een filmcircuil - een brochure Aktiviteiten verdaagd Politiek en maatschappij Het wekelijks toemaatje De Vlaamssche Kronijken 0p kinder- en jeugdboekenplank (7) Een wereldbol van Socialistische Solidariteit r van Mare Gal Ie fJTS «Voor Allen» - 6 november 1987-7 door C.S.C.-Vormingswerk Gewest Aalst Na het sukses van Het Zwar te Orkest" een documentaire over extreem-rechts in België van Stephan Lejeune) organi seert CSC-Vormingswerk i.s.m. Halt en Bevrijdings films een nieuw filmcircuit. Dit keer werd geopteerd voor "De Helse Trein" (Train d'Enfer) van de Franse ci neast Roger Hanin. In deze boeiende en meeslepende ak- tiefilm, gebaseerd op waar ge beurde feiten, wordt het pro bleem van het toenemend ra cisme aan de kaak gesteld. AKTIEFILM OVER RACISME EN VERRECHÏSING Als gevolg van de vervroegde parlementsverkiezingen op 13 december a.s. worden volgende aktiviteiten verdaagd tot een latere datum - SP-congres Sociale Zekerheid; - Open studiedagen gemeentebeleid over jeugdbeleid, onderwijs en volwasseneducatie en inspraak en openbaarheid van het bestuur - SEVI-hearings Sociale Zekerheid - SP-koncentratie gemeenteraadsverkiezingen (oorspronkelijk gepland voor 23 januari 1988). Deze aktiviteiten worden in het voorjaar 1988 hernomen. Hoe bestelt u? CSC Zandbergen Geleide wandeltocht Eerlijkheid en verdraagzaamheid Francois Mitterrand Deze zomer werd in Brussel feest gevierd: dertig jaar gele den werd het oprichtingsver drag van de E.E.G. onderte kend. Maar hoe staat het met de sociale integratie, met de arbeidsmoraal, met de wer kende mens? Ver van mij om met mede mensen met een grijs verleden af te rekenen, zegt Johan An- thierens in de inleiding van dit boek, maar bij ons werden de misleiders weer erevoorzitter van het IJzerbedevaartkomi- tee, voorzitter van het Da- vidsfonds en bekleden ze pro minente plaatsen in de mo derne Vlaamse samenleving. Onze Waldheims zijn legio. Htó» Br Sf fcawjifa'Ifirc Hojfofefséis a_J§§i ItïHms art-Ja» lawmliël Kinderboeken worden steeds mooier. Echte juweeltjes zijn het soms en ik stel dan ook graag opnieuw drie boeken voor. De Helse Trein Tevens komt aan het licht dat de politiediensten verziekt waren (zijn?) door extreem-rechtse infil tratie. De Vlaamse première van dit film circuit heeft plaatsgehad op Het Andere Boek te Antwerpen. Het filmcircuit loopt van oktober 1987 tot eind 1988 in verschillende afde lingen van CSC-Vormingswerk. De film wordt daardoor zowat over heel Vlaanderen verspreid. Samen met het filmcircuit wordt een begeleidende brochure uitgege- ven. Dit document geeft een duide lijk inzicht in de hedendaagse pro blemen rond racisme en extreem rechts. Een goede handleiding dus ook voor hen die de film wensen te organiseren. Zo wordt er onder meer ingegaan op de bestaande racistische vooroordelen en hoe de ze tegen te spreken. De situatie van de migranten en politiek vluchtelin gen in België wordt uitvoerig om schreven, evenals de desbetreffen de standpunten van de verschillen de politieke partijen. Ook wordt nader ingegaan op extreem-rechts in België en haar bindingen met politie, rijkswacht, BOB en de staatsveiligheid. Deze brochure, waaraan hebben meegewerkt Houssein Boukhriss, Jan Cappelle, Hugo Gijsels, Veerle Hobin en Mare Laquière, is een must voor iedere antiracist en democraat. Ze kan besteld worden via storting van 100 fr. op rekening 870- 0401842-34 van Halt, Postbus 16, Brussel 22 te 1000 Brussel. Meer inlichtingen zowel over het filmcircuit als over de brochure kunt u verkrijgen op het nationaal secretariaat van CSC-Vormings- werk, Patrick Leunens, Keizerslaan 13, 1000 Brussel, (02)512.15.20. Uniek bij de Socialistische Solidari teit is de opblaasbare wereldbol, geleverd met plastieken staander, verpakt in een geschenkdoos sticker (aan 260 fr.) Ieder verkocht exemplaar betekent 100 fr. voor een derde wereldpro- jekt. Overschrijving van 260 fr. 30 fr. port op rekeningnummer 870- 0001486-94 van Socialistische Soli dariteit, Grasmarkt 105/46, 