Voetbal en voetbalterreinen Binnen in CVP-PVV veegt alle oppositievoorstellen van tafel Keerpunt Geraardsbergen verdient beter Gemeenteraad Erpe-Mere Arrogantie van de macht op Provincieraad Jacques Timmermans "is? f is00 Bambrugge Bezwaren Racing blijft op Lindekouter Steenberg Kostprijs Een nieuwe kerncentrale in Doel? Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 PostrekeningTir. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Veraimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aal Vrijdag 18 maart 1988 50* jaargang nr. 12 Weekblad van de S.P Tijdens de laatste gemeentera den is er heel wat te doen geweest rond de problematiek van de voetbalpleinen. Meest in het oog springend is het probleem Racing Bambrug- ge; deze club werd door de eigenaars van de gronden waarop hun terrein gelegen is verwittigd dat hun terrein ver kaveld en verkocht zal wor den. Niet minder problematisch is de verkoop van het Ottergemse St. Janshof, een privé-voetbalterrein. Door deze verkoop komen ver schillende kleinere groepen op de straat te staan. Tijdens de raadzitting van 16 de cember laatstleden werd reeds de principsbeslissing genomen tot aan koop van gronden langs de Linde- kouter. Het schepencollege ver bond er zich toen toe alle betrok ken partijen te horen. Tevens werd een onderzoek «de commodo et incommodo» ingesteld. Na het slui ten van dit onderzoek kan met kennis van zaken overgegaan wor den tot het horen van de betrokken partijen. Op 27 januari kwamen als eersten het bestuur van de club aan bod, één week later de reclaman ten. Tijdens de raadszitting van 10 februari stelden sportschepen J. Van Den Steen voor de definitieve beslissing te verdagen vermits het dossier nog niet volledig was: één van de betrokken partijen, name lijk de eigenaar van het huidig terrein, was nog niet aan bod gekomen. Vorige woensdag kon dan toch de definitieve beslissing genomen wor den, met unanimiteit zelfs. Alvorens echter de definitieve be slissing te nemen, moest de raad zich uitspreken over de ingediende bezwaren. Deze werden door schepen J. Van Den Steen samengevat en bekom- mentarieerd: - alle reclamanten menen dat de openbare veiligheid bedreigd wordt door de verkeershinder, die de aan wezigheid van een voetbalterrein met zich meebrengt. Ontvankelijk en gedeeltelijk ge grond, meent de sportschepen. Het College van Burgemeester en Sche penen zal het probleem onderzoe ken en voorstellen uitwerken, die aan de raad zullen voorgelegd worden. - Sommige omwonenden zijn de mening toegedaan dat het landelijk karakter van de buurt geschonden wordt, waardoor hun patrimonium in waarde verminderd. Opnieuw Onverantwoord reinigen beek te Gijzegem, pag. 2 Leefmilieu]aar ten einde maar Zottegem doet voort, pag. 4 Sport, middenstand en sociale zaken in Geraardsbergen, pag. 4 Openbare Werken te Ninove,pag. 5 Een opdracht voor de socialistische beweging: vertrouwen winnen van een miljoen bedienden en kaderleden, pag <5 Streven naar meer direkte steun voor landbouwers, pag. 7 ontvankelijk, doch niet gegrond, aldus J. Van Den Steen. Het ge westplan voorziet nu een gebied voor actieve recreatie op die plaats. - Geluidshinder en schade door overvliegende ballen. Ontvankelijk en gedeeltelijk ge grond, zegt Van Den Steen op nieuw. Door de inplanting van het nieuwe terrein, 50 meter verder van de weg ten opzichte van de huidige ligging, vervallen echter deze klachten. De raad keurde unaniéVn het stand punt goed. Sportschepen J. Van Den Steen argumenteerde het voorstel van het College van Burgemeester en Sche penen, om het nieuwe terrein aan de