Buysse, een Vlaamse progressieve geest Ja, natuurlijk Draag uw steentje bij 0p kinder- en jeugdboekenplank,8) De Wereld volgens Kadhafi Wenskaarten Socialistische Solidariteit - -'■■■ 6-13 november 1987 - «Voor Allen» door C.S.C.-Vormingswerk Gewest Aalst In Voor Allen van 24 april 1987 heb ik er reeds op gewe zen dat het werk van Buysse opnieuw in de belangstelling staat en aan een positieve her waardering toe is. In 1983 werd het Cyriel Buysse Ge nootschap gesticht en dat Ge nootschap heeft reeds twee publikaties gebracht: Mede delingen I (1985) en Medelin- gen II (1986). Zoals elk jaar tracht het Fonds voor Ontwikkelingssa menwerking van de Socialisti sche Solidariteit via de ver koop van wenskaarten een deel van het geld voor de projekten in de Derde Wereld bijeen te brengen. Nieuwe reeks Bestelling Friesland? Het lijkt wel een ver continent! Maar je hebt beslist reeds een en ander over Friesland gelezen, over Terschelling of Ameland, of zelfs over de plaat waar God fried Bomans in z'n eentje ging zitten mediteren. En misschien wil je met laarzen of stevige wandelschoenen het noordwesten van Nederland verkennen tijdens een volgen de vakantie? Beurtrol weekenddienst thuis- verplegingsdienst Kiespropaganda voeren kost geld.veel geld. Waar andere partijen met miljoenen goochelen, moeten wij hét met beperkte middelen stellen. Voor een efficiënte campagne en overbrenging van onze eisen is uw financiële steun broodnodig. Stort uw bijdrage op p.r. 000-0525448-96 van de SP-Federatie Aalst, Houtmarkt 1 te 9300 Aalst Kameraden, elke steun - hoe klein ook - is welkom in de strijd Ernst van Altena bewerkte een uiterst mooi boekje in het Nederlands en zo kunnen jonge lezers nu ook De puike postbode van Janet en Allan Ahlberg lezen. Dat Gottmer- prentenboek is meer dan een prentenboek! De Wereld volgens Kadhafi is een boek van Bruno Haghe- baert, een student Diploma tieke Wetenschappen aan de RUG die zijn eindverhande ling maakte over de kolonel en tot voor kort verbonden was aan het seminarie "Recht van de nieuwe Staten" van de RUG. Eigen land De stuwende krachten achter het Genootschap zijn de academici A. van Elslander en A.M. Musschoot, maar ook Marc Galle, die een mo nografie over Buysse publiceerde, heeft als gemeenschapsminister bij gedragen tot een herwaarderings- en herdenkingsproject. Mededelingen I (net als II te be stellen bij A.M. Musschoot, RUG, Blandijnberg 2, 9000 Gent) bevat twee biografische schetsen, door Maddy en Guy C. Buysse, maar de belangrijkste bijdragen zijn onge twijfeld het artikel van A.M. Mus schoot, 'De betekenis van «Van Nu en Straks» nu', en de brieven van Cyriel Buysse zelf aan zijn tante Virginie Loveling. Musschoot si tueert «Van Nu en Straks» in de geschiedkundige en literatuurhisto rische ontwikkeling en betoogt dat er gelijkenissen bestaan met het Noordnederlands naturalisme, voornamelijk dat van Emants, in het vroege werk van Buysse, die samen met Streuvels de belangrijk ste vertegenwoordiger is geweest van een hoogstaand literair natura lisme in Vlaanderen, maar daar houdt de vergelijking helaas op. Streuvels' werk werd veel sneller en op grotere schaal gelezen. Uit de brieven is heel wat informatie te halen en zo blijkt o.a. dat Buysse niet alleen het naturalisme kende, maar ook het uiterst romantische boek 'Jane Eyre' van Charlotte Bronte zorgvuldig had gelezen, want hij wijst indirect (overigens volkomen terecht) op onvoldoende waarheid in die roman. André Demedts besteedt aandacht aan Buysse als verteller en A. van Elslander heeft het over een vriend van Buysse, Materlinck en Karei van de Woestijne en over de vierin gen van Buysse te Gent (1911 en 1929); merkwaardig is evenwel dat hij geen melding heeft gemaakt van het feit dat in 1959 te Deurle en te Nevele de honderdste verjaardag van Buysses geboorte werd gevierd. Ook de academische zitting van 14 november 1959 aan de RUG (waar bij o.a. Hubert Lampo sprak) en de huldigingstoespraak van L. Re- mouchamps te Gent op 26 maart 1960 bleven onvermeld - de toe spraak van Remouchamps werd nochtans uitgegeven! Zeer belangrijk is ook het interview met Buysse