VLAAMS New Reform Retrospektief m Regeringsformatie: het blijft koffiedik kijken Krakelingenworp - Tonnekensbrand 1988 Gemeentelijke Concent ZATERDAG 28 ME11988 VOORUIT GENT Vormingsavond Vrouw en gemeentebeleid De politieke toestand De Rank Aalst Binnen in CSC/SV-Aalst Start campagne gemeenteraadsverkiezingen Inleiding: Magda De Meyer (Volksvertegenwoordiger) mm; New Reform, een kunstcen trum voor 'performance, konkrete poëzie, plastische kunsten, video, film, theater, experimentele muziek en con ceptuele werken', heeft in Aalst bestaan van 1970 tot 1979. Het zette onder leiding van Roger D'Hondt) de kunst op zijn kop, was een motor in de ontwikkeling van nieuwe kreatieve vormen die onder een klassieke jargon «kunst» worden genoemd. In een groots opgezette manifestatie blikt CSC De Rank terug in het verleden en worden de archieven van New Reform geopend. Programma CVP-strategie Denderleeuw: beloven en opbodpolitiek, pag. 3 Algemene SP- ledenvergadering te Zottegem buigt zich over komende gemeenteraads verkiezingen, pag. 4 Stedelijke ecologie aan de V. U. B. te Brussel, pag. 6 fWuseym ÖMD-HosprtimL AaisT vm 5 tut 27 Muur? 1988 Deelnemende kunstenaars Chris VANCOPPENOLLE Federaal Secretaris Zondag viert Geraardsbergen het eeuwenoud feest van "Krakelingenworp en Tonne kensbrand". Een "must" voor alle gemeentemandatarissen en kandidaten Hou deze dag vrij! Woensdag 2 maart 1988 om 20 uur Volkshuis, Geraardsbergsestraat 119 te Ninove Vrijdag 26 februari 1988 50* jaargang nr. 9 Weekblad van de S.P. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst AKTIE CULTUURFOSSIEL Zaterdag 27 februari om 14.30 u.: opgraving van een «kunstwerk» van William Sweetlove. Hoek Valerius De Saedeleerstraat - Vilainstraat. VERNISSAGES Vrijdag 4 maart om 20 uur in Museum Oud-Hospitaal door Dr. Mare Galle; om 21.30 u. Generale Bank Nieuwstraat wereldpremière «Neo-Romantic Studies for Piano forte», kompositie van Luc Steels. PHILOSOPHICAL MIXTURE Vrijdag 18 maart van 19 u. tot 20 u. uitvoering radioperformance van Daniel Dewaele door de vrije ra dio's Caroline 104.4, Mi Amigo 106.7 en Katanga 107.8. Beluister- baar in de winkelruimte van Dyna- tron, Kattestraat Aalst; in «De Ge le Limonade» Ridderstraat Aalst en in de huiskamer als men tenmin ste over 3 radio's beschikt. VIDEO PERFORMANCE Woensdag 23 maart om 20 uur in Netwerk, De Ridderstraat, uitvoe ring van video/film perfomance «The Structure of Seeing/Hearing' van Taka Iimura. OPENBAAR DOMEIN Integratie van een «mozaïektapijt» in het stadsbeeld door Hugo Heyr- man. Schenking van de kunstenaar en C.S.C. De Rank aan de stad Aalst als blijvende herinnering. Da tum en plaats van uitvoering nog te bepalen. VASTE MANIFESTATIES Museum Oud-Hospitaal, Oude Vismarkt: 5-27 maart «New Re form Retrospektief 1970-1979». Dagdagelmijks van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur, zondag van 10.30 u. tot 12.30 u. en van 14 tot 18 uur. Vrijdag en zaterdagvoormiddag ge sloten. Generale Bank Nieuwstraat: 5-27 :o* ftvs«< «O* J »s. «w ZATSW&fcG* maart, «Recente werken», dage lijks van 9 tot 12.30 u. en van 14-16 uur. Zaterdag en zondag gesloten behalve tijdens het weekend van 5 en 6 maart. Open zelfde uren als Museum Oud-Hospitaal. Netwerk, De Ridderstraat: 5-27 maart. «Het audiovisuele aspekt van New Reform», dagelijks van 13-17 uur en 19 tot 24 uur. Op dinsdag gesloten. Elke woensdag avond om 20 uur video-, film- en diaprojekties. Radio Katanga: elke woensdag van maart tussen 19 u. en 20 u. Pro gramma 'Van Marcel Duchamp tot Vito Acconci», op golflengte 107.8. Klaus Groh, Petr Stembera, Endre Tot, Jiri Valoch, Jochen Gerz, Ga- bor Attalai, Imre Bak, Ken Fried man, Cardena, Equipo Movimien- to, Keiji Uematsu, Anna Banana, Davi Det Hompson, Eric Ander son, Taka Iimura, Maurice Roquet, Walter Schelfhout, Jacques Char- lier, Paul Gees, Hugo Heyrman, J.M. Schwind, Luc Steels, Johan Van Geluwe, Daniël Dewaele, Le na en Vincent Halflants, Hugo Roelandt, Stephen Willats, Januz Haka, Hervé Fischer Art