Oppositie stemt verdeeld over de begroting 1988 Binnenin SOCIALISTEN IN EUROPA Geraardsbergen bepaald verkeersonveilig Regerings onderhandelingen: moeilijke bevalling Cultuur, sport en toerisme MOET VREDE OVER ONZE HOOFDEN HEEN BESLIST WORDEN Gemeenteraad Haaltert enfin. [Pag-J SOCIALISTISCHE FRAKTIE EUROPEES PARLEMENT Programma Praktisch 35 I f 2oO Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Poatrekeningnr. OOO-O053464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 19300 Aalst Vrijdag 15 januari 1988 50' jaargang nr. 3 Weekblad van de S.P. Belangrijkste punt op de agenda van de gemeenteraad van Haaltert van eind decem ber '87 was het voorleggen en goedkeuren van de gemeen tebegroting 1988. Schepen van Financiën Van Key- meulen (CVP), die de begroting inleidde, zei dat men gestreefd heeft naar een zo laag mogelijke belastingsdruk, een vooruitstreven de sociale- en gezinspolitiek, de zorg om nutsvoorzieningen, ont plooiingskansen voor het vereni gingsleven en een betere admini stratieve dienstverlening, KORT OM precies hetzelfde wat hij zei in 1985 en 1986. Hij voegde eraan toe dat door de sluitende buitengewone dienst en een batig saldo van 14 miljoen voor de gewone dienst, het mogelijk was nieuwe belastingsverminderingen door te voeren. Eeckhout (fraktieleider SP) dankte de meerderheid dat eindelijk een begrotingscommissie werd opge richt, waarbij hij echter benadrukte dat de SP zich evenwel tot niks verbond. In zijn betoog benadrukte hij dat het putten uit reserves (54 miljoen in '86 en 18 miljoen in '87) door belastingsverhogingen destijds zo lang duurt als er geld in kas is. Spreker had het over de investerin gen en het beleid in het algemeen dat gekenmerkt werd door steeds nieuwe begrotingswijzigingen, wat eerder op een gebrekkige planning wijst. Ook het beleid inzake Openbare Werken (een CL-materie) nam Eeckhout flink op de korrel. Het programma der investeringen voor zag in 1983-1984-1985 slechts 2% van de totale uitgaven. In 1986 werd 59 miljoen voorzien, waarvan slechts voor 16 miljoen werd uitge voerd. In 1987 werd 93 miljoen voorzien, evenals in het investe ringsprogramma '88. Hoe zit dat dan met die zorg om nutsvoorzie ningen? Tenslotte vroeg hij vanop de oppo- sitiebank een ernstige inspanning te willen leveren inzake het perso neelsbeleid, want huisvuilophaling, een steeds weerkerende zorg, ge beurt nog altijd door personeel met een nepstatuut (BTK, DAC, GES- KO...), en het kader van het sport - komplex is nog altijd niet opgevuld ofwel bevolkt met voormeld perso neel. In zijn repliek wees burgemeester Michiels (CL) op de kleinere le- ninglast in 1987 en stelde dat beter nu uit de kas kan geput worden. Erpe-Mere naar de Praagse lente 88, pag. 3 Jongsocialisten Geraardsbergen: een bloeiende politieke organisatie, pag. 4 Over taksreglementen, Braamland en de Waterleide, pag. 3 O.C.M.W. Ziekenhuis Zottegem, verplicht tot sluiting pag. 5 De decemberzitting 1987 in de Centrumlaan 100, te Ninove, pag. 4 'De Morgen" kwis, Omtrent de begrotingswijzigingen en het beleid inzake Openbare Werken wees hij een schuldige vin ger naar de "hogere overheid", u kent dat paraplusysteem wel! Schepen Van Keymeulen wees nog maals op de evenwichtige begro ting, en stelde de dienstverlening prioritair. Na enige diskussie werd er over de begroting gestemd. De oppositie onthield zich (SP en PW), met uitzondering van de VU (begrijpe wie kan), de onafhankelijke De Leu, maar vooral van De Cock (SP) die zich na de uiteenzetting van zijn kollega ronduit belachelijk maakte door de begroting goed te stemmen. Op de banken van de meerderheid floot men van "zo ne goeie hebben wij nog niet gehad!"... Ondergetekende vluchtte schreiend weg, niet nalatend de goedkeuring te noteren van de gemeentelijke en socio-pedagogische toelagen. Deze vindt U uitgebreid terug in de plaatselijke Streekkrant. 