dat in L'indépendance beige van 26 augustus 1929 is ver schenen en dat werd opgenomen op blz. 85-88. Wie er mocht aan twijfe len dat Buysse een Vlaamse pro gressieve geest was, doet er goed aan dat interview te lezen. Het bevat trouwens ook enkele andere indicatoren van Buysses onafhan kelijke stelling, die hem niet in dank werd afgenomen. Hij was een uitgesproken voorstander van res pect voor de Vlaamse taal (wat volgens mij ook, maar minder op vallend, blijkt uit een verhaal als 'De wraak van Permentier'), maar hij verzette zich tegen gewilde kort zichtigheid: «Pour 'préserver' La Flandre des idéés démocratiques et 'subversives' ayant cours en France et en Wallonië, ces gens n'ont pas hésité a susciter la méfiance, le mépris, la haine des populations catholiques flamandes a l'égard de tout ce qui est francais. «Een derge lijke klare, onafhankelijke houding werd in het 'priest-ridden' Vlaande ren (Joyce had het over een priest- ridden Ierland) niet op prijs gesteld. Mededelingen II is een lijvig werk (187 blz.), dat niet alleen informa tie bevat over Rosalie Loveling, maar ook een aantal brieven van Buysse. Het belangrijkste opstel lijkt me echter 'De Konsekratie van de burger bij Cyriel Buysse, 1894- 1903', (blz. 55-106) van R. Deb- baut. Debbaut betoogt, m.i. te recht, dat Buy-se in die periode van leer trok tegen adel, geestelijkheid en middenstand (maar ook tegen veel abstractere krachten, zoals 'de Wet', maar dat aspect wordt niet behandeld in het opstel van Deb baut) en naar analogie met de leer van Saint-Simon (zie mijn bespre king over het Saint-Simonisme in België in 'Voor Allen' van 5 sep tember 1986) vooral heil zag in een herverdelende rechtvaardigheid uitgaande van de hogere, creatieve en ondernemende burgerij. Buysse heeft dat model verdedigd, hoewel die burgerij ook toen reeds vaak mistoestanden in het leven had ge roepen - vooral dan in de steden, maar daar tegenover staat dat Buysse vooral het landleven be schreef en het nauwelijks over de noden van het stadsproletariaat had. Debbaut merkt op dat Buysse wellicht door twijfel tot deze ideo logische perspectief kwam, hoewel zijn medeleven met en verontwaar diging over het lot van de kleine man zeker boven elke twijfel verhe ven is. Toch kan men het werk van Buysse niet echt bij een toenmalige politieke ideologie onderbrengen. Hoewel ik het niet altijd (volko men) eens ben met de stellingen en de gevolgen zoals ze door Debbaut werden geformuleerd (dat Buysse zich boven de kleine man verheven wist was niet het gevolg van een ideologische instelling, maar de uit drukking van zijn context onafhan kelijke instelling die hem in staat stelde romans te schrijven over de kleine man) ga ik eigenlijk wel akkoord met zijn visie op het vroe ge werk van Buysse. Interessant is ook de bijdrage van Luc Verreyt over een onafgewerkt Franstalig toneelstuk van Buysse en het opstel van J. van de Casteele waaruit Buysses contextonafhanke lijke methode nog maar eens duide lijk blijkt; Buysse deed toen reeds wat Boon later tot programmapunt verhief: de schrijver heeft het recht de perspectief te vervormen. Een goed voorbeeld van die vervorming in Buysses vroege periode vindt men o.a. in zijn verhaal «Een le vensdroom» het is jammer dat aan dat aspect geen aandacht wordt besteed, maar de burgerzoon Buys se, zoon van een cichoreifabrikant, bekeek in dat verhaal de droogka- mer vanuit de gebogen houding van de werklieden die in het dampend hok de drogende bieten moesten opscheppenva/T Maele Dit jaar is er een nieuwe reeks. Het gaat om een pakje van vijf kaarten, met omslagen met tekeningen uit de Derde Wereld, respektievelijk uit Chili, Zimbabwe, Vietnam, de Filippijnen en El Salvador (Cen- ZIMBABWE traal-Amerika). De winst (40 a 60 fr., naargelang u al dan niet 20% korting geniet) gaat integraal naar de projekten. Deze zijn bijna alle in medefinanciering goedgekeurd, ofwel bij ABOS of wel bij EEG, zodat elke frank ei gen inbreng er eigenlijk 4 worden voor de Derde Wereld. Bovendien zijn de kaartjes mooi! De kleurenkaarten kosten 100 fr. voor 5, met omslag. De tekeningen werden gemaakt door mensen