond Moyson, Sportstraat 1, Denderleeuw Zaterdag 10 oktober 1987 van 10 tot ca. 17.30 u. Cultureel Centrum "Minnepoort", Vismarkt te Leuven (centrum) Woensdag 7 oktober 1987 om 20 uur Volkshuis, Houtmarkt 1 te Aalst ZAAL MARBOL Markt 15, 9500 GERAARDSBERGEN Voorverkoop10O fr. Kassa 150 fr. Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 2 oktober 1987 49* jaargang nr. 38 Weekblad van de S.P. Na de politieke windstilte van de voorbije weken stond onze gemeente plotseling volop in de belangstelling. Er was - is - niet alleen de gerucht makende affaire Amelinckx, zoals die de nationale pers haalde, er was de bekendma king van het verlenen van een exploitatievergunning aan de steenbakkerijen Vandersan- den in de Vlamoven, er was bovenal een bewogen ge meenteraadszitting. Geef toe, er is minder nodig om poli tiek Denderleeuw uit zijn slaap te halen. Schepen Van der Poorten zat op de laatste gemeenteraadszitting nog niet goed neer of SP-fractieleider Couck vroeg bij ordemotie het woord i.v.m. de onverkwikkelijke praktijken van de schepen. In een officieel schrijven had VdP name lijk aan een kandidate voor een bepaalde betrekking aan de ge meente laten weten dat ze voor deze betrekking niet in aanmerking kwam omdat SP en PW een ande re kandidaat gesteund hadden. De CVP zou volgens de brief de be trokkene wel gesteund hebben. Voor aile duidelijkheid nogmaals: de CVP-schepen maakte voor deze mededeling gebruik van officieel gemeentepapier en gemeentepost, m.a.w. Mare VdP verzorgt op kos ten van de gemeenschap zijn eigen dienstbetoon. Hierbij willen we nog voorbij gaan aan het feit dat stemmingen over personen steeds geheim zijn. Als VdP dergelijke uitspraken doet, moet hij dus ofwel gedachten kunnen lezen ofwel een glazen bol hebben... Het is trouwens niet de eerste keer dat schepen Van der Poorten zich aan dergelijke praktijken bezon digd. Twee jaar geleden pakte raadslid Van den Stockt VdP voor gelijkaardige feiten. Toen was het een bestuurslid van de SP dat op officieel gemeentepapier een veeg uit de pan kreeg. De repliek van de schepen was maar dunnetjes: de zaak bagatelli seren en alles herleiden tot een «de pot verwijt de ketel dat hij zwart ziet...». Als je het ons vraagt: de CVP- schepen houdt er bepaald onfrisse praktijken op na, deze zijn trou wens slechts een afspiegeling van de CVP-arrogantie in het alge meen. Op dezelfde raad werd in unanimi teit besloten de leegstaande vleugel van de Rijksbasisschool aan de Vrijheidsstraat te Huissegem in te huren aan 500 frank per jaar per vierkante meter nuttige oppervlak te of een jaarlijkse huurprijs van 350.000 frank. Dat de gemeente nood heeft aan lokalen is een be kend gegeven. Bovendien stelt zich het probleem van de bibliotheek waar er een nijpend plaatsgebrek is. Eerder al werd het door het schepencollege als alternatief voor gestelde Spinnewiel door de nieuwe meerderheid afgewezen omdat aan koop en inrichting van het pand onredelijk duur zouden uitvallen en het pand als dusdanig voor een bibliotheek minder geschikt was dan gedacht. Hamvraag was dus of de rijksbasisschool door het sche pencollege als alternatief voor de bibliotheek zou voorgesteld wor den. De raad bleef hier evenwel op zijn honger zitten. Verder dan het gebouw kan een kulturele bestem ming krijgen en de bibliothekaresse vindt de lokatieniet geschikt, kwam het Schepencollege niet. Verhelderend in dit verband is ver der dat burgemeester De Backer zich later op de avond duidelijk distancieerde van de uitspraak van de bibliothekaresse - politika - van de POB dat de «verhuis naar de Vrijheidsstraat de doodsteek van de