WEEKBLAD 1 Mei-boodschap 1 Mei 1988een nieuwe lente 1 Mei 1 MEI-OPTOCHTEN Aalst 10 u. Geraardsbergen 15 u. Ninove 17.30 u. Let op: DENDERLEEUW 29 april 18u.30 35-7 -p toO I De voorbereiding van het Feest van de Arbeid verloopt dit jaar in een lange overgangsfaze tussen twee rege ringen. Wij bevinden ons op een keerpunt, zowel voor het land als voor de partij. Thans dringt stilaan door dat zich twee belangrijke processen aan het voltrekken zyn: er wordt vorm gegeven aan een nieuw beleid en aan een ander België. II Op 13 december '87 heeft de kiezer een punt gezet achter het harteloze neo-liberale beleid. Met democrati sche middelen valt deze politiek niet meer verder te zetten. Ook al behielden christen-democraten en libera len nog een zeer krappe meerderheid, toch is het inzicht gegroeid dat het zo niet verder kan. Wij waren immers al flink op weg naar een zgn. "twee derden maatschappij", met geschenken voor enkelingen en inleveringen voor velen. En ondanks dat: nog steeds 6.000 miljard schuld, 430 miljard jaarlijks tekort, een half miljoen werklozen, stijgende bijdragen en stijgende belastingsdruk. Een allerminst aanlokkelijke erfenis voor wie het roer moet overnemen! Wie er baat bij had, weert zich vandaag als een duivel in een wijwatervat om de socialisten op afstand te houden: de beurs- en financiële kringen, de electriciteitsprodu- centen, het grote patronaat,... Wie inziet dat er uit een ander vaatje dient getapt, heeft vaak nog tijd nodig om het luidop te durven zeggen. Zoals bij de supertankers duurt het maneuvreren lang, maar de bocht dient genomen. Na 13 december is tevens gebleken dat zes jaar ontwij ken van en treuzelen met de hervorming van de Staat de problemen alleen maar hebben verscherpt. Zoveel verloren tijd wordt niet in enkele weken goedge maakt. Toch is het dèt wat van de nieuwe regering wordt verwacht. Zoniet is zij opnieuw tot immobilisme en communautair touwtrekken gedoemd. Indien we België een kans willen geven, moeten Vlaan deren en Wallonië snel weten waar zij aan toe zijn en op welke basis zij mekaar in Brussel nog verder kunnen ontmoeten. Het is wellicht niet voor ieder van ons de meest begeesterende taak, maar het is een noodzaak om ook andere problemen ten gronde te kunnen aanpakken. III De S.P. is vier verkiezingen op rjj vooruitgegaan. Waar zij in '81 nog status-quo bleef, werden achtereenvolgend de gemeenteraadsverkiezingen van '82, de Europese verkiezingen van '84, de parlementsverkiezingen van '85 en '87 een succes. De S.P. gaat dus duidelijk opnieuw vooruit. Uit onder zoeken blijkt dat zij haar groeiende aanhang in hoofd zaak dankt aan nieuwe en jonge kiezers. Dit is een waarborg voor de toekomst en een vingerwij zing dat er nog meer in zit. De komende gemeenteraadsverkiezingen moeten hier voor de proef op de som leveren. IV De nieuwe aantrekkingskracht van de S.P. heeft alles te maken met een nieuwe geloofwaardigheid en rechtlijnig heid die wy morgen ook in een regering moeten aan houden. Dat betekent o.m. dat met socialisten in de regering: werk de eerste prioriteit moet zijn er geen sprake kan zyn van verdere afbraak van de sociale zekerheid er geen nieuwe kerncentrale (N8) kan bijkomen de kruisraketten snel buiten moeten en er geen nieuwe (of gemoderniseerde) kernwapens en geen che mische wapens kunnen komen het uitgesloten is voor 70 miijard militaire bestel lingen te plaatsen op 2 jaar, zoals mede door de grote "liberale bespaarders" besloten werd de ontwikkelingssamenwerking naar 0,7% BNP dient opgedreven volgens een vastgelegd meerjarenplan er geen TGV buiten de bestaande sporen kan rijden er belastingverlaging dient te komen voor wie werkt en voor wie het nodig heeft de oudste en laagste pensioenen dienen verhoogd de dagelijkse stempelcontrole dient afgeschaft de wijziging van de abortuswetgeving een zaak dient te blijven van het parlement gewetensbezwaarden aanspraak moeten kunnen ma ken op een eerlijkere behandeling de verlenging van de legerdienst dient herzien te worden de oudere werklozen op een correcte uitkering kun nen rekenen de afbraak van het onderwijs zal worden stopgezet vrouwen gelijke beroepskansen dienen te krijgen, o.m. door het opzetten van positieve acties. Kortom: je moet kunnen herkennen dat de S.P. het land bestuurt. mede