Sociolo- gique, Edgardo Antonio Vigo, An tonio Muntadas, Peter Van Beve- ren, Reindeer Werk, Godfried Wil lem Raes, Jonas Wille, Maio Was- senberg, William Sweetlove, Ge- nisses P-orridge en Cosey Fanni Tutti, Werner Kausch, Vito Accon ci, Helmut Schweizer, Ria Pac- quee, Geza Perneczky, Tom Pu- ckey, Dirk Larsen, William Louis Sorensen. Naar aanleiding van deze tentoon stelling verschijnt een boek met een 'Anthology' over New Reform van Roger D'Hondt, een volledig over zicht van alle manifestaties en een uitgebreide keus fotomateriaal. Het boek telt 80 blz. en kost 350 fr. Na de tentoonstelling 500 fr. Tot 27 maart bestelbaar door storting van 390 fr. op rekeningnummer: 293- 0236648-23. Mare Galle De parlementsverkiezingen liggen ruim twee maanden achter de rug en nog steeds zitten we zonder een nationale regering. De SP die, via Willy Claes, een eerste informatieronde toebedeeld kreeg deed knap werk na 13 december. Zijn voorbereidend werk werd echter allerminst beloond. De CVP, duidelijk gefrustreerd door de verkiezingsnederlaag, pleegde woordbreuk t.a.v. de SP m.b.t. de samenstelling van de Vlaamse Executieve. Op duidelijk initiatief van het rechtse blok binnen de CVP, alle goede intenties van het ACV ten spijt, werden de onderhandelingen met de PW verder gezet, welke uitmondden tot het gekende akkoord op dat niveau. De Algemene Raad van 7 februari 11. stond unaniem achter de starre houding van het SP-Bureau: geen onderhandelingen op nationaal vlak als de SP in de kou moet blijven staan op het niveau van de gewestregering. Niettegenstaande de rechtse pers voor de nodige verwarring bij onze militanten trachtte te zorgen, kreeg voorzitter Van Miert het absolute vertrouwen en het harde standpunt werd bekrachtigd. De nieuwe informateur, Jean-Luc Dehaene, zorgde voor een nieuwe injectie bij de onderhandelingen voor de nationale regeringsvorming. Naast de socialistische en christendemocra tische politieke familie werd ook de Volksunie uitgenodigd. Hoe het verder allemaal zal evolueren is nog erg onduidelijk, zeker met een onzekere CVP na de nederlaag in de stembus slag en blijkbaar intern verdeeld. Voor sommigen is het trouwens duidelijk moeilijk afscheid te nemen van het zes jaar durende partnership met de liberalen. Dat er echter spoedig een oplossing moet komen, ligt voor de hand. De internationale economische context evolueert zeer ongunstig na de beurs- en dollarcrash van oktober 11. Talrijke bedrijven gericht op de export kampen met afzetproblemen: ze zijn te duur door de lage dollarkoers; de begrotingstekorten werden anderzijds door Verhofstadt bewust laag gehouden tot enkele dagen geleden de bom barstte. De werkgroep begroting die in de marge van de preliminaire gesprekken over de regeringsvorming een stand van zaken opmaakt over de budgettaire situatie, kwam tot de conclusie dat er al een gat is van zo'n slordige 55 miljard tegenover de oorspronkelijke ramingen. Het begrotingstekort voor 1988 zou dus ca. 460 miljard bedragen i.p.v. 405 miljard. Van een ernstige hypo theek op het komende regeringswerk gesproken. Anderzijds zorgen ook de komende gemeenteraadsverkiezin gen voor bijkomend wantrouwen onder de mogelijke coalitie partners. Het nochtans prioritaire tewerkstellingsprobleem en het hand haven van het sociale zekerheids-systeem worden derhalve uiterst moeilijke knelpunten. Eén ding is echter zeker: de SP zal haar verantwoordelijkheid opnemen indien zij daartoe de kans krijgt, maar dus duidelijk zonder afbreuk te doen aan haar eerder ingenomen strak omlijnd standpunt. Het ziet er wel naar uit dat de komende week beslissend kan zijn voor de pogingen van informateur Dehaene een regering van CVP-PSC, SP-PS én Volksunie op de been te zetten. Hoewel, SP-voorzitter Karei Van Miert herhaalde nog maar pas dat de informele gesprekken, thans opgesplitst in werkgroepen per deelmaterie enerzijds, tussen de respectievelijke partijvoorzitters anderzijds, niet eindeloos kunnen duren. Of er m.b.t. tot de participatie aan de Vlaamse deelregering