Opnieuw naar verkiezingen Regering Martens VI struikelt over Happart Binnen in SP-Arrondissementsfederatie Aalst Denderleeuw Sluikverkeer in landbouwwegen Op 25 oktober allen naar Brussel Panelgesprek Daniel Buyle SP-ArrondissemeHtsfeileratie Aalst Vergadering Arrondissementeel SP- Bestuur aandacht - aandacht - aandacht - aandacht Aan de werklozen van het gewest Aalst Verkiezingen Vrijdag 23 oktober 1987 49* jaargang nr. 41 Weekblad van de S.P Overgangsregering Alle federale en nationale congressen m.b.t. de sociale zekerheid zijn zonder nadere tijdsbepaling verschoven. Dit betekent geen: - Federaal Congres op zaterdag 24 oktober 1987 - Federaal Bestuur op vrijdag 27 november 1987 - Nationaal Congres op 12-13 december 1987 In de plaats komen bijeenkomsten ter voorbereiding van de verkiezingen: - Zaterdag 24 oktober: Arrondissementeel Uitvoerend SP-Bestuur - Zaterdag 31 oktober: Arrondissementeel SP-Bestuur - Zaterdag 14 november (o.v.b.): Arrondissementeel SP-Congres - Zondag 22 november: Nationaal SP-Congres Verkiezingsprogramma Gelieve deze data alvast te noteren Voor busregeling zie pagina 8 Zaterdag 31 oktober 1987 om 10 uur Volkshuls, Markt 15 te Geraardsbergen Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst De regeringsploeg van Mar tens VI mag opkrassen, dan toch uiteindelijk door fruit- boer-eerste schep en-(burge meester) José Happart uit het stilaan internationaal beken de Voeren de das omgedaan. En dat zeker tot groot onge noegen van de CVP, die net over de zaak-H. juist niet wou struikelen. Ironie, de Waalse PSC-vrienden gaven het uiteindelijk beslissende zetje door het in extremis uit Wil- frieds toverhoed gehaalde fameuze "dubbelbesluit" m.b.t. Voeren (ge compliceerde wetgeving sanktie voor Happart) te kelderen. Hap part was dan ook maar een aanlei ding. De oorzaken liggen veel die per en hebben in essentie te maken met de voortdurende machtstrijd binnen de christendemokratische familie tussen personen en belan gengroepen. Eén voorbeeldje bin nen de PSC: de konstante menings verschillen tussen de traditionele Belgicisten (o.m. minister van bin nenlandse zaken Michel) en de op- portunistisch-federalistische jonge ren (o.m. partijvoorzitter Deprez). Dat de mot in de roomsblauwe regeringsploeg al eerder binnenge drongen was is dus géén nieuws. De meerderheid was reeds geruime tijd verdeeld over een aantal konkrete dossiers. Zo is er bijvoorbeeld de TGVde regering zette zeer recen telijk nog het licht op groen voor De Croo's supersnelle spoorplan, maar CVP-voorzitter Swaelen haastte zich te verklaren dat zijn partij zich zou verzetten tégen een nieuwe spoorbedding op Vlaams grondgebied. Zo is er ook de rel naar aanleiding van het abortus dossier, de venijnige reakties die Gol kreeg na enkele minder frisse praktijken bij justitie netjes toege dekt door de minister of zijn kabi net, de diskussies tussen CVP en PW naar aanleiding van het ge knoei met de gewestplannen rond Brussel (de groene gordel). De moeilijkheden stapelden zich op en uiteindelijk bleek Happart dan de ultieme druppel die de emmer deed overlopen. De zaak is verre van Zeer ruime belangstelling voor bezoek aan A.Z. te Aalst, pag. 2 Kaapse Wijnavond te Lede, pag. 5 Dienst voor opvanggezinnen te Herzele?, pag. 5 Gemeenteraad te Zottegem, pag. 4 A.M.S.A.B. verhuist, reist en bezoekt volkshuizen, pag. 7 meuw uiteraard en kostte reeds eerder de kop van Nothomb als minister van Binnenlandse Zaken. Het standpunt van de SP hierom trent is altijd overduidelijk ge weest, zoals verwoord in het wets- voorstel-Galle. Wat onwettig is kan nu eenmaal niet, een sekure taal wetgeving terzake hoort er te zijn, en dat heeft de regering, niettegen staande het oeverloze geschipper en het ontkrachten van de beslis singsmacht van de hoogste rechts colleges in ons land tot eigen scha de thans ondervonden. Martens VI dus opnieuw naar af, maar ogenblikkelijk daarna op nieuw op de tribune, na de uitdruk kelijke vraag van de koning tot het formeren van een zogenaamde