FniWËIMMI MARTEN VERDICT d** i Neen aan racisme en fascisme Wijziging timing SP-Arrondissementsfederatie Aalst Reeds 6 maal en nog steeds een succes Vergadering Arrondissementeel SP- Bestuur Arrondissementeel SP- Congres Aan de werklozen van het gewest Aalst Willy Vernimmen Europarlementslid ,-bS f too Op de gemeenteraad van dinsdagavond 27 oktober 1987 heeft partijgenoot en ge meenteraadslid Roger D 'Hondt een opmerkelijke en diepgaande interpellatie ge houden. Reden hiertoe was de inzage van een administratief en ge rechtelijk dossier met betrek king tot het opslaan en sto ckeren van 525.000 liter giftig afval"zogenaamde FUEL" door de firma Copal in de Ninovestraat te Erembo- degem-Ter joden. Interpellatie Roger D'Hondt Het was al de 6de maal dat Brussel op een zondagnamiddag vol liep. Een fotoreportage die voor zichzelf spreekt op pagina 7. 1. Zaterdag 31 oktober 1987 om 14 uur Volkshuis, Markt 15 te Geraardsbergen 2. Zaterdag 7 november 1987 om 14 uur Volkshuis, Geraardsbergsestraat 119 te Ninove Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr, 000-0952464-31 Maandabonnement: 50 fr. Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 30 oktober 1987 49° jaargang nr. 42 Weekblad van de S.P. mm rnM M W VfarttMtraat 17f£? Aalst leeft met gifbom Eerder heeft Mare Galle hierom trent een parlementaire vraag ge steld waarop de Minister van het Leefmilieu antwoordde dat het om een zeer gevaarlijk goedje gaat waarvan het verwijderen alleen al uitgebreide veiligheidsmaatregelen zal vergen. Wij volgen deze zaak op de voet en in de volgende editie zal een kommentaar van deze raadszit ting gegeven worden. Gelet op de belangrijke informatie omtrent de ze "GIFBOM" geven wij de inter pellatie van Roger D'Hondt inte graal weer. Roger D'Hondt kreeg van de SP- fraktie en andere raadsleden en partijen felicitaties voor zijn inter pellatie. Burgemeester De Kerpel had het over een sterk gedocumen teerd relaas. Hij verklaarde na nog enkele verifikaties tot de sluiting van het bedrijf te zullen overgaan. Mare Galle vroeg hem het keizer lijk dekreet toe te passen waarmee de burgemeester het recht en de plicht heeft omwille van de veilig heid en gezondheid van de bevol king tot sluiting over te gaan. H. Van Gijseghem Na een jarenlange procedurekwes tie zullen vanaf 15 november de "giftige afvalstoffen", welke zich sinds 1984 bevinden in de tanks van Copal te Erembodegem-Terjoden, verwijderd worden. De 525.000 liters giftige fuel, of wat ervoor doorgaat, zal met een bij zondere, door de Openbare Afval stoffenmaatschappij aangestelde verwerver, op kosten van de ge meenschap naar het gespecialiseerd verwijderingsbedrijf A.V.R. in Rotterdam worden weggevoerd. Momenteel is dit het enige bedrijf in de Benelux dat hiertoe in staat is. De gevaren waaraan de bevolking in deze affaire dagelijks wordt blootgesteld zijn onvoorstelbaar groot. Ik ben in het bezit van een rapport opgesteld door een provin ciale overlegvergadering van 3 april laatstleden waarin de uitbater van Copal zelf aandringt op "een spoe dige verwijdering van het fuel" om dat, ik citeer de verklarine in het verslag: "bijkomende reden voor de haast is, volgens de heer Cop- pens (uitbater), dat zijn verzeke ringspolis sinds 1 januari 1985 is geschorst en dat de tank drie zwak ke plekken vertoont". Wie aanwezig was op deze bijeen komst en wie kennis heeft genomen van het verslag van deze vergade ring, draagt tot en met de verwijde ring van het afval een zeer grote verantwoordelijkheid. Op een parlementaire vraag van Mare Galle antwoordde de ge meenschapsminister voor volksge zondheid en leefmilieu, de heer Lenssens, bovendien, en ik citeer: "het is duidelijk dat in deze zaak juist het grote gevaar zal ontstaan wanneer effektief wordt overge gaan tot de