Oombergens luchtvaartterrein splijt C.V.P. Schepen Van Hende kiest voor kind- en gezinsvriendelijk beleid De S.P. houdt voet bij stuk!! Het blijft maa duren! Motie SP-Arrondissements- federatie Aalst Volkshuis Geraardsbergen aan brandramp ontsnapt!! nus met twee gezichten te Zottegem Binnen in Herzele 3 "5"? y lot Vorige week maandag kwam de gemeenteraad voor de der de maal dit jaar bijeen. Alle verkozenen waren op post en ook de publieke belangstel ling was groter dan naar ge woonte. Een afvaardiging van de deelgemeente Oom- bergen was aanwezig in de hoop een en ander te kunnen vernemen over de ingediende aanvraag van optieker Claeys tot het aanleggen van een luchtvaartterrein aldaar. Openbare Werken De gemeenteraad te Erpe-Mere vervolg, Pag. 3 Jaarprogramma C. S. C. -Ninove 1988, Pag. 4 Een stulpje van 32 miljoen te Geraardsbergen, pag. 5 Driemaal is scheepsrecht te Sint- Lievens-Houtem: vleesbedrijfN.VFonck mag uitbreiden, pag. 3 Het nieuwe afstammings- en adoptierecht, pag <5 A.B.V. V. ombudsman, Pag. 8 In het teken van venen en naaldwouden, pag. 7 Politiepersoneel OCMW-begroting Eindelijk was het dan zo ver. Op de gemeenteraadszitting van vrijdag 4 maart 11. stond, de oprichting van een dienst voor opvanggezinnen op de dagorde. Zowel vóór als na de verkie zingen heeft de S.P. er geen enkele twijfel over laten be staan dat elke medewerking harerzijds aan de herziening van de Grondwet, de verdere staatshervorming, de commu nautarisering van het onder wijs, de overdracht van finan ciële middelen, enz., volledig afhankelijk is van de moge lijkheid op alle vlakken vol waardig aan het beleid te kun nen deelnemen. Alle grote partijen nemen terzake trou wens een zelfde houding aan. C.V. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053 70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-31 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 25 maart 1988 50' jaargang nr. 13 Weekblad van de S.P. Alweer werd op de agenda heel wat plaats ingeruild voor de rubriek "openbare werken". Zo dienen thans voor de dossiers waarvoor al eerder overheidssubsi dies werden aangevraagd aangepas te ramingen (aan de huidige prij zen) te worden opgemaakt, op nieuw voorgelegd aan de gemeen teraad en opnieuw ingediend bij de subsidiërende overheid. Dit bete kent dus dat aan ons bestuur meer dere dossiers werden terugge stuurd, waarvan de procedure al een tijd aan het lopen was. Dit houdt bijgevolg alweer tijdverlies in, terwijl nochtans zoveel wegen op herstelling wachten! Op de gemeenteraad van 14 maart werd dan ook de goedkeuring ver leend aan drie dergelijke dossiers: de wegen- en rioleringswerken in de Wol venstraat, de verbeterings- werken aan Kronegem, Eekhout, Ragestraat en Engelstraat alsook aan de oprichting van een dienstge bouw en columbarium op de nieu we begraafplaats (wijk Knut- segem). Laat ons hopen dat de hogere over heid nu eindelijk eens gaat stoppen met het uitvinden van allerhande middelen om te ontsnappen of het op lange baan schuiven van subsi diëringsdossiers. Voor de uitbreiding van de sport en rekreatiezone "Bevegemse Vij vers" dient tot een bijkomende grondaankoop te worden overge gaan. Hierbij zijn twee landbou wers betrokken en de kostprijs hiervoor wordt geraamd op 575.000 fr. Ninove-Welzijn, de erkende bouw maatschappij van de Nationale Huisvestingsmaatschappij heeft be slist de zijpercelen te verkavelen van haar terrein gelegen op de sociale woonwijk te ex-Velzeke. Uiteraard dient hiervoor de open bare verlichting uitgebreid te wor den. De kostprijs hiervoor wordt geraamd op 423.655 fr. Dit bedrag is evenwel volledig subsidieerbaar. Op 1 juli a.s. gaat hoofdinspekteur van politie André Walraevens met pensioen. Met het oog op zijn ver