Veel vragen en nog meer bedenkingen Binnen in Werk maken van «Waterhoek» De verkeersstudie is er Machtsmisbrui! "De politieke toestand" Socialistische gepensioneerdenbond start met nieuw kaartseizoen Denderleeuw Ninove Jacques Timmermans Uitgebreide Algemene Raad S.P. Erpe-Mere Freddy De Chou Aandacht - Aandacht - Aandacht Zondag 7 februari 1988 om 10 uur ACOD-Gebouw, Fontainasplein te Brussel 3.5 "7 f9 too Wr De OCNIW-begroting Politieverordening Verbeteringswerken a7cÉMT*AU S'\Kott««b'g<rt I? Inleiding: Louis Tobback Repliek: Karei Van Miert Deze bijeenkomst is thans toegankelijk voor alle geïnteresseerde SP-leden. Geef wel vooraf een seintje aan het federaal sekretariaat. Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 5 februari 1988 50* jaargang nr. 6 Weekblad van de S.P. Als voornaamste punt aan de agenda van de jongste ge meenteraadszitting stond de bespreking van de OCMW- begroting 1988. Maar ook een nieuwe politieverorde ning en enkele beslissingen nopens uit te voeren verbete- ringswerken verdienen onze aandacht. Op onze interpellaties komen wij een volgende maal terug. Deze bespreking van dit agenda punt had voorafgaandelijk reeds heel wat aan waarde ingeboet ver mits de stadsbegroting met daarin de gemeentelijke toelage reeds in december werd goedgekeurd. Ei genlijk zouden alle ondergeschikte besturen vóór de bespreking van de stadsbegroting hun ramingen van ontvangsten en uitgaven aan de gemeenteraadsleden moeten ken baar maken. Sommige besturen doen dit te laat, zoals het OCMW, anderen zoals "De Gavers" doen het helemaal niet meer. De laks heid van het schepencollege loopt op dat vlak de spuigaten uit. De gemeentelijke toelage aan het OCMW werd vastgesteld op 78,3 miljoen frank, een nieuw rekordbe- drag. Per inwoner beloopt dit nu 2.605 fr. Afgezien van de enkele grote ste den, met ruimere financiële moge lijkheden, staat onze stad hierdoor aan de top inzake overdrachten aan ondergeschikte besturen. Een uiteraard onhoudbare toestand die door ons heftig werd aangeklaagd. Partijgenoot Lucien Walraet die tot in de kleinste details de begroting had uitgeplozen formuleerde heel wat terechte bemerkingen. Zo bewees hij dat de personeels kosten voor de vastbenoemden in 2 jaar tijds zouden stijgen van 62 miljoen naar 90 miljoen en de wer kingskosten van 94 miljoen naar 120 miljoen. Het tekort van de afdeling Sana zou in plaats van de steeds vooropgestelde 1 miljoen in 1988 oplopen tot 14 miljoen. Op al deze bemerkingen kon de OCMW- voorzitter slechts oppervlakkig re plikeren met "de vroegere COO had zijn infrastructuren verwaar loosd" en "Ik doe tenminste iets voor de tewerkstelling in Geraards- bergen". De voorzitter scheen daarbij vooreerst te vergeten dat het zijn eigen partij is die reeds 30 jaar lang de plak zwaait in deze stad en in het OCMW of COO en bo vendien dat elke frank loonkost door de belastingbetaler dient te worden neergeteld. Een ander belangrijk agendapunt betrof de goedkeuring van een reglement dat de verplichting in- Verwensen in het Belfort te Aalst, pag. 2 Bediening a la carte een speelplein in de Abdijstraat te Ninove, pag. 5 Verkeersveiligheid voorname bekommernis van stadsbestuur Zottegem, pag. 3 Wezenvrienden niet opgewassen tegen sterke leider, pag. 4 Jongsocialisten aan een CVP-(in)formateur, pag. 6 houdt braakliggende gronden beter te onderhouden. Aldus beschikt de politie over een instrument, dat hen in staat moet stellen op te treden tegen zowel natuurlijke personen als rechtspersonen die het vertik ken hun terreinen rein te houden, of die hun afsluitingen verwaarlo zen. Ook struiken, hagen en bomen moeten worden gesnoeid zodat zij geen enkele belemmering kunnen vormen voor het normaal gebruik van de openbare wegen, de voetpa den, de bermen, de verkeersborden en de openbare verlichting. Op on ze vraag of ook het stadsbestuur zich aan deze verordening zal hou den, kregen wij van de Voorzitter schepen van openbare werken geen antwoord, maar wel een boze blik. Tenslotte werden nog een aantal openbare werken in het vooruit zicht gesteld. Zo werd een som van 93 miljoen frank voorzien voor verbeterings werken aan de Hoge Buizemont. Het betreft hier de aanleg van voet paden en parkings aan weerszijden van de rijweg, beginnende aan de Guilleminlaan tot boven het Boela- rebos. Het