VI Ook in Europa en de wereld dient de ommekeer zich aan. De beurscrach van 19 oktober '87 heeft vele ogen geopend voor de anarchie die de neo-liberale denkbeel den in de internationale economische en financiële verhoudingen aangericht hebben. Europa wordt overrompeld door monopolie-multinatio nals waarvan de financiële middelen het jaarlijks budget van verschillende Europese staten reeds overtreffen. Tegenover deze wildgroei moet snel een Europese poli tieke en sociale ruimte worden gesteld. De ervaring met de Generale heeft nogmaals het gebrek aan vooruitzicht en slagkracht aangetoond van het Belgisch financieel establishment. Ondernemen is iets anders dan speculeren en gemakke lijke (door bankiersvriendelijke regeringen toegewor pen) winsten opstrijken. De kost van dit Generale- avontuur zal morgen andermaal aan de Belgische werk nemer en belastingbetaler worden aangerekend. De opgefokte en uitzichtloze confrontatie tussen Oost en West schijnt stilaan plaats te maken voor samenwerking en ontspanning. Na het INF-verdrag dient dan ook een belangrijk akkoord tot stand te komen over de strategi sche wapens. De S.P. bevestigt haar streven om voor het einde van deze eeuw de nucleaire bewapening in Europa terug te dringen tot het grondgebied van die landen die er de eigenaars van zijn (USSR, Frankrijk, Groot-Brittan- nië). Dit moet gepaard gaan met een substantiële, conventionele ontwapening en een wijziging van de militaire doctrines in een geest van wederzijdse (onder handelde) veiligheid. Nooit is de economische, financiële en menselijke kost van de wapenwedloop zo groot geweest. De sleutel voor een succesrijke Noord-Zuiddialoog ligt dus in ontwape ning en ontspanning. Daar ligt ook de weg uit de crisis en de ruimte voor meer ecologische bekommernissen en investeringen. Het democratisch socialisme legt meer dan ooit de nadruk op de vrijheid van elkeen ten volle zich zelf te zyn: in het gezin, in zijn omgeving, in ieder samenle vingsverband. Dit betekent ook mensen bevrijden van armoede en afdoend beschermen tegen de wisselvallighe den van het leven. Dit wil ook zeggen dat elkeen ook werkelijk gebruik moet kunnen maken van de kansen die een vrije maatschappij hen biedt. Dit staat haaks op de waarden die de afgelopen 6 jaar de politieke scène in België (en een deel van Europa en de wereld) hebben gedomineerd: verrijking van enkelen ten koste van de verarming van velen, groeiend egoïsme i.p.v. solidariteit, toenemende voorrechten voor de happy few en groeiende ongelijk heid. Op 1 mei 1988 hebben wij het gevoel dat de klok van het democratisch socialisme in eigen land, in Europa, in Oost en West en de wereld, weer luider is gaan klinken en beter gehoord wordt. De jaren '90 worden betere jaren. Karei VAN MIERT Er is een essentieel verschil gegroeid tussen "den Eersten Mei" van vroeger en het 1 Meifeest van nu. Dit verschil is meer dan een tijdverschijn sel. Het is immers de funda mentele betekenig van "den Eersten Mei" die veranderde. Vooral bij de betoging voelt men dit aan. "Vroeger" kwam het volk op straat, bezield met een dubbele motivatie: - én om te eisen: een menswaardig bestaan, eerbied voor en even waardigheid van iedere mens, anti-kapitalistische structuurher vormingen, onderwijs en cultuur voor eenieder, "nooit geen oor log meer"; - én in het vaste geloof in de onaf wendbare totstandkoming van het socialisme. "Nu"? Waarvoor betogen we nu? We eisen geen anti-kapitalistische structuurhervormingen meer, wij aanvaarden de ongelijkheid tussen de gewone mens en de kapitalisten die de economie in handen hebben en de échte macht bezitten. De gebeurtenissen rond de Generale illustreren de grootte van de enor me fortuinen van de kleine groep van kapitalisten. In onze betogin gen vindt men de ordewoorden zoals "Nationalisatie van de Ban ken en de Electriciteitssektor" niet meer terug. Wij hebben de arbeider niet uit zijn ondergeschiktheid ten overstaan van zijn patroon gehaald en hem aldus de echte arbeidsvreugde niet bezorgd. Onze eisen over het in openbaar beheer brengen van de sleutelsektoren zijn verdwenen. En het "recht op arbeid" hebben we vervangen door het brugpensioen of het brugrustpensioen, dit om te helpen de hoge werkloosheid kunstmatig te bestrijden. En daarom, om al deze dingen