Opnieuw hogere provinciale belastingen m Zal ze vallen ligt ze er al? De rijken rijker Martens hongert de Derde Wereld uit Provincieraad Nationaal SP-Congres: Politieke actualiteit rw SP-Arrondissementslederatie Aalsl Arrondissementeel SP-Congres: «Sociale Zekerheid» m V? Reeds in 1986 voerde de pro vinciale overheid een forse verhoging door van de belas tingen. We herinneren aan de verhoogde milieubelasting van 200 fr. naar 600 fr. voor gewone gezinnen. Heden ligt het begrotings voorstel 1988 ter diskussie van de provincieraad en op nieuw stellen we een globale belastingsverhoging vast van 241 miljoen frank. Voorde gezinnen Voorde bedrijven: CIWW Zaterdag 10 oktober 1987 van 10 tot 17u30 Cultureel Centrum «Minnepoort», Vismarkt te Leuven (nabij de Grote Markt) U~ plaats van congres (Vismarkt) H plaats middagmaal (Bondgenotenlaan) Zaterdag 24 otkober 1987 om 9u30 Volkshuis, Houtmarkt 1 te Aalst Ter voorbereiding van het nationaal congres (12-13/ 12/1987) Inleider: Rudy DE LEEUW De discussieteksten zijn momenteel in druk en zullen zo spoedig mogelijk aan de afdelingen overgemaakt worden. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr000-0952484-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 9 oktober 1987 49' jaargang nr. 39 Weekblad van de S.P Deze nieuwe belastingsverhoging gaat samen met een vereenvoudi ging van 17 naar 2 belastingsaansla gen. Deze 2 belastingen zijn de provinciale opcentiemen op de on roerende voorheffing en de nieuwe algemene provinciale belasting. Deze algemene provinciale belas ting heeft vooral betrekking op het gebruik van het Oostvlaams territo rium zijnde enerzijds bewoning en anderzijds het uitoefenen van een economische aktiviteit. Het betreft hier een aanslag die vooral afhan kelijk is van de grootte en in minde re mate van het milieubelastend effekt van het gebruike territorium. Concreet ziet het voorstel eruit als volgt: De minimumaanslag bedraagt 700 fr. tot 1.000 m2 gezamenlijke opper vlakte bebouwd en onbebouwd. Naargelang er een groter gebruik is van het territorium wordt het be drag ook verhoogd tot maximaal 10.000 fr. voor meer dan 20.000 m2. Voor alleenstaanden, weduwen, in validen, gepensioneerden en wezen wordt de aanslag teruggebracht naar 500 fr. voor zover ze minder dan 1.000 m2 territorium gebruiken. Een aparte heffing is er voor de land- en tuinbouwbedrijvigheid. Voor de gewone bedrijven bestaan de binnen de industrie, ambacht, handel en dienstverlening inbegre pen de beoefenaars van een vrij beroep worden volgende tarieven gehanteerd: - 0,50 fr./m2 voor elk ongebouwd goed -1,00 fr./m2 voor elk gebouwd goed (met een minimum van 3.500 fr.) - belastingsverhoging van: 300% voor de gevaarlijke, onge zonde en hinderlijke inrichtingen lste klasse 130% voor de gevaarlijke, onge zonde en hinderlijke inrichtingen 2de klasse. Voor land- en tuinbouwbedrijven worden volgende tarieven voorge dragen: a) landbouwbedrijven forfaitair: 3.500 fr. tot 15 ha boven 15 ha: toeslag van 200 fr. voor elke bijkomende ha. tuinbouwbedrijven 1. enkel in open lucht: - forfaitair: 3.500 fr. tot 1 ha - boven 1 ha: toeslag van 750 fr. voor elke bijkomende ha. 2. enkel onder glas: - forfaitair: 3.500 fr. tot 2.000 m2 - boven 2.000 m2: toeslag van 1 fr. per bijkomende m2 3. gemengde bedrijven: - forfaitair: 3.500 fr. tot 1 ha in openlucht en 2.000 m2 onder glas - hierboven: toeslag 750 fr. per bijkomende ha. in open lucht en b) rma. tc e w> xm. mm M 1 fr. voor elke bijkomende m2 onder glas. Zowel voor de land- en tuinbouw bedrijven wordt een verhoging toe gepast op basis van hun hinderlijk heid: voor de bedrijven lste klasse: 10.500 fr. voor de bedrijven 2de klasse: 4.550 fr. Enkele voorbeelden zullen de bere kening duidelijk maken: 1. Een gezin met 2 kinderen be schikkende over drie fietsen en een hond houdende, betalen momen teel: - milieubelasting van 600 fr. - fietsenbelasting van 3 x 50 fr. of 150 fr. - hondenbelasting van 250 fr. of samen 1.000 fr. Dit gezin betaalt vanaf 1988 nog 700 fr. 2. Een zelfstandige met een winkel van ongeveer 900 m2, met motoren in gebruik en beschikkend over een lichtreklame, betaalt momenteel: - milieubelasting gezin: 600 fr. - milieubelasting bedrijf: 2.200 fr. - motorenbelasting: 250 fr. - belasting lichtreklame: 100 fr. Samen: 3.150 fr. Dit gezin betaalt vanaf 1988 3.500 fr. of 350 fr. meer. De belastingsplichtigen gezinnen zullen in de loop van januari een betalingsopdracht ontvangen. De betaling zal voor 31 maart dienen te gebeuren, waarna 200 fr. admini stratieve boete zal worden aangere kend. De bedrijven zullen een aangifte formulier ontvangen in de maand januari. Dit formulier zal voor 31 maart moeten teruggestuurd wor den. De basisaanslag zal echter te gen dezelfde datum moeten worden betaald. Hier wordt een administratieve boete van 