Weir zen gezwoeren kameroaten Gemeentelijke Conce Herzele in aktie tegen grondwaterverontreiniging Gepensioneerden in de E.G. als vreemdelingen behandeld SP: weel wat ze wil en doet wal ze zegt Denderleeuwse bevolking neemt opnieuw toe Binnen in ZATERDAG 28 ME11988 VOORUIT GENT Socialistische Vrouwen verheugd over abortusuitspraak Patrick Jacobs Werner Van den Stockt Start campagne gemeenteraadsverkiezingen Een "must" voor alle gemeentemandatarissen en kandidaten Hou deze dag vrij! Willy VERNIMMEN Europees Parlementslid Animalia Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 19 februari 1988 50* jaargang nr. 8 Weekblad van de S.P. Zaterdag II. ging in de Aal- sterse Belfortzaal de traditio nele Karnav airaads zitting door. Voor een stampvolle zaal brachten Keizer Kamiel en Frans Wauters een stuk humor met de Aalsterse poli tici als kop van jut. "Berremiëster, ge zetj een okkosje en ge krijgt d'okkosje om iet te zeggen", zo startte Keizer Kamiel de zitting. De Burgemeester haalde daarop een perkament boven en deklameerde zijn ode aan "Karna- vaal in Aalst". Tevens overhandig de hij de sleutel van de stad aan prins Maurice. Eerst werd "per abuis" een gebroken sleutel van het Groen Kruis (lokaal van U weet wel wie of wat) aangeboden. Na ontvangst van de goede sleutel hield prins Maurice een van coca doordrenkt speech-ken. Het eerste lachsalvo werd ontlokt door een binnentredende Paula D'Hondt met haar zoon "Peterken, oeik advokaat". Paula nam plaats naast de burgemeester, die inmid dels aangesteld was als zaalwachter van dienst, teneinde hem van nabij in het oog te kunnen houden. Voor Ghis Willems had "zij" een rode kaars meegebracht met de tekst "I love you". Willems kon harte lijk meelachen: het betrof hier uiteraard een nep-Paula. Frans Wauters "verontschuldigde" de afwezigen. Willy Van Renter- ghem, zelden of nooit in het Parle ment, moest nu naar een dringende Kamer-raadszitting. Zowel De Be- nedetti, Vanden Boeynants als Louis D'Haeseleer (die door vrouw en kind wordt bemind) konden ook niet komen. Even werd het snelle, ritme onder broken door een oude Chinees die orakelde dat men moest leven vol gens de wijze raad van Mao. Mar cel De Bisschop schuilde achter het masker: oranje, blauw en nu... geel? De schwung werd teruggevonden met de les "Affiches-maken". Frans Wauters toonde eerst hoe het niet moest. Een affiche van Willy Van Renterghem toonde enkel diens hoofd, hetgeen de kiezer ver keerdelijk zou laten veronderstel len dat genoemd lichaamsdeel het belangrijkste zou zijn bij deze no toire parlementair. Een affiche van Mare Galle werd afgekeurd wegens te weinig rood en de gekruiste ar men. Sinds "Doorbraak"... Besloten werd uiteindelijk om ter plaatse affiches te maken; aan het publiek werden live voorgesteld: - Willems met foto van tante Paula en de tekst "Vecht er zelf veir" - Van Mossevelde met "Le V.U., c'est moi" - Annie De Maght met "Twee dracht maakt De Maght" - Mare Galle met een foto van De Maght en de tekst "De enige uitweg". Toerisme te Geraardsbergen, pag. 4 Archeologisch Museum te Zottegem aan uitbreiding toe, pag. 3 Wodeismedaddë houdt avondwinnaar Kannernieop kommen en de sterk terugkerende Kwismasters op afstand en wint de wisselbeker, Pag. 4 De seingever, een onmisbare schakel in de wielerorganisatie, pag. 5 Met het vormingscentrum Herman Vos Instituut is er steeds wat te doen, pag. 7 Olaf Palme week, pag. 6 Terwijl Gilbert Bourlon (schepen van sport) poseerde, kwam onder gejuich Lucien Van Impe (de éch te) binnen; een geanimeerd inter view met Keizer Kamiel volgde. Zo van "Lucien, wat is in Oilsjt de zwoarsten beirg?" en het treffende antwoord "Allemaal even zwaar, veel putten en weinig straat". Mare Galle en Gilbert Bourlon ga ven een avant-première van de tan dem-koers voor "échte amateurs", die zal gereden worden tussen de Prijs Mare Galle voor nieuwelingen