die verloren gingen, zijn onze 1 Mei betogingen niet meer zoals vroeger, 1 mei 1988, feest van de arbeid, dag waarop de arbeidersbewe ging veroveringen, maar ook noodzakelijke maatschappelijke vernieuwingen in het algemeen en werknemerseisen in het bijzonder in het daglicht stelt. Ik wil over dit alles geen open deuren instampen. De socialistische eisen en programmapunten terzake zijn bekend. Wel is er in de socialistische beweging bezinning nodig over hoe en op welke wijze de crisis moet worden aangepakt en vooral zijn rechtstreekse nevenverschijnselen. Op 13.12.1987 was de vooruitgang van het Vlaams Blok verontrustend, vandaag is het resultaat van Jean-Marie Le Pen bij de eerste ronde van de Franse presidentsverkiezingen hoogst angstaan jagend. Het is tengevolge het gebrek aan oplossingen van de meeste problemen zoals werkloosheid en armoede, dat de slachtoffers van deze, geen vertrouwen meer stellen in de democratisch verkozen instanties en dus afglijden naar of op sleeptouw genomen worden door ultra-rechtse elementen als Dillen en Le Pen. De regering Martens-Verhofstadt en Chirac hebben dit in de hand gewerkt, omdat zij een maatschappij organiseerden gestoeld op het recht van de sterkste, waar alle handelingen slechts gericht zijn op vergaring van winst en dus kapitaal en de werklozen - "profiteurs" zoals men ze noemt - uit de boot en in het water moeten: t.t.z. solidariteit vervangen door liefdadigheid en dus leven aan de rand van de maatschappij. Deze slachtoffers van de crisis (toch nog altijd van een nochtans kapitalistische maatschappij), worden dan protest stemmers, omdat zij elke hoop op een normaal democratisch functionerende maatschappij verloren hebben. Proteststem mers, die door toedoen van een Le Pen, zich van vijand vergissen: het kapitalistisch systeem, het allesoverheersende winstbejag wordt niet verantwoordelijk gesteld, maar de weerloze "vreemde" arbeider, de zogenaamde "jobafnemer" en "profiteur van de kinderbijslag". Tegen deze rechtse en racistische stroming moeten wij ons afzetten, ook en vooral bij onze arbeiders. Wij kunnen dit door thans een regering te vormen op basis van een programma dat aanleunt bij de werknemers en de tewerk stelling en de solidariteit prioritair te stellen. Tevens moeten wij de democratie verstevigen, de rechtse tendenzen en totalitaire krachten tegengaan, politie, rijkswacht, leger en gerecht demo cratiseren en voor het algemeen belang inschakelen. Want ook dat is duidelijk: niet de arbeiders, maar de zogenaamde "voorbeeldige burgers", die de gewone man de les spellen over het belang van de staat en de gemeenschap, zijn de profiteurs achter de schermen. Zij schakelen daarbij deze officiële instanties in om niet alleen hun verworven (voor)rechten te bestendigen maar erger nog: een wereldje vol geld, macht, corruptie, afpersing, chantage, kortom een soort van maffia in stand te houden. Op deze 1 mei 1988 moeten wij dus niet de hemel op aarde beloven, maar essentiële democratische principes veilig stellen: - een regering die tewerkstelling en solidariteit als prioriteiten stelt en dus een alternatief biedt voor de rechtse smaakma kers; - een parlementaire meerderheid, waarvan de socialisten de motor zijn, die dringend werk maakt van democratische en rechtvaardig handelende politie- en veiligheidsdiensten. WIJ WETEN DUS WAARVOOR WIJ STRIJDEN. Daarvoor alleen al dienen wij een nieuwe, rechtse regering met soortgenoten als Gol te verhinderen en maken wij op 9 okto ber a.s. ook werk van gemeentebesturen met socialistische verkozenen, om vanaf de basis democratische gemeen schappen te vormen. Jacques TIMMERMANS V olksvertegenwoordiger is er niet meer dat entoesiasme, die strijdvaardigheid, dat rotsvaste ge loof in de rode dageraad. Wanneer de ideologische motivatie verzwakt ontstaat het krakeel. De tegenstellingen tussen de Vlaamse en de Waalse socialisten inzake communautaire kwesties in veband met kernenergie en inzake ontwa pening zijn daarvan voorbeelden. Ideologische verzwakking betekent voor de beweging minder militante inzet, minder geloofwaardigheid, minder geloof in - en zelfs minder kennis van - onze socialistische Vervolg laatste blz. "Den Eersten Mei" vroeger en nu mirmmi wMtwwwwowwaiWi Kattostraat MLS

Voor Allen | 1988 | | pagina 1