Lindekouter in te planten als volgt: - het gewestplan voorziet daar een gebied voor actieve recreatie; iede re andere inplantingskeuze zou een lange procedure met zich mee brengen; - de kontinuiteit kan verzekerd worden doordat de eigenaars zich akkoord verklaard hebben de club te laten verder spelen tot dat de nieuwe installaties klaar zullen zijn. De raad kan hierin het standpunt van het College van Burgemeester en Schepenen volgen en verleende tevens machtiging over te gaan tot gerechtelijke onteigening van be doelde gronden. Het voorstel om op de terreinen rond het Gemeentelijk Administra tief Centrum Steenberg een voet balterrein aan te leggen, is niet zomaar uit de lucht gevallen. Reeds eind 1983, begin 1984 werd een behoefteonderzoek georganiseerd onder de 53 toenmalige sportvere nigingen - nu zijn er reeds 93. Ze ven verenigingen vroegen toen reeds expliciet naar een voetbalter rein, waaronder Racing Bambrug ge en Olympia Erondegem - die samen over 8 ploegen beschikken - om er te trainen en aldus het eigen terrein te sparen. De amateursploegen Mascotten, Octopus en Red Lions vroegen om er te trainen en de kompetitie te spelen, terwijl de wielertoeristen SONA en Beekkantvrienden er nu en dan een match wensten te spe len. In een brief van 24/01/1986 gaf trouwens de Gemeentelijke Sport raad een gunstig advies voor de aanleg van een voetbalterrein te Steenberg. Van de 15 voetbalvere nigingen, die Erpe-Mere rijk is, samen goed voor 38 ploegen, zijn er 3 die over een gemeentelijk terrein beschikken (FC Mere, Oranja Erpe en Olympic Burst, samen 15 ploegen). Daar komt bin nenkort nog Racing Bambrugge bij (4 ploegen in kompetitie), SK Aai- gem, Olympia Erondegem, Een dracht Burst, Sparta Pinti en FC Fonteintje, goed voor 12 ploegen beschikken over een eigen gehuurd terrein. Zes verenigingen tenslotte beschikken over geen eigen terrein: Red Lions, Mascotten, Steenberg, Octopus, Alexander en Groendal. Redenen te over dus om op Steen berg een terrein aan te leggen. Op de raad van 10 februari werd de aanleg van dit voetbalterrein goed gekeurd. Vooreerst moeten er nivellerings- werken uitgevoerd worden: zo'n 4.000 m3 grond moet verzet worden - 7.000 m2 moet ontzaad worden - 1.430 m2 teelaarde afgegraven en 7.000 m2 moet met zand verschraald worden. Deze werken worden geraamd op 1.400.000 fr. De eigenlijke aanleg zal zo'n 760.000 fr. kosten: bemesting, grondverbetering met turf, inzaai en, tweemaal scheren en opvullen van leemten. In een volgende raad zal dan nog over de bouw van sanitair en kantine moeten beslist worden. J.V.M. Milieuvervuiling... terecht heeft iedereen er de mond vol van om de kwaal ernstig aan te pakken. Hoewel, voor de CVP en de PW in de Oostvlaamse provincieraad hoeft er blijkbaar niet eens een Adviesraad voor Leefmilieu. Het minste wat men kan zeg gen, is wel dat de laatste ver gadering van de Oostvlaamse Provincieraad een woelig ver loop kende. De schuld hier voor was uitsluitend bij de meerderheid te zoeken. Inderdaad, toen 40 bestuurders moesten worden aangeduid in de 40 huisvestingsmaatschappijen waarin de Provincie aandeelhoudster is, deelde de Bestendige Deputatie ge woon 40 namen mee, allen CVP- en PW-ers. Tegen dit erg ondemo- kratisch gedoe (iets meer dan de helft van de provincieraadsleden zouden de enigen zijn die in deze vennootschappen de Provincie ver tegenwoordigen!) werd onmiddel lijk fel geprotesteerd door de SP. Onze fraktiestelde voor om deze mandaten te verdelen volgens het evenredigheidsstelsel (systeem D'Hondt", iets wat met een arro gant verwijzen naar hun meerder heidspositie, dadelijk