CVP-schepen openbare werken broodrooft gemeentelijk werkliedenpersoneel Binnen in Interne markt en Europese Sociale ruimte: myte of realiteit SP-Federatie Aalst hield plakactie voor vrede in Europa e n monumental lef later of c ipzei l? FEEST VOOR ALLEN ZONDAG 10 SEPTEMBER 1988 BEVEGEMSE VIJVERS ZOTTEGEM UI Denderleeuw Plakactie Europese vrede Aalst WÊm 35 "7 Heel wat gemeentewerklie den, als gesubsidieerd kon- traktuelen tewerkgesteld, moeten de laatste maanden erg tevreden zijn van de maat regel van het schepencollege en meer bepaald van de sche pen van openbare werken, waardoor zij het met een deel van hun normaal inkomen en sommigen zelfs met minder dan de helft moeten stellen. Dit alles gebeurt onder het mom van winterweer enlof te weinig werk voor het perso neel. Begroting '88 te Herzele: belastingen blijven ongewijzigd, pag. 4 Jeugdboekenweek te Ninove, pag. 5 Archeologisch Museum wordt verruimd met nieuwbouw en met openluchtpark, pag. 3 De nieuwe meerderheid SP-PVV bepaald het beleid te Denderleeuw, Pag. 4 BBTK Aalst, Dendermonde en Oudenaarde-Ronse hield statutair congres, pagina's 6 en 7 Voor wie zich nog het elan en de politieke gedrevenheid van de pioniers van het Verenigd Europa kan herinneren, komt het nieuw politiek kon- cept van Jacques Delors voor een Europees Sociaal Model als een weldoende «tweede adem». Op het eind van de zeventiger jaren en in het be gin van de tachtiger jaren was het Europees integratieproces inderdaad in een crisisfase beland. S Op de gemeenteraadszitting van dinsdag 11. interpelleerde het V.U.-raadslid Danny De- nayer de schepen van Open bare Werken, Mw. Anny de Maght, over het kunstwerk dat opgericht is aan het cultu reel centrum, voortaan Cul tuurcentrum De Werf genoemd. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 4 maart 1988 50' jaargang nr. 10 Weekblad van de S.P Laat ons nu eens ernstig zijn: dit is een drogreden! Bekwaamheid en organisatietalent om ieder werk te geven en de gemeentelijke wegen op een dege lijke manier te onderhouden zijn kwaliteiten die niet deze zijn van de schepen van openbare werken: van karnavalgevier heeft hij blijkbaar meer kaas gegeten. Wanneer men in tal van straten de staat van de voetpaden en de goten ziet, dan heeft men reeds voldoen de de de mate van negligentie ge zien. Dit zijn toch karweien die gemakkelijk door de gemeen tewerklieden kunnen geklaard wor den. Trouwens, goed onderhouden straten betekenen een besparing voor de toekomst. Maar ook van onderhoud - op het trottoir van de nonnekes na dat quasi dagelijks geveegd wordt - heeft men nog nauwelijks gehoord. Met nieuwe wegen aan te leggen moet blijkbaar meer te verdienen zijn. Naar ver luidt zouden aanbestedingen zijn geliefd domein zijn. Wat er nu ook van weze: er is werk genoeg voor handen om het gemeentelijk werk liedenpersoneel aan de slag te hou den. Indien men eens een inventa ris zou opmaken van al de herstel lingen en onderhoudswerken, die zich opdringen (met een minimum aan uitgaven) dan kan het niet anders dan dat de bewuste schepen dringend aan een nieuwe bril toe is. Dat er intussen onder het "op den dop gezette personeel" mensen zijn met financiële engagementen die alle moeite hebben om elke maand opnieuw de 'Ouwtjes aan elkaar te knopen, daar stoort men zich niet aan of is dit ook een gevolg van de toepassing van een new-look kriste- lijke leer, met neo-liberale inslag? Alles bij mekaar is dit schandalig, wraakroepend. Een vette weet blijkbaar niet dat een magere hon ger kan hebben en trouwens, wat speelt geld een rol als men zijn zakken er van vol heeft? Marc De Zitter Ambitieuse plannen als het ont werp voor een Europese Naamloze Vennootschap, het Holding-rap port, de 5de Richtlijn inzake de harmonisatie van de vennoot schapsstructuren en de vertegen woordigingsrechten van werkne mers, het ontwerp inzake de har monisatie van de vennootschapsbe lasting, het Vredeling-ontwerp in zake informatie- en consultatie rechten van werknemers, o.a. in multinationale ondernemingen, bleven steken in de lade van de Ministerraad. Discussies met euro- pese werkgevers en europese in stanties geraakten vaak niet verder dan het stadium van de fraseologie. De toenemende werkloosheid, ge koppeld aan de elkaar opvolgende soberheidsprogramma's, die ons in een recessieve sfeer brachten, maakten de stemming enkel maar somberder. Ondertussen werd Europa onge vraagd maar niet onvoorspelbaar geconfronteerd met zijn eigen rol en identiteitsvraag t.o.v. de grote economische blokken en t.o.v. een in de schulden wegzinkend derde- wereldblok. Europa werd voor de keuze geplaatst: samen een rol van betekenis gaan spelen of herleid worden tot een gebalkaniseerde fe deratie van min of meer welvaren de en min of meer invloedrijke