't Is wat! Wim Van Hecke Wat we reeds herhaalde keren in de gemeenteraad stelden wordt nu statistisch overdui delijk bewezen: Geraardsber gen is bepaald verkeersonvei lig. De statistiek van de ver keersongevallen over de pe riode 1980-86 uit het jaarver slag 1986-87 van het stadsbe stuur liegt er niet om, sinds 1980 steeg het aantal geverba liseerde verkeersongevallen angstwekkend (1980: 104 - 1986: 383). Vooral de stijging sinds 1983 is kenmerkend. Deze laatste vaststelling brengt ons ongetwijfeld bij één van de oorza ken van de toename nl. het zomaar halveren van de openbare verlich ting door de CVP-PVV-meerder- heid zonder rekening te houden met de onverlichte hoeken. Wij waarschuwden indertijd tegen deze gevolgen. Trouwens het bespa ringseffect van deze maatregel is zo goed als onbestaande. Anderzijds is het uitblijven van maatregelen ter bevordering van de verkeersveiligheid zowel in de stadskern als in de dorpskommen eveneens een oorzaak. Onze SP- raadsleden hebben op dat vlak reeds meerdere keren het loom schepencollege trachten wakker te schudden, meestal tevergeefs ech ter. Vooral de nood van de veilige fietspaden o.a. voor de schoolgaan de jeugd is een dringende nood zaak. Wij formuleerden in ditver- band twee jaar geleden een alterna tief voorstel, dat bij sommige leden van het college wel enige weer klank genoot maar tot heden zon der gevolgen bleef. Bepaald erg is de nalatigheid van het college wegens het uitblijven van voorstellen in 1985 in het kader van het Nationaal project «Weg met de zwarte punten in het ver keer». Door de regering werd toen één miljard gereserveerd voor het bestrijden van de gevaarlijke pun ten op de Rijkswegen. Voorstellen konden worden gedaan door de Gemeentebesturen. Tot tweemaal toe maanden wij het college aan meerdere voorstellen te formule ren. Weeral tevergeefs en spijtig genoeg want meerdere gemeen tebesturen kregen ruim voldoe ning. Nochtans zijn er in Geraards bergen zwarte punten genoeg op de Rijkswegen: De Astridlaan, de Grote Weg, de kruispunten van de Zonnebloemstraat en de Edingse- weg, de Kat in Ophasselt,... Verontschuldigingen tegenover bij voorbeeld de inwoners van Neder- boelare zoals «de Astridlaan valt buiten onze bevoegdheid» zouden nu overbodig zijn geweest. Ook op het vlak van de verkeers veiligheid heeft onze stad meer dan ooit nood aan een doortastend en toekomstgericht schepencollege. Freddy DE CHOU Statistiek der verkeersongevallen periode 1980-1986 (Bron: Jaarverslag 1986-87) 1980 1981 Een maand na de verkiezingen is er nog steeds geen sprake van een eigenlijke, échte regeringsvorming, alle initiatieven die tot nog toe enkel uit socialistische hoek kwamen informateur Spitaels, «onderhandelaar» Willy Claes) ten spijt. De eerste balans van een week terrein aftasten was volgens Claes «weinig hoopgevend». Voor alle mogelijke regeringsformules ont breekt minstens één partner. Daarenboven vertonen de par tijen diverse contracistorische stellingnames, enerzijds qua sociaal-economisch beleid, anderzijds op het communautaire vlak. Bijkomende moeilijkheid is dat sommige partijen weige ren inhoudelijke programmapunten te behandelen, vooraleer duidelijk is welke richting de coalitie opgaat. Hoe dan ook, voor Claes blijven in feite slechts twee formules reële kansen te hebben tot slagen roomsrood en roomsblauw. Een tripartite zien de meesten niet zitten. Ook voor de SP heeft die formule weinig perspektieven, gezien de eerdere nefaste ervaringen. Denk maar eens aan de periode 1973 (de drieledige regering- Leburton met alle heisa met het nochtans lovenswaardig Ibramcoprojekt, gekelderd door CVP en PW en dat in volle oliecrisis). Claes zelf ziet het ook moeilijker wordeti voor de verlenging van de uittredende meerderheid. Deze bewering krijgt bijkomende voer door de stelselmatige berichten (gewil de perslekken vanwege de CVP?) over de moeilijk opschieten de onderhandelingen tussen CVP en PW over de vorming van de Vlaamse deelregering. Gezien de zetelwinst dringt de PW sterk aan op een valorisatie ervan via herverdeling van de ministerportefeuilles. Méér ministers en aanpassing van de bevoegdheden dus. Inhoudelijke meningsverschillen zijn er ook al in voldoende mate gesignaleerd. O.m. op het vlak van cultuurbeleid en de sociale huisvesting staan de twee partij intenties schril in tegenstelling