,j£SSuSSSl u Terugblik op het vijfde jaar S.P.-V.O.P.-beleid Oogjes toe en snaveltjes dicht: Den Uyl is weg 1988: het jaar van de gemeenteraadsverkiezingen Kleine Ganzenbaan: VOS contra VDP Het weekblad ^oor Allen', c g c Zottegem Binnenin 50 jaar VOOR ALLEN Gemeenteraad Denderleeuw Het beleidsprogramma Een aflijningsplan voor de Kleine Ganzenbaan AROL ,.'m "»n 3v5T IT X-c° Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1, 930O AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningmr000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Chris Vancoppenolle, Houtmarkt 1, Aalst Vrijdag 1 januari 1988 50* jaargang nr. 1 Weekblad van de S.P. Reeds vijf jaar zijn verstreken en nog even vers staat het in ieders geheugen alsof het pas gisteren was: op 10 januari 1983 vond in de Egmontstede de installatie van een nieuwe gemeenteraad plaats. Het werd een feit zonder voor gaande in de geschiedenis van Zottegem, want meteen trad voor het eerst een socialistisch burgemeester aan: op 13 ja nuari 1983 werd volksverte genwoordiger Herman DE LOOR vervolgens tot nieuwe burgervader benoemd en op 18 januari 1983 kon hij plech tig de eed afleggen. Herman DE LOOR stond niet al leen, want met.hem stonden - bui ten de V.O.P.-koalitiepartner - on ze drie S.P.-schepenen, Laurent STALPAERT, Freddy VAN DEN BOSSCHE en Sylvain FRAN- CEUS, vier gemeenteraadsleden, Roger VAN CAUWENBERGE (tevens S.P.-fraktieleider), Jean FI- NEL, Christ DE BORLE en Roger SERBRUYNS en ook nog 3 O.C.M.W.-leden, Norbert PE TRUS, Roger SERBRUYNS en Germain VAN AUDENHOVE die ingevolge verhuis in de loop van 1987 vervangen werd door Nadine STALPAERT, klaar om in Zotte gem voor een nieuwe lente en een nieuw geluid te zorgen. Centraal in het beleidsprogramma van de nieuwe Zottegemse be- windsploeg stonden: het saneren van de gemeentelijke financiën, het voeren van een beleid van openheid en openbaarheid met inspraak van de totale bevolking, het voeren van een aktieve tewerkstellingspolitiek, een betere en meer toereikende tege moetkoming aan de noden van de minstbedeelden en sociaal zwakke ren en ten slotte ruime aandacht voor kleinschalige en arbeidsinten sieve projekten, zoveel mogelijk dan nog in eigen beheer en met eigen stedelijk personeel. Vijf jaar beleid zit er inmiddels op: reeds vijf zesden van de ambtspe riode S.P.-V.O.P. liggen achter de rug. Wat een vlugge, en - zoals Nog over de verkiezin gen te Aalst, pag. 2 Betaal niet teveel te Haaltert, pag. 3 Huren in 1988, pag. 6 Helène Passtoors, Eu ropese Vrouw van 't jaar, pag. 7 Al jouw nieuwjaarswen sen in deze Voor Allen hieronder alweer zal blijken - suk- sesvolle vaart heeft het allemaal genomen vanaf begin 1983! Men verveelt zich immers nooit als men weet wat gedaan. En tijdens het voorbije jaar was dat in de Egmontstede - hoe kan het an ders - opnieuw het geval. Zoals wij eind 1983, 1984, 1985 en 1986 terugblikten op het tijdens het voorbije jaar gevoerde beleid, is dus ook nu zeker het ogenblik aan gebroken om hetzelfde te doen voor het vijfde jaar S.P.-V.O.P.