vanging wordt deze betrekking openverklaard alsook met deze van de inspekteur die in zijn plaats zal worden bevorderd. Over deze openverklaring ontstond diskussie. CVP-raadslid Van Wam- beke pleitte opdat geen andere kandidaten zouden worden toege laten dan degene die reeds in de wervingsreserve staan. De burge meester deelde deze mening niet, maar was daarentegen wel van oor deel dat eenieder die thans aan de voorwaarden voldoet de kans moet krijgen voor deze betrekking te kandideren. CVP-er Van De Meulebroucke be weerde dat het er vingerdik opligt dat aan de hand van deze procedu re politieke benoemingen worden nagestreefd. Burgemeester De Loor noemde deze uitlatingen voorbarig en mocht later blijken dat Van De Meulebroucke gelijk krijgt dan kan hij dit aan de kaak stellen en protesteren. Het zal aan alle raadsleden zijn op het ogenblik van de bevordering hun verant woordelijkheid te nemen; nu wordt enkel de bevorderingsprocedure in gesteld, besloot de burgervader. De bespreking van de OCMW-be groting 1988 greep raadslid Van Wambeke (CVP) aan om zeer veel vragen af te vuren aan het adres van schepen van Welzijnszorg Stal- lees door pag. 4 Kameraad Van Hende had zijn dossier grondig voorbereid. Met behulp van een overhead-pro- jektor - de oppositie keek nogal verrast van wat gaat er nu gebeu ren - beschreef de schepen de lan ge en moeilijke weg die er afgelegd werd vooraleer de dienst voor op vanggezinnen een principiële goed keuring kreeg van de hogere over heid. Hij beklemtoonde dat hij van in den beginne op tegenstand botste bij het Nationaal Werk voor Kin derwelzijn, dat nu Kind en Gezin geworden is. Maar hij volhardde en kon na twee jaar werken een erken ning voor een dienst van opvangge zinnen verkrijgen, echter zonder subsidiëring. Voor hem was het feit dat Kind en Gezin een erkenning gaf (zelfs zon der subsidiëring) zo belangrijk dat hij op de gemeenteraad een betoog gaf, waar niemand een speld kon tussen krijgen. Oppositieraadslid mevr. Cool- brandt bracht hulde aan het beleid waar kameraad Van Hende voor gekozen had. Ook oppositieraadslid De Pooter had lovende woorden over, maar kon toch niet nalaten te zeggen dat het spijtig was dat men hem nooit gevraagd had om enige hulp. Er zitten namelijk ook mensen van de Bond van de Grote en Jonge Ge zinnen in het bestuur van Kind en Gezin en op die manier had hij misschien de zaak een beetje kun nen versnellen. Waarop de schepen replikeerde dat hij alle brieven niet kon projekte- ren, maar dat hij enorm veel druk uitgeoefend heeft, om de erkenning van de dienst voor opvanggezinnen te bekomen. Iedereen was het er volmondig mee eens, een stemming was niet nodig. Kameraad Van Hende mag een pluim op zijn hoed steken. (d.v.m.) Beleidsverantwoordelijkheid dra gen betekent voor de SP niet alleen deelnemen aan de Regering en de Exekutieve, maar ook en vooral het beleid mee bepalen in de zin waarvoor we het vertrouwen van de kiezer hebben gekregen. Dit wil dus zeggen dat een beleid waaraan de partij deelneemt ook nadrukke lijk demokratisch socialistische kenmerken moet bevatten. In 1981 hebben CVP en PW in de proportioneel samengestelde Vlaamse Exekutieve een meerder heid gevormd conform de nationale meerderheid. Idem in 1985. Toen werd er steeds weer op gewezen dat dit nodig was om het regeringswerk niet extra te bemoeilijken. En toen was er zelfs geen sprake van de herziening van de Grondwet en de verdere staatshervorming. Deze re denering geldt nu nog veel meer, nu het de bedoeling is belangrijke bevoegdheden en middelen over te hevelèn naar Gewesten en Ge meenschappen. De idee om bij de uitvoering van de staatshervorming de Exekutieve proportioneel samen te stellen komt van de PW. Het werd in 1980 door