en het kriterium. Enkele prijzen, geschonken voor de Ajuinworp, werden vervolgens voorgesteld aan het publiek. Dolo res Baita schonk het boek "Alleen op de Wereld", Annie De Maght een bijna-ongebruikte videokame ra, type rioleringskijker en Danny Denaeyer gaf een doos zagemeel. De apotheose werd door alle raads leden gebracht. Hand in hand zon gen zij, voor éénmaal broederlijk verenigd, "Weir zen gezwoeren ka meroaten!". Het talrijk opgekomen publiek verliet met een "Lang zal hij leven" voor Keizer Kamiel la chend het Belfort. Mè karnaval doen ze voesj. Wie zelf een drinkwaterput heeft, beweert meestal over het beste water uit de hele streek te beschikken. Onder zoek door het Instituut voor Hygiëne en Epidemiologie geeft nochtans andere resulta ten: bijna 90% van het putwa ter is totaal ongeschikt voor menselijke konsumptie. Vooral nitraten, nitrieten en bacteriën zijn de grote boos- doenders. Er zijn zeer sterke aanwijzingen dat er een direkt verband bestaat tus sen hoge nitraat-inname en het voorkomen van maag- en darm kanker. Een eerste bewijs dat er veel nitraat in het water voorkomt kun je zien aan de koffie: een olie-achtig waas bovenopde koffie alleszins een slecht teken. Nitrieten zijn nog schadelijker: vooral bij baby's kan cyanose op treden (blauwziekte) met eventueel levenslange handicaps als gevolg. Nitrieten ontstaan door bacteriële omzetting uit nitraten. Bij kleine kinderen gaat dit gemakkelijker en zij zijn dus het gevoeligst. Bacteriële verontreiniging wordt veroorzaakt door doorslag van aal in de bodem of rechtstreeks in de waterput. Voortdurende maag darmstoornissen kunnen wijzen op besmet drinkwater. De normen die in België gelden voor het drinkwater zijn de vol gende: - nitraten: max. 50 mg/1 - nitrieten: max. 0,1 mg/1 - ammoniak: max. 0,5 mg/1 - nacteriën: Faecale coli: 0 Escherichia coli: 0 Faecale streptokokken: 0 Drinkwater mag dus, voor mense lijke consumptie geen enkele van bovenvermelde ziekteverwekkende bacteriën bevatten. Gezien de hoge graad van veront reiniging in onze streek kunnen we stellen dat al wie putwater gebruikt dit veiligheidshalve moet laten on derzoeken. Wij hebben van het Provinciebe stuur een gereduceerde ^nalyse- prijs bekomen: 1.880 fr. voor een totale analyse. Normaal bedraagt deze prijs tenminste 3.500 fr. Wie van deze mogelijkheid gebruik wil maken voor een onderzoek van het putwater neemt kontakt op met de dienst Leefmilieu - tel. 053/ 62.79.01. Zowat 50 Herzelenaren maakten gebruik van dit aanbod en de resul taten liegen er niet om: Op 21 onderzochte stalen zijn er liefst 15 ondrinkbaar wegens te hoog nitraatgehalte 50 mg/liter), zonder meer een gevolg van over- bevesting, en 16 die bacterieel be smet zijn. Uit deze eerste resulta ten blijkt overduidelijk dat de aktie van de dienst leefmilieu onder im puls van onze kd. Van Hende, niet overbodig was. Het lijkt ons dan ook logisch dat de nodige maatre gelen getroffen worden: zo o.m. uitbereiding van het drinkwaternet en een reglement om de overbeves- ting aan banden te leggen. We maken er werk van. Een onderdaan van een lid staat van de Europese Ge meenschap heeft, als hij ge pensioneerd is, niet het recht zich als "burger van Europa" te vestigen in een ander land van de Gemeenschap. Indien hij toch in een EG-land wil gaan wonen waarvan hij niet de nationaliteit heeft of waar hij ook nooit heeft gewerkt dan moet hij zich onderwerpen aan allerlei voor waarden die voor vreemdelingen, dat wil zeggen niet EG-ingezete- nen, gelden. Onlangs heeft de Commissie hier nog eens aan herin nerd toen zij antwoordde op een schriftelijke vraag van de Belgische Europarlementariër Anne-Marie Lizin. Zoals men zich kan indenken leidt een dergelijke situatie tot allerlei narigheid en misstanden. Zo citeert mevrouw Lizin het geval van een Belgische gepensioneerde die zes maanden moest wachten voor hij van de