- beleid te Zottegem. Een jaarbalans van 1987 dus! lees door pagina's 4 en 5 ff Dit is het 1"* nummer van de 50"* jaargang van het 'Vlaams weekblad Voor Allen". Op het sekretariaat bezitten we enkel de nummers vanaf 1954 (gedeeltelijk). Wie kan ons een exemplaar bezorgen van de eerste jaargang zodat we dit kunnen afdrukken in een volgend nummer? Na gebruik krijgt U het exemplaar ongeschonden terug. Verder wensen we iedereen nog veel leesgenot de volgende 50 jaar Bijna tien jaar geleden maar nog vers in het geheugen: een bomvolle Keizershalle te Aalst voor de speciale "Den Uyl-avond" ingericht door de SGA. Ook SP-voorzitter Karei Van Miert kwam Joop beluisteren. Nadat ik naar Aalst terugge keerd was om er volksverte genwoordiger te worden, heb ik in 1978 Joop den Uyl uitge nodigd om voor ons te komen spreken. Het werd een glans rijke manifestatie van de Ge meenschappelijke Aktie! Dat ik erin geslaagd was hem naar Aalst te krijgen, was toen te schrij ven aan onze vriendschap, die ont staan was tijdens een bezoek te zijnen huize met Oscar Debunne en Irene Pétry. Om hem nog meer te motiveren, organiseerde ik een be zoek aan Louis Paul Boon. Een anecdootje mag er zeker wel bij: toen we Boontje hadden verlaten en huiswaarts reden om er een licht maal te gebruiken, moest ik even stoppen voor het verkeerslicht aan de Brusselse steenweg. Ik was een serieuze uiteenzetting aan het hou den, toen Joop plotseling in lachen uitbarstte. Hij wees naar een win kelbenaming aan de overkant: het naaikorfje, en zei dat dit in Neder land de naam van een bordeel zou kunnen zijn... Een volgende keer heb ik hem in Lissabon ontmoet op een samen komst van socialistische afgevaar digden. Hij was erg op dreef, oogst te veel succes met zijn toespraak en ging 's avonds in op een voorstel van de huidige Portugese president om met hem, Senghor en mezelf eens de cognac van zijn land te proeven. Ik zal u geen details geven over de gevolgen wat mijzelf be treft maar sindsdien heb ik nooit nog een glas cognac aangeraakt. Joop echter zat 's morgens fris als een haantje te ontbijten en de krant te lezen (met zijn sigaartje al aan gemaakt...). De vriendschapsband met Joop Den Uyl kwam ook nog recenter tot uiting. Hij was immers de eerste om een felicitatietelegram over te maken n.a.v. mijn ontslag uit het Vlaams- Nederlands Ministerkomitee voor de Taalunie (februari 1985) ten gevolge van de weigering van de Nederlandse cultuurminister Brinkman de P.C. Hooftprijs toe te kennen aan Hugo Brandt Corstius. Meer dan wie ook begreep Joop dat dergelijke culturele censuur niet kon. Zijn gebaar zal ik nooit vergeten. Lees door pag. 6 De parlementsverkiezingen van 13 december 1987 zijn nog maar pas achter de rug en weldra zullen nieuwe verkiezingen zich aandienen. Inderdaad, op zondag 9 oktober 1988 zullen alle burgers boven de 18 jaar opnieuw naar de stembus moeten trekken, ditmaal om hun gemeentebestuurders aan te duiden. Dat deze verkiezingen alweer zeer belangrijk zullen zijn, ligt voor de hand en in de komende weken en maanden zal daaromtrent dan ook nog heel wat te doen zijn. Het feit alleen al dat maar om de zes jaar gemeenteraadsverkie zingen plaatshebben, moet elkeen doen inzien hoe oordeel kundig en bedachtzaam hij met zijn stem dient om te gaan. Bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen van oktober 1982 maakte de S. P. in alle gemeenten van ons arrondissement een flinke sprong voorwaarts. Dit sukses getuigde van een gestadige aangroei van de socialistische gedachte. Jammer genoeg werd deze vooruitgang niet omgezet in beleidsverantwoordelijkheid. De S. P. werd immers in het arrondissement Aalst uit heel wat bestuurskoalities geweerd. Sindsdien draagt zij enkel nog bestuursverantwoordelijkheid in de gemeenten Zottegem, Her- zele, Erpe-Mere en Lede. In de zes andere gemeenten zitten onze onze S.P.