de toenmalige PW- voorzitter Willy De Clercq, als een absolute voorwaarde gesteld voor verdere medewerking van de PW aan de staatshervorming. In 1981 heeft de PW, samen met de CVP, de geest van de toen gemaakte overeenkomst verbroken door SP en VU binnen de Exekutieve bui ten spel te zetten. De SP verkoos uiteraard een nor male politieke procedure om haar aanwezigheid en invloed in de Vlaamse Exekutieve te verzekeren. Indien de SP gesteld heeft dat zij zowel bij het Vlaamse- als het na tionale beleid volwaardig wenste betrokken te worden, dan heeft zij, in tegenstelling tot de PW, geen exklusieven gesteld tegen de aan wezigheid van andere partijen in de Vlaamse Regering. De PVV sprak daarentegen wel een veto uit tegen de SP. Door hierop in te gaan schiep de CVP een toestand die elk uitzicht op verdere staatshervor ming, communautarisering van het onderwijs dreigde te blokkeren. Zo informateur Dehaene nadien heeft teruggegrepen naar de formu le van een proportioneel samenge stelde Vlaamse Exekutieve is het omwille van de «voldongen feiten» politiek die een uitzichtloze situatie had geschapen. De SP was geen vragende partij voor een proportio nele Exekutieve, en heeft een en ander enkel aanvaard om uit de geblokkeerde politieke situatie te geraken. Hoe dan ook, de liberale redene ring die in 1980 aan de basis lag van de eerste proportioneel samenge stelde Exekutieve geldt morgen evenzeer als in 1980 wanneer nieu we bevoegdheden en nog veel meer financiële middelen worden over geheveld. De SP wenst een Vlaamse Regering die goed en efficiënt kan werken. Daarom is in het akkoord van 7 maart uitdrukkelijk bedongen: «dat de proportioneel samengestelde Exekutieve er in de regel naar zal streven over het geheel van de materies die tot haar bevoegdheid horen bij consensus te beslissen.» In dezelfde geest wordt door CVP, SP en VU aan de PW het aanbod gedaan samen een nieuw regeerak koord te onderhandelen «voor het volledig bevoegdheidsdomein van de Vlaamse Exekutieve». Dit is een fair aanbod. Dit is trouwens heel wat positiever dan datgene wat PW en CVP in 1981 met SP en VU hebben gedaan. Hoe dan ook, de SP wenst, conform haar kracht, het beleid in Vlaanderen mee te bepa len en dus haar eigen inbreng te Lees door pag. 6 Op 20 oktober 1987 viel de regering Martens VI. Op 13 december 1987 werden er parlementsverkiezingen gehouden en vandaag is er nog altijd geen nationale regering op de been gebracht. Sinds meer dan vijf maanden wordt geen effectief beleid meer gevoerd en beperkt men zich tot het afhandelen van de lopende zaken. Dat dergelijke gang van zaken een nefaste invloed heeft op onze democratische instellingen, hoeft geen betoog. Daar om is het meer dan tijd dat ook op het nationale vlak een regering wordt gevormd. Wanneer dit tot op vandaag niet is kunnen gebeuren, draagt de C. V. P. daar de volle verantwoordelijkheid voor. Door op het gewestniveau een C. V. P. -P. V. V. -coalitie tot stand te brengen, werden alle bruggen met de S.P. opgeblazen. Nochtans had de C. V. P. na zes jaar samengaan met de P. V. V. al moeten weten dat een neoliberaal herstelbeleid duidelijk geen oplossing biedt voor het tekort aan arbeidsplaatsen, voor de onrechtvaardige verdeling van de lasten van de crisis en voor een werkelijke sanering van de openbare financiën. Het is dan ook jammer dat de informatieopdracht van Dehaene maar blijft duren. Maar ja, de C.V.P. moet nu maar de potten lijmen die zij zelf heeft gebroken. Door de P. V. V. onder de arm te nemen op het gewestelijk vlak heeft de C. V. P. een patsituatie doen ontstaan en wordt zij, om eruit te geraken, door de P. V. V. beschuldigd van woordbreuk en verraad. Voorzitter Geens van de Vlaamse Executieve zat vorige week