In 1992 eindelijk een Eurona zonder grenzen Binnen in Van lichtjes en kerststallen maar allesbehalve peis ende vree Naar een ro rode coalitie? De eerste stempel voor schoolverlaters Herzele p isfyo Het koncept van één enkele, grote en interne markt gaat terug op het zgn. "Witboek" van de Kommissie van de E.E.G. van de Europese Raad (d.w.z. de konferende van staatshoofden en rege ringsleiders) van Milaan op 28 en 29 juni 1985. De S. P. kandidaten voor de gemeenteraads verkiezingen te Aalst, pag. 2. Meer dan 200.000 uitleningen in de stadsbibliotheek te Zottegem, pag. 3 5 jaar CVP-PVV. - beleid te Geraardsbergen: enkele beschouwingen op pag. 4 Met C.S.C. Vormingswerk naar Walt Disney on ice, pag. 4 Seniorenreizen, pag. 8 Technische barrières Materiele barrières Was het een slecht voorteken dat de gemeenteraad bijeen geroepen werd op 28 decem ber, U weet wel, de dag van de onnozele kinderen? We laten het in het midden maar het liep verre van een leien dakje. Op donderdag 28 januari a.s. verloopt de lange wachttijd van 150 dagen voor de jonge schoolverlaters die in juni-juli 1987 afstudeerden en nog steeds werkloos zijn. Zij ont vangen een schamele wacht uitkering die niet meer is dan een aalmoes. Wachttijd Wachtgeld Betaling Akties Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.81.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vemimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 22 januari 1988 50' jaargang nr. 4 Weekblad van de S.P. Dit dokument gaat uit van een aantal moeilijk te weerleggen vast stellingen. Weliswaar voorzag het Verdrag van Rome, waarbij zo'n 30 jaar geleden de Europese Gemeen schap opgericht werd (naast een Douane-unie) alsook in de tot standkoming van een gemeen schappelijke markt met vrij verkeer van personen, goederen, diensten en kapitaal. Maar nu zo'n 30 jaar na onderteke ning zijn we nog ver verwijderd van die vrijheid. De douane-unie is sinds 1968 een feit maar de over blijvende materiële, technische, fis- kale, administratieve en wettelijke beperkingen werden gehandhaafd en vaak zelfs heimelijk versterkt. Als gevolg daarvan plukken de Eu ropese ondernemingen niet de vruchten van kostenbesparing door produktie op grote schaal en blijft hun afzetgebied vaak beperkt tot het eigen land in plaats van de gehele Europese Gemeenschap met zijn 320 miljoen konsumenten. Daardoor verkeren zij in een zeer nadelige positie t.o.v. hun Ameri kaanse en Japanse konkurrenten die hun produkten wel kunnen af zetten op een grote, vrije interne markt. Deze handicap geldt des te sterker voor het Belgisch bedrijfsleven dat sterk afhankelijk is van export. Zelfs op een belangrijke export markt als de Duitse Bondsrepu bliek krijgt de Belgische exporteur te kampen met talrijke barrières van allerlei aard. Een paar voorbeelden ter verduide lijking: - Technische barrières: de verschil lende Lid-staten houden er vaak hun eigen normen op na die hoewel ze vaak juridisch geen bindend ka rakter hebben, toch feitelijk opge legd worden. Bijv.: de Duitse D.I.N.-normen. - Administratieve barrières: in sommige sektoren, bijv. de voe dingsnijverheid, wordt een band gelegd tussen de samenstelling van een produkt en de benaming waar onder het op de markt mag worden gebracht. Zo bijvoorbeeld is de Duitse biermarkt efficiënt afge schermd tegen Belgische konkur- rentie op grond van het zgn. "Rein- heitsgebot", een edikt uit de 19de eeuw dat de samenstelling van bier in de Duitse gewesten regelde. Er was een jarenlange strijd van het Europees Hof van Justitie om hier- in verandering te krijgen. Omwille van bovenvermelde lijkt het nuttig eens het rijtje af te gaan van de verschillende hinderpalen die op dit ogenblik het vrij handels verkeer in de weg staan tesamen met de maatregelen die de E.E.G.