-mandatarissen op de oppositiebanken. In de vier gemeenten waar de S. P. aan het bestuur deelneemt, kan worden getuigd hoe goed zij het doet en is het verschil in beleid met de gemeenten waar de S.P. in de oppositie zit, duidelijk merkbaar. Vandaar dat na oktober 1988 in alle gemeenten moet worden getracht bestuursverantwoordelijkheid op te nemen. Een goeie verkiezingsuitslag is vanzelfsprekend daartoe een eerste voorwaarde. Vandaar dat van heden af ernstig werk dient te worden gemaakt van de voorbereiding van deze gemeenteraadsverkie zingen: - een socialistisch programma aangepast aan sommige speci fieke toestanden in de diverse gemeenten dient oppunt gesteld te worden; - kandidaten die bereid zijn zich heel wat inspanningen te getroosten, dienen aangezocht te worden; - kandidaat-mandatarissen die het socialistisch ideeëngoed in realiteit willen omzetten, dienen hard werk te leveren; - honderden militanten dienen bij dit alles te worden ingescha keld. Bij de parlementsverkiezingen van 13 december 11. werd de S.P. in het arrondissement Aalst de grootste partij voor de Kamer van Volksvertegenwoordigers. In vele gemeenten van onze federatie moet dit op 9 oktober 1988 ook het geval zijn. Daarom kameraden, handen in mekaar, aan de slag en veel sukes! Herman DE LOOR Senator De Kleine Ganzenbaan te Welle moet zowat een van de slechtste straten van Dender leeuw zijn. Raadslid Werner Van den Stockt bracht het punt al meer dan een jaar geleden op de agenda. Op basis hiervan schreef de nieu we meerderheid voor herstel- lings- en verbeteringswerken aan de weg 500.000 fr. in de begroting 1987. Het dossier werd verder uitgewerkt door de Technische Dienst van de gemeente. Aangezien de weg vol gens de Atlas der Buurtwegen slechts 1,5 m. breed is, stelde de Technische Dienst voor een aflij ningsplan op te maken. Bij de op maak hiervan werd rekening ge- l ÖP'fler^ N9 -\ houden met de vraag van het SP-lid het woonkarakter van de straat maximaal te behouden, m.a.w. er kan geen sprake zijn van het door trekken van de weg. Het plan voor ziet in een wegbreedte van 3 m. in betonklinkers en twee voetpaden van 1,5 m. breed. Anders gezegd aan de werkelijke breedte van de weg wordt slechts in beperkte mate geraakt. Op de gemeenteraad van 27/10 werd dit aflijningsplan voorlopig goedgekeurd. Het woord was nu aan Stedebouw (Arol) om het be sluit van de Gemeenteraadte advi seren. In uitvoering van het voor noemd gemeenteraadsbesluit werd een openbaar onderzoek gehouden van 10/11 tot 25/11/1987 naar even tuele bezwaren. Opvallend was dat bij dit onderzoek ook de omliggen de straten betrokken werden. Het hoofdbezwaar van de omwo nenden was: de weg mag in geen geval doorgetrokken worden. Hier mee zateri en zitten omwonenden, SP-meerderheid en aflijningsplan op dezelfde lijn. Op de voorbije gemeenteraad vroeg raadslid Van den Stockt an dermaal naar de stand van zaken. Het SP-raadslid was ondertussen ook in het bezit gekomen van een schrijven van AROL waarin het aflijningsplan negatief geadviseerd werd. Samengevat komt het er op neer dat volgens AROL in het licht van een betere ontsluiting van de be staande woningen en de gehele ont sluiting van het woongebied de Kleine Ganzenbaan best zou door getrokken worden naar de Vooruit gangstraat. Volgens raadslid Van den Stockt houdt dergelijke bewe ring geen steek: «Als we als gemeenteraad een aflij ningsplan hebben laten opmaken dan was dat om de wegenis aldaar te regulariseren (in de loop der jaren werden er langs de smalle voetweg een aantal woningen ge bouwd de bewoners lieten zelf een stuk liggen om niet een wagen te kunnen passeren) en de wegenis Lees door pag. 3

Voor Allen | 1988 | | pagina 1