Safirhet zoveelste drama in Aalst «y CSC Vormingswerk Gewest Aalst i.s.m. Socialistische Vrouwen Voeren, struikelblok in extremis of wisselgeld? Links, rechts, links, rechts, 1 MEI-OPTOCHTEN ZONDAG 18 SEPTEMBER 1988 8EVEGEMSE VIJVERS ZOTTEGEM Kadervorming «Gemeentebeleid in socialistisch perspectief»; «OCMW-problematiek en sociaal beleid» Aalst 10 u. Geraardsbergen 15 u. Ninove 17.30 u. Let op: DENDERLEEUW 29 april 18u.30 Binnen-in: Willy Vernimmen Vrijdag 22 april 1988 50* jaargang nr. 17 Weekblad van de S.P De aandachtige Aalsterse TV- kijker zal wel even verrast geweest zijn toen hij het op het nieuws hoorde dat in de nabije toekomst de Brouwerij De Gheest-Safir zijn deuren zal sluiten. bondig bestek, pag. 7 Garamondi met «Groen- bergen, pag. 4 Kalme gemeenteraadszit ting te Zottegem, pag. 3 de loupe, pag. 8 V. T. L. Turnkring Ge- raardsb pag. 5 6 Met het oog op 1992 En nu GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN 9 OKTOBER 1988 Zaterdag 23 april 1988 van 10 tot 16.30 u. Volkshuis, Markt 15 te Geraardsbergen M.m.v. - mandatarissen Julien Lefevre, Eddy Dierickx, Laurant Stal- paert, Manfred Janssens - OCMW-secretarissen Albert Saeys en Roger Van der Putten Deelname 100 frank (broodmaaltijd en documentatiepakket inbegrepen) inbegrepen). Inschrijven vooraf, schriftelijk of telefonisch, op het geweste lijk CSC-secretariaat (053/70.51.51 of 054/33 00 00 's avonds). Een must voor alle kandidaten op de SP-lijst en belangstellen den! In een editoriaal van enige weken terug schreven we reeds dat het grootste knel punt in de onderhandelingen voor de regeringsformatie tussen CVP, PSC, SP, PS en VU het communautaire klu wen was, meer specifiek de hele heisa rond Voeren. Een gevolg ook van de frigo-poli- tiek van de voorbije rege ring; het hele communautai- re-dossier werd zomaar eventjes zeven jaar «wegge stopt». En Voeren blijft Voeren uiteraard... Voorstellen Marc Galle Dissonante geluiden Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053 70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Weliswaar tracht men, zoals altijd, eerst het feit even aanvaardbaar te maken: de brouwerij zal namelijk omgevormd worden tot een distri butie-centrum. Deze strategie werd lang gelegen ook toegepast door de nu gesloten brouwerijen Zeeberg en De Blieck. Bij de sluiting van deze ondernemingen werd even eens overeengekomen dat een be langrijk distributie-centrum verder zou blijven funktioneren. Ik nodig u uit even na te gaan hoeveel van deze belofte overgebleven is. Niets, niets, helemaal nies! En zo zal het op korte of halflange termijn ook wel verlopen met Safir. De sluiting van Safir heeft ten gron de echter andere ekonomische ach tergronden dan de twee ander ge noemde ondernemingen. De brouwerij Safir behoort tot de middelgrote ondernemingen in de ze sektor. Technisch behoort zij tot de beste en haar rendement is be hoorlijk. Benevens deze gegevens is er ook de vaststelling dat zij, na de overname van de Brouwerij Concordia van Geraardsbergen, over een vrij goed gekoncentreerd kliënteel beschikt en dat het pro- dukt "Safir" bij de goede pilsbieren wordt gerangschikt. De sluiting is dus alleen ingegeven door een ver der doorgedreven centralisatie van doorgedreven centralisatie in Leu ven. Voeg daarbij dat niemand meer speciaal in een drankgelegen heid gaat om de eens zo beroemde "Stella" te drinken, integendeel zelfs. Opvallend ook dat Artois weinig Vlaamse reflexen in huis heeft; al de sluitingen liggen in de Vlaamse provincies, geen sprake van afdelingen van Piedboeuf, zoals Grade, Mont-Saint-Guibert