naties. Tot op vandaag zijn terzake enkel de liefdesverklaringen afge legd geworden, maar de beslissen de stappen in de richting van een gecoördineerd economisch en so ciaal beleid zijn nog steeds niet gezet. Het Europees Verbond van Vakverenigingen heeft van bij de aanvang de kaart van het verenigd en geïntegreerd Europa getrokken, doch niet onvoorwaardelijk. Het koncept dat het EW voor.ogen staat is geen duaal Europa, doch een samenhangend Europa dat zich bezorgd weet voor al zijn ingezete- TRALE straat 17 Op initiatief van Europarlementslid Willy Vernimmen organiseerde het federaal SP-secretariaat in de regio een plakactie met specifieke affiches uitgaande van de Socialistische fractie in het Europees Parlement. Voor vrede zijn we uiteraard allemaal, maar moeten alle daartoe te zetten stappen boven de hoofden van de Europese politici gebeuren. Reagan en Gorbatsjov bedisselen alles onder hun beiden zonder enige inspraak van betrokkenen, en dat voor hun eigen grondgebied. Kan het nog cynischer? Op deze ongerijmdheid qua politieke onderhandelingen wil de socialistische fractie in het Euro parlement dan ook de klemtoon leggen. nen en niet enkel voor de sterksten, de vlugsten en de kleversten. Euro pa kan zijn dynamiek slechts terug winnen wanneer parallel met de uitbouw van de interne markt, een maatschappij-model wordt gereali seerd dat de Europese sociaal-cul turele verworvenheden weet te bundelen en te kristaliseren. Lukt dat niet, dan zal alvast een groot deel van de 320 miljoen ingezete nen van het Europa van 1992 zich bekocht voelen en het nieuwe Eu ropa in vraag stellen. Nu een echte europese sociale dia loog pas gestart is en zich reeds geconcretiseerd heeft in een paar gemeenschappelijke stellingnamen van de europese werkgevers- en werknemersorganisaties UNICE en EW, moet deze dialoog verruimd en verdiept worden; ook op secto- rieel vlak moet deze dialoog van de grond komen; op het vlak van de europese groepen van ondernemin gen is de eerste doorbraak in de richting van europese arbeidsver houdingen merkbaar (Thomson Grand Public, BSN). Anderzijds dient de europese sociale Minis terraad opnieuw beslissingsbe- kwaam te worden teneinde de lig gende sociale ontwerpen en een Lees door pag. 8 Tussen twee verkiezingscampagnes in een bijkomend plakvluggertje. Federaal SP-secretaris Chris Vancoppenolle geeft zelf het voorbeeld, hier aan de infozuil te Appelterre-Eichem. Alvast een goede oefening voor het hanteren van emmer, borstel en klodders pap in tijden van gemeenteraadsverkiezingen. Meer bepaald vroeg het raadslid wie de beslissing genomen had om het kunstwerk op te richten, welke de geldelijke tussenkomsten waren van de stad en of er wel een bouw vergunning is? De schepen antwoordde op de voor haar kenmerkende geprikkelde wij ze dat er wel degelijk een bouwver gunning is en dat de geldelijke tussenkomsten van de stad nihil zijn, daar het kunstwerk door een firma geschonken wordt aan de stad. Kd. Gracienne Van Nieuwenborgh stelde onmiddellijk vast dat noch de gemeenteraad, noch de raad van bestuur van het kultureel centrum (d.i.: De Werf en andere kuituur- plaatsen), geraadpleegd werden over de plaatsing van het kunst werk. Schepen van Kuituur, Mw. Borms, diende inderdaad toe te geven dat het principieel verkeerd was om het omvangrijk kunstwerk te laten plaatsen, zonder dat de schenking aanvaard was door de Gemeenteraad en zonder enige in spraak van adviesraden. De schepen van Openbare Werken vond het evenwel nog noodzakelijk om op te werpen dat het een privé- initiatief betrof: dan wel een privé- initiatief dat verwezenlijkt wordt op stadseigendom en dat geïncorpo reerd is, door zijn omvang en bete kenis, met het cultuurcentrum! Kd. Marc Galle sloeg dan ook de nagel op de kop met zijn opmer- king< dat het schepenkollege niet artistiek bevoegd is, zodat het in principe zelfs geen schenking zou mogen aanvaarden, zonder eerst een raadpleging te houden; een schenking is inderdaad een vorm van promotie voor de kunstenaar. Kd. Galle herinnerde aan de weige ring van om het beeld van Jan De Lichte, van de hand van de Aalster- se kunstenaar Roel D'Haese (en gegoten in Erembodegem door Pa- keshof), te plaatsen. Het Schepencollege vervalt dus op nieuw in een eigengereide, wille keurige besluitvorming betreffende monumenten die Aalst kunnen sie ren, desgevallend ontsieren. De discussie betrof geenszins de waardering voor het kunstwerk aan De Werf, doch wel de geniepige wijze waarop het geplaatst is. De aanvaarding van de schenking, eigenlijk een voldongen feit, zal voorgelegd worden aan de Ge meenteraad die, tesamen met de raad van bestuur van het cultuur centrum, andermaal voor schut werd gezet. Patrick Jacobs

Voor Allen | 1988 | | pagina 1