Veranderingen in het kiesgedrag in Vlaanderen (1985-1987) rï\ De burgemeester pakt er naast... Afwerking station Denderleeuw voor jaar 2000! Een regering vöór 1 mei? CSC Vormingswerk Gewest Aalst i.s.nt. Socialistische Vrouwen Een sociologische analyse Binnen in Kadervorming: «Leefmilieu» Kadervorming: «Industrieterreinen in het arrondissement en tewerkstelling» Kadsrvnrming«Gemeentebeleid in socialistisch perspectief»: «OCMW-prnblematiek en sociaal beleid» Vrijdag 8 april 1988 50* jaargang nr. 15 Weekblad van de S.P. 1Winst en verlies per partij 2. Wie wint en verliest van wie? 3. Winst en verlies volgens enkele achtergrondkenmerken c.v. Noteer alvast volgende data!!! Zaterdag 21 mei 1988 van 10 tot 16.30 u. Zaal Gasthof Vonck te Baardegem Zaterdag 4 juni 1988 van 9.30 tot 13 u. Volkshuis, Houtmarkt 1 te Aalst li w GEMEgNTBtAADSVERWEZlNGEN 9 OKTOBER 1988 Zaterdag 23 april 1988 van 10 tot 16.30 u. Volkshuis, Markt 15 te Geraardsbergen M.m.v. - mandatarissen Julien Lefevre, Eddy Dierickx, Laurant Stal- paert, Manfred Janssens - OCMW-secretarissen Albert Saeys en Roger Van der Putten Deelname 100 frank (broodmaaltijd en documentatiepakket inbegrepen) inbegrepen). Inschrijven vooraf, schriftelijk of telefonisch, op het geweste lijk CSC-secretariaat (053/70.51.51 of 054/33.00.00 's avonds). Een must voor alle kandidaten op de SP-lijst en belangstellen den! Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053 70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1. 9300 Aalst Recentelijk werd door twee Leuvense sociologen een stu die uitgegeven nopens de wij zigingen in het kiesgedrag in Vlaanderen. In «Van 13 tot 13» (referende naar de laatste twee verkiezingsdata 13 oktober 1985 en 13 december 1987) hebben Mare Swjtigedouw en Jaak Billiet een grondige analyse ge maakt van een belangrijke maat schappelijke en politieke materie, welke wat betreft ons land nog een vrij onontgonnen terrein vormt. In derdaad, in tegenstelling tot de ons omringende landen, waar deze ge gevens bekend gemaakt worden de verkiezingsavond zelf, is België een nog eerder onontwikkeld land in deze elektoraal belangrijke mate rie. Voorzichtigheid wordt door de auteur wel beklemtoond gelet op een aantal onbekende factoren die ook bij de opiniepeilingen tevoor schijn komen (bvb. nieuwe kiezers, of nog, bvb. de aangroei van het aantal kiesgerechtigden t.a.v. de vorige verkiezingen. Wat zijn de belangrijkste konklu- sies van het onderzoek? Ongeveer 13 a 16% van de 3,6 miljoen is op 13 december 1987 vermoedelijk van partij veranderd ten opzichte van oktober 1985. Het percentage «trouwe kiezers» be draagt m.a.w. 84 a 87%, wat een toename betekent tegenover het verleden (statistici hielden het dan op ca. 80%). Per partij ziet dit percentage eruit als volgt: P.V.V. 90,1 (67,1) S.P. 88,4 (90,6) C.V.P. 84,3 (84,2) V.U. 81,3 (57,2) AGALEV 73,0 (81,6) Aalsterse verkeersborden, pag. 2 50 jaar V. V. V. te Geraardsbergen, pag. 4 De sociaal-economische expansie van het arrondissement Aalst en het industrieterrein te Geraardsbergen, pag. 4 Centrum voor streekgeschiedenis bouwt verder aan collectie te Zotte gem, pag. 8 Volkshuizen in Aalst deel 2, pag. 6 De Islam, De C.V.P. verloor op alle fronten: aan de P.V.V. (30.500 stemmen netto), de V.U. (23.000), de S.P. (16.000) en AGALEV (9.500). De P.V.V. daarentegen boekt haar winst via de C.V.P. en in iets min dere mate de V.U. De netto-winst van de S.P. komt van twee partijen, met name de C.V.P. (zie boven) en de V.U. (6.000 stemmen). T.o.v. P.V.V. en AGALEV overlappen winst en verlies mekaar bijna volledig. De V.U. wint vooral stemmen van C.V.P., maar verliest er een pak aan S.P., P.V.V. en AGALEV. AGALEV haalt de netto-winst bij de C.V.P., V.U. en vooral bij de eerder blanco-stemmers. Over het Vlaams Blok neemt men aan dat vooral blanco/ongeldige stemmers van 1985 plus C.V.P.