Franse regering een ver blijfsvergunning kreeg. De gepen sioneerde had daarvoor een hele serie documenten moeten voorleg gen waaronder een doktersattest waarin verklaard werd dat hij aan geen enkele ziekte leed die medi sche verzorging of een operatie ver eiste. Reeds in 1979 heeft de Commissie aan de Ministerraad een regeling voorgesteld waarbij gepensioneer den het recht hebben zich in een andere lidstaat te vestigen op voor waarde dat zij kunnen bewijzen over voldoende middelen van be staan te beschikken. Maar dit voor stel ligt nog steeds ergens in de la van de Ministerraad. DVM De verkiezingen van 13 december zijn nu reeds meer dan 2 maanden achter de rug en nog steeds is er geen nieuwe nationale regering aangetreden. De gebeurtenissen van de voorbije maanden, het politieke bedrijf is een stuk waar de acteurs door onkunde en onwil steeds minder op de sympathie van het publiek kunnen rekenen. Terecht. Natuurlijk mogen we ook hier niet iedereen, niet alle partijen over dezelfde kam scheren. Zonder blikken of blozen kunnen we stellen dat de SP, door haar doortastend en konsekwent optreden, nog krachtiger en geloofwaardiger is geworden en dat de CVP een nog kleinere verzameling van hypocriete, achterbakse en oneerbare burgers dreigt te worden. Is het immers niet «hemeltergend» dat een partij, alleen maar vanuit een grenzeloze rancune na haar zoveelste verkiezings nederlaag (CVP: -95.000 stemmen, - 6 volksvertegenwoordi gers, - 3 senatoren) na ruim 10 weken van impasse, elke ernstige politiek onmogelijk maakt. Het is ontoelaatbaar en het getuigd van een totaal gebrek aan verantwoordelijkheidszin dat de CVP haar interne moeilijkheden tussen rechterzijde en arbeidersvleugel, tussen liberale CVP'ers en ACW'ers, tussen de vele ouderen en steeds minder jongeren... op de rug van de ganse bevolking tracht uit te vechten. De tijd is rijp voor een ander beleid. België én Vlaanderen vragen naar creatieve mensen met frisse ideeën: de SP staat hier borg voor. Inderdaad, zowel op het vlak van de tewerk stelling, het budget, de belastingen, het onderwijs.zijn de SP- voorstellen van aard het uitzicht en resultaatsloze CVP- PW-beleid om te buigen naar een politiek met op een zinvolle toekomst. Vandaar dat men in de komende dagen en weken van de SP geen holle slogans dient te verwachten, doch konkrete en klare eisen. Zo bijvoorbeeld moet tewerkstelling voor de Vlaamse socialis ten dé prioriteit van een volgende regering worden en mag tewerkstelling niet langer als een afgeleide van het budgettair beleid worden beschouwd. We gaan een dubbele uitdaging aan: verhinderen dat jongeren in de werkloosheid verstrikt raken, en aangepaste maatregelen op punt stellen om mensen die al langdurig werkloos zijn daaruit te helpen. De SP- voorstellen voor een planmatig industrieel beleid met kontrak- tuele planning, de verschillende formules van arbeidsduurver mindering, de herformulering van de tewerkstellingsprogram ma's... zijn voor het werkloosheidsprobleem een wissel op de toekomst. Op het vlak van het onderwijs eist de SP dat via de herziening van de Grondwet dit departement onder de bevoegdheden van de gemeenschappen wordt gebracht en dat tegelijkertijd in die Grondwet nieuwe bepalingen worden ingebouwd, die de minderheden in elke gemeenschap tegen discriminatie bescher men en die de basisbeginselen inzake de Autonome Raad voor het Rijksonderwijs regelen. In deze kontekst dient vermeld dat de SP de regels van het Schoolpact in ere wil herstellen en aan het Rijksonderwijs terug wil geven wat haar toekomt. Van eenzelfde duidelijkheid getuigen ook de SP-voorstellen inzake de internationale politiek. Zo wil de SP de militaire bijdrage van België aan het NAVO-bondgenootschap herzien, wat inhoudt dat men via bilaterale kontakten onder kleine landen wil bijdragen tot een verdere Oost-West ontspanning. Een duidelijk neen zegt