bibliotheek zou zijn». Dit leidde tot een bitsige discussie tussen VU en CVP. De SP verklaarde van haar kant bij monde van fraktieleider Couck ak koord te gaan met het inhuren van de school, maar dan wel op voor waarde dat de gemeente er zelf geen school zou inrichten. Raadslid Van Isterdael wees van zijn kant op de schappelijke huurprijs, de inte ressante ruimten van het gebouw en het feit dat er voldoende par keergelegenheid aanwezig is. Als tiende punt op de agenda stond het adviseren van de voetweg 53bis op de agenda. Voor een goed be grip, deze voetweg loopt vanaf de steenweg achter de hovingen van de Molenbeekstraat naar de Aalst berm. Van de kant van de steenweg vormt deze voetweg de enige toe gang tot de Aalstberm. De Aalst berm van zijn kant is een prachtig stukje natuur dat rechtstreeks aan sluit bij de beschermde Molenbeek meersen. Deze Aalstberm kwam twee jaar geleden volop in het nieuws toen een exploitatievergun ning tot het afgraven van de Aalst berm aangevraagd werd. De mi lieubeweging en omwonenden zet ten zich toen schrap zodat de ex ploitatievergunning niet toegekend werd. Een van de elementen tot het niet toekennen van de exploitatie vergunning was juist het bestaan van de voetweg 53bis... In zijn toelichting wees raadslid De Bie op het belang van de voetweg, de bezwaren die ingediend werden en suggereerde hij dat bij de aan vraag tot afschaffing wel eens ande re motieven konden meespelen dan het beperkte gebruik van de weg.' Het standpunt van de SP-fractie was dan ook duidelijk: een negatief advies bij de aanvraag tot afschaf fing. De stemming gaf evenwel een zeer verrassend resultaat: de CVP kreeg bij haar voorstel tot afschaf fing de steun van de PW en sena tor Van der Niepen, waardoor ze haar slag thuishaalde en de vraag tot afschaffing positief geadviseerd werd. Het werd even stil in de raadszaal. Evenwel niet voor lang want een paar minuten later zou SP-raadslid De Bie verklaren voor taan en tot nader order als onafhan kelijke te zullen zetelen. Dit laatste was natuurlijk koren op de molen van de CVP. N.a.v. het gebeurde werd de pers door de CVP onder tussen met perscommuniqués be stookt, waarbij het hele register van verdachtmakingen, halve waar heden en leugens werd opengetrok ken om de SP te diskrediteren. De SP-fractie kwam zondagmorgen ondertussen in spoedvergadering bijeen. Uit de gesprekken bleek dat senator Van der Niepen omwille van een verblijf in het buitenland en het niet kunnen bijwonen van de fractievergadering niet op de hoog te was van de discussie binnen de fractie. Het ganse conflict werd dan ook zonder problemen bijgelegd. De SP zal de herziening van het advies dan ook op de agenda van de eerstvolgende gemeenteraad plaat sen. Om een aantal geruchten de kop in te drukken, verklaarden se nator Van der Niepen en oud-bur gemeester Van Isterdael verder, bij de komende gemeenteraadsverkie zingen, samen op de lijst te willen fungeren, teneinde een socialisti sche meerderheid mogelijk te maken. We twijfelen er niet aan dat de CVP na het' afhandelen van deze geschiedenis straks wat anders zal proberen op te kloppen en zal blij ven huilebalken over «onbestuur baarheid van de gemeente». Op- bodpolitiek zal hier het geëigende middel zijn. Overigens moeten we hieraan niet teveel aandacht besteden. Het ini tiatief ligt bij ons. Wij moeten er van onze kant voor zorgen een politiek van openheid en duidelijk heid te voeren. Liever een beetje teveel glasnost dan het politiek grijs van de CVP. Werner Van den Stockt. CENTRALE Kotto»trni"t De voorbije weken kwamen een hele resem problemen aan de dagorde, en dat nog