- kiezers de winst verklaren. Wat de ca. 160.000 nieuwe kiezers betreft, scoort vooral de S.P. hoog, namelijk 25,7% tegenover 17% C.V.P., 15,2% AGALEV, 13,9% P.V.V. en 13,4% V.U. (saldo 7%). Op grond van leeftijd en beroeps- kategorie werd een nieuwe ventila tie mogelijk. De C.V.P. heeft voor al oudere kiezers, de AG ALE V- kiezers vinden we dan weer vooral in de groep 18-34 jaar. De S.P. scoort hoog bij jongeren, de lagere beroepskategorieën en de niet-aktieven boven de 46 jaar. De P.V.V. doet het, zoals kon worden verwacht, zeer goed bij de hogere beroepskategorieën (kaders, vrije beroepen en zelfstandigen). Het geslacht zelf heeft geen beteke nisvolle invloed op de partijvoor keur in tegenstelling tot het beroep. Tot slot wordt in deze met vele grafieken voorziene studie even in gegaan op het fenomeen Vlaams Blok. Vooral uit de lagere klassen en de lagere middenklasse, die on der invloed van de economische crisis verder afglijden naar de grens van de bestaanszekerheid wordt door deze partijvooral te Antwer pen dan, gescoord. Vooral de C.V.P. zou hierdoor kiezers verlie zen, naast het feit dat de voormali ge blanco-ongeldige stemmers thans in aantal fors zijn gedaald. Verder wordt nog gekonkludeerd dat de polarisering naar links (S.P.) en rechts (P.V.V.) de zogenaamde economische as, alsmaar belangrij ker wordt. Voor verdere dieper gravende con clusies en onderzoek, vooral m.b.t. de verklaringsfactor, verwijzen we naar de analyse zelf van de vorsers Swyngedouw en Billiet. Tijdens de gemeenteraadszit ting van dinsdag 29 maart werd aan de raadsleden vol gend punt voorgeschoteld: Punt 40: «Aankoop van een personenwagen voor de Alge mene Administratie - raming 900.000 F». De SP, bij monde van haar fraktieleider Edgard Hoog- huys, verzette zich fel, met onderstaand betoog, tegen deze aankoop. Ik wist niet dat de burgemeester nu ook al tot de administratie behoort, want in wezen gaat het hier om een wagen voor de burgemeester!! Wel, rekening gehouden met de finan ciële toestand van de stad - defici tair in eigen dienstjaar - een toe stand die precair dreigt te worden ingevolge de uitbating van het Cul tureel Centrum en het nieuw hospi taal, acht de SP-fraktie de aankoop van een zeer dure auto totaal on verantwoord. Het is te meer onver antwoord omdat wij op amper 9 maanden van het einde van de huidige legislatuur staan en de bur gemeester geen enkele zekerheid heeft nopens het voortbestaan van zijn mandaat - daarenboven weten wij niet of een andere, meer be scheiden, burgemeester dergelijke «luxueuse voiture» zal wensen. Zelfs ministers zijn gehouden terza ke bescheiden te blijven (zie ver klaring Verhofstadt). Terecht rijst de vraag hoe het Stadsbestuur de aankoop van een zo'n dure wagen, voor de sier van de burgemeester, aan de bevolking kan verrechtvaardigen. Om gestelde reden en wegens het feit dat deze aankoop de volgende legislatuur bezwaart acht de SP- fraktie het voorliggend initiatief - dat klaarblijkelijk uitgaat van de CVP-vleugel - wansmakelijk en onwelvoeglijk. Bovendien hebben wij vernomen dat verschillende PW-raadsleden - om niet te zeggen alle - niet ak koord gaan met deze aankoop. Collegialiteit en respect voor aan gegane verbintenissen verdienen al le lof. Indien echter een partner u dwingt tot het stellen van wanda den - want deze aankoop is een wandaad ten opzichte van de belas tingbetaler - dan moet men ook de moed opbrengen om die partner terecht te wijzen en 'njet' te zeggen. In den beginne van deze legislatuur hebben wij hier een CVP-schepen met sarcastische zelfzekerheid ho ren verklaren, of was het verkondi gen dat het gedaan was met dure auto's voor de Burgemeester en Schepenen. Met evenveel sarcasme zeg ik «Het kan verkeren». De SP zal deze aankoop niet goed keuren - en als de meerderheid nog enig gevoel heeft voor schaamte - zal ze dit punt afvoeren. Na een nogal tumultueuze gedach- tenwisseling moest de meerderheid inbinden en beteuterd gevolg geven aan de vraag van de SP!! Het punt werd zonder stemming afgevoerd. Edgard Hooghuys. W. Fermon liet aan Kd Mare Galle weten wat de NMBS hem schrijft over een vraag over de afwerking van het station in Denderleeuw. Gevolg uw mondelinge vraag ge steld tijdens de zitting van de Raad van Bestuur dd. 1.3.1988. In het station van Denderleeuw moeten nog volgende werken wor den uitgevoerd: - plaatsen