De SP ijvert voor een positief integratiebeleid Binnen in Roger D'Hondt in de clinch met schepen 7 De ontknoping of val Sociale zekerheid: het congres aktief voorbereiden Neen aan racisme en vreemdelingenhaat Openbare Werken in Erembodegem Willy Vernimmen Europees Parlementslid Interpellatie Het SP-aktuallteitskongres: naar een glazen huis! De «H» van Hypokrisie Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 930O AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeninjjnr. 000-0952464-31 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 16 oktober 1987 49' jaargang nr. 40 Weekblad van de S.P. Wanneer de meeste aandacht van de media, de politici en de commentatoren zich in de voorbije weken en dagen uitte naar de schandalen in en rond de regering Martens (wapenexport, smeergeld,...) dan had dit o.a. voor gevolg dat een ander tot Belgisch schandaal uitgegroeid feno meen tussen de plooien der vergetelheid dreigt te vallen, nl. de vreemdelingenhaat en het racisme. En het zal u dan ook niet verwon deren dat ik als demokratisch socia list, als internationalist, dit complex probleem even onder uw aandacht wil brengen. De afranseling van migranten in Overijse, de beschieting van zigeu ners op de Leuvense ring en de moord op een Burundees in Hever- lee zijn noch alleenstaande feiten, noch faits-divers. Dat een aantal van deze feiten quasi publiekelijk gebeurden stemt tot verstomming en afschuw. Een paar jaar geleden zette een soortgelijke moord Kortrijk in rep en roer. In dit leuke landje blijft men er rustig bij. Ik hoop dat dit geen trieste illustratie is van een latent en verdoken racisme t.a.v. minderheden, buitenlanders en mi granten. Ten andere, we ^ïogen niet verge ten dat migratie en immigratie het gevolg van een lange maatschappe lijke evolutie zijn. Onze ganse sa menleving met haar voortdurend streven naar nieuwe communicatie middelen zet immers onafgebroken aan tot uitwisseling van mensen over de grenzen heen. De uitbouw van internationale in stellingen, de internationale samen werking en de internationalisering van de arbeidsmarkt brachten het fenomeen in een stroomversnelling na W.O. II. Deze beweging stop pen is niet alleen een sociologische realiteit ontkennen, maar is daar enboven een kortzichtigheid die de evolutie van de mensheid in het gedrang kan brengen. In een wereld waar reizen van jaren herleid worden tot mini-trips en verplaatsingen van maanden her leid worden tot daguitstappen moet elke burger kunnen reizen, werken, leven... op elke hoek van onze planeet en er kunnen participeren aan het maatschappelijk leven van die gemeenschap. Elke immigratie moet dan ook uit eindelijk kunnen leiden tot 'vol waardig burgerschap' in de nieuwe samenleving. Begroting 1988 ziekenhuis afgevoerd: CVP-PVV moet huiswerk overdoen te Aalst, pag. 2 Stadsbestuur bouwt verder aan centrum voor streekgeschiedenis te Zotte gem, pag. 6 Hoefde Geraardsbergen een nieuw wapen en een nieuwe vlag: slot,pag. 4 Zeshonderd jaar speelkaarten in de Lage Landen, pag. 5 Nuttige nummers van de R.T.T., pag. 8 Vanzelfsprekend dienen de modali teiten om tot volwaardig burger schap te komen op demokratische wijze bepaald te worden door de eigen bevolking, maar elk radikaal afwijzen van het principe zelf is een anachronisme dat met alle midde len dient bekampt te worden. De weg naar 'volwaardig burgerV schap' loopt na een integratiepoli tiek, waardoor aan de immigrant wordt toegelaten stap voor stap, op eigen snelheid, deel te nemen aan het sociaal-ekonomisch-cultureel én politiek leven van de gemeen schap. De ruggegraat van een integratie politiek is het verlenen aan de im migranten van een juridisch statuut dat hen de bescherming en de rech ten biedt die alle andere burgers genieten. Onder meer het Vlaams Overleg- komité Migratie (VOCOM) is van oordeel dat de toekenning van stemrecht en verkiesbaarheidsrech ten aan de immigranten een belang rijk onderdeel zijn van dat juridisch statuut. Omdat een stapsgewijze politiek wenselijk is op dat vlak, gelet op de weerstanden van bepaalde eigen bevolkingsgroepen, hebben een groot aantal Europese landen (Zweden, Denemarken, Noorwe gen, Ierland, Nederland,...) geop teerd om de toekenning van stem recht in een eerste fase te beperken tot de gemeenteverkiezingen. Deze laatste opstelling, nl. het toe kennen van stemrecht en verkies baarheidsrechten, maakt sinds 1985 deel uit van het SP-programma, sinds 1986 proberen de Volksverte genwoordigers Sleeckx, Hancké en Van Velthoven hier een wettelijke basis aan te geven door initiatieven te nemen in het Belgisch Parle ment. Meer dan ooit moet de SP, ook in