uiterst verveeld met de terzake gehouden interpellatie van fractieleider Denijs in de Vlaamse Raad. Ondertussen wordt het beleid ten gunste van een beperkte groep van de bevolking verder gezet en dit op de rug van de grote meerderheid ervan. De S.P. wil daar zo vlug mogelijk een einde aan stellen, maar daarom moet met de informatieopdracht van Dehaene drin gend een komaf worden gemaakt. Herman De Loor Het Arrondissementeel Bestuur van de SP-Federatie Aalst, in vergadering van donderdag 17 maart 1988 te Haaltert: - feliciteert het Partijbureau en voorzitter Karei Van Miert met de standvastige houding inzake de eis tot een socialistische inbreng in het beleid van de Vlaamse regering, omdat de SP op alle vlakken een stabiele en soliede regering wil vormen; - vraagt aan de SP-onderhandelaars volledige waakzaamheid inzake de te onderhandelen beleidsprogramma's die nu "even socialistisch moeten zijn als de vorige liberaal", m.a.w. dat in het beleidspro gramma de socialistische klemtonen en principes moeten worden opgenomen: een meer rechtvaardige belastingshervorming met vermindering voor de lagere inkomens-groepen, de armoede bestrijding en stryd tegen de werkloosheid door tewerkstellings programma's en selectieve relance, de verbetering van de kwaliteit van het leven; - onderstreept nogmaals dat op communautair vlak een diepgaande en definitieve staatshervorming moet worden doorgevoerd met eigen verkozenen en een zo groot mogelijke beslissingsmacht en financiële verantwoordelijkheid van de gemeenschappen, met volledige gaafheid van de taalgebieden en zonder enige wijziging van de taalgrens; - doet een oproep tot alle militanten en verantwoordelijken van de SP, nevenorganisaties en alle progressieven n het arrondissement Aalst om een gezamenlijke aktie te voeren voor een vernieuwd sociaal-ekonomisch beleid in onze streek; vraagt dienaangaande dat een ruime informatiecampagne i.v.m. de eenmaking van de Europese markt in 1992 wordt voorbereid, met specifieke aandacht voor de sociale problematiek; - stelt met genoegen vast dat m.b.t. de gemeenteraadsverkiezingen in de verschillende SP-afdelingen opbouw van programma en kandidatenlijst in een zeer enthousiaste en positieve sfeer verlopen; de start van de verkiezingscampagne op 1 mei e.k. moet dan ook de start z(jn voor een wervingsaktie van nieuwe SP-leden en lezers "Voor Allen", om uiteindelijk met een zo groot mogelijk aantal medewerkers aan de basis, in onze gemeenten de socialistische gedachte uit te dragen. Dinsdag laatstleden ontstond begin van brand in de keuken van de gelagzaal in het Geraardsbergse Volkshuis. De oorzaak is wellicht een kortsluiting in de waterverwar mer. Gelukkig kon door een toeval een echte ramp voorkomen wor den. Een half uur eerder en een felle uitslaande brand was allicht onvermijdelijk geweest. Nu kon vakbondsbediende Kd. Danny Chavatte, toen hij zich omstreeks twintig na acht dinsdagmorgen naar zijn op de eerste verdieping gelegen kantoor wou begeven, verrast door de al erge rookontwikkeling, alarm slaan. In een mum van tijd was de Geraardsbergse brandweer ter plaatse om verder onheil te voorko men. Veiligheidshalve werden een aantal zaken, zoals de kostbare ABW-computer en de software en het cafémeubilair geëvacueerd. Dankzij het snelle ingrijpen van de spuitgasten bleef de schade geluk kig al bij al nog binnen de perken. Uiteraard is de keuken fel aange tast door brand- en rookschade en zal dan ook grotendeels moeten hernieuwd worden. Gerant Filip Ulin was van in de vroege namid dag al ijverig bezig alle brandspo- ren in het café aan het wegschrob- ben, zodat het Volkshuis vanaf he den opnieuw toegankelijk is. Solidariteit met het Palestijnse volk

Voor Allen | 1988 | | pagina 1