van roltrappen in de nieuwe onderdoorgang voor reizi gers; - overkappen van deze roltrappen; - bouwen van een schuildak over het peron IV - V Omwille van de kredietbeperkin gen is de uitvoering van deze wer ken verdaagd, ze zijn dan ook niet opgenomen in het goedgekeurde investeringsprogramma voor 1988. Ter gelegenheid van de voorberei ding van de programma's voor de volgende jaren zullen de dienstan van de NMBS onderzoeken wan neer de afwerking van het station verder kan worden gezet, rekening houdend enerzijds met de beper king van de financiële middelen, anderzijds met de prioriteiten van de andere voorgestelde projecten. Terloops kan ik U mededelen dat de termijn voor levering en plaat sing van roltrappen 2 jaar bedraagt, de indienstname van de roltrappen is bijgevolg niet mogelijk voor 1991. 35T -P ZOO ig.ottortrootUJ Formateur Jean-Luc Dehaene werkt naarstig voort aan de regeringsvorming, maar vooralsnog laten konkrete resultaten op zich wachten. Inderdaad, de positie van de formateur zelf, lees uiteraard CVP, zorgt voor het grootste probleem. Ener zijds moet hij het grootste deel van de CV P-achterban, allicht gesteld op het verder zetten van het zogenaamde «herstelbeleid van de regering Martens-Verhofstadt» (getuige daarvan het vliegensvlug beklonken zijn van de formule in de Vlaamse Executieve onder impuls van Gaston Geens cum suis), niet al te veel voor het hoofd stoten. Anderzijds zijn er de opties en de «preliminaire» akkoorden met de huidige gesprekspartners voor de vorming van de nationale regering en de weerslag daarvan op het uitzicht van de Vlaamse Executieve na oktober. Inmiddels heeft Dehaene zijn ontwerp van regerings akkoord officieel aan de deelnemende partijen (CVP/PSC, SP/ PS en VU) overhandigd. Ca. 100 pagina's dik, maar meestal vage teksten waarmee nog alle wegen kunnen bewandeld worden, maar met één niets aan duidelijkheid over te laten uitschieter: «geen directe behandeling van de abortus-proble matiek». M.a.w. een eenzijdige tegemoetkoming aan de CVP- eisen, hetgeen uiteraard voor de SP onaanvaardbaar is. Over het sociaal-economische luik bestaat er grosso modo wel een akkoord althans wat betreft een aantal principes. De konkre te uitwerking ervan is echter andere koek. Het zou verkeerd zijn om in dit verband triomfantelijk te doen: het saneringsbeleid zal in de komende jaren, ook mét de SP in de regering, onvermijdelijk moeten verder gezet worden. Wel zijn SP en PS erin geslaagd al een aantal belangrijke accentver schuivingen en sociale korrekties door te drukken, meer bepaald met betrekking tot het bestrijden van de werkloosheid, het voeren van een selectieve economische relancepolitiek, enz. Dit is eveneens het geval met het fiskale hervormingsplan van minister Eyskens, waarbij o.m. bereikt werd dat het belastbaar minimum voor alleenstaanden opgetrokken wordt tot 165.000 frank. Het grootste knelpunt in de onderhandelingen blijft echter hét dossier dat gedurende zeven jaar geen daglicht meer zag en waarover de vorige regering - formeel toch want er waren nog andere rottingsverschijnselen - gevallen is: het communautaire kluwen dat alsmaar ingewikkelder en ondoorzichtiger wordt. De SP heeft zich in ieder geval niets te verwijten: zij heeft tot nu toe haar volledige verantwoordelijkheid opgenomen en - we citeerden reeds hoger een aantal voorbeelden - op diverse fronten gescoord met haar konsekwente houding. Ook op communautair vlak is haar stellingname reeds lang gekend. Eigenaardig toch dat in het ontwerp-Dehaene niets over de bestaande knelpunten daaromtrent (Voeren, Brussel en de financiering van de gewestvormingis weer te vinden. Verstop pertje spelen kan echter niet blijven duren. Wordt het commu nautaire hoe dan ook opnieuw de ultieme struikelsteen? Wij hopen ten zeerste van niet, want mocht de thans voorbereide regeringsformule niet lukken, belanden we in een nog uitzicht- lozer situatie in het huidige Belgische politieke landschap. En inmiddels wordt de sociaal-economische toestand er geenszins beter op. Chris Vancoppenolle, Federaal SP-secrevaris.

Voor Allen | 1988 | | pagina 1