verwijdering van deze vloeistof." Het risiko op ontbranding of ont ploffing is bestendig aanwezig en kan slechts onder kontrole worden gehouden door het natspuiten van de tanks bij hoge temperaturen. Om niet te spreken van de giftige en gevaarlijke gassen die bestendig vrijkomen. Bovengenoemde verklaringen en vaststellingen leveren het bewijs dat de bevolking van de Ninove straat en van geheel Aalst jarenlang heeft geleefd op een "gifbom". Het spreekt voor zichzelf dat er zich uitzonderlijke veiligheidsmaatrege len zullen opdringen wanneer op 15 november de eerste van 23 tankwa gens geladen met het "giftig afval" het bedrijf zullen verlaten. Sinds meer dan 20 jaar leeft deze stad met een exploitant die alle vergunningsplichtige reglementen aan zijn laars lapt. Hoe slaagt hij er steeds in de wetgeving inzake te negeren? Wie heeft hier de hand in? Ik zal hier niet de volledige historiek maken. Toch moet ik erop wijzen dat de overheid in dit dossier niet volledig vrijuit gaat en voornamelijk politici met een zwa re verantwoordelijkheid belast zijn. Het dossier hangt aan elkaar van overtredingen en onwettelijkheden vastgesteld in menige Pro Justitia. Deze uitbater berokkent de ge meenschap, en inzonderheid de buurt Erembodegem-Terjoden, een milieulast waarvan ik overtuigd ben, nadat ik zowel het gerechter- lijke als administratieve dossier heb ingekeken, dat er bij ramp koppen zullen rollen. Dat deze milieuvervuiler niet aan zijn proefstuk is wordt duidelijk aangetoond in meerdere grondon derzoeken. Zo ondermeer besluit het wetenschappelijke analyserap port van de firma Fugro in Eindho ven op 9 februari 1983, en ik citeer: "de bovenlaag tot een diepte van 40 cm is zowel voor wat de grond als het poriënwater betreft in sterke mate verontreinigd. Pas vanaf 1,5 meter worden aanvaardbare resul taten bekomen". Ik bespaar u, waarde collega's, de verdere analy segegevens van dit rapport. Op vraag van Ovam voerde het studiecentrum voor kernenergie te Mol eveneens een laboratorium onderzoek uit. Zij kwamen tot de vaststelling, in een brief aan een der klagers op 12 maart 1984, ik citeer: "uit grondmonsters opgeno men in de tuin van een aangelande op ca. 80 cm diepte blijkt ernstige verontreiniging met organische pol- luenten. Een verwijdering van de verontreinigde zone naar een klasse 1 stortplaats is nodig. Maatregelen ter voorkoming van grondwaterver ontreiniging zijn noodzakelijk". Ter overweging: een klasse 1 stort plaats is geschikt voor industriële afvalstoffen in vloeibare, brijvormi- ge of pasteuze toestand waarvoor bijzondere vergunningsvoorwaar den worden opgelegd. Roger D'Hondt steekt de lont aan een gifbom. Na de bekendmaking van deze re-, sultaten komt Prof. Paul Beeck- man, dokter en docent aan de V.U.B., op 6 oktober 1985 tot de vaststelling dat, ik citeer opnieuw: "het bodemstaai bestanddelen be vat waarvan de kankerverwekkende werking bewezen is met een effekt dat pas na jaren aan de oppervlakte komt in het menselijk lichaam". Niettegenstaande deze wetenschap pelijke vaststellinen stapelen de fei ten zich verder op in het niet nale ven van de exploitatie- en bouwver gunningen. Een pro justitia van 3 maart 1980 vermeldt reeds: "Op 26 juli 1979 beschikte Copal over een vergunning van 60.000 liter stook olie, terwijl er naar schatting 3,5 miljoen liters brandstof ge stockeerd worden". Als terloops signaleert men opnieuw het gebrek aan bouwvergunningen. Frappante conclusie in het ge rechtsdossier is dat de eigenaar het aandurft om zonder bouwtoelating exploitatievergunningen aan te vragen. Op 13 juni 1980 verijdelde minister Roger Dewulf met een koninklijk besluit de uitbreiding van het be drijf met 90.000 liter gasolie ge schikt voor motorbrandstof, 900.000 liter gasolie bestemd voor verwarming en 1.800 