AALST Zaal of geen zaal... in Nieuwerkerken Aalsterse SP-fraktie domineerde gemeenteraadszitting Aalsterse politiekers over milieubeleid De zwarte hand boven de olie (deel 2) SP Samenzijn Jolie Madame in Netwerk Praatavond met Willy Vernimmen Retrospektieve Pieter De Bruyne Roger D'Hondt U weet het, waarde lezer, dat wij in Nieuwerkerken sedert jaar en dag een zaal nodig hebben - dit zou de verschil lende bonden van alle ge zindheden en strekking de zó noodzakelijke infrastruktuur bieden om allerlei aktiviteiten te organiseren. Gespreksavond Science Fiction Jeugd en Muziek Aalst Diaklub ATB-Aalst stelt voor: Mic-Mac, dia's uit de grabbelton Praatavond Kultuurbeleid Tentoonstelling Persfotografie Tentoonstelling Een bijzonder oplettende en goed geïnformeerde SP-fraktie heeft de laatste gemeen teraadszitting volledig be heerst en dit zowel wat het algemene bestuursbeleid als de besproken dossiers betrof. Patrick Jacobs Eén van de 11 verenigingen die deelnamen aan de stedelij ke milieu-kamp agne van Aalst, was de lokale radio Katanga. In de programma reeks "Eigen lof stinkt" inter viewde Jan Louies politiekers en vertegenwoordigers van milieuverenigingen. Ter ondersteuning van haar werking organiseert de SP Aalst centrum op zaterdag 14 november 1987 een samenzijn met etentje te 14.30 u. in het volkshuis Aalst. Op het programma - etentje (200 fr.) inschrijvin gen nog mogelijk tot vrijdag avond. - officiële overhandiging nieuwe SP vlag geschonken door kd. Mare Galle - optreden Peanuts - voorstelling SP kandidaten parlements- en provincie raadsverkiezingen met korte verkiezingstoespraak door lijsttrekker, Mare Galle - playback show naar het TV- programma «l'école de fans» met gastvedette Will Tura - dans Wij rekenen op een talrijke opkomst Patrick De Smedt Sekretaris Paul V.D. Meersche Voorzitter Poëzieavond R.M. Rilke Vredeshuis Smurfpunxfestival 2-13 november 1987 - «Voor Allen» Tijdens de laatste zitting van de gemeenteraad werd de verbouwing van enkele klaslokalen van de ge meenteschool van Moorsel goedge keurd. Nu is het geweten dat kd. Hooghuys al ettelijke keren heeft aangedrongen om voor Nieuwer kerken precies dat te doen wat nu voor Moorsel werd gepland - maar het is ook geweten dat Moorsel en omliggende gemeenten in alles steeds meer voorrang krijgen. Hier volgt de tekst van de tussenkomst die kd. Hooghuys in de gemeen teraad van 27 oktober naar aanlei ding van dit punt heeft gehouden: "Onze fraktie gaat dit ontwerp na tuurlijk goedkeuren. Men kan be zwaarlijk iemand iets ontzeggen wat men ook voor zichzelf zou willen... en daarmee verwijs ik naar mijn herhaalde tussenkomsten en verzoeken aan het College om pre cies dat te doen in Nieuwerkerken wat nu voor Moorsel wordt ge pland, met dit verschil dat Nieu werkerken enigszins modester is met zijn desiderata en met nog een ander verschil dat de vraag van Nieuwerkerken voor dergelijke in frastruktuur veel vroeger werd ge steld. Maar het gaat hier eens te meer over een gemeente van het "Oostblok" - dus... voorrang!!! (de Faluintjesgemeenten heb ik vroe ger het "Oostblok" genoemd om wille van de kollektieve prioriteiten die inzake openbare werken aan deze gemeenten door het stadsbe stuur wordt gegeven.) Ondertussen wordt Nieuwerkerken verder gesust met uw belofte van de bouw van een polyvalente zaal. terwijl gij in vorige zitting met een begrotingswijziging het budget daartoe, 6 miljoen, hebt geschrapt. Van culot