Van Heuverswiin contra Rens Wij wachten af... Politieke benoemingen primeren op een goed beleid Freddi Pijck secretaris provincieraad Gemeenteraad Geraardsbergen Aalsterse gemeenteraad Binnen in Nieuwjaarswensen in 'Voor Allen' Ciö f Zoo Een gemeenteraadszitting op 14 december, hetzij de dag na de parlementaire verkiezin gen. Men moet er maar aan denken. Valt het dan te verwonderen dat er op alle banken afwezi gen te noteren vielen? En dan nog te bedenken dat het de belangrijkste vergadering van het jaar is met de bespreking van de stadsbegroting en het jaarverslag op de dagorde. Of zou er misschien opzet in het spel zijn? Chris Vancoppenolle, Federaal secretaris. Bij de raadszitting van 15 december 1987 zat het venijn in de staart en dit onder de vorm van twee scherpe inter pellaties, ingediend door VU- raadslid Jan Caudron en door Kd. Gracienne Van Nieuwenborgh; beide inter pellaties bekritiseerden de po litieke benoemingen. Meer glasnost en perestroika gewenst a.u.b. te Aalst, pag. 2 Zottegemse genootschap voor geschiedenis stelt zijn derde boek voor, pag. 4 en 5 Op kinder- en jeugdboekenplank, deel 10, pag. 6 De politieke benoemingen Begrotingswijzigingen 0.C.M.W. De werkhallen van de karnavalgroepen Reglement op uitlening materiaal, verhuring zalen en Keizershallen... Nieuwjaarswensen via de 'Voor Allen' kan. Voor 500 fr. of 1.000 fr. krijgt U een kader van 2 kolommen op 5 cm of 10 cm. (Groter kan ook natuurlijk!). Breng maandag 28 december uw wensen binnen en donderdag 31 december 1987 verschijnen ze al! Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 25 december 1987 49* jaargang nr. 50 Weekblad van de S.P Wat dit jaar opvalt en terecht door raadslid De Chou wordt aange klaagd, is het feit dat de begroting van het OCMW voor 1988 nog niet voorafgaandelijk door de gemeen teraad werd goedgekeurd, iets wat hier ter plaatse nog nooit is gebeurd. Vandaar te veronderstellen dat er een vuiltje aan de lucht is in het coalitiehuishouden, wellicht niet ongegrond. Dit bleek dan ook later bij de bespreking van de rubriek "Sociale Zekerheid en Bijstand" toen de toelage van de stad aan het OCMW ter sprake werd gebracht. De heer Van Heuverswyn was niet akkoord met de toelage van 75.400.000 fr. die hem volgens het bestaande saneringsplan werd toe gekend. Het moest 3 miljoen meer zijn. Hij bracht aan het licht dat de oorspronkelijk gevraagde toelage 91 miljoen bedroeg, dat er nogal wat vinnige gesprekken met het schepencollege zijn gevoerd om dit bedrag terug te schroeven en dat het met minder dan 78.400.000 fr. niet kon. Waarschijnlijk heeft schepen van Financiën Rens lang het been stijf gehouden en kon hij zich niet bij de wijziging neerleggen want hij ver klaarde dat hij zich bij de stemming van deze verhoging zou onthou den... wat hij dan ook heeft gedaan. Eigenaardig genoeg keurden de overige PW-raadsleden - onge twijfeld met tegenzin - deze verho ging wel goed. Om de onenigheid te verdoezelen? Van een "vaudevil le" gesproken! In zijn argumentatie bediende de heer Van Heuverswyn zich van de zoveelste behendigheid - de SP-op- positie noemde het de zoveelste leugen -. Hij beweerde namelijk dat de bevoegde overheid hem had laten weten dat de stad in 1988 voor het OCMW-ziekenhuis geen deficit zou moeten betalen en dat derhalve de 3 miljoen op deze post konden gevonden worden. Grote verwondering en vervolgens hilariteit bij de oppositie die geen geloof wilde hechten aan dit Sinter klaasgeschenk. Met dokumenten kon de OCMW-voorzitter zijn be wering niet staven. Men had hem deze goede tijding telefonisch mee gedeeld. Ha... Ha... Ha... SP-raadslid Van der Maelen drong er bij de voorzitter op aan deze bewering in het verslag van de raadszitting te noteren. Indien dit niet gebeurt zullen de SP-raadsle- den dit verslag op de volgende raadszitting niet goedkeuren. Wij hoorden tandengeknars achter onze rug bij zoveel gewetenswroe ging. Wij zagen een paar Raadsle den van de zitting verdwijnen bij zover dat de meerderheid een min derheid