liter afvalolie. De minister beriep zich hiervoor op de gewestplannen die bepalen dat het bedrijf gelegen is in een woon- uitbreidingsgebied. Desondanks slaagt de firma er toch in afvaloliën op te slaan. In 1984 neemt Copal van de Izegemse firma Parmentier 525.000 liter zogenaam de "fuel" over, welke enerzijds geen enkele commerciële waard» bezit, maar anderzijds zomaar geen "onschuldige brandstof' is, zoals Mare Galle in zijn parlementaire vraag verduidelijkt. Integendeel, en ik moet collega Galle bijtreden - ik kan dit bewijzen - gaat het om gevaarlijke giftige afvalstoffen waarvan 58 procent tolueen en een ontvlammingspunt van 17 graden. Dit verklaart waarom de eerder geciteerde provinciale commissie tot het besluit kwam dat deze "gif bom" voor de zomer uit de Copal- tank moest worden verwijderd. De eigenaar, die inmiddels zijn han delszaak heeft stopgezet en overge dragen aan een neef, verklaarde op dezelfde vergadering bij monde van zijn raadsman, niet over de finan ciële middelen te beschikken om de verwijdering te financieren. In deze omstandigheden heeft de Gouver neur, geconfronteerd met de hoog dringendheid, samen met Ovam een oplossing "moeten" vinden en zal de gemeenschap ettelijke mil joenen moeten betalen voor de ver wijdering van "giftig afval" uit een privé-bedrijf. In deze stad zijn onlangs mensen voor veel minder erge feiten gever baliseerd. Daarmee is de kous echter nog niet af. Toen de firma in oktober van vorig jaar een nieuwe exploitatie- aanvraag indiende voor opslag van stook- en afvalolie bleek de uitba ter voor geen enkele tank over een bouwvergunning te beschikken. Wat een lef! De milieuorganisatie Raldes vroeg toen, in haar be zwaarschrift, aan het College van Burgemeester en Schepenen, om de illegale tanks te verzegelen. 31 omwonenden dienden eveneens be zwaarschriften in. De geschiedenis herhaalt zich even wel. Door een Ovam-inspekteur werd op 4 mei laatstleden vastge steld dat opnieuw olie wordt opge slagen zonder vergunning. Ook hij stelt vast dat volgens analyseresul taten van oliemonsters de criteria,, vastgelegd door de Vlaamse Execu tieve, wederom overtreden wor den. OVAM verzocht de burgemeester de nodige maatregelen te treffen en streng politioneel toezicht te hou den. Het stadsbestuur besliste on danks het bezwaard verleden om de nieuwe uitbater toch nog respijt te gunnen. De uitbater is inmiddels, zowel door Ovam als door de stads diensten voor leefmilieu, tot drie maal toe aangemaand om vóór 1 oktober een exploitatievergunning aan te vragen. Opnieuw blijkt een manifeste onwil van betrokkene. De diensten van leefmilieu hebben aan de burgemeester dan ook voor gesteld om de opslagplaatsen te doen verzegelen. Beseft men hier wel de draagwijdte van dit sedert jaren openbaar ge vaar? Het gaat hier niet enkel om zomaar overtredingen op een of andere bouw- of milieureglemen tering, het gaat hier meer over een aanslag op het leven van de bevol king. De bezorgdheid van de inwoners indachtig, wens ik te vernemen wel ke maatregelen de burgemeester en schepenen denken te willen, te moeten nemen om aan dit schan daal op ons grondgebied een einde te stellen. Welke veiligheidsmaat regelen gaat men nemen bij het verwijderen van het "giftig afval" en zal de bevolking hieromtrent passend worden ingelicht? Op grond van zijn sukses in de Europese verkiezingen van 1984 deed de Franse extreem-rechtse politicus Jean-Marie Le Pen, samen met negen trawanten, zijn intrede in het Europees Parlement. Als gevolg daarvan kon extreem-rechts in het Europarlement met geestesverwanten uit Italië en Griekenland een heuse fraktie vormen, met alle faciliteiten die daaraan verbonden zijn. Op initiatief van de Socialistische Fraktie werd toen een speciale onderzoekskommissie ingesteld om namens