gesproken. Wij herinneren ons nog zeer goed dat u destijds, 't is al een jaar geleden zeker, met veel tamtam de bouw van deze zaal hebt aangekon digd. Ik heb toen trouwens gezegd dat de verwezenlijking van derge lijk initiatief, wegens de admini stratieve rompslomp, een lange lij densweg zou kennen. Men heeft toen mijn bewering tegenge sproken. Hoe dan ook, voor Moorsel wordt dit zeker een vluggertje. Voor Nieuwerkerken blijft het een sus- sertje - of is het een sissertje?" Het is alleen maar te betreuren dat de PVV- en CVP-raadsleden van Nieuwerkerken, behorende tot de meerderheid, kd. Hooghuys niet hebben gesteund en daardoor eens te meer blijk hebben gegeven de belangen van Nieuwerkerken niet terdege te behartigen. Vanavond vrijdag 13 november brengt het Nationaal Fonds om 20u30 in het Aalsters Netwerkcen trum aan De Ridderstraat 28 een gastvoorstelling van "Jolie Mada me", een tirade over vrouwelijke erotiek van Chris Yperman met Frieda Pittoors in de hoofdrol. Als tegenspeler Tom Jansen en en ko- reografische intermezzi naar een idee van Pauline Daniels. De toe gangsprijzen bedragen 220 fr. en 180 fr. in voorverkoop. Reservatie tijdens de kantooruren op het Net- werksekretariaat, tel.: 053/ 78.89.91. In het kader van de cyclus van het Aalsterse Masereelfonds "Schrij vers, Boeken, Genres" wordt op dinsdag 17 november om 20 uur in de trouwzaal van het stadhuis het "Science Fiction"-genre belicht. Na inleiding door Eddy Bertin komen volgende thema's aan bod: kenmer ken van Science-Fiction, een over zicht van hedendaagse nederlands- talige en internationale SF-auteurs. De toegangsprijzen bedragen 50 fr. en 30 fr. voor leden van Frans Masereelfonds. Organisatie Mase reelfonds Aalst in samenwerking met het Cultureel Centrum "De Werf" en de Stadsbibliotheek. Op zondag 15 november a.s. om 20 uur brengen het Kamerorkest van Jeugd en Muziek Aalst en het Aal sters koor Cantate Domino in de stadsfeestzaal een gemeenschappe lijk koncert voor 10- tot 15-jarigen met ondermeer komposities van Mozart en Haydn, een muzikaal sprookje en twee Vlaamse koor werken. De toegangsprijzen bedra gen 150 fr. voor 30-jarigen, 100 fr. voor - 30-jarigen en gratis voor de leden. De nog jonge foto- en diaklub van de Aalsterse Natuurvrienden gaat er van uit dat vrijwel iedereen wel eens fotografeert. Op reis, op feest jes, bij wandelingen of zomaar heeft ieder wel eens het "kodaks- ke" gehanteerd. Foto's belanden in de albums, dia's worden voor zichzelf of voor fami lie wel eens vertoond. Op onze Mic-Mac avond gaat het evenwel anders: u stelt zelf een dia reeks samen, maximum 150, brouwt er wat kommentaar en mu ziek bij... vertoning op vrijdag 13 november in de zaal van de Touring Pub, Burgemeestersplein, Aalst. Aanvang om 20 uur. Staan zeker op het programma: Gran Paradiso, Dolomieten, eigen mic-mac, Peruaanse koppen, Zil- lertal... Vrije toegang voor alle geïnteres seerden. Op donderdag 19 november om 20 uur spreekt de Aalsterse kuituur schepen Borms in de "Bathyscaaf" aan de Meuleschettestraat 74 te Aalst over het stedelijk kultuurbe leid en het belang van het (toe komstig) Aalsters kultureel cen trum "De Werf", 20 jaar na de eerstesteenlegging. De toegang is gratis. Op vrijdag 20 november a.s. om 20 uur spreekt Europarlementslid Wil ly Vernimmen in de Aalsterse Mi- kisklub aan de Nieuwbeekstraat 35 over de huidige politieke, sociaal- ekonomische en kuituurtoestand in Hongarije. De