WEEKBLAD VLAAMS Doet Nijverheidsstraat de koalitie s prii noen Ronde van Vlaanderen te Denderleeuw Burgemeester verhindert stichter Jean Van der Weeën te spreken 5 Mitterrand president PS entert Franse centrum Nieuwe regering kan aan de slag Mare Galle SP-kopman voor Europese Verkiezingen CSC-Vormingswerk Gewest Aalst Kadervorming "Arrondissementele industrieparken en tewerkstelling" ZATERDAG 28 MEI 1988 Erpe-Mere Is 1 P 2LOO m' Sedert 1 januari 1977, datum van het in voege treden van de fusies van gemeenten, wordt Erpe-Mere bestuurd door een PW-SP-VU-meer- derheid. De eerste legisla tuur was de meerderheid eer der krap - 13 raadsleden te gen 12 voor de CVP-opposi- tie. Vanaf 1983 via zetelwinst voor PVV (+1) en SP (+1) beschikte de meerderheid over 15 raadsleden tegen 10. Zaterdag 4 juni 1988 (9u30-12u30) Volkshuis, Houtmarkt 1 te Aalst De feiten Met ruim 54% van de stem men haalt de socialistische presidentskandidaat Fran cois Mitterrand een klinken de overwinning in Frankrijk. Dat is evenveel als de legen darische generaal De Gaulle op zijn hoogtepunt in 1965. Meer zelfs: als men rekening houdt met de blanco's en de Fransen die niet ter stembus trokken, is het de eerste keer dat een president meer dan de helft van onze Zuiderbu ren achter zich kon scharen. In het departement du Nord behaalt Mitterrand 58%, in de Pas de Calais zelfs 64%. Masterplan Cohabitation ï5fcv. - 1 GEMEENTELIJKE CONCENTRATIE Na afloop van het nationaal SP-Partij bureau van maandag U. deelde voorzitter Karei Van Miert officieel mee