het Euro pees Parlement de achtergronden van dit verkiezingssucces te onderzoeken. Het resultaat van de werkzaamheden leidde tot het verslag-Evrigenis dat in 1986 bij overweldigende meerder heid werd aangenomen. Het is de grote verdienste van de onderzoekscommissie dat zij uitvoerig heeft nagegaan op welke voedingsbodem racistische en fascistische ideeën, na een tijd van latente rust, opnieuw dieper wortel konden schieten. Centraal staat daarbij het onvermogen van vele Europese regeringen om een adekwate oplossing te geven aan de problemen van werkloosheid en de gebrekkige integratie van grote groepen migranten. Met de falende tewerkstellingspolitiek van meestal regeringen met duidelijk rechtse inslag enerzijds en de gebrekkige integratie van buitenlandse werknemers anderzijds, zijn de elementen geweest die vreemdelingenhaat en racisme meer voedsel heb ben gegeven. Het verslag-Evrigenis resulteerde uiteindelijk in een over zichtelijke maar inhoudelijk erg uitdiepende brochure. De interessantste maar tegelijkertijd meest beangstigende vaststel ling in dit werk is dat vele, zelfs gematigde kabinetten, nu onder druk van extreem-rechtse groeperingen hun beleid t.a.v. immigratie bijstellen. In de Duitse Bondsrepubliek, Nedeland, Engeland en Frankrijk heeft dit ertoe geleid, schrijft auteur Detlef Puhl, dat een aantal traditionele partijen de gedwongen terugkeer van buitenlandse immigranten, uiteraard de "sukke laars" in eerste instantie, bepleit naar hun land van herkomst. We refereren hierbij ook eventjes naar Gol's "oprotpremie" m.b.t. de specifieke Belgische situatie. Het hoeft geen betoog dat de sluipende infiltratie van (neo)- fascistisch gedachtengoed in de regeringsprogramma's van demokratische partijen een veel groter gevaar vormt dan het op zich al niet te verwaarlozen verkiezingssukses van extreem rechts in een aantal Europese lidstaten. Bewustwording van deze smetting is een eerste stap op de weg naar genezing. Deze brochure kan daar in ieder geval in belangrijke mate toe bijdragen. Acties zijn de logische tweede stap. De amendementen uitgaande van onze federatie en dan ook verwoord in de uiteindelijke resoluties van het SP-congres "Politieke Actualiteit" van 10 oktober 11. laten aan duidelijk heid niets te wensen over. De hele problematiek zal ons inziens een belangrijk item in de aanstaande verkiezingen betekenen. Wij geloven dat onze strijd tegen racisme en fascisme zich onverminderd moet voortzetten. Denken wij maar aan de nog recente uitspraken van Le Pen, aan de aanval op Marokkaan se vakbondsmensen te Overijse en aan de vreselijke dood van een Burundese student-politiek vluchteling in Heverlee. Belangstellenden kunnen de brochure bestellen of komen afhalen (gratis) in het Euro-Infokantoor, in het Volkshuis, Markt 15 te Geraardsbergen (tel.: 054/41.32.28) of in het Arrondissementeel SP/CSC-sekretariaat in het Volkshuis, Houtmarkt 1 te Aalst (tel.: 053/70.51.51). Agenda: 1. Goedkeuring verslag vergadering dd. 2.10.1987 2. Politieke toestand (inleiding: W. Vernimmen) 3. Verkiezingen: - voorstel lijstvorming t.a.v. congres - propaganda 4. Nationale SP-Iedenwervingsaktie 5. Allerlei - rondvraag Agenda 1. Politieke toestand (inleiding: W. Vernimmen) 2. Verkiezingen: - lijstvorming - programma 3. Allerlei V°or dit congres vragen wij maximale mobilisatie. De aanwezigheid van elke strijdbare militant is dan ook een must! Vandaag vrijdag 30 oktober is er algehele vrijstelling van stempel- kontrole voor de volledig uitke ringsgerechtigde werkzoekenden van Aalst, Denderleeuw, Erpe-Me- re, Geraardsbergen, Haaltert, Her- zele, Lede, Ninove, Sint-Lievens- Houtem en Zottegem. De eerstvol gende stempelkontrole in het ge west Aalst wordt gehouden op maandag 2 november 1987.

Voor Allen | 1987 | | pagina 1