gastspreker bezocht recentelijk als lid van een delegatie van het Europees Parlement dit Oosteuropees land dat binnen de Comecon een merkwaardige posi tie inneemt. De gespreksavond wordt omkaderd met infostands en een tentoonstelling. Organisatie: Imovo-Aalst. De toegang is gratis. Tot en met zondag 29 november aanstaande loopt in de zetel van de Generale Bank aan de Aalsterse Nieuwstraat een overzichtstentoon stelling van het werk van de Aal sterse meubelontwerper Pieter De' Bruyne. De vermaarde meubelkun stenaar overleed op 13 februari 1987 op 56-jarige leeftijd. Zijn werk weerspiegelt zijn belangstel ling voor de oud-Egyptische meu belkunst. In Gent werd recent een stichting Pieter De Bruyne opge richt tot studie, onderzoek en pu- blikatie van het achtergelaten oeuvre van de kunstenaar. De tentoonstelling is alle dagen te zien van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur, zaterdagen van 9 tot 11.30 uur en op zon- en feestdagen van 11 tot 18 uur. Tot en met 27 november a.s. loopt in kunstcafé De Vesten aan het Keizerlijk Plein in Aalst een ten toonstelling met keramiek van Tim Jacob en Tineke Van Daele en fotografie van Dirk Pirreux. De tentoonstelling is dagelijks te zien van 10 tot 24 uur. Tot en met donderdag 19 november a.s. loopt in het Aalsters Netwerk centrum aan De Ridderstraat 28 een tentoonstelling van persfoto grafie van Veronique Govaert. De toegang is vrij. Tot en met zondag 15 november a.s. loopt in de Aalsterse Belfort zaal aan de Grote Markt een ten toonstelling met werken van Magda Verschaeve. De tentoonstelling is alle dagen te zien van 10 tot 12 uur en van 14 tot 18 uur. De tussenkomsten van de SP waren niet enkel talrijk, zij waren tevens inhoudelijk sterk. Hierdoor onder scheidde de fraktie zich van de eveneens talrijke interpellaties van het VU-raadslid Denayer die slechts inspeelde op technnische feitelijkheden. De h. Denayer kaatste overigens de bal volledig fout toen hij voorstelde om het bibliotheekreglement te wijzigen daar waar zijn voorstel de huidige reglementering bevestigde. Hoogtepunt van de gemeenteraad was de interpellatie van kd. Roger D'Hondt over de stand van zaken in het dossier Copal, zoals U weet kwam deze interpellatie reeds ruim aan bod in Voor Allen. Dat de SP-fraktie, in tegenstelling tot het College, voor een sociaal beleid zou opteren is duidelijk tot uiting gekomen bij de bespreking van de terbeschikkingstelling van een stadseigendom aan de woon- maatschappij "Veilig Wonen". Met een doorzichtig maneuver heeft de koalitie een stuk grond toegespeeld aan de S.V. Veilig Wo nen (dat toevallig onder katholieke vlag zou varen) met de bedoeling om op het perceeltje, gelegen aan de OLV-straat, flats te bouwen voor gepensioneerden. Kd. Patrick De Smedt wees op de mogelijkheid van de stad om zelf een aktief beleid te voeren naar de bejaarden toe, aangezien de over heid dienaangaande ruim tussen beide komt is dit tevens financieel verantwoord. Het gemis aan beleid van het CBS kwam tevens naar voor bij de be spreking van het "dienstencentrum voor bejaarden", dienaangaande verklaarde SP-fraktieleider kd. Ed- gard Hooghuys dat de SP voorstan der is van een dergelijk diensten centrum, doch dat een dergelijk centrum reeds jaren beloofd werd aan Nieuwerkerken. Het is evenwel opvallend dat het College voor Nieuwerkerken een grootschalig projekt voorziet ter wijl in Moorsel, zij het dan öp een gebrekkige wijze, gebruik