overgangsregering, welke vooral een grondwetsherziening moet voorbereiden en een aantal drin gende wetsontwerpen, nodig voor het behoorlijk functioneren van de staat, in het parlement te verdedi gen. Martens VII zal van korte duur zijn, in concreto enkel voor reeds hoger vermelde en hetgeen algemeen omschreven wordt als "lopende zaken" en waarbij de SP nauwkeurig zal toezien dat de be voegdheden geenszins overschre den worden. Dat betekent ander zijds ook dat dossiers als de belas tingshervorming, de achtste kern centrale, nieuwe militaire bestel lingen, de TGV... moeten wachten tot na de verkiezingen. Alle partijen blijken bereid de grondwetsherziening te steunen, maar hoe zal wel nog voor diskus sies zorgen. Volgens de SP dient die herziening trouwens zo ruim mogelijk. Binnen de roomsblauwe families schuilen echter adders onder het gras. Daar waar de meeste partijen een wijziging willen van art. 59 bis over de noodzakelijke federalise ring van het onderwijs blijft de PSC dwars liggen. En nog maar enkele dagen geleden dreigden de PRL- parlementairen uit het Brusselse tegen de verklaring van de grond wetsherziening te stemmen indien het beruchte art. 107 quater niet wordt gewijzigd. Ze willen immers dat Brussel expliciet wordt erkend als volwaardig derde gewest. Werk op de plank dus voor de nieuwe (of oude) regeringsonderhandelaars Martens VII, en vandaar ook dat de formatieopdracht niet zo snel opschoot als verwacht door Wil- fned. Eenmaal de verklaring van grond wetsherziening gestemd betekent dat de automatische ontbinding van Kamer en Senaat. Ten laatste veer tig dagen nadien moeten er verkie zingen worden georganiseerd. De datum van 13 of 20 december wordt vooropgesteld, maar vraag met de meningsverschillen over een aantal te wijzigen grondwetsartikelen is of deze vroege datum zal kunnen aan gehouden worden. Niets is uitgeslo ten, maar ook een zondag medio januari behoort tot de mogelijkhe den. De SP heeft trouwens niets aan het toeval willen overlaten en zo werd het nationaal congres over de sociale zekerheid, gepland net op zaterdag en zondag 12 en 13 december, naar een latere datum verschoven. Begrijpelijk, gezien de belangrijke context, dat de voorbe reidingen op de verkiezingen pri meren. Ook de SP-federatie Aalst heeft haar programma aan de nieu we situatie aangepast en worden de voorbereidingen intens georgani seerd. Op de voorpagina vindt men een aantal meer specifieke data van arrondissementele activiteiten. Al licht moet niemand meer bewust gemaakt worden van de inzet van deze verkiezingen. Vandaar ook dat wij nu reeds vragen dat de afdelingen de handen uit de mou wen zouden steken. Concreet: haal de borden maar uit het berghok en houd de papborstel klaar. Werk op til, kameraden!! Chris Vancoppenolle Op de raadszitting van 22 september j.l. vroeg raadslid Werner Van den Stockt het schepenkollege maatregelen te nemen teneinde de ver keersveiligheid op de Kouter tussen Welle en Iddergem te verhogen. De landbouwwegen tussen Welle en Iddergem worden veelvuldig ge bruikt door personenwagens en motorfietsen. Het gaat hier van kwaad tot erger. Zelfs 's nachts worden deze wegen door gemotori seerd verkeer gebruikt. Nochtans zijn deze voertuigen in de Kouter bij politiereglement verboden. Ze vormen ondertussen een groot ge vaar voor de talrijke wandelaars, fietsers en spelende kinderen in dit landschappelijk waardevol gebied dat een grote waarde heeft op het vlak van de passieve rekreatie. Het SP-raadslid vroeg konkrete maatregelen te nemen om de veilig heid van de zwakke weggebruiker in dit gebied te verhogen. Dienaan gaande stelde hij o.m. voor een bijdrage te wijden aan deze proble matiek in het gemeentelijk infor matieblad en ook kontakt op te nemen met de landbouwers om samen naar verantwoorde en pro bate oplossingen te zoeken. Ondertussen is er een nieuwe ge meenteraad gepland voor dinsdag 27 oktober a.s. Naast het goedkeu ren van een aantal reglementen en het adviseren van een aantal kerk fabrieken staat o.m. het