werd. De heer Rens betreurde deze vaan- delvlucht. Zoveel gemis aan verant woordelijkheid kon niet door de beugel. De SP-fraktie liet opmerken dat het reeds de derde maal was op korte tijd dat de oppositie, door op haar plaats te blijven, het verder vferloop van de raadszitting mogelijk maakt. Het spreekwoord zegt dat drie maal scheepsrecht is. Dit betekent ook dat, bij een volgende gelegenheid, de SP-fraktie alleszins een ander spel zal spelen. Of is het niet zo dat het vooral de meerderheid is die moet instaan voor het bestuur van de stad? Koek en ei is het allang niet meer in de koalitie. Wat de begroting 1988 zelf betreft, deze sluit met een nadelig saldo, in eigen dienstjaar, van 45.007.699 fr. Volgens deze cijfers zou het boni van meer dan 86 miljoen, nog aan wezig op 1 januari 1987, op het einde van 1988 verminderen tot 741.144 fr. Op zijn minst ongeloof waardig, vindt U niet? Dat dacht ook CVP-fraktieleider Van den Herreweghe, die een was lijst aan opmerkingen had pan het adres van de heer Rens, opmerkin gen die reeds vijf jaar lang door de SP-oppositie werden geformuleerd. Of heeft de CVP pas nu vastgesteld dat er sinds 1983 met de cijfers van de begrotingen "gesjoemeld" wer- d? Kom nou! In zijn beleidsverklaring had de schepen van Financiën, bij het be gin van de bespreking, allerlei rede nen opgesomd om de negatieve trend van de cijfers op de begroting 1988 te verklaren. Daaronder als voornaamste argumenten: - dat de Staat (lees CVP-PW- regering) steeds meer lasten naar de gemeenten toeschuift; - de belangrijke vermindering van het "Gemeentefonds" - de verplichte schrapping van de opcentiemen op de provinciale belastingen; - de belangrijke meeruitgave aan personeelskosten voor de Geko's (gesubsidieerde kontraktuelen) - het beëindigen van de uitzonder lijke toelage, toegekend ingevol ge het K.B. 202 (saneringslening van de Staat, verdeeld over 5 jaar, onder de gemeenten). Ondanks deze nadelige evolutie keek de schepen van financiën hoopvol de toekomst tegemoet. Volgens hem zou de ongunstige trend vanaf 1990 kunnen omgebo gen worden. (Na de gemeen teraadsverkiezingen dus en mis schien met een verzwaring van de belastingsdruk?) Een verdediging pro forma, mijn heer Rens? In werkelijkheid weet u wel beter, maar deze werkelijkheid kan moeilijk blootgelegd worden in aanwezigheid van de CVP-koalitie- partner. De SP heeft een totaal andere me ning over het gevoerde beleid, niet alleen over dat van de stad, maar vooral over dat van de OCMW- voorzitter Van Heuverswyn. Hoe de SP-fraktie haar visie ver woordde, brengen wij U in een volgende bijdrage. Lucien Walraet De verkiezingen leverden de SP eens temeer winst op. De Vlaamse socialisten stijgen naar een gemiddelde van 24,2%. Tot voor kort stemde één Vlaming op vijf SP, dat wordt nu echter duidelijk één op vier. Onze Waalse zusterpartij, de PS, zit nog duidelijker in de lift en behaalt zomaar eventjes 44% van de stemmen: een historisch rekord, net zoals de afgang van de CVP in Vlaanderen een historisch dieptepunt voor de partij betekent. Niettegenstaande alles behoudt de conservatieve meerderheid van christendemocraten en liberalen nipt stand. Vraag is echter hoe lang die nu al onder sterke druk en spanningen levende coalitie het kan houden, alle intenties tot verdere samenwer king geuit onmiddellijk vóór en na de verkiezingen, ten spijt? Kan de macht van de PS in Wallonië zomaar genegeerd worden? Nog niet vaak riep een stembusslag zoveel vraagte kens op als die van 13 december laatstleden. De gunstige resultaten zijn in ieder geval veelbelovend voor volgend jaar en we zijn ervan overtuigd dat de opwaartse trend voor de SP in alle gemeenten van het arrondissement Aalst zal doorgetrok ken worden. Inmiddels blijft het afwachten geblazen. PS-voorzitter Guy Spitaels werd inmiddels tot informateur door de koning aangesteld en is reeds begonnen met verkennende gesprekken. Hoewel nog niet zoveel uitgelekt is, blijft het standpunt van de SP duidelijk. De Vlaamse socialisten willen