gemaakt zal worden van bestaande klaslo kalen. Kd. Hooghuys wees op de moge lijkheid om ook in Nieuwerkerken gebruik te maken van bestaande infrastruktuur, eerder dan te opte ren voor de bouw van een nieuwe zaal, die er dan toch niet zal komen (het College is inderdaad een zeer slechte bouwheer). Toen Schepen Borms werd gewe zen op het gebrek aan coördinatie tussen de verscheidene adviesorga nen kon zij uiteindelijk nog slechts reageren op de voor haar aangewe zen wijze: stilzwijgend. Zij diende dit trouwens ook te doen bij de vraag van kd. De Smedt om dure muziekinstrumenten uit te le nen aan muziekkorpsen en dit bij uitzonderlijke aangelegenheden. Enerzijds verklaarde de schepen eerst dat dit niet toegelaten was daar de overheid de aankoop van deze instrumenten subsidieerde, anderzijds stelde zij dat reeds uitge leende instrumenten beschadigd te ruggekomen zijn. Dit betekent dat de vermelde Sche pen op willekeurige, zelfs ontoe laatbare wijze, instrumenten uitge leend heeft daar waar zij thans weigert om instrumenten, die uit sluitend door de stad betaald wor den, uit te lenen op grond van een gemeentelijke reglementering. Dat het College geen voeling heeft met het verenigingsleven wordt thans bewezen door het feit dat het College de tennisterreinen van Co rona (te Erembodegem) zou toe spelen aan kapers die thans het werk van Corona gaan afsnoepen teneinde een elite-tennisklub op te richten. De gewezen sportschcpen kd. Ed die Monsieur wees op de geleverde inspanningen van Corona teneinde een voorkeursregeling t.o.v. deze klub toe te passen. Kd. Mare Galle drong aan op een aanleg van het noodzakelijke straatgedeelte aan de RIBSO te Aalst. Als minister heeft kd. Galle er voor gezorgd dat de gronden daartoe gratis zijn overgedragen aan de stad. Vier jaar later dient men vast te stellen dat de stad nog geen gebruik gemaakt heeft van deze geboden mogelijkheid. Bovenvermelde tussenkomsten vormen slechts een "keure" van gedane SP-bemerkingen. Wanneer daar aan toegevoegd wordt dat zij met een perfekte timing gebracht werden dan zal de lezer inderdaad konkluderen dat de titel van dit verslag meer dan kor- rekt is. Schepen van leefmilieu Doorns (PVV) beweerde dat Amylum NIET over al de nodige vergunnin gen beschikt. Schepen van Openba re Werken De Maght (ook PVV) zei daarentegen dat deze fabriek WEL alle nodige vergunningen heeft. Opmerkelijk was het stand punt van Herman Van Herzeele (ABW) en Piet Van Tittelboom (ACV) over dit bedrijf: de hinder van Amylum is miniem, mede door de inspanningen van het bedrijf, en we moeten zien dat ze 't hier niet aftrappen... Zelfs de leefmilieuverenigingen Raldes en WLA spreken zich wat in die zin uit en Pol Nijs (Agalev) pleit voor decentralisatie van sommige eenheden (vb. labo, bureau's), om territoriumuitbreiding (waarvoor Dolorés Baita en de leefmilieuvere nigingen ook bang zijn) te voor komen. Op de vraag op welke dat het oud papier voor hun deur selektief wordt opgehaald, antwoordde Danny Denayer (VU) zelfzeker. Mare Galle wist het helemaal niet. Jan Caudron sloeg er naar en sche pen De Maght raadpleegt telkens het lijstje dat in haar garage hangt. Bijna niemand wil de grote ring achter het Osbroek sluiten. Sche pen Doorns droomde al van een sluiting buiten Groot-Aalst en col lega De Maght bleef vager op dit punt. R. D'Hondt (SP) en Pol Nijs (Agalev) hekelden de slordige op haling van het oud papier. Raldes-vertegenwoordiger