initiatief is zeker lovens waardig, het komt trouwens tege moet aan een oude vraag van on zen twege. Alleen hadden wij zo onze bedenkingen bij juist de ver dubbeling van het voorziene bedrag sinds de goedkeuring van het prin cipe een zestal maanden geleden. Indien wij een jong CVP-raadslid uit Ophasselt mogen geloven kreeg hij voldoening met het ont werp voor verbeteringswerken aan de Tempel en PatattenstraaP in zijn deelgemeente. Over de raming van de kostprijs, zo'n kleine 22 miljoen de onteigeningen nog eens niet bij- gerekend, repte hij uiteraard geen woord. Bovendien had hij zonder de waard gerekend, in casu zijn collega CVP-schepen uit Ophasselt die in een nijdige repliek ver klaarde dat "het werk reeds voor zien was reeds vóór de fusie". Los van het feit dat er inderdaad dringende herstellingswerken nodig zijn aan deze straten, maakten wij ons de volgende bedenking: gaat het hier niet allemaal om pure en dure verkiezingspropaganda Immers in de begroting van 1988 is er geen enkele frank voorzien voor deze verbeteringswerken en boven dien werden voor hetzelfde werk reeds twee ontwerpen gemaakt. In Geraardsbergen strooit men blijk baar opnieuw met de gulle hand... Na een matte gemeenteraad was het SP-raadslid Werner Van den Stockt, die de kat de bel aanbond met een interpel latie over een vergeten stukje Welle. Concreet had het SP-raadslid het over het stukje Welle begrepen tussen de spoorweglijn 89 en de waterloop 5078. Hij vergeleek het gebied met de Waterhoek van Streuvels: afgesneden van de dorpskom, op de overgang van Welle-Haaltert-Terjoden-Aalst, als het ware een driedorpenpunt. De meesten zullen de plaats wellicht beter kunnen lokaliseren als de spoorwegovergang waar al zovele dodelijke ongevallen gebeurd zijn. In zijn interpellatie stelde de inter- pellant na ruggespraak met mensen van ter plaatse het volgende voor: - het aanbrengen van een ballus- trade met reflectoren aan de beek. Deze beek zit nl. 2 3 meter onder het wegdek. Aankomende fietsers (heel wat scholieren rijden langs hier naar Aalst) of gemotoriseerd verkeer, lopen het gevaar komende van Welle in de beek terecht te komen. De afstand tussen de over weg en de beek is inderdaad zeer kort en de zichtbaarheid is er slecht. - Het repareren van het wegdek. Het wegdek lag er al slecht. Met de werken, die er door de Provincie onlangs uitgevoerd werden is de toestand nog verslecht. - Contact op te nemen met het stadsbestuur van Aalst om het weg dek (richting voetbalveld Terjo den) te herstellen (de eerste 100 meter vanaf grondgebied Welle lij ken wel een maanlandschap). Bij de gemeente Haaltert moet aange drongen worden om het baantje naast de lijn 89 richting Haaltert, spoedig een grondige beurt te geven. Wie zich met deze interpellatie in het kruis getast voelde, was sche pen Van der Poorten. Hij stelde zelf al enkele maanden met het dossier bezig te zijn, en verweet de SP aan politiek te doen. Van de gelegenheid maakte hij tevens ge bruik om uit te halen naar de tech nische dienst. Van den Stockt stelde van zijn kant niet verantwoordelijk te zijn voor het feit dat het Schepencollege alles laat aanrotten. Pas nadat hij de zaak op de Technische Dienst on derzocht had en het punt op de agenda van de gemeenteraad plaat ste, werd het probleem op het Schepencollege naar voor gebracht. «De zaak is dringend en als men nog geen definitief werk van de zaak kon of wou maken, had men ter plaatse al lang een voorlopige afsluiting met signalisatie kunnen zetten. De toestand is er levensge vaarlijk» aldus het SP-raadslid, die het Schepencollege immobilisme aanwreef. Hierin werd hij volmon dig bijgetreden door raadslid Van Isterdael, die eveneens ter plaatse poolshoogte was gaan nemen. Van Isterdael stelde dat de vraag van zijn kollega geen moment te vroeg komt. Amper een paar dagen voor dien reed een dame in de drie meter diepe beek, dife langs de straat ligt. Bovendien is het verkeer er drukker dan men wel zou den ken. Ook heel wat mensen, die op het industrieterrein werken gebrui ken de spoorwegovergang en de weg naar Terjoden om hun werk te bereiken. In afwachting van definitieve wer ken en herstellingen vroeg raadslid Van den Stockt tenslotte bij hoog dringendheid een voorlopige afslui ting met signalisatie aan de water loop 5078 te