nog kan gepraat worden, hangt echter onbetwist baar af van de CVP. Maar hoe redt ze mogelijk gezichtsverlies t.a.v. haar basismilitanten. Come and see next week,... misschien... Het feest met zijn eigenaardig ka rakter is door de eeuwen heen haast ongeschonden gebleven. Geen wonder dat er verschillende legenden ontstonden om het feest te verklaren. Eén dezer spreekt van drie broeders die de streek van Geraardsbergen, Pamel en Asse onder hun gezag hadden. Zij woon den in kastelen op de heuvels, waar de één uitzicht had op de ander. Wanneer er gevaar dreigde voor een van hen ontstak deze een groot vuur op de top van de heuvel, om zo de hulp van zijn broeders in te roepen. Eens het gevaar afge weerd, vierden zij hun overwinning door het uitdelen van koeken en vissen aan hun soldaten en onder danen. Een andere legende vertelt dat in de 14de eeuw Walter van Edingen met een grote strijdkracht Ge raardsbergen belegerde. Hij omsin gelde de stad, tot hongersnood de inwoners bedreigde. Deze poogden hun vijanden om de tuin te leiden met een list: zij verzamelden hun laatste mondvoorraad en wierpen ze over de stadsmuren. De list lukte en de belegeraars bliezen de af tocht. Sindsdien zouden de Ge- raardsbergenaars Krakelingen en Tonnekensbrand vieren. Volgens Prof. Victor FRIS (1911) in zijn werk "Geschiedenis van Ge raardsbergen" vindt Krakelingen worp en Tonnekensbrand echter zijn oorsprong in de Keltische pe riode. De Dendervallei was toen bewoond door de Nerviërs. De ze den en de godsdienst van deze Keltische stam zijn tamelijk goed bekend. Bronnen op de bergen of de heuvels verdienden vooral hun verering. Zo zal aldus de bron op de Oudenberg een voorwerp van de eredienst der Kelten zijn geweest. Wij citeren Fris: "Bij de terugkeer van de lente, feestten de Kelten, namelijk door het aanleggen van vreugdevuren. In stoet trokken de Druïden met het volk naar een heuvel en offerden aldaar aan de Geest der ontwakende natuur door 't blakeren van toortsen en strooi- vuren. De zondag van Groot-Vastenavond is niets anders dan een eeuwenoud overblijfsel van de heidense cere monie. Die gebruiken bleven bij de Kelten voortbestaan gedurende de Romeinse overheersing. Overigens is het juist op het ogenblik dat de Frankische inval in Noord-België geschiedt, dat Victricus, bisschop van Rowaan, de bekering van de Nerviërs ondernam, zodat om die reden zijn pogingen zonder uitslag bleven. De nieuwe aankomelingen, de Franken, beleden het Germaan se heidendom, maar hun gods dienst en hun zeden verschilden zo weinig van deze der Kelten dat de versmelting van beide volkeren moet geschied zijn. Men weet dat de massa der Franken met de beke ring van Chlodwig tot het chris tendom het voorbeeld van de vorst niet volgde, maar aan afgoderij trouw bleef. Het was slechts om streeks 630 dat de H.Amandus, op aandringen van bisschop Anskar van Doornik, door koning Dage- brecht in het Frankenland gezon den, twee abdijen durfde stichten, vanwaar de christelijke leer over het Vlaamse land zou uitstralen. De moedige zendelingen ontmoet ten vanwege die ruwe Germaanse bevolkingen ongehoorde tegen stand. Waar zij vooral tegen té worstelen hadden, waren de hei dense godsdienstige plechtigheden waarvan die bevolkingen meer hiel den dan van de beeltenissen van hun goden. Bronnenverering, bo- meneredienst, offervuren aanleg gen bleven onder de Franken als tijdens de Keltische beheersing in de smaak van het lagere volk, zelfs na zijn oppervlakkige bekering tot het christendom. Ook op de Oudenberg bij de vijver zal de oude eredienst niet verdwe nen zijn. Met rituele plechtigheid wierp men in de vijver broodjes, vis en gebak terwijl de priester wijn plengde en daarna de wijnbeker ledigde waarin een visje zwom, waarschijnlijk als een symbool van een bron. De voorzichtige stichters van onze dorpskerken en kloosters behielden de dagen der bijzondere Keltische-Frankische godsdienstige feesten, maar aangepast aan de Roomse geestelijkheid. Lees door pag. 5

Voor Allen | 1988 | | pagina 1