Sieg fried Van Nuffel vroeg waarop ex- minister Mare Galle de onteige- ningsbesluiten voor grootschalige werken aan de Pas- en Steenbeek destijds goedkeurde. Galle ant woordde dat hij destijds misleid werd door minister Akkermans. De milieucampagne van de stad Aalst vond alleen genade in de ogen van Raldes dat door schepen Doorns aangevallen werd omdat het aktiekomité niet meedeed aan de campagne. Van Nuffel (Raldes) zei dat bewustwording altijd nuttig is. De WLA vond dat de mensen nu stilaan weten wat milieuzorg is, maar dat er een beleid, daden dus, moet zijn. SP. KP, VU en Agalev vonden gans de campagne "Win dow Dressing" of Schone Schijn. Lambert Van de Sijpe weigerde reeds eerder voor de Katanga-mi- cro's te komen. Hij vindt dit onver enigbaar met zijn job bij de BRT. Roger D'Hondt had nog een pri meurtje voor Katanga: hij meldde de verplichting tot verwijdering van de gevaarlijke Copal-tanks op Ter joden, waarover hij een week later een opmerkelijke interpellatie in de gemeenteraad zou houden. Dolores Baita (onafhankelijk ge meenteraadslid) vroeg een strenger optreden van de burgemeester, bij milieuovertredingen in grote en kleine bedrijven. Dat "Rendapart" uiteindelijk NIET stinkt is volgens haar te danken aan de intensieve aktie in de buurt. Eugeen Liebaut en Dirk Jaspaert van de werkgroep stadsherwaarde- ring legden de nadruk op de nood aan karaktervolle architektuur. De overheid en sociale bouwmaat schappijen moeten het voorbeeld geven door goede architekten ei gentijdse ontwerpen te; gunnen. De In het kader van Europalia-Oosten- rijk 1987 organiseren het Aalsters stadsbestuur en het bestuur van het kuituurcentrum "De Werf" op za terdag 14 november a.s. om 20 uur in de feestzaal van het stadhuis een poëzie-avond rond Rainer Maria Rilke met evokatie van gedichten van deze Oostenrijkse dichter door Tine Ruysschaert en een inleiding over leven en werk van de kunste naar door de Aalsterse professor Dr. Piet Thomas. Op maandag 16 november om 21 uur spreken Bill Monning en Peter Zheutlin van de Harvard Universi ty (USA) in het Aalsters Vredes huis aan de Esplanadestraat 8 over de Vredesbeweging in de Verenig de Staten. De toegang is gratis. Morgenavond zaterdag 14 novem ber vanaf 18 uur loopt in het Aal sterse Netwerkcentrum aan De Ridderstraat 28 een smurfpunxfes tival. De toegangsprijs bedraagt 200 fr. Organisatie: Smurfpunx. "postmodernistische kneuterigheid van de mechanisch gevormde "an tieke" baksteen moet verdwijnen. Dan ontstaat een gunstig klimaat voor waardevolle privé-initiatie- ven. Regels en reglementen beper ken immers de ontwerpers en zijn geen garantie voor een karaktervol ontwerp. Het herwaarderen van "Aalst, Witte Stad" (de bepleister de gevels in de binnenstad, waar ook schepen De Maght achterstaat) kan door restauratie maar ook door eigentijdse nieuwbouw die de oude stijl niet klakkeloos naa'apt. Laatste spreker was Kamiel Ser- gant, ditmaal niet als Keizer Karna val, maar als vertegenwoordiger van de bewoners en handelaars van de Moorselbaan. Hij zit in de clinch met meerderheid en oppositie die grootse rioolwerken willen in zijn straat, terwijl de buurt de gemetste riool nog stevig genoeg vindt. De BOB kwam al intimideren bij een drietal bestuursleden van het comi té en Sergant vermoedt hierachter politieke druk. Het informatief programma "M n ienig Oiljst", waarin ook de milieu problematiek in het Aalsterse elke week aan bod komt. kan