en de brouwerij Ghlin en de brou werij Krüger in Eeklo. Voordien werden in het Vlaamse land reeds vermaarde brouwerijen door de groep Artois gesloten, ik denk aan Meiresonne te Gent, Chevalier-Marin, Concordia, enz. Met 1992 in het vooruitzicht heeft men nu blijkbaar het argument ge vonden, men moet namelijk kun nen optornen tegen andere grote Europese groepen en vooral tegen Kronenbourg. Dit is echter een totaal verkeerde voorstelling van de feiten: Artois Leuven heeft de laatste jaren weinig van zich laten horen op gebied van kwaliteit en nieuwe produkten. Integendeel, ie der nieuw gelanceerd biertje was een even grote mislukking. Akties tegen brouwerijen voeren is zeer moeilijk. In België past men trouwens verkoopsystemen toe die eigenlijk onwettelijk zijn en met het oog op 1992 zou men daar ook eens mogen aan denken. Inder daad, de bierverkoop aan de cafés in België kan moeilijk een vrije markt genoemd worden. Probeer maar eens als herbergier van uw café-kontrakt af te geraken... daar wordt echter door niemand over gesproken en in dat geval zal men 1992 nog wel wat proberen uit te stellen. De ongeveer 275 personeelsleden van Safir Aalst kunnen zich nu best toch beraden over een aktieplan in samenwerking met de vakbonden. Men zal wellicht trachten het pro bleem te minimaliseren door een groot distributie-centrum voorop te stellen, dat veel arbeiders en be dienden aan het werk zal kunnen houden. De hoofdvraag is echter: voor hoelang? Een houding aannemen van "wait and see" kan misschien fataal worden. En nu maar roepen "weg met De Benedetti en "leve de Belgische Generale Maar Artois is een on derdeel van die Belgische Gene rale... de groep Artois-Piedboeuf. Trou wens, het is duidelijk dat Artois Leuven het op alle terreinen min der goed doet en blijkbaar haar blazoen wil ophouden met een Ook nu weer, waar na een con structieve gesprekken-periode bij na een globaal akkoord werd be reikt over diverse programmapun ten, tot en met de aanpak van het begrotingstekort, maar «La Cho se», zoals Voeren nu geminzaam wordt genoemd, alles weer op de helling dreigde te zetten. Bij het afsluiten van de redactionele werk zaamheden bleven de discussies nog gaande, zodat bij het verschij nen van ons weekblad deze tekst al achterhaald kan zijn en inderdaad kan begonnen worden aan rege ringswerk na de langste na-oorlogse regeringscrisis. Of het nu al zover komt hangt af van de standpunten van de diverse partijen over Voeren. Eventjes toch de elementen op een rijtje gezet waarover dinsdagnamiddag een zekere vorm van consensus kon worden bereikt. - Voeren wordt niet geïsoleerd aangepakt, maar in een globale regeling voor de faciliteitenge meenten. Die faciliteiten zouden worden afgeschaft in de Waalse gemeenten Moeskroen, Vloesberg en Edingen, en in de Vlaamse ge meenten Mesen, Spiere-Helkijn, Ronse, Bever en Herstappe. José Happart, houdt hij de touwtjes van het politieke lot van België in de handen? - In Voeren, Komen en de Brus selse randgemeenten Wemmei, Kraainem, Drogenbos, Wezen- beek-Oppem en Sint-Genesius-Ro- de blijven de faciliteiten behouden Dat kunnen de rechtse kranten o zo goed, telkens weer herhalen: wat is links en wat is rechts.Als ze in de ravijn belanden, zullen ze het wel weten, zei een vriend. Maar, alle gekheid op een stokje. Links is zo rechtvaardig mogelijk spreiden van macht, inkomen, onderwijs, cultuurarbeid en andere geneugten van lichaam en geest. Rechts is het voordeel geven aan enkelen boven het belang van iedereen. Links wil onderwijs en gezondheidszorg voor iedereen zonder