voor het begin van het politieke (parle mentaire jaar). Schandalitis maakte opgeld in de pers: zware fraude werd gepleegd door de vijf landsbonden van mutualitei ten. Geknoei mag en kan niet goedgepraat worden, maar de problematiek van verplichte en vrije verzekering is ingewik keld en de wetgeving terzake zit vol hiaten en is voor interpretatie vatbaar. De gebruikte terminologie, zeker in de rechtse pers, was duidelijk overdreven en té eenzijdig. Hier door worden veel ernstiger schandalen, o.m. de affaires V.D.B., Kirschen Co., Chinese Connection, Bauloye, enz. uit het oog verloren, veel ernstiger en zeker fiskale fraudedos siers - vaak met PRL-figuren in de hoofdrol -, waarover nog nauwelijks gepraat wordt, ook doordat men ze veel moeilijker kan bewijzen door de «deskundige» manipulaties. De voorbije weken kwamen echter nog andere problemen aan de dagorde, we zouden het bijna vergeten, zoals: de zaak Daniel Buyle, het sturen van 2 mijnevegers (jagers) naar de Perzische Golf, de alsmaar verder reakties uitlokkende fiskale hervorming, de koelkastdossiers: T. G. V.abortus, de contai- nerterminaloorlog Antwerpen - Zeebrugge, en de aktie ver keersveiligheid van de S.P., zonder Happart te vergeten. De lijnrechte tegenstellingen terzake tussen CVP en PSC zouden de regeringsploeg van Martens wel eens voortijdig tot opstappen kunnen dwingen. Of schudt regeringsgeile Wilfried toch weer een tijdwinnende deus ex machina uit de toverzak? Over Daniel Buyle's ontslag als BRT-journalist leest u elders in dit nummer nog een bijdrage. De mijnenvegersoperatie kost zowat 50 miljoen fr. en even tueel mensenlevens en ze moet nog besproken worden in het Parlement: een dovemansgesprek vermits deze tuigen al on derweg zijn. Onze «oorlogsvloot» was trouwens nog maar een week op weg naar de Golf, of er waren al technische moeilijkheden. Een veeg teken aan de wand? Een ander paar mouwen vormen de fiskale liedjes van Eyskens, die onverstoorbaar blijft bij het ontslag van zijn 4 leden tellende Koninklijke Kommissie (4 politieke vrienden van CVP en PW) en de gepubliceerde cijfers over de Belgische fiskale druk (1980 43,6%; 1985 46,9% voor ons land zijnde de 4de plaats qua niveau op de OESO-tabel van 23 landen in de wereld). Het is vrij eenvoudig eerst de belastingen te verhogen en dan te komen aandraven met een fiskale hervorming waarvan de budgettaire dekking onbekend of erg onvolledig lijkt te zijn. Tot slot nog een woordje over de aktie «verkeersveiligheid» die de SP gelanceerd heeft ten einde de zwakkere weggebruikers beter te beschermen. Dit belangrijke thema zal trouwens één van de belangrijke accenten vormen van de kampagne voor de gemeenteraadsver kiezingen. En hiermee belanden we in een periode op iets meer dan één jaar voor deze uiterst belangrijke verkiezingen: eert tijdige voorbereiding werd aangevat. Een eerste vormingsa vond, specifiek rond het opstellen van een programma-op- niveau vindt plaats woensdag e.k. (zie aankondiging elders). Dus tot slot toch nog een minder pessimistische noot. Chris Vancoppenolle, Federaal Secretaris. (achterzijde Achturenhuis, toegang mogelijk via café) Ter voorbereiding van het nationaal congres. Alle leden van het federaal bestuur en afdelingsbestuursleden zijn verwacht. Deelnemers worden verzocht vóór 5 oktober hun naam mede te delen aan arrondissementeel SP-secretaris Chris Vancoppenolle, Houtmarkt 1 te Aalst (tel.: 053170.51.51 en 054/33.00.00 's avonds) Begeleiding: Frank Beke (directeur vormingscentrum H. Vos- Instituut) Een must voor mandatarissen en afdelingsverantwoordelijken!!!

Voor Allen | 1987 | | pagina 1