- Kommissie in haar "Witboek" voorstelt in het kader van het "in terne markt"-koncept. Daarenbo ven dienen wij ook het koncept te behandelen van de zgn. "Europese sociale ruimte" dewelke vanuit so cialistisch oogpunt een noodzakelij ke beleidsdoelstelling vormt die pa rallel met de interne markt moet verwezenlijkt worden. In haar "Witboek" rangschikt de EEG-kommissie de bestaande bar rières in 3 kategorieën die achter eenvolgens behandeld worden tesa men met de vooropgestelde maat regelen ter opheffing van deze bar rières: Deel 1: materiële barrières Deel 2: technische barrières Deel 3: fiskale barrières. verbeterd worden. Uiteraard moet in dit kader ook geopteerd worden voor een harmonisering van het visum- en asielrecht, van de wapen wetgeving en van de drugwetgeving van de verschillende Lidstaten. Wat de kontroles op het goederen vervoer betreft, wil de Kommissie deze kontroles verplaatsen naar de plaats van verzending. Het gaat hier vooral om de kontrole op de gezondheid en veiligheid van het produkt. Het einddoel van de Kommissie bestaat erin deze kon troles overbodig te maken door in plaats van nationale normen ge meenschappelijke normen vast te leggen waaraan alle goederen moe ten voldoen. Daarenboven zou ook de vervoermarkt zelf moeten geli beraliseerd worden wat dus afschaf fing van de huidige nationale kon- tingenten impliceert. De EEG-Kommissie vat deze hoof- ding zeer ruim op en bedoelt hier- Hiermee worden zowel de perso- nenkontroles aan de grenzen als de kontroles op het goederenvervoer bedoeld. Wat de personenkontrole betreft, vindt de Kommissie dat deze zou moeten vervangen worden door steekproeven en dat de samenwer king tussen de politiediensten van de verschillende Lidstaten moet mee in feite alle hindernissen in een Lidstaat zelf (dus niet aan de gren zen) die een belemmering kunnen vormen voor het handelsverkeer. Om deze hindernissen weg te wer ken stelt de Kommissie een nieuwe strategie voor: met name die van wederzijdse erkenning en gelijk waardigheid. In dit kader wijdt de Kommissie haar bijzondere aan dacht aan onderwerpen als: de overheidsopdrachten, vrij verkeer van werknemers en zelfstandigen, gemeenschappelijke diensten markt, vrijmaking van het kapitaal verkeer, een Europees wettelijk kader voor samenwerking of sa mensmelting van ondernemingen en tenslotte het elimineren van zgn. maatregelen van gelijke werking. Wat de overheidsopdrachten be treft denkt de Kommissie de be staande toestand te kunnen verbe teren door middel van Europese richtlijnen (Europese regels die bindend zijn voor wat betreft hun doel). Dit blijkt echter nog twijfel achtig aangezien dat tot nu toe nog geen noemenswaardige resultaten heeft opgeleverd. Toewijzing van een overheidsopdracht aan een on derneming van een andere Lid staat is vandaag de dag nog altijd een uitzondering. Wat het vrij verkeer van werkne mers en zelfstandigen betreft, moe ten alle belemmeringen tegen 1992 uit de weg geruimd zijn, ondermeer door erkenning van de gelijkwaar digheid van beroepskwalifikaties. Wat de dienstensektor betreft, denkt de EEG:Kommissie aan voorstellen gericht op het open gooien van de markt in traditionele sektoren als bank- en verzekerings wezen maar ook in sektoren als informatica, marketing en radio en televisie. W».t het vrij verkeer van kapitaal betreft, denkt de EEG-Kommissie aan de versterking van het Europe se monetaire stelsel en de rol van de ECU. Eén en ander moet een grotere monetaire stabiliteit waar borgen en vermijden dat de Euro pese spaarkwota die dubbel zo hoog is als de Amerikaanse ge bruikt wordt om Amerikaanse in vesteringen te financieren. Wat de samenwerking tussen Euro pese ondernemingen over de gren zen heen betreft, denkt de EEG- Kommissie aan een Europees ka der dat ondermeer een Europees Vennootschapsrecht behelst alsook de harmonisatie van de wetgeving op industriële en intellektuele ei gendom o.a. door invoering van een Europees handelsmerk. Een laatste vorm van technische belemmeringen zijn de zgn. maat regelen van gelijke werking die we liswaar mogelijk zijn maar zeer vaak ten onrechte opgelegd worden zodat hierover heel veel klachten zijn. Lees door pag. 6 Het begon al toen de CVP bij hoogdringendheid het woord vroeg om het heraansteken van alle lich ten te eisen bij de straatverlichting. Volgens hen waren de recente in