door CVP en PW werd geweigerd. Tegen de meerderheidskandidaten werden dan noodgedwongen een aantal tegenkandidaturen ingediend. Ge zien het bijzonder primitief stern- systeem, zorgde dit voor grote pro blemen. Inderdaad, alle 90 provin cieraadsleden worden één voor één bij naamafroeping naar beneden in het halfrond opgeroepen om hun stembriefje in de urne te komen deponeren. Per stemronde onge veer 20 minuten! Daar dit haast prehistorisch systeem 40 maal moet herhaald worden, werd deze proce dure uiteindelijk gestaakt en het probleem noodgedwongen naar een speciale "centrale commissie" verwezen. Zeer veelzeggend was ook de dis- kussie rond het Agalev-voorstel van motie "De provincieraad van Oost-Vlaanderen spreekt zich uit tegen nieuwe kerncentrales in Oost-Vlaanderen" Lees door pag. 6 Een standvastige en eensgezinde socialistische partij heeft uiteindelijk de krachtsverhoudingen binnen het politieke landschap in Vlaanderen doen respecteren. De CVP moest voor het eerst sinds haar bestaan ervaren dat zij niet alleen de dienst uitmaakt. Voorheen creëerde en beheerste zij de politieke situatie zoals het haar goed uitkwam. Nu ook weer wilde zij zich in de macht en de dubbelzinnigheid nestelen en wentelen: op nationaal vlak met de socialisten besturen, binnen de Vlaamse Gemeenschap met de liberalen. De CVP vergaloppeerde zich evenwel. Haar voldongen-feiten politiek komt als een boemerang op haar terug: het inderhaast afgesloten, onvolledig en inspiratieloos regeerakkoord met de PW moet zij nu zelf op de helling zetten. Om de plooien glad te strijken heeft Jean-Luc Dehaene dan staaltjes van communautaire spitstechnologie moeten bovenhalen (proportionaliteiten van deelregering Vlaanderen - niet in Wallonië). Spijtig genoeg krijgt de geloofwaardigheid van de politiek opnieuw een ferme deuk. Een Vlaamse Executieve, met één doortastend en coherent beleidsprogramma is altijd geloofwaardiger dan een constructie met één, twee of drie regeerakkoorden. Het zal de CVP zuur opbreken en zwaar worden aangerekend. Voor het eerst wordt zij ook niet meer overgewaardeerd: zij zal 3 van de 6 ministers moeten inleveren en de SP komt met eveneens 3 ministers in dezelfde waardenschaal te liggen. De SP en VU moeten volgens het afgesloten akkoord inzake de Vlaamse Executieve nu worden betrokken bij het CVP- PW-beleid. Het is duidelijk dat de SP hier een tweede keerpunt moet bewerkstelligen: een alternatief regeerprogramma en -beleid ontwikkelen, dat opnieuw de weerspiegeling is van de werkelijke politieke krachtsverhoudingen in Vlaanderen, m.a.w. de SP moet zich duidelijk terugvinden binnen dit beleid. Wij kunnen ons niet inschrijven in een CVP-PW-beleid voor Vlaanderen, en er nog minder onze medewerking voor uitvoering ervan toe verlenen. Op het moment dat dit artikel wordt geschreven moeten de échte onderhandelingen voor een nationaal en Vlaams regeringsprogramma nog beginnen. Wij moeten blijven stellen dat een regering (Nationaal en Vlaams) even socialistisch moet zijn als de vorige liberaal. Dat zal voor onze militanten de enige waardevolle basis zijn tot beoordeling van een mogelijk regeerakkoord. Ons alternatief regeringsbeleid moet ook hier dus een keerpunt zijn van het 6 jaar gevoerd neo-liberaal beleid, dat afrekende met de werknemersorganisaties als vakbonden en mutualiteiten. De socialistische gemeenschappelijke aktie moet inderdaad op dit keerpunt, in volledige harmonie maar met wederzijds respect, oordelen over de eventueel voorliggende overeenkomst. Gelet op de budgettaire krater zal een alternatief regeerbeleid niet