terecht mee regeringsverantwoordelijkheid opnemen, maar participeren in de nationale regering betekent ook deelname aan de Vlaamse deelregering. De intenties van o.m. Gaston Geens en CVP- voorzitter Swaelen om de uittredende regeringscoalitie met de PW te handhaven kan dus zomaar niet. De SP blijft voorstander van een regering met een ruime meerderheid, maar geen «tripartite» gezien de vroegere slechte ervaringen. In voorkomend geval zou het immers zeker geen vier jaar duren eer de kiezer zijn democratische plicht nogmaals kan gaan vervullen. In een recent interview met «De Morgen» stelde voorzitter Van Miert trouwens duidelijk dat zijn voor keur gaat naar een samengaan met de christendemocraten gezien met die partijde meeste raakpunten op sociaal- economisch vlak liggen, en die problemen, uiteraard samen met de grondwetsherziening, absolute prioriteit moeten krij gen. Exclusieven noch tegen partijen noch tegen personen zijn er nochtans niet, afwachten dus maar. Hoe dan ook, het toekomstig regeringswerk wordt gehypothe keerd door de reusachtige schuld van het land, die inmiddels de proporties heeft aangenomen van de anarchistische cijfers in een of andere Zuidamerikaanse bananenrepubliek: zesdui zend miljard frank (6.000.000.000.000 frank, jaja u leest het goed!) of niet minder dan 82.000 frank per Belg, kinderen meegerekend. En wie wordt daarvoor met de vinger gewezen? Reken maar dat CVP en PW, zoals voor alles dat min of meer fout loopt in dit leuke landje van ons, de socialisten als zondebok aanwijzen, ook al werden deze laatsten de jongste zes jaar compleet genegeerd (neem bvb. maar het wetsvoorstel- Galle dat alle Happart- en Cappart-wissewasjes allang naar de vaderlandse geschiedenis zou verwezen hebben). Met een zuivere lei beginnen in een regering is inderdaad iets anders en de SP zal, bij een mogelijke participatie, het dan ook verre van gemakkelijk hebben om het tij alsnog te keren. Inmiddels wachten we af, hopelijk wordt het niet «wachten op Godot». De raad besliste uiteindelijk, over de O.C.M.W.-begroting, stelde de voorwaarden vast voor de verhu ring aan het Aalsters Karnavalver- bond van de fabrieksgebouwen tus sen de Schoolstraat en de Wegge voerdenstraat en stemde over reglementen betreffende de verhu ring van materiaal, zalen, Keizers- hallen en lokalen van het Cultureel Centrum De Werf (zo genoemd voor zijn vlotte realisatie?). Dhr. Jan Caudron uitte zijn be zwaar tegen de benoeming van twaalf kinderverzorgsters aange zien het College van Burgemeester en Schepenen (verder CBS ge noemd) daarbij geen voorrang ver leende aan de tijdelijke kinderver zorgsters die reeds van voor de fusie van 01.01.77 in dienst waren. Genoemd raadslid deelde mede dat hij, overeenkomstig zijn gegeven verwittiging in een vroegere beslo ten vergadering, de Goeverneur verzocht heeft om de onwettige benoemingen te schorsen. Hij drong aan bij het CBS om onmid dellijk «haar flater» goed te maken. Kd. Monsieur stelde dat inderdaad absolute voorrang dient gegeven aan de mensen die reeds in dienst waren op het ogenblik van de eer ste benoemingen. Kd. Hooghuys overhandigde daar op, in kerstverpakking, een gelijk aardig dossier (de benoeming van klerken en opstellers onder het vo rige bestuur), aan de Burge meester. Overstelpt door de argumentatie van de oppositie verklaarde de Bur gemeester dat het CBS de uitspraak van de Goeverneur ging afwachten. Na bovenvermelde koude douche haalde ook Kd. Gracienne Van Nieuwenborgh zwaar uit naar het personeelsbeleid. Zij stelde de (retorische) vraag of het CBS dë juryleden van de exa mencommissies ging beoordelen naar bekwaamheid of naar politie ke kleur. Kd. Gracienne hekelde de verplich te afwezigheid van de deskundige ambtenaren in de jury's; een beslis sing die het CBS getroffen heeft om de vrije politieke hand te hebben bij de benoeming van de cultuura nimator. Wellicht zal het CBS geen rekening houden met de gegronde opmer kingen: van de P W-C VP weten we dat ze het uitdelen van postjes (gekoppeld aan de eis om «over te komen met vakbond en mutuali teit») belangrijker vinden dan een degelijk beleid. Het CBS heeft uiteindelijk de defi nitieve begroting van het O.C.M.W. ter goedkeuring voor gelegd aan de raad. Dit was reeds eerder gebeurd doch toen was, ook voor het CBS, gebleken dat de O.C.M.W.