tot elkaar. Onze Waalse broe ders gooiden het daarentegen over een totaal andere boeg: onderhandelen met FDF en Ecolo over de vorming van de Gewest- en Gemeenschapsregering. Terugplooien op de eigen vertrouwde Waalse stellingen en daar de machtspositie verder uitbouwen of een bedacht Spitaels-maneuver om de PSC extra te motiveren in de zin van een roomrode nationale regering. Uitstekend natuurlijk, ware het niet dat desondanks een aantal rechtse figuren binnen de CVP blijkbaar liever de PRL van Gol opvrijen dan de PSC. Trouwens, de CVP heeft dinsdag laatstleden voor de eerste keer sinds mensenheugnis de tradi tionele nieuwjaarsreceptie gehouden zonder de PSC. Veeg teken aan de wand? Voor de rest is er de grote vraag of de CVP nu al dan niet wil «bewegen»? Veel initiatief bemerken we niet. Claes blijft inmiddels gematigd optimistisch en blijft onderhan delen. Time is money, zeker ook in dit geval. Uit een recente konjunktuuranaluse van de Centrale Raad voor het Bedrijfsle ven blijkt dat 1988 zal worden gekenmerkt door een lagere groei van het Bruto Nationaal Product en er opnieuw proble men ontstaan qua werkgelegenheid. Dat én de reuzegrote openbare schuld in acht genomen, zou de CVP wel iets vlugger mogen «bewegen». Chris Vancoppenolle Federaal Secretaris Cultuur, sport en toerisme: drie beleidsterreinen waarop vele gemeenten relatief zware inspanningen leveren. Toch liggen hier heelwat mo gelijkheden open om ver nieuwde initiatieven te ont plooien. Neem nu het cultuurbeleid. Wat kan er gedaan worden om het so- cio-cultureel leven te bevorderen? Welke garanties kunnen er gebo den worden opdat alle strekkingen aan bod komen? Krijgt het kunst beleid wel de aandacht die het verdient? Ook het toerisme, waarvan de so ciale en culturele dimensie alsmaar belangrijker worden is voor vele gemeenten nog een onontgonnen gebied. Vele componenten kunnen de toeristische aantrekkingskracht van een gemeente verhogen. Wat kan er worden gedaan om hierop in te spelen? Wat zijn de mogelijkhe den om het sociaal toerisme tegen haalbare prijzen te bevorderen? En de sport? Moet zij niet gezien worden als een essentieel onder deel van een globaal welzijnsbe leid? Hoe kunnen de recreatie sport. de vakantiesport, de sport beoefening in gezinsverband en de begeleiding van individuele sport beoefenaars worden verbeterd? Hoe kan de bestaande sportinfra structuur optimaal benut worden? Kortom, het gemeentelijk cultuur- sport- en toerismebeleid zijn do meinen bij uitstek waar een gepro fileerd beleid mogelijk is. Ter gelegenheid van deze open stu diedag zal dan ook getracht worden de contouren te schetsen van een socialistisch geïnspireerd beleid terzake. Na een algemene inleiding worden in drie werkgroepen de deelthema's behandeld. Op het einde van de studiedag worden de verslagen uit de werkgroepen aan de plenaire vergadering voorgelegd en worden de conclusies getrokken. Voorzitter: Pierre Chevalier. 9 uur: Ontvangst en koffie 9.15 u.: Welkomstwoord door Ka- rel Van Miert, 9.30 u.: Vergadering in werk groepen: Cultuur Inleider: F. Van den Bossche Verslag: M. Lemonnier Sport Inleider: M. Colla Verslag: A. Van Lierde Toerisme Inleider: F. Peuteman Verslag: L. Bollinck 12 u.: Middagmaal 13 u.: Vervolg vergadering werk groepen 16 u.: Plenaire zitting 16.30 u.: Slotwoord. Datum: 30 januari 1988 Plaats: Zaal Chaplin, Zilverstraat 45, 8000 Brugge Deelnemersprijs: 200 fr. Daarvoor krijg je vooraf ook het voorberei dend rapport toegestuurd. 100 fr. voor werklozen en studenten. Middagmaal: Indien je daarvoor vooraf inschrijft kan je een warme maaltijd krijgen (300 fr.) Gratis parking is dan voorzien. Kinderopvang: Gratis, maar je moet wel vooraf inschrijven. Inschrijven: Stort vóór 22 januari 1988, 200 fr. (100 fr. voor werklo zen en studenten), al dan niet ver meerderd met 300 fr. voor een middagmaal, op rekeningnummer 870-0060381-13 van S.P. - S.E.V.I.- Campagne '88, met vermelding: «Studiedag Cultuur, sport en toe risme». Voor meer inlichtingen: C.S.C.- Vormingswerk, Keizerslaan 13, 1000 Brussel, tel. 02/513.28.78.

Voor Allen | 1988 | | pagina 1