10% voorzien. De SP-fraktie zal tegen dit voorstel een tegenvoorstel indienen dat vooral zal gesteund zijn op het principe dat fiskale gerechtigheid niet mag opgeofferd worden om vereenvoudigingsredenen, alhoe wel de SP wel voorstander is van vereenvoudiging en hierop ook reeds jarenlang heeft aange drongen. Dit alles zal echter het voorwerp uitmaken van een latere bespreking en publicatie. Dirk De Meerleer SlattMW'117 De voorzitter van de CVP, Swaelen, ziet het nu niet meer zitten: hij stelt voor dat de parlementsverkiezingen zouden worden vervroegd en zouden samenvallen met de gemeen teraadsverkiezingen. Is de CVP dan plotseling de PVV beu? Of is het, zoals ik hier voorspeld heb, omdat ze er niet meer uitgeraken? De begrotingen moeten nog door het Parlement worden behandeld. De geschillen tussen de Vlamingen en de Walen worden niet opgelost en Martens doet al jaren niets om de wetten toe te passen en de arresten van de Raad van State na te leven. In de Wetstraat ligt alles plat. Maar de schulden van ons landje worden groter en groter (5.000 miljard) en het tekort op de begroting is nu al 450 miljard! En op de mesthoop van wat er nog van de regering overblijft, kraaien ze nu uit dat de belastingen zullen verminderen en ze doen aan opbod. Maar het was te verwachten dat Eyskens en Verhofstadt, die toch zeker de werkmens niet verdedigen, voorstellen doen die degenen die een heel groot inkomen hebben, nog een handje toesteken. De SP heeft daartegenover een rechtvaardige belastingsver mindering voorgesteld, die de mensen die wij verdedigen, ten goede zal komen. Dit is maar één van de politieke programmapunten die wij morgen 10 oktober, op ons nationaal congres zullen behan delen. Het belooft een uitstekend congres te worden en juist op tijd misschien, want als de regering valt moeten wij klaar staan om onze socialistische principes in een mogelijke overeenkomst te loodsen. Na het Congres in Leuven waarop iedereen welkom is, zullen we op ons Bal in Aalst een verdiende pint drinken. En zullen we dansend het jaar ingaan dpt ons nog van de gemeenteraads verkiezingen scheidt. Marc GALLE Naar aanleiding van het begrotings conclaaf van de regering MAR TENS VI tijdens de zomermaan den werd er voornamelik gepraat over de zgn. belastingshervorming, de privatisering... Ook waren alle commentaren en discussies op deze laatste thema's gericht, wat er o.a. voor zorgde dat een aantal voor ons socialisten belangrijke items tussen de plooien van de vergetelheid dreig den te glijden. Dit dreigde ook te gebeuren met de plannen van deze liberaal-katholieke regering m.b.t. de ontwikkelingssamenwerking. Ook in dit verbad waren het eens te meer de Vlaamse Socialisten die het onverantwoorde, a-sociale en hypocriete beleid van MARTENS VI tov de Derde Wereld aan de kaak te stellen. Op 5 februari 1987 had de Kamer van Volksvertegenwoordigers im mers, op één stem na, unaniem bij de regering aangedrongen om 0,7% van het B.N.P. aan publieke hulp te besteden. Deze stemming was het gevolg van interpellaties die de nefaste gevolgen van het bespa ringsbeleid van de regeing inzake ontwikkelingssamenwerking tot voorwerp hadden. Het huidige beleid staat in schrille tegensgelling tot de regerkngsver- klarig: «er zal naar gestreefd wor den om stapsgewijze 0,7% van het B.N.P. aan de openbare ontwikke lingshulp te besteden tegen het ein de van de legislatuur». Volgens DAC-OESO-normen besteedde België in 1981 0,58% van het B.N.P. aan ontwikkelingshulp. Dit percentage daalde tot 0,54% in 1985 en viel onder de 0,5% in 1986! In vergelijking met 1986 werd de begroting voor ontwikkelingssa menwerking voor 1987 voor onge veer 5 miljard lichter gemaakt. Ze daalde van circa 26 miljard in 1986 tot ongeveer 21,5 miljard in 1987. De begroting van het ABOS be draagt in 1987 11,9 miljard ten aanzien van 14,5 miljard in 1986. Ondanks een flauwe poging van Staatssecretaris KEMPINAIRE om zijn begroting op te drijven heeft de regering doodeenvoudig het bedrag van 1987 overgenomen voor 1988. In percentage van het B.N.P. bete kent dit een verdere daling van de hulp of eenvoudiger gesteld: sinds deze C.V.P.-P.V.V.-regering aan de macht is geeft België elk jaar minder geld aan de Derde Wereld. Het kan Mariens blijkbaar niet schelen, als goed en voornaam ka tholiek, dat er elk jaar meer men sen van honger sterven. Het is een a-sociaal beleid over de ganse lijn, waar het enige wat nog telt het bezetten van een regeringszetel blijkt te zijn. Indien de S.P. o.a. deze oneerlijk heid en huichelarij van Martens op een degelijke wijze bij het grote publiek kan aankaarten, zal deze regering er de tol voor betalen. De Ontwikkelingslanden en het gros van de Belgische bevolking kunnen er alleen maar beter bij varen. Willy VERNIMMEN Lid van het Europees Parlement

Voor Allen | 1987 | | pagina 1