onderscheid. Wil ook medezeggenschap in alle belangrijke beslissingen, wil dat het minimuminkomen leefbaarheid verzekertdat cultuur binnen aller bereik blijft, zowel in de beleving als de schepping, wil ook dat arbeid iedereen die het wil te beurt valt. Rechts kijkt naar zichzelf, wil winst maken wat niet noodzakelijk slecht is maar ook ten nadele van gezondheid van allen, ten nadele van het inkomen, het onderwijs, de cultuur, enz. en rechts is sterk genoeg op zichzelf om te eisen dat de staatsuitgaven die in het belang van iedereen gedaan worden zouden verminderen of afgestraft wordend. Waarom schrijf ik dit allemaal neer, ten overvloede? Opdat men de besluiten van de onderhandelaars rond Dehaene zou toetsen aan de besluiten van de vorige regering En ik kan voorspellen dat men bij de toetsing duidelijk linkse accenten zal zien die onze onderhandelaars hebben aangebracht! Als het iets wordt, zal het links van het centrum zijn, ten bate van diegenen die wij moeten beschermen en verdedigen. 'ft en zelfs versterkt omdat ze in de toekomst nog alleen via een bijzon dere meerderheid zouden kunnen veranderd worden. - Het idee van rechtstreeks verko zen gemeentemandatarissen werd opgegeven onder Vlaamse druk en vervangen door benoemde burge meesters en OCMW-voorzitters. Maar in de faciliteitengemeenten zou het schepenkollege wel propor tioneel samengesteld worden. - De volledige voogdij zou overge dragen worden aan de gewesten. - Voor parlements- en Europese verkiezingen zouden de franstalige inwoners van Voeren en de neder- landstalige van Komen kunnen gaan stemmen in respektievelijk Verviers en Wervik. Twee knelpunten stuurden een al gehele consensus rond deze punten in het honderd. Vooral de PSC wou uitzonderingsmaatregelen op de ge westelijke voogdij m.b.t. alle straf procedures en sancties. Niet te pruimen voor de Vlamingen uiter aard, omdat zonder sanctierecht de gewestelijke voogdij eigenlijk in houdsloos wordt. Een ander knel punt betreft de timing van het be noemingsrecht door het Vlaamse gewest, volgens de franstalige par tijen te realiseren pas nè de ge meenteraadsverkiezingen. Ook dit standpunt was voor de Vlaamse partijen onaanvaardbaar omdat op die manier, via de gemeenteraads verkiezingen van 9 oktober e.k. in de faciliteitengemeenten mogelijks nog «Happart-kes» zouden komen, met alle gevolgen vandien voor een nieuwe ronde van de reeds overbe kende «Raad van State-caroussel». Zijn deze extreme standpunten van de francofonen nu écht gemeend, of zijn ze slechts onderdeel van een grof spelletje politieke blufpoker, zoals de politieke commentator van «De Morgen» woensdag ll. nog schreef, met de enige bedoeling in extremis voor Wallonië nog het onderste uit de kan te halen. Wait and see dus, hoe de kaarten de volgende dag(en) zullen geschud worden. De nieuwe heibel heeft er in ieder geval opnieuw voor ge zorgd dat het constructieve van de gesprekken en de verstandhouding onder de diverse politieke forma ties een ferme deuk kregen. Te herstellen uiteraard, maar ook de timing, zoals door formateur De haene vooropgesteld, om tot de eindarbitrage en definitieve rege ringsformatie te komen, inclusief de bevestigende partijcongressen, werd op de helling gezet. Immers, blijft Voeren een levensgroot pro bleem, ook andere nog hangende dossiers als grondwetsartikel 107 ter, de bevoegdheden en Brus sel, de autoweg N8, de TGV en abortus, werden door de dissonante opstellingen niet meer behandeld. En zeggen dat Voeren toch zo'n prachtige streek is... Chris Vancoppenolle

Voor Allen | 1988 | | pagina 1