-begroting gestoeld was op dubieuze gegevens. De begrotingswijziging van het O.C.M.W. werd doorgevoerd in funktie van de begroting van het stedelijke ziekenhuis. Werklieden van het ziekenhuis zullen immers overgeheveld worden naar de O.C.M.W.-diensten. Eerder dan het ziekenhuis te door lichten, zoals Kd. D'Hondt voorop stelde, zal het CBS opteren voor een onverantwoorde ingreep: het O.C.M.W. zal volgens Kd. D'Hondt 72 miljoen lasten van het ziekenhuis moeten dragen en dit ten koste van de sociale dienstver lening daar enorm zal besnoeid worden in de sociale uitkeringen. Kd. D'Hondt wierp op dat met een huidig wanbeleid de weg geëffend wordt tot privatiseren. Schepen Willems replikeerde dat het «CBS geen geheime bedoelingen tot pri vatiseren heeft, tenminste niet on middellijk». Op de buitengewone begroting van het O.C.M.W. is een krediet opge nomen van 50 mil. voor de bouw van het nieuwe rusthuis te Mijl beek. Zullen de bejaarden van St.- Lieven dan toch nog op een mens waardige wijze gehuisvest worden? Iedere karnavalist zal u bevestigen dat de groepen in zeer erbarmelijke omstandigheden hun prachtige wa gens voltooien. De ruimte die daar toe door het CBS ter beschikking gesteld wordt, bestaat uit de fa brieksgebouwen gelegen tussen de Schoolstraat en de Weggevoerden- straat. Deze gebouwen kunnen niet verwarmd worden, zij zijn bouw vallig en brandonveilig. Volgens Kd. Hooghuys heeft de bevoegde Schepen Doorns nogal «culot» om de verantwoordelijk heid voor de brand-onveiligheid bij de groepen te leggen. Het is duidelijk dat het CBS thans Vorige vrijdag, ter gelegenheid van de installatie van de pas verkozen provincieraad, werd Kd. Freddi Pijck door de SP-fractie voorgedra gen tot secretaris én van de provin cieraad zelf én van de SP-fractie. De verkiezing verliep zonder enig probleem, zodat hij nu deel uit maakt van het bureau van de pro vincieraad. Binnen de SP-fractie (23 raadsleden) staat hij anderzijds in voor de coördinatie, de admini stratieve goede gang van zaken, enz. Ook verzorgt hij enig coördi- nog geen alternatief gevonden heeft om aan de groepen een dege lijke ruimte te bieden. Dit reglement werd grondig voor bereid door een commissie, samen gesteld uit gemeenteraadsleden van de verscheidene frakties. Deze werkwijze liet een snelle goedkeu ring toe. De tekst van de reglementering kan natiewerk tussen het arrondisse menteel SP-secretariaat en de vijf verkozenen uit het arrondissement (de vrienden Pijck zelf, evenals Freddy De Chou, Jean-Luc Fran- chet, Rudy Eeckhout en Edwin Brantegem). Ook zij legden vorige vrijdag plechtig de eed af als raads lid. SP-fractieleider Piet Van Eeck- haut werd in die functie herbeves tigd; voor het ondervoorzitterschap (in de vorige legislatuur na het wegvallen van Patrick Jacobs uit Wetteren uitgeoefend door de door het grillige apparenteringsspel niet verkozen Dirk De Meerleer) werd steeds geraadpleegd worden op de redaktie van Voor Allen. Besproken gemeenteraad zal allicht geen bijzondere vermelding krijgen in de annalen. Zij bevestigde enkel de onbekwaamheid van het CBS (laattijdige O.C.M.W.-begroting) en haar politieke favoritisme dat de kwaliteit van het personeel onder graaft. Hoog(-Huys) tijd voor een andere aanpak. Patrick Jacobs in eerste instantie gedacht aan Freddy De Chou, maar beroepsre denen maakten de bedoelingen van SP-fractie onmogelijk. Tenslotte werd Edilbert Van Puyvelde uit Sint-Niklaas bij handgeklap aange duid. Aan al deze mandatarissen en in het bijzonder aan Kd. Pijck bieden wij onze gelukwensen aan en ver der hopen wij op een vlotte samen werking. Allicht verzorgt hij geregeld een rubriek «Provincieraad» in ons weekblad.

Voor Allen | 1987 | | pagina 1