de SP tegen de chemische wapens en de verlenging van de dienstplicht, ja voor een ontwikkelings hulp van 0,7% van het BNP en (U neemt het me als Europees Parlementslid niet kwalijk) een echte en hechte Europese integratie. Dat voor de Vlaamse socialisten politieke eisen geen holle en inhoudsloze slogans zijn is in het recente verleden meermaals bewezen. De SP wil een ander beleid, de SP wil daarom een andere regering dan de CVP-PW-club, de SP weet wat ze wil! In de marge van de begroting werd ook kennis genomen van het jaarverslag 1986- 1987. Dit jaarverslag is on dertussen uitgegroeid tot een serieuze turf en geeft naast een overzicht van de werking van de verschillende gemeen telijke diensten een aantal in teressante statistische gege vens. Zo lezen we dat de Denderleeuwse bevolkingscurve na een daling in 1985 opnieuw een stijgende lijn kent. Zo telde de gemeente eind 1985 nog 16.420 inwoners (eind 1984 was dat 16.490), eind 1986 16.449 en op 30.6.1987 16.482 in woners. Het aantal vreemdelingen bedroeg op 30 juni 1987 73. De Nederlanders zijn hier het sterkst vertegenwoordigd met 27 een heden. Verder noteren we dat er in 1986 110 huwelijken afgesloten werden, 23 echtscheidingen werden uitge sproken en er in 1987 12.812 kies gerechtigden waren. Op 30.6.1987 telde de gemeente 668 volledig werklozen (RVA-cij- fers) en 176 gedeeltelijke werklo zen (bouw). Nog in 1986 waren er 203 geboorten en 146 overlijdens. In het jaarverslag is er ook een technische fiche terug te vinden over de N.V. Animalia, met 282 werknemers en een zeer gediversi fieerde produktie het belangrijkste bedrijf in onze gemeente. Zo lezen we dat de aanvoer van de grond stoffen (vilbeluik-materiaal 40.000 m.T materiaal aangekocht op de vrije markt 140.000 m.T) groten deels door eigen vervoer verzorgd wordt. Zo rijden de ongeveer 100 vrachtwagens van het bedrijf per jaar 3 miljoen km. Als eindprodukt zorgt dit voor 60.000 m.T./jaar diermeel (veevoederindustrie), 30.000 m.T/jaar vetten (veevoeders en industriële toepassing), vismeel (4.000 m.T./jaar-veevoeders), vis- olie (800 m.T/jaar), beenderlijm 2.000 m.T/j. (tapijtindustrie, boek binderij enz.) en beenderas 2.000 m.T. bestemd voor de porseleinin dustrie. Binnen het kader van het jaarvers lag lijkt het ons interessant ook andere bedrijven/bedrijfstakken door te lichten o.m. naar tewerk stelling en gerealiseerde meer waarde. Het jaarverslag werd zonder veel problemen goedgekeurd. Hetzelfde kan gezegd worden van de goed keuring van het voorlopig aflij- ningsplan/onteigeningsplan van de Kleine Ganzenbaan. Van SP-zijde werd hier wel zeer nadrukkelijk gevraagd spoed te zetten achter de ganse procedure. Verder keurde de raad de aankoop goed van de woning nummer 14 op de hoek Veldekensweg-Landuit- straat. Het pand zal gesloopt en de grond ingelijfd worden in de open bare weg. De aankoopprijs be draagt een half miljoen. Het wagenpark van de politie ten slotte zal uitgebreid worden met een interventievoertuig. Het gaat hier om een gepantserde Berline waarvan de aankoopprijs (±800.000 fr.) grotendeels zal be kostigd worden door Binnenlandse Zaken. Over de begroting later meer. De Socialistische Vrouwen zijn ver heugd over de uitspraak van de drie Gentse rechters in het abortuspro ces waar 50 beklaagden, patiënten, artsen en medewerkers te rechtstonden. Het vonnis maakt duidelijk dat er geen consensus bestaat over de strafbaarheid van zwangerschaps onderbreking. Er is echter geen garantie dat het vervolgingsbeleid met deze uit spraak zal veranderen. Zolang de wetgeving niet gewijzigd wordt, blijft onduidelijkheid be staan over de strafbaarheid, inter pretatie van de wetgeving en de toepassing ervan. Voor de Socialistische Vrouwen moet de abortuswetgeving zo vlug mogelijk wijzigen. Het Parlement moet bij hoogdrin gendheid de debatten terzake her nemen.

Voor Allen | 1988 | | pagina 1