je beluis teren elke woensdag van 18 tot 20 uur op 107.8 FM. Een van de onbeantwoorde vragen in het Copal-dossier is: "vanwaar is het giftig afval afkomstig, onder welke veiligheidsmaatregelen is het naar Terjoden vervoerd?". Naar grote waarschijnlijkheid is dit het gevolg van een eveneens illegale operatie waarbij de bevolking, zonder het te weten, groot gevaar heeft gelopen, en nog moet trotseren. Het opslaan van gifafval in Terjoden kwam aan het licht, zoals ik vorige week reeds meedeelde, door een onderzoek van de prokureur des konings te Kortrijk. De burgemeester van Aalst is sinds 24 april 1986 op de hoogte van de feiten. Op 3 juli verzocht de Gouverneur van Oost-Vlaanderen de burgemeester, ik citeer: "om alle nodige maatregelen te nemen om de openbare veiligheid te waarborgen", wat wijst op de ernst van de zaak. Enkele dagen later vroeg de schepen van leefmilieu eveneens aan de burgemeester om tot een continu bewaking over te gaan zodat de veiligheidsdiensten "onmiddellijk" verwittigd zouden worden bij eventueel gevaar of ramp". Welke maatregelen zijn er genomen? Tussen het stadsbestuur, de ambtenaren van OVAM en de gouverneur werden heel wat brieven gewisseld maar de plaatselijke bevolking noch de gemeenteraad werden van de gevaren ingelicht. Desondanks de gouverneur in een nieuwe brief verder aandringt op een "spoedige" verwijdering van het afval oordeelt de burgemeester dat er geen gevaar meer bestaat voor de openbare veiligheid. In de zomer van 1986 diende de tank bestendig met water besproeid te worden om de temperatuur van de gassen af te koelen en het ontploffingsgevaar in te dijken. Maar wat gebeurt er indien bij een der aangelanden in de buurt brand uitbreekt? Op 3 februari 1984 schreef de gemeenschapsminister voor leefmilieu Jan Lenssens in een brief aan de milieuvereniging Raldes dat een aanvraag van Copal om erkend te worden als ophaler van afvalolie voor het Vlaams gewest "negatief' is geadviseerd door Ovam en de firma zodoende niet over de erkenning beschikt als ophaler van afvalolie "en dan ook op het bedrijfsterrein geen aktiviteiten mag uitoefenen die verband houden met het ophalen van afvalolie". Niettemin stelde een inspekteur van Ovam op 4 mei vast dat er bij Copal "gezuiverde" afvalolie is opgeslagen. In een brief aan de burgemeester vraagt hij onverwijld de nodige maatregelen te treffen en tevens streng politioneel toezicht te houden "opdat verdere overtredingen zouden voorkomen worden". Dit blijken woorden in de wind te zijn geweest. Er gebeurde ter plaatse geen enkel politioneel onderzoek gevolg gevend aan de vraag van de inspekteur. Het is pas na mijn onthullingen in de gemeenteraad dat de burgemeester is opgetreden. Uit de analyseresultaten van het oliestaai dat door de inspekteur is meegenomen blijkt dat "het gehalte aan organische chloor niet voldoet aan het desbetreffend criterium van het besluit getroffen door de Vlaamse Executieve in 1985. Beangstigend is dat men wetsovertreders van deze orde en grootte na 4 mei nog zes maanden de tijd heeft gegund om een exploitatievergun ning aan te vragen en betrokkene daar zelfs niet op ingaat. Indien hij de vergunning toch had aangevraagd dan zou men hem wellicht opnieuw meer vrijheid hebben gegund voor het verder illegaal exploiteren van de tanks. Nochtans schrijft de wet voor dal men slechts met een uitbating kan starten als de vergunning is toegestaan.

Voor Allen | 1987 | | pagina 2