braken op de Daalkouter te wijten aan de gebrekkige verlichting. De meerderheid vooral dan bij monde van schepen Ferman en Serge Van Hende, was daar niet zo zeker van temeer omdat de eerste inbraak was gebeurd iets na de middag, m.a.w. op klaarlichte dag. Het re sultaat was flink wat over en weer gediskussieer, een schorsing en uit eindelijk de aanvaarding van het meerderheidsvoorstel om Intergem een onderzoek te laten doen naar de zichtbaarheid op de wijken Daalkouter en Ter Leen die over een spaarsierverlichting be schikken. Daarmee was de kous nog niet af: nog bij hoogdringendheid wou de CVP weten waar de kerststal bleef vóór het gemeentehuis. De burge meester vond dat er niks dringends was daar er al een grote kerststal voor de kerk stond; iets fundamen teler bemerking werd geformuleerd door schepen Van Melckebeke die zich afvroeg of de gemeente het recht had om aan alle burgers één bepaalde religieuze opvatting op te dringen. Veel wist men daar zo niet op te antwoorden, zeker toen onze SP-schepenen meedeelden dat er bij hen thuis wel degelijk een.kerst- stalleke stond maar dat ze dergelij ke dingen in de privé-sfeer wensten te houden. Ondertussen zowat kwart voor tien, werd de eigenlijke agenda De regeringsvorming dreigt een uitputtingsslag te worden. Alhoewel de kiezers duidelijk het neo-liberaal beleid afgestraft hebben, blijven CVP PVV volhouden dat hun zogenaamd herstelbeleid moet worden voortgezet. Hierbij worden ze gesteund door de rechtse pers. Dag aan dag houdt deze de bevolking voor dat een regering met de socialisten zou uitdraaien op een financiële economische catastrofe. Ze «vergeten» er dan wel bij te zeggen dat precies met de PVV de CVP in het zadel, de werkloosheid voortdurend steeg, de koopkracht enorm verminderde en de sociale zekerheid op een schandalige manier afgebouwd werd. Van de beloofde econo mische heropbloei was niets te merken, we kregen integendeel een ineenstuiking van de beurs. Het neo-liberalisme faalde over gans de lijn. Als er al geïnvesteerd werd, dan gebeurde dit in «Kapitaal» en zeker niet in «Arbeid». Integendeel! Zij die met werken hun brood verdienen en zij die leven van een vervangingsinkomen, moesten steeds meer inleveren en werden daar bovenop nog eens extra-belast. Zij echter die leven van de inkomsten uit «Geld» kregen allerlei fiscale en andere cadeaus toegespeeld. Het aanslepen van de economische crisis schiep bovendien een vruchtbare bodem voor fascistische ideeën. Het gebrek aan een degelijk integratiebeleid voor de immigranten, gekoppeld aan de verarming van de eigen bevolking, maakten dat de gastar beiders de ideale zondebok werden. Het is niet toevallig dag het Vlaams Blok, dat hierop inspeelt, in de grote steden vooruitgang boekt. Door werkenden tegen werklozen, eigen arbeiders tegen gastarbeiders op te zetten, ondermijnen zij onze solidariteit. En deze is en blijft nochtans ons grootste wapen. Daarom is de gemeenschappelijke verklaring van het ABVV en het ACV inderdaad een héél belangrijk politiek feit. Het roomsrood vakbondsmanifest is immers een meer dan duide lijke vingerwijzing voor de beleidsverantwoordelijken. De koerswijziging die zij vooropstellen kan alleen gerealiseerd worden met de socialisten in de regering. Een rooms-rode coalitie dringt zich op, want deze regering zal moeten kunnen beschikken over een ruime meerderheid. Deze is niet alleen nodig om de grondwetsherziening voor te bereiden, maar voöral om de economische problemen een oplossing te geven die de sociale aspecten niet uit het oog verliest. Alleen met de socialisten kan er een eind komen aan het meedogenloze neo-liberaal beleid. De SP. heeft trouwens dezelfde prioriteiten gesteld als het gemeenschappelijk vak bondsfront, nl: werkgelegenheid en een versteviging van de solidariteit. Gracienne van Nieuwenborgh Ondervoorzitster aangevat: niet zoveel soeps behalve dat de meerderheid akkoord ging met een CVP-voorstel om op de nieuwe wijk Speteveld een extra verkeersdrempel aan te leggen en dat in de Hekkestraat, Bergestraat en Zavelstraat een beperking