gemakkelijk zijn. Een socialistische deelname aan het bestuur moet niet alleen beletten dat de lasten van de crisis worden verhaald bij de grote massa loon- en weddetrekkenden, maar dat de ongelijkheden worden weggewerkt. Een hoofdthema bij de ge meenteraadsverkiezingen in 1982 was de hachelijke situa tie van de stadskas. Door de PW werd deze toestand han dig gedramatiseerd, en... in navolging van hen beloofde ook de CVP belastingsver minderingen. Om principiële redenen heeft SP aan dat elektoraal opbod niet meege daan. Intussen heeft eenieder aan den lijve ondervonden wat deze CVP- PW beloften inhielden: in ruil voor minder dienstverlening werd de bevolking van Geraardsbergen gestraft met zeer hoge belastingen, op een bepaald ogenblik zelfs de hoogste in gans Vlaanderen. Was de situatie van de stadskas dan echt zó dramatisch om dergelijke hoge belastingen te rechtvaardige- n? De SP heeft steeds gesteld van niet. De tijd heeft haar gelijk gege ven. Alhoewel er op een bepaald ogenblik een mali was op de reke ning van 62 miljoen, kon in amper 1 jaar de begroting in evenwicht wor den gebracht. Na het tweede jaar was er reeds een overschot en uit eindelijk zou deze einde 1986 aan groeien tot ruim 86 miljoen, de 15 miljoen in de reservefondsen niet eens meegerekend. Voor deze operatie kon het sche penkollege vooreerst rekenen op (achterstallige) overheidshulp ten bedrage van ruim 100 miljoen. Dit alleen al zou volstaan hebben om de zogenaamde «put» te vullen. Om onverklaarbare redenen, waar schijnlijk gemakkelijkheidshalve, achtte CVP en PW het nodig om niet alleen de bevolking buitennis- sig te belasten maar tevens om deze onverantwoord hoge belastingen zéér lang aan te houden. De SP heeft terzake steeds, en hardnekkig, gepleit voor gematigd heid en voorzichtigheid. Voor haar lag de oplossing vooral in een dege lijke sanering en budgetering van de uitgaven. Reeds in 1983 voor spelden wij dat op het ogenblik dat er een overschot op de rekening zou ontstaan sommigen terug zou den pogen de geldkraan wagenwijd te openen. En zo gebeurde het ook!!! Voeg daarbij, dat met het vooruitzicht van de gemeenteraads verkiezingen van 1988, men toch ook enigzins de belastingen moest normaliseren en de gevolgen lieten niet op zich wachten. In amper twee jaar zal het bijeengespaarde «potje» van 86 miljoen opgetoeterd zijn en zal er bovendien, volgens de begroting 1988, in eigen dienstjaar reeds een tekort zijn van 45 mil joen. U moet zich zelf maar eens de vraag stellen «waarvoor hebben dan deze hoge belastingen ge diend?» Naar ons oordeel is momenteel de financiële situatie van de stad veel slechter dan in 1982. Vooreerst is een nieuwe operatie «overheids hulp» zo goed als uitgesloten. In tegendeel, de Staat wentelt syste matisch haar eigen financiële pro blemen af op de gemeenten en de O.C.M.W.'s, en de toekomst voor spelt hierbij slechts weinig verande ring. Bovendien zijn CVP en PW er in geslaagd om de grote uitgaven van de stad zódanig te verankeren, dat spectaculair saneren heel wat moed en inzet zal vergen, iets wat zij in het verleden nooit hebben opge bracht. Zo bedragen de personeels kosten thans 51% van de totale ontvangsten, in 1982 was dat slechts 39%. De toelage aan het OCMW steeg van 51 naar 78 miljoen en zal weldra 100 miljoen bedragen. En wat uiteindelijk de afrekening gaat worden bij het openen van het nieuw ziekenhuis is nog op geen 10- tal miljoen te voorspellen. Enig lichtpunt is de vermindering van de schuldenlast, deels in de hand ge werkt door de lagere intrest voeten. Lees door op pag. 4

Voor Allen | 1988 | | pagina 1