1000 Brussel met vermelding "We reldbol". Woensdag 11 november 1987 (In het kader van de Wandel Mee-dag van ATB) Afstand ca. 8 km., afspraak om 13u45 aan het ontmoetingscentrum "De Gavers" te Onkerzele. Vervoer met eigen wagens. Een gezonde aktiviteit voor het hele gezin. Eerlijkheid en verdraagzaamheid zijn de beste deugden. Met iemand die niet eerlijk is, kun je onmogelijk samenwerken aan een eerlijk doel, zoals bijvoorbeeld het socialisme verspreiden. Met iemand die onverdraagzaam is, kun je evenmin goed samen werken, 'want zo iemand hoort niet thuis bij ons maar in een autoritair gezelschap, dat niets in twijfel wenst te trekken. Begrijpt U dat onze partij slechts 25c/> van de kiezers kan bekoren? Wij die wensen te verenigen: al wie gehecht is aan de waarden waarop het demokratisch socialisme is gegrondvest, al degenen die bekom merd zijn om de rechten van de mens. om de eigenheid van elk individu maar ook om de solidariteit, alle sociale christenen, alle humanisten, radikalen en liberalen van centrum-links, de vernieuwers en scheppers, de syndikalisten en bedrijfsleiders, de jongeren en de ouderen,... enz. M.a.w. het uitgebreide kamp van de ilemokratie. hl Frankrijk had men al die mensen niel via de ideologie kunnen verenigen. In mei 1981 kon dal wél, nl. rond Frangois Milterand. Hoe belangrijk sommige mensen kunnen zijn bij hel uitdragen van onze opvattingen! Er wordt in Europa veel aandacht besteed aan de landbouwpolitiek, maar 'Europa' lijkt me slechts een zinvol begrip als men ook wat meer aandacht zal gaan besteden aan de loontrekkenden. In deze bespre king komen drie werken aan bod waarin (sociale) politiek en maat schappij centraal staan. Rani van der Ploeg en Ruth Zink stok onderzochten de opkomst van de moderne arbeidsmoraal in Ne derland in de negentiende eeuw en publiceerden hun bevindingen in Wij zijn allen werklieden (Ambo, Baarn, ISBN 90 263 0782 9, 187 blz.). In dat werk wordt op histo- risch-wetenschappelijke wijze aan getoond wat intuïtief werd beschre ven door romanciers als Boon, Van Aken, Vermeersch, Matthijs, e.a. De arbeiders die tot het midden van vorige eeuw vaak als drank zuchtige leeglopers werden be schouwd kregen na de Franse revo lutie (waarbij o.a. recht op arbeid werd geëist) een andere rol: vanaf die tijd gold de arbeid als een plicht en de prerogatieven van adel (en geestelijkheid) vervielen ten dele in het voordeel van de industriëlen, de stuwende elementen van het kapitalisme. Het boek van Van der Ploeg en Zinkstok bevat een beschrijving van Nederland rond 1850, een hoofdstuk over opvoeding en on derwijs, over de arbeidersbewe ging, maatregelen ter bestrijding van armoede, werkverschaffing, werkinrichtingen en de opkomst van de moderne arbeidsmoraal. Ook uit dit werk blijkt (net als uit een artikel van E. Vandervelde over Vlaamse toestanden) dat het alcoholisme tijdens de vroegkapita- listische periode geen absoluut ge geven was dat alleen aan de arbei ders kon worden toegeschreven (wel integendeel!) en hoe bepaalde initiatieven, die zogezegd filantro pisch waren, in feite gecamoufleer de kapitalistische ondernemingen of indoctrinatiepogingen waren. Ik betreur alleen dat in dat uitstekend boek, dat werkelijk op het gepaste ogenblik is verschenen, geen aan dacht wordt besteed aan le droit a la paresse-gedachte van Lafargue, want we zullen, hoe dan ook. de arbeid moet herschikken, maar dat kan niet zonder begeleidende maat regelen. Ondertussen komen de ondernemers cr zelfs voor uit dat de arbeiders moeten «afvloeien» omdat er nu machines bestaan die sneller werken en nauwkeuriger af gewerkte produkten leveren. De overbodig geworden arbeiders wor den gedumpt en hun leven wordt gereduceerd tot het ontvangen van steun uit de staatskas (waarvoor wij met z'n allen belastingen betalen). Het installeren van snelle machines moet niet worden stopgezet, maar er moet wel een totaal nieuwe ar beidspolitiek worden bedacht en die kan niet enkel bestaan uit de flexibiliteit