zwaarwe gende dossier van de moerriool Vaartgracht-Wolfsgracht op de agenda. Verder staan op de agenda de goedkeuring van het aflijningsplan voor de Kleine Ganzenbaan, het goedkeuren van een aantal kleinere leningen (verbeteringswerken Ha- geveldstraat, uitbreiding waterbe- delingsnet Hemelrijklaan, uitbrei ding openbare verlichting Markt- weg en Scherpstraat, het goedkeu ren van de begrotingswijzigingen 1987 en het goedkeuren van de inhuring van een van de gebouwen van de Rijksbasisschool in de Vrij heidsstraat. Gezien de agenda en na de verkla ringen van de Denderleeuwse CVP in de voorbije dagen belooft het opnieuw spannend te worden. !uiU*f Sinds jaren voeren de vredesbewegingen in Europa in het biezonder aktie tegen de middellange afstandsraketten en thans mag worden gesteld dat de vooruitzichten op een vredesak koord toch al enige gunstige vormen beginnen aan te nemen. Als we vandaag al zover staan, is het dankzij het bestendig ageren en het periodiek betogen door miljoenen vredesmilitan- ten. Het is normaal en het kadert immers volledig in haar ideologie dat de socialistische beweging in deze jarenlange aktie steeds op de bres en op het voorplan gestaan heeft. Zondag a.s. wordt in ons land opnieuw een nationale betoging georganiseerd en ook nu moeten de socialistische militanten op post zijn en het voorbeeld geven. Van demobiliseren mag er trouwens zeker geen sprake zijn, want we mogen niet vergeten dat vandaag nog altijd 16 kruisraketten geïnstalleerd staan op het Belgische grondgebied en dat de voorgenomen plaatsing van 32 andere nog niet definitief ongedaan werd gemaakt. Daarbij komt nog dat de strijd niet mag eindigen bij het verwijderen van de raketten: aan de hele bewapeningswedloop dient daarentegen een halt toe geroepen te worden, dit terwijl de Noord-Zuid- en Oost-Westverhoudingen nog gevoelig dienen verbeterd te worden. Met deze opdracht voor ogen moeten net als tijdens de vorige vredesbetogingen op zondag 25 oktober honderdduizenden vredelievende mensen opstappen door de straten van Brussel. Het succes van de vorige betogingen dient geëvenaard te worden opdat immers ook aan het adres van Martens VII (als hij slaagt in zijn opdracht een overgangsregering te vormen) een waarschuwingsvuist zou worden uitgestoken, want met de plaatsing van de 16 kernkoppen te Florennes heeft de vorige CVP-PW-regering de bevolking al te zwaar te grazen genomen. Daarom ook, mag op zondag 25 oktober geen enkel socialist afwezig blijven. Ónze hoofdstad moet nogmaals barsten van een massa bewuste vredesbetogers. Herman De Loor Volksvertegenwoordiger Schepen Jeff Van den Steen en het bestuur van de Culturele Centrale afdeling Mere, hebben de eer U uit te nodigen op een panelgesprek in verband met de zaak Daniel Buyle, dat plaats heeft op vrijdag 23 okto ber 1987 om 20 uur in het Gemeen telijk Ontmoetingscentrum, Nieuwstraat 13 te Mere. De panelleden zijn: - Daniël Buyle, ontslagen BRT- journalist - Mark Kerki: bestendig ACOD- afgevaardigde bij de BRT en lid van de mediaraad - J.P. Van der Vurst, bestendig CCOD-afgevaardigde bij de BRT - Danny Huwé (BRT Radio, on dervoorzitter Bond radio- en tv- journalisten) - Moderator: Fr. Schlömer, jour nalist De Morgen. Iedereen is van harte welkom. Op vrijdag 30 oktober aanstaande is er algehele vrijstelling van stem- pelkontrole voor de volledig uitke ringsgerechtigde werkzoekenden van Aalst, Denderleeuw, Erpe-Me- re, Geraardsbergen, Haaltert, Her zele, Lede, Ninove, St.-Lievens- Houtem en Zottegem. De eerstvol gende stempelkontrole in het ge west Aalst wordt gehouden op maandag 2 november 1987. Agenda: 1. Goedkeuring verslag vergadering dd. 2.10.1987 2. Politieke toestand (inleiding: W. Vernimmen) 3. Verkiezingen 4. Nationale ledenwervingsaktie 5. Allerlei - rondvraag Leden die wegens een of andere omstandigheid geen uitnodiging mochten ontvangen worden verzocht bovenstaande als dusdanig te beschouwen. De Voorzitter W. Vernimmen De Secretaris C. Vancoppenolle

Voor Allen | 1987 | | pagina 1