deze delikate materie, haar histori sche rol en haar politiek-ideologi- sche verantwoordelijkheid opne men door blijvend werk te maken van een zinvol integratiebeleid. Een overtuigd beeld van de aktiviteiten aan de sporthal van Erembodegem. Rechts op de foto de zeefinstallatie waarin de aangevoerde grond wordt gebruiksklaar gemaakt tot teelaarde. U ziet ook hoezeer de straat is volgeslijkt. Rioolputten zijn helemaal niet afgeschermd en stikken nu reeds van de klei. Schepen van Openbare Wer ken De Maght heeft zich in de gemeenteraad andermaal van haar slechtste zijde getoond op een interpellatie van Roger D'Hondt. Toen aan de raads leden werd gevraagd nivele- ringswerken aan de sporthal van Erembodegem goed te keuren verklaarde het SP- raadslid dat deze werken reeds zijn aangevangen. Op gewonden verdedigde de «ij zeren dame» dat dit niet het geval was en het raadslid zich vergiste. Toen D'Hondt openhartig aandrong met het bewijs dat hij zichzelf ter plaatse tot tweemaal toe had vergewist, bleef de schepen halstarrig weigeren haar on waarheid te bekennen. Ze trachtte ziCh als een doorwinter de politica uit de slag te trekken met de bewering dat de aangevoer de grond «gratis» is en met de woordspeling dat «niveleren» iets anders is dan «gelijkmaken». Niet alleen de raadsleden maar ook de dikke van Dale probeerde De Maght met dit maneuver te mis leiden. Roger D'Hondt had voor de ge meenteraad van 6 oktober een dub bele interpellatie ingeschreven. Een over een verkeersas in de Ron- sevaaldreef en de aanleg van het voetbalveld achter de sporthal Denderdal in Erembodegem. Op merkelijk genoeg kwam dit laatste deel ook als agendapunt van het schepencollege aan bod. R. D'Hondt vroeg zich dan ook af of zijn interpellatie het schepencolle ge had wakker geschud. Meer nog. Hij onthulde: «Deze werken heb ben reeds geruime tijd een aanvang genomen en een groot deel van het terrein is met aarde volgestort, zo dat onze principiële goedkeuring in zekere zin moet beschouwd worden als een fait-divers voor het schepen college. Het is niet de eerste keer dat we dergelijke werkwijze moe ten vaststellen. Ze is niet te vereen zelvigen met een goed bestuur dat het demokratische medezeggen schap van de raadsleden respek- teert, we zijn hier andermaal voor schut gezet.» Dat was uiteraard niet naar de wens van de schepen die op de haar bekende wijze een hoge toon aan sloeg. De toehoorders in de zaal weten inmiddels wel dat dit bete kent dat de schepen haar ongelijk verdedigd. «U bewijst uzelf daarmee geen diensten. Door omwonenden werd er mijn aandacht op gevestigd, en heb ik ter plaatse kunnen vaststel len, dat er onvoldoende veiligheids maatregelen werden getroffen om de werf af te bakenen. Vermits deze werken aanleiding ge ven tot het vormen van kuilen en grondverzakkingen lijkt het mij meer dan noodzakelijk dat ter voorkoming van ongevallen met spelende kinderen voldoende waar schuwingstekens worden aange bracht», aldus Roger D'Hondt. Het schepencollege beantwoordde deze vraag positief. De SP-fraktie keurde het agenda punt goed wat echter geenszins be tekent dat ze de werkwijze van het schepencollege aanvaardt. In het verleden heeft de SP-fraktie meer maals beklemtoond dat de rechten van de raadsleden gevrijwaard moeten blijven. De SP wenst dat het voetbalveld zo snel mogelijk ter beschikking wordt gesteld van de sportverenigingen maar dit mag de beslissingsmacht van de gemeen teraad niet omzeilen. Lees door pag. 2 De regering Martens-Verhofstadt maakt momenteel sinds haar bestaan, nu twee jaar. geleden, zware moeilijkheden door, en dit ondanks de optimistische noot en de euforie van na het begrotingsconclaaf. Vandaag bij de aanvang van het parlementair jaar zit Wilfried Martens werkelijk in nesten. Het regeringswerk ligt kwasi lam enerzijds door de jarenlange hypotheek van de Voerense affaire, waarvoor de eerste- minister nu een regeringsoplossing heeft aangekondigd als gevolg van het CVP-ultimatum; maar anderzijds door de vele geplande regeringsmaatregelen, die zowel in de coalitierangen als bij de oppositie op zware tegenwind stuiten. De met CVP-saus overgoten liberale belastingshervorming is zo'n maatregel, die onder zeer hevige druk staat niet alleen vanwege de oppositie-partijen maar ook vanwege de diverse zustergroepen uit de meerderheid. Zware kritiek hiertegen komt ook zowel van het Verbond der Belgische Ondernemingen als van de Middenstandsorganisaties, om redenen die natuurlijk anders zijn dan deze van de kristen-demokraten en van de soeialisten. In het hervormingsplan van de belastingen is onvoldoende rekening gehouden met de verdelende