waarmee de P.V.V. zo hoog oploopt. Praktischer van aard is het werk van Georges Debunne: Les syndi- cats et l'Europe (Labor, Brussel, ISBN 2 8040 0275 6, 231 blz.). Het belangrijkste objectief (ik wees er reeds op) lijkt me de herschikking van de arbeid en dat is, naast de democratisering van de economie, waarvoor G. Debunne pleit, ook zijn standpunt: «Vivre ensemble implique une vie en commun équili- bré oü tout un chacun y trouve non seulement son compte mais surtout sa dignité, son indépendance et son utilité. Une société de plein emploi doit rester l'objectif a atteindre. Le partage du travail disponible et a créer constitue dès a présent un élement crucial dans l'évolution de la société de demain». De bijna roekeloze neo-liberale druk die de jongste jaren steeds duidelijker is geworden in Europa, dwingt er ons toe ons socialistisch gedachtengoed aan een nieuwe evaluatie te onderwerpen opdat het, aangepast aan deze tijd, beter verdedigd zou kunnen worden - de maatschappij heeft immers socialis tische impulsen nodig! Anne-Marie Lizin et Philippe Moureaux hebben samen met enkele sociaal-democra tisch georiënteerde onderzoekers een aanzet gegeven tot het debat in La gauche face aux illusions néo- libérales (Labor, Brussel, ISBN 2 8040 0141 5, 155 blz.). Het aantal ideeën dat in dat werk naar voren werd gebracht is bijzon der groot en zeer interessant - ik wil slechts één idee aanstippen uit de bijdrage van Anne-Marie Lizin: «La gauche doit parler de familie, de relations entre les gens et non plus prioritairement des institu tions». Dat is een punt waarover heel wat te zeggen valt, want het gezin (ruim opgevat) vormt nog steeds de hoeksteen van onze maat schappij. Als het slecht gaat met de gezinnen gaat het slecht met de maatschappij en omgekeerd en dat is een boodschap waarop we nu (en in de toekomst) sterk de nadruk zullen moeten leggen. Wij mogen de (simplistische) 'gezinsvriendelij ke' politiek van F. Swaelen niet onderschatten - zijn boodschap doet het blijkbaar goed. hoewel ze een holle slogan is. Het is onze taak de wisselwerking tussen gezin en maatschappij aan te tonen en er een vruchtbare dimensie aan te ge ven. Onze maatschappij (une socié té fondée sur l'égoïsme, zoals een van de auteurs ze omschrijft) evo lueert naar een nieuw-kapitalisti- sche fase met alle daaraan verbon den gevaren. Het indijken van die evolutie is geen gemakkelijke opga ve, maar het werk van Moureaux en l.izin hevat alleszins een aantal actiepunten die we dringend moe ten realiseren als aanloop naar een echt indijkings- en omkeringsoffen- s'ef R.J. van de Maele Daar gaat het hem precies om in dit boek. De Vlaamssche Kronijken gaat het oorlogsverleden na van een aantal bekende Vlamingen. Konklusie: terwijl de kleine garna len gestraft werden zijn de grote inktvissen nu nog altijd toonaange vend in Vlaanderen, of moeten we zeggen Flamenland? Een groot deel onder hen werd gerekupereerd door de naoorlogse CVP. Een aan tal krasse gevallen worden in dit boek behandeld. In een eerste stuk krijg je eindelijk de naam van No taris X te pakken: Luk Rochtus, zoon van Leon Rochtus, erekonsul in Antwerpen voor Zuid-Afrika, Direkteur van de Paribas, financier van de VMO en Protea, oud-lid van de Hitlerjugend en ga zo maar door. Een man die er door zijn enorm kluwen van relaties met een bepaalde rechtervleugel van het Antwerpse gerecht in slaagde zijn zoon uit de klauwen van dit gerecht te halen. Volgende in de revue is Felix Timmermans, de literatuur stier van de nazi's die goede relaties onderhield met nazi-Duitsland en nu nog steeds zijn literatuur kan afzetten in de diverse takken van ons onderwijs. Of je uit de handen van Hitier prijzen kon ontvangen of niet telt niet mee als je in Vlaande ren wil opgenomen worden bij de verplichte literatuur. Wees vol doende gezagsgetrouw en je komt er wel. Le Suivant, Clem De Ridder, ex- voorzitter van het Davidsfonds en in zijn jeugd publicist voor de Na- tionaal-Socialist, in zijn later