komt tot 3,5 ton voor het verkeer. Dat er onweer in de lucht hing bleek toen SP-raadslid J. Dewinne hier tegen stemde omdat hij dergelijke maat regel zinloos vindt zolang die elders niet gerespecteerd wordt. Op een drafje werden dan een aantal admi nistratieve punten afgehandeld tot bij punt 16 de CVP dwars ging liggen: de meerderheid stelde voor om bij de aanwerving van politie agenten alle proeven te laten ge beuren op de politieschool zelf. De CVP was niet akkoord, vroeg de schorsing en toen bij hun terugkeer J. De Winne afwezig bleek, stapten ze het af. Gevolg: geen meerder heid meer en vervolg op 5 januari e.k. DVM Jongeren die hun studies of een leertijd beëindigd hebben kunnen na een wachtperiode aanspraak maken op een wachtuitkering. Uit een recente RVA-studie blijkt dat ondanks alle juichkreten over de daling van de jeugdwerkloosheid 45 procent van de 68.860 schoolverla ters in 1986 na negen maand nog geen werk vond. De jongste en de oudste leeftijdskategorieën en de jongeren met een diploma lager onderwijs, lager secundair en hoger secundair algemeen vormend en beroepsonderwijs vinden minder gemakkelijk een baan. Brusselse en Vlaamse jongeren hebben meer kans op een job dan Waalse (resp. 62, 60 en 44 procent). De regeling van de werkloosheidsvergoeding toegekend aan jonge werknemers op het einde van hun studies en na een wachtperiode als werkzoeken de dateert van 1968. Vóór 1982 bedroegen de uitkeringen nog ge middeld 17.000 fr. per maand. Ja ren van inleveringen en neo-libe raal beleid onder Martens V en VI zorgden ervoor dat de wachttijd werd verdubbeid van 75 tot 150 dagen en dat de wachtvergoedingen fors werden verminderd. De schoolverlaters, behalve ge zinshoofden, ontvangen geen nor male werkloosheidsvergoeding. De wachtuitkering bedraagt: Voor alleenstaande jongeren: - jonger dan 18 jaar: 244 fr. per dag of 6.344 fr. per maand - tussen 18 en 21 jaar: 393 fr. per dag of 10.218 fr. per maand - ouder dan 21 jaar: 513 fr. per dag of 13.338 fr. per maand. Voor samenwonende jongeren (een wettelijk of feitelijk gezin vormend met iemand van het andere ge slacht, die enkel over een vervan gingsinkomen beschikt): - jonger dan 18 jaar: 244 fr. per dag of 6.344 fr. per maand - ouder dan 18 jaar: 393 fr. per dag of 10.218 fr. per maand. Voor samenwonende jongeren (geen wettelijk of feitelijk gezin vormend of samenwonend met ie mand die arbeidsinkomen heeft): - jonger dan 18 jaar: 231 fr. per dag of 6.006 fr. - ouder dan 18 jaar: 368 fr. per dag of 9.568 fr. per maand. Gezinshoofden (samenwonend met iemand van het andere geslacht al dan niet gehuwd, die geen beroeps- of vervangingsinkomen hebben) ontvangen een normale werkloos heidsvergoeding van 898 fr. per dag of 23.348 fr. per maand. De werkloosheidsvergoedingen en wachtuitkeringen worden betaald door de vakbonden of door de Hulpkas voor Werkloosheidsuitke ringen. Voor de inschrijving bij een uitbetalingsinstelling zijn vereist: - identiteitskaart - gele RVA-inschrijvingskaart, formulier A 23 - trouwboekje van de ouders of persoonlijk trouwboekje - schoolattest - nummer van de post- of bankre kening. Op donderdag 28 januari 1988 ha len de nieuwe schoolverlaters hun eerste stempel af in de gewestelijke RVA-kantoren. Nadien moet de schoolverlater zich dagelijks aan bieden bij de stempelkontrole in de gemeente. Van diverse kanten gaan stemmen op om de wachtvergoedingen nog te verminderen of te onderwerpen aan een verplichte herscholing of - vorming. Het regeerakkoord van Martens VI voorzag de verlenging van de wachttijd. Daarentegen be vestigen de RVA-cijfers dat de jeugdwerkloosheid in Vlaanderen nog steeds hoog blijft. Daarom zul len de jonge schoolverlaters ook dit jaar akties organiseren op de eerste stempeldag. Wie wil meewerken aan de akties of meer informatie wil over de rechten van de jonge schoolverlaters, kan tijdens de kan tooruren terecht op het sekretariaat van de ABVV-Werklozenwerking, Houtmarkt 1, 9300 Aalst, tel.: 053/ 78.78.78. Vragen naar Eddie Quin- tens. (l.d.m.)

Voor Allen | 1988 | | pagina 1