plaatsen. (E.P.) De lezer zal zich wellicht nog de onrust en de perikelen her inneren van de wijk "Sta- tionsstraat-Biezenstraat" naar aanleiding van de invoering van het éénrichtingsverkeer in de binnenstad in het najaar van 1986. Het "Shopping-Center" eiste de herinvoering van het tweerichtings verkeer en schepen Durant moest een verkeersevaluatie beloven die zou gehouden worden in mei 1987. Deze kwam er niet en in de junizit- ting van de gemeenteraad werd uiteindelijk het SP-voorstel aan vaard om een gespècialiseerde in stelling aan te duiden ter bestude ring van de verkeersproblematiek in de binnenstad. Daartoe werd 300.000 fr. ingeschreven in de be groting. Na een eerste kontakt met het aangezochte studiebureau (D+A Planning - studiebureau voor ruim telijke ordening en vormgeving uit Sint-Pieters-Leeuw) in augustus 1987 ter situering van de knelpun ten en aandachtspunten, kwam de Verkeerscommissie begin oktober 1987 tot het besluit dat een gedeel telijke studie kon worden gemaakt van de wijk Biezenstraat Sta tionsstraat en de onmiddellijke om geving. Vorige week donderdag 28 januari werden de resultaten van de studie een eerste maal besproken door de Verkeerscommissie die opnieuw was aangevuld met de afgevaardig den van de handelswijken, de Werkgroep Leefmilieu en waarop ook de pers was uitgenodigd. Twee belangrijke zaken komen in de stu die naar voor: het verkeer in en de ruimtelijke analyse van de Ninoof- se binnenstad. In het deel "Verkeer" werd aan dacht besteed aan: parkeren, ver keerstellingen (gehouden in no vember 1987), de ontsluiting van de binnenstad (met o.a. de verkeers functie van de Biezen- en de Sta tionsstraat) en circulatieschema's voor het Ninoofse centrum (met de consequenties voor de Biezen- en de Stationsstraat). De studie telt 25 bladzijden nuttige informatie tekeningen waaruit we het volgende distilleerden: - het studiebureau is van oordeel dat het niet mogelijk blijkt om over gans de lengte van de Biezen- en de Stationsstraat tweerichtingsverkeer in te stellen, althans wanneer men aan alle ruimtelijke eisen wil voldoen; - het geeft een visie inzake ver- keersstruktuur, welke de gewenste ruimtelijke struktuur ondersteunt en waarbij twee circulatiemodellen voor de binnenstad werden uitge werkt. Beide circulatiemodellen zijn ge richt op een optimalisering van: de bereikbaarheid van de bin nenstad voor alle verkeersdeelne mers het verblijfs- en leefklimaat in de binnenstad een minimalisering van de ver- keershinder, o.m. door het gebruik van de grote ring te stimuleren en de doorgankelijkheid van de bin nenstad te struktureren dan wel te beperken. De vergadering reageerde vrij posi tief op de voorgelegde studie doch merkte toch op dat wanneer men het gebruik van de grote ring wil stimuleren deze eerste een stuk veiliger moet worden gemaakt aan zijn kruispunten (vooral Centrum laan-La Lorraine en aan De Doorn). Hieronder publiceren wij de voor gestelde modellen (figuren 9 en 10) de varianten daarop (figuren 11a en b - PL parking lange duur en PK parking korte duur). Lees door pag. 5 De socialistische beweging heeft een beslissende rol gespeeld bij het afdwingen van een sociale en politieke democratie. Voor het realiseren van een economische democratie waren nog al te veel hefbomen - ongecontroleerd - in handen van een heersende, aristocratische bovenlaag, die in het spel van vraag en aanbod - de zgn. "vrije markteconomie" - een voor hen gunstige gedragslijn bepaalde. Aan de eisen van de socialistische arbeidersbeweging werden terzake wel enkele toegevingen gedaan, maar de écht maatschappelijke beslissingen op economisch vlak werden genomen in de salons van de financieel machtige holdings en bedrijven. Vandaag stellen wij vast dat zelfs deze vroegere zogenaamde "democratische" verworvenheid op bedrijfsvlak met de voeten wordt getreden. Wanneer syndikale verkozenen hun daadwerkelijke rol op hun bedrijf willen waarmaken, wordt daar spoedig paal en perk aan gesteld door hun te ontslaan om "dringende redenen". Zelfs als de arbeidsrechtbank deze syndikale militanten in het gelijk stelt, blijven zij door de patroons buiten de bedrijfspoort gehouden en betalen deze laatsten nog liever een grote schadevergoeding. Herinneren wij maar aan Hugo Ruysseveldt uit Denderleeuw bij de Métallurgie Hoboken.en