rechtvaardigheid. Het huidig plan heeft immers de bedoeling dat met belasting bepaalde betere klassen worden bevoordeeld en andere - de grote massa - benadeligd.hetgeën voor vele niet door de beugel kan. Het standpunt van de SP is daarin heel duidelijk. Ja voor belastingshervorming maar niet volgens dit neo liberaal recept. De blauwe FLITS-TREIN of T. G. V. van minister De Croo, waarvoor de regering vorige vrijdag het licht op groen heeft gezet, doet alom enorme negatieve reakties uitlokken. CVP- voorzitter Swaelen heeft na zijn partijbureau aangekondigd dat er geen sprake kan van zijn om deze supersnelle trein (SST) op Vlaamse grond in een nieuwe bedding te laten rijden. Hierbij sluit hij zich aan bij eerder ingenomen standpunten van de groenen en van de Vlaamse Socialisten, die zulks op hun kongres van vorige zondag nog eens krachtdadig hebben onderlijnd. Vernoemde tegenstellingen tussen katolieken en liberalen zijn, naast hun meningsverschillen en twisten rond het wetsvoorstel over abortus, de onderwijskwesties, de hervorming van de sociale zekerheid met als uitloper het financieel beheer van de Ziekenbonden, de onfrisse aankooppraktijken bij Defensie, de onderzoekskommissie over de groene gordel van Brussel en noem maar op, niet van aard om de serene sfeer in de schoot van de regering te herstellen, die onontbeerlijk is voor een efficiënt en dynamisch regeringsbeleid. Politieke waarnemers denken dan ook dat het Voerense-egeltje tenslotte de druppel zal zijn die de emmer doet overlopen om uiteindelijk deze zwaar verdeelde koalitie doen uiteen te vallen. Het is uitkijken geblazen of premier Mariens toch nog een wit konijn uit zijn hoed zal toveren om aldus zijn regeringsploeg nog een beetje respijt te gunnen. Zijn roemruchte stijl om zaken te "arrangeren" zou andermaal tot gevolg kunnen hebben dat met de wettelijkheid en de rechtsstaat weer een loopje wordt genomen. Wij zijn benieuwd om te weten of zijn coalitiepartners maar vooral zijn eigen partijgenoten in dit geval zijn "arrangement" zullen nemen? Hoe dan ook, deze week of de komende dagen valt het verdict over Happart of Martens Paul Van der Niepen Senator Pas hebben we het SP-aktua- liteitskongres achter de rug of het kongres over de Sociale Zekerheid staat al voor de deur. We gaan een aktief politiek jaar tegemoet, niet alleen om wille van de Kongressen maar ook ten gevolge van de aktue- le politieke problemen en de gemeenteraadsverkiezingen. Van alle mandatarissen, op elk ni veau, kan verwacht worden dat ze aan deze politieke projekten aktief zullen meewerken. Een politiek SP-kongres samenvat ten of evalueren in een artikel in «Voor Allen» is quasi onmogelijk. Als deelnemer kan je wel belangrij ke impressies weergeven of accen ten, die in het Kongres werden gelegd, nogmaals belichten. De SP nam zaterdag niet alleen de handschoen op, het Kongres was tevens een pleidooi voor doorzich tigheid. Vandaar als we schrijven «een gla zen huis» dan heeft dit zowel be trekking op de partij, de gemeen schappelijke aktie, de overheidsad ministratie als de politieke besluit vorming. De vele smeergeld—affaires van de PVV komen in de verschillende media aan bod, maar in het geknoei met gewestplannen is het de CVP De hypokrisie van deze partij van alle standen kan niet genoeg door onze militanten beklemtoond worden. Rond abortus wordt getracht met allerlei truks om Middeleeuwse toestanden te bestendigen. Ons land geeft de indruk, op etisch vlak, het meest achterlijke land van Europa te zijn. Op het vlak van de TGV drijft de CVP - volgens Louis Tobback, de hypokrisie ten top. Op kop lopen in alle betogingen, maar intussen mag De Croo van de CVP-ministers de onderhandelin gen met Frankrijk starten. Om niet in herhaling te vallen, zwijgen we over de zaak «H». Een glazen huis moet ook de over heidsadministratie worden. Van Miert had een duidelijk voor stel om de depolitisering te realise ren. Geen enkele bevordering zou nog mogelijk zijn zonder advies, liefst dwingend advies van een «commissie van personaliteiten». Nogmaals: al is de CVP kampioen van de politisering van de admini stratie alleen al door haar voort durende, bijna onafgebroken rege ringsdeelname sinds WO II toch wordt de SP bezwaard met het beeld van de politieke benoemer bij uitstek. Een glazen huis moet ook de ge meenschappelijke aktie worden. «Ik moet mijn tanden op elkaar houden» was de letterlijke uit spraak van Willy Claes, die hier mee de vinger in de zere wonde stak. De resolutie die de kongressisten terzake goedkeurden was duidelijk, die meer de betrokken partij is. Lees door pag. 8

Voor Allen | 1987 | | pagina 1