den ken nauwelijks veranderd, idem maar met een demokratisch geur tje. Jan Willems typeert Arthur De Bruyne, letterknecht van zwart Vlaanderen en Hugo Ghijsels heeft het over de zwarte jaren van ex- VBO-voorzitter André Leysen, komt ook al uit de Hitlerjugend. Als slot wordt in dit boek nog de geschiedenis van de nieuwe VMO en van de IJzertoren uiteengezet. Je zou voor minder. Nu het Vlaam se parlement, onze Raad, dit ka tholiek en zwartgeblakerd symbool uitkoos als de Memoriaal voor de Vlamingen, doen we er best aan met zijn allen de koöptatie als ge meenteraadslid in de Retour a Liè- ge van Happart aan te vragen, willen we hier nog vanaf geraken. De Vlaamssche Kronijken geeft een schokkend beeld over dit stuk je grond vol brave burgers dat zo liefelijk aanleunt bij de Noordzee. Het boek wordt overigens storm achtig onthaald in de Vlaamse touw. Stormachtig positief door wie zijn oogkleppen laat vallen en stormachtig negatief door vb. Paul Van Grembergen van de Volksunie die ziedend de uitzending van Het Vrije Woord verliet omdat het HV later in de uitzending een interview gepland had met Hugo Ghijsels over het boek. Familie misschien? Gelukkig is er Het Zwin nog en wordt Bokrijk gemoderniseerd. (f.d.b.) De Vlaamssche Kronijken werd uit gegeven bij EPO, Lange Pastoor straat 25-27 2600 Berchem en is een initiatief van Halt v.z.w. die het gelij knamige tijdschrift uitgeeft. Het boek telt 141 bladzijden en kost 498 fr. IJzerbedevaartplechtigheid in de K.V.S. te Brussel (22 augustus 1943). Present zijn: de Zwarte Brigade", "Nationaal - Socialisti sche Jeugd en de "Dietse Meisjesscharen" Bij Gottmer (Bloemendaal) ver scheen het prentenboek Rol Bol van Pieke Stuvel (1987, 398 fr.). Het is het verhaal van Twee, Drie en Vier, die hoog in de bergen wonen en zich soms schrap moeten zetten tegen de woeste wind. Op een dag krijgen ze het bezoek van een onbekende, die een eigenaar dig lied zingt en die ze Een noe men. Na de komst van Een veran deren de langbenige wezentjes zelf in woeste bergen, maar aan de betovering komt een einde. De te keningen zijn bijzonder kleurrijk, maar de vlotgeschreven tekst (in volwassen handschrift) is voor kleine lezers niet altijd makkelijk te ontraadselen. Job, de roestige spijker (Querido, Amsterdam. 1987 390-fr.) is het plezierig verhaal van het konijntje Job dat in een spijker kan verande ren. De schrijver van het verhaal is William Steig. De vlotte tekst is mooi geïllustreerd. Het grapje waardoor Job zichzelf in een spij ker verandert is best een nuttige handeling, want als hij op een dag vlinders wil vangen, valt hij in de handen van de boze kater Ambro- sius... en die lust jonge konijntjes. Job besluit gauw een spijker te worden, maar Ambrosius ontdekt het geheim en neemt de spijker mee. En omdat de spijker niet opnieuw in een konijn verandert, klopt hij hem nijdig in de houten wand van zijn huis. Pas na een heel lange tijd raakt Job bevrijd, maar hij heeft het daarbij wel even heel erg warm! Voor kinderen vanaf 10 jaar ver scheen een nieuw boek van Alet Schouten, waarvan ik vroeger in deze rubriek reeds twee werken besprak. Het nieuwste boek heet De Kikkerbruid (Fontein, Baarn, 1987, 398 fr.) en het werd op een verfijnde manier geïllustreerd door Francien van Westering. Het verhaal vindt plaats in een lang vervlogen verleden, waaraan we zelfs als volwassenen nu en dan met enige mystieke geladenheid den ken. De beschaving lijkt als het ware verdwenen en in een wat eigenaardig dorp aan de rand van bossen en onbekende gebieden woont de jongen Urri, de zoon van Bertram en Frawi. De jongen kan niet schreeuwen en wordt ruw be handeld door zijn vader, maar op een dag krijgt hij van zijn grootva der, Hokka, een varken. Dat var ken heet Gijp en wordt Urris beste vriend en zo begint het wonderlijke verhaal. Het verhaal is nu en dan wat griezelig, maar vergeleken met het moderne strip- en science-fic- tion-geweld valt alles best mee. R.J. van de Maele

Voor Allen | 1987 | | pagina 7