andere Jan Caps bij andere bedrijven. Vandaag is er bij Sidmar de patronale inmenging in syndikale aangelegenheden en staan vier syndikale militanten op straat. De fundamenten van de sociale democratie worden dus weer in betwisting gesteld, geïnspireerd en gesterkt door zes jaar volmachtenbeleid van Martens-Verhofstadt. En de verkiezingen van 13 december hebben CVP en PVV blijkbaar niets geleerd. Ondanks de afstraffing door de kiezers van zes jaar bedrijfsvriendelijk beleid met daarenboven hogere werkloosheid en armoede, doen zij verder alsof er niets gebeurd is. Dit alles wordt mee in de hand gewerkt door een stuurloze en besluiteloze standenpartij als de CVP, die weigert kleur te bekennen en enerzijds regeert met de PVV (Vlaamse deelregering) en anderzijds de socialistische partijen (uit noodzaak!) wil betrekken op het nationale vlak. Essentiële vraag blijft of een kleine kring toppolitici uit CVP- en PW- rangen, verder de democratie kan blijven de nek omwringen. Wat blijft er tenslotte over van een politieke democratie als het overgrote deel van verkozenen in het parlement in feite "buitenspel" staat. Ik stel mij dan ook vragen over de daadwerkelijke beslissingsmacht van kamerleden en senatoren, zoals ook de andere "duistere machten" als rijkswacht en justitie daar voorbeelden van zijn. Zij tasten de ziel van de democratie aan, staan ten dienste van de heersende machten in dit land. Het overgrote deel van de bevolking tegen wie het gericht is - de loon- en weddetrekkenden en kleine zelfstandige arbeiders - staan blijkbaar machteloos. Het wordt hoogtijd om aan dit machtsmisbruik een krachtig halt toe te roepen. 1987 behoort definitief tot het ver leden. Vaarwel 1987, welkom 1988. Bij het begin van een nieuw jaar is steeds de tijd gekomen om even een balans op te maken van het voorbije jaar. Spijtig genoeg heb ben enkele vrienden en vriendin nen het tijdelijke met het eeuwige verwisseld, waarvoor ons oprecht medeleven aan hun familieleden, langs de andere kant mocht het bestuur zich verheugen in het toe treden van vele- nieuwe leden bij hun reeds zeer sterke organisatie, zodat de afdeling Mere mag be schouwd worden als één der groot ste van de ganse federatie. Het afgelopen jaar werden er maandelijkse kaartingen gehou den, behalve tijdens de vakantie maanden juli en augustus, omdat menigeen dan op reis gaat en men zodoende niet al te veel kaarters mag verwachten. Over het alge meen beschoud komen er maande lijks zo een twintig tot dertig kaar ters hun kans wagen om een zo begeerde prijs te bemachtigen. Het al niet zo grote lokaal bij Oscar zit dan ook steeds proppensvol met kaartliefhebbers, want iedereen wordt er zowat in de watten gelegd, want iedere maand heeft het be stuur een verrassing in petto voor de aanwezigen. Niet iedere keer zijn het dezelfden die met een prijs gaan lopen, maar dat is nu eenmaal zo, men kent dagen van groot ge luk, maar ook dagen van tegen spoed. Op de eerste kaarting van het nieuwe kaartseizoen waren er 28 kaartliefhebbers op post, en wat belangrijk is er waren een paar nieuwe gezichten aanwezig, wat het bestuur steeds voldoening geeft. Voor de eigenlijke kaarting van start ging, werd iedereen welkom geheten en een gelukkig en voor spoedig nieuw jaar toegewenst door een trouwe medewerker, na melijk de kd. De Brouwer Jozef, beter gekend in het bestuur als Dikke Jef. Daarna werden de kaar ten dooreen geschud en kon ieder een zich met volle overgave toeleg gen op het kaartspel en op een goede afloop. Na de kaarting werd het voor rekenknobbel Pierre terug een hele karwei om de uitslag op te maken en mee te delen. Ondertus sen werd aan iedereen gratis een lekkere, geurige kop koffie aange boden te samen met zeer lekkere belegde broodjes, wat in de smaak viel van de aanwezigen, zodat elk een ter plaatse bleef ook uindat er nog eventjes gewacht werd om de uitslag mee te delen. Om het wach ten wat te verzachten en in te korten, kreeg iedereen ook nog twee keer gratis een drink aangebo den. Dan was het zover en werd de uitslag bekend gemaakt van de af gelopen kaarting en die zag er zo uit: 1. Neerinckx Remi 4573, 2. Van Der Storme Clementine 4007, 3. Eeckhout Maria 3933, 4. Van Steyendael Etienne 3851, 5. De Troyer Frans 3793, 6. De Vos Lees door pag. 2

Voor Allen | 1988 | | pagina 1