uit de respektievelijke landen: Viet nam, Zimbabwe, El Salvador, Chili en Filippijnen. Zij geven hun idee over vrede en verdrukking. Elke reeks kost 100 fr. met omsla gen. Vanaf 10 pakjes krijgt u 20% korting. U kan ze kopen op ons bureel ofwel bestellen met een Mocht je zo'n plannen hebben, dan moet je beslist de erg "nuttige gids 'Zwerven door de mooiste natuur gebieden van Friesland' aanschaf fen (Friese Pers Boekerij, 1987, voor Vlaanderen: Bruna). Het boekje is samengesteld door de redactie van de Leeuwarder Cou rant, bevat goede beschrijvingen van de landschappen en vrij gede tailleerde routes voor wandelaars en fietsers, maar er is ook een 'waterroute': Met een klein bootje varen door de Aide Feanen... die uitstap is vergelijkbaar met de prachtige natuurverkenningen langs de kanalen en kanaaltjes van Giethoorn, maar dat befaamde plaatsje ligt niet in Friesland. Friesland lijkt me echter werkelijk Friesland: ja natuurlijk de moeite waard, de Provinciale Vereniging voor Natuurbescher ming bezit er immers meer dan 10.000 ha beschermd natuurge bied. R.J. VAN DE MAELE overschrijving van 100 fr. X aantal pakjes éénmaal 15 fr. port, op rekening 870-0001486-94 van FOS- Soc Sol, met vermelding "Wens kaarten". Zeer grote bestellingen of konsignaties: telefonisch kontakt opnemen met de animatiedienst 02/ 513.26.90. Vraag ons of er een Plaatselijke Werking is in uw streek. Adres: FOS-Socialistische Solidari teit Grasmarkt 105 bus 46 1000 Brussel. Sektor Herzele Verpleegster Marleen Pennewaert Tel.: 053/62.70.86 Sektor Zottegem Verpleegster Van Hoorde Kathleen Tel.: 091/60.13.78 Sektor Aalst Verpleegster De Moor Jenny Tel.: 053/78.08.97 Sektor Denderleeuw Verpleegster Pollet Monique Tel.: 053/66.70.01 Sektor Ninove Verpleegster Van den Berghe Marie-Paule Tel.: 054/32,32.74 Sektor Geraardsbergen Verpleegster Dubois Andrea Tel.: 054/41.43.90 Sektor Brakel Verpleegster De Muyter Lucie Tel.091/60.03.84 Verpleegster Deneyer Annie Tel.: 054/41.85.97 Sektor Erembodegem Verpleegster Verleyen Karine Tel.: 053/77.59.59 Betreffende het weekend van 14.11 en 15.11.1987 Verpleegster van wachtdienst: De Vos Rita Oproepnummer 091/61.98.11 Aandacht a.u.b.: Gelieve bij een telefonische oproep meerdere malen te laten bellen. Na elk versje over een postbode op een rode fiets die o.a. drie beren, de heks en de reus bezoekt, bevat het boek een echte omslag waarin telkens een echte brief zit en zelfs meer dan dat. Zo bevat de omslag voor Assepoes niet alleen een ple zierig briefje maar ook een mini boekje over Assepoes (Het verhaal van een Sprookjesprinses), een an dere omslag bevat een verjaardags kaart en een bankje van vijf gul den, uitgegeven door de Wonder- landse Bank. Het kleine wonder vol briefgeheimpjes kost 498 fr. Bodil Hagbrink heeft een heel aparte teken- en vertelstijl. Haar tekeningen zijn tegelijkertijd realis tisch en naïef gedetailleerd en de verhalen zijn echt uit het leven gegrepen (ook al is deze stijlfiguur een cliché geworden). Mijn dochter beleefde ooit veel pret aan Hag- brinks Provence-boek De kinderen van Vernette, maar haar nieuwste boek heet Leven in Lapland (Gott- mer, ISBN 90 257 2062 5) en zo krijgen kinderen een kijk op het hoge noorden. Het boek is uitge voerd in een zeer royaal formaat en de kleurrijke tekeningen stellen ta ferelen voor uit het leven van de rendierhouders. Een der hoofdrol len wordt vertolkt door Margit- Inga, een meisje dat slechts vijf jaar oud is en voor elke verjaardag een rendier krijgt. Dit boek, waarin de seizoenen een belangrijke rol spe len, is een soort dagboek - er ge beuren geen sensationele dingen in, maar er gebeurt altijd wel wat, behalve op zondag, want dan is het een echte rustdag op de vidda (vlakte), maar echt luieren is er voor het overige niet bij. In Hag- brinks boek speelt ook de kerstman zijn vertrouwde rol, maar dat kon moeilijk anders in een boek over Lapland. Een prachtgeschenk met een voortreffelijke inhoud - de prijs bedraagt wel 550 frank. Eindelijk ook werk van een Vlaam se uitgeverij in deze reeks: Lotte en Pieter door Claudine Mertens en Gerda Van Cleemput (Altiora, Averbode, 1986, 157 blz., slechts 340 fr.). Dit (voor)leesboek bevat 72 verhaaltjes en is prettig geïllus treerd door Paul de Becker. De verhaaltjes, waarin Ron en An Vermeulen, maar vooral hun kin deren Pieter en Lotte en hun onaf scheidelijke poes, Floppie, de hoofdrol spelen, zijn in een een voudige taal gesteld - de zinnen zijn kort en het lettertype is goed leesbaar. De verhaaltjes bevatten herkenbare gebeurtenissen die echt op het leven van kleuters (en kinde ren die pas naar school gaan) be trekking hebben. Mijn dochtertje vindt het een bijzonder prettig boek, ze vergelijkt het met Geen haar op m'n hoofd van Griffelwin naar Dolf Verroen en dat is naar mijn gevoel een kompliment voor de schrijfsters van deze verhalen. R.J. VAN DE MaELE Haeghebaert probeert de Libische kolonel objektief te omschrijven en lukt daar goed in. Kadhafi is niet die krankzinnige hond of wereld terrorist die Reagan er wil van maken. Kadhafi is voor alles een Bedouïënenzoon die het Libische volk naar een revolutie voerde. De eerste periode van zijn bewind pro fileerde hij zich vooral als een ge streng Islamiet die via allerhande instituten de leer van de Islam trachtte te exporteren. Wel een Islamiet die er een vrij progressief ideeëngoed op nahield. Zo kwam hij tot een breuk met de klerus en een eigen intepretatie van de Islam. Kadhafi had andere opvattingen over de rol van de vrouw (die rekening houdend met zijn gods dienst vrij progressief kunnen ge noemd worden, hier speelt zijn af komst terug) en kreëerde zowat zijn eigen godsdienst via het Groe ne Boekje, waarin hij zijn basisop vattingen neerschreef. Naarmate deze verwijdering van de Islam zich voltrok ging Kadhafi ook nauwer aanleunen bij het Oostblok, dit terwijl hij in zijn beginperiode als viriel anti-kommunist bekend stond. Deze toenadering werd trou wens hoofdzakelijk geprovoceerd door het Westen (vgl. Cuba) dat Kadhafi steeds verder ging isole ren. Het Westen had de kolonel nochtans lang willen te vriend hou den, reden waarom bijvoorbeeld de nationalisatie van oliebronnen in. Libië niet zo opvallend verliep. Tweede konstante in Kadhafi's po litiek is de haat tegen Israël. Om Israël slagen toe te brengen doet Kadhafi alles. Hij steunt de PLO als bevrijdingsorganisatie maar gaat zich naarmate daar een radika- le fraktie in ontstaat die vindt dat Arafat teveel kompromissen maakt, vb. richten naar deze vleu gel. Kadhafi ging allianties aan met het Zaïre van Mobutu en het Oe ganda van diktator Idi Amin om Israël in Afrika diplomatiek buiten te bonjouren. De eenheidspogin gen met verschillende buurlanden die werden opgezet kunnen vanuit dezelfde overtuiging worden uitge legd: Kadhafi droomt van een groot Arabisch rijk dat Israël definitief zal gaan bekampen, als het ware dromen die de andere landen uit de regio reeds lang opzij geschoven hebben. Kadhafi beschouwt het als zijn plicht bevrijdingsbewegingen te steunen maar nooit leverde het Westen enig bewijs van zijn zoge naamde steun aan terroristen van RAF enz... Haghebaert vraagt zich trouwens af wat het woord Terro risme nu juist betekent: 'Terroris me wordt tegenwoordig in zoveel betekenissen gebruikt dat de term vrijwel zinloos geworden is. In de Westerse pers gebruikt men deze term blijkbaar alleen in het geval van gewelddadige akties tegen pro- Westerse regimes. De Nicara guaanse kontra's die onmiskenbaar een politiek van terreur voeren krijgen het etiket 'vrijheidstrijders' opgeplakt.' In eigen land heeft Kadhafi een vrij uniek systeem van de basisdemo- kratie, direkte demokratie, opge steld waarbij de inwoners direkte zeggingschap hebben over hun on middellijke omgeving, wijk, be drijf, enz... Probleem is natuurlijk dat de kolonel ondanks deze theo rie de touwtjes nog stevig in de eigen handen kan houden en er blijkbaar ook niet voor terugschrikt tegenstanders opzij te zetten. De revolutionaire komitees die Kadha fi installeerde geven hem in dit opzicht een dankbaar instrument. Kadhafi werd uitgegeven bij EPO, Lange Pastoorstraat 25-27 2600 Ber- chem, telt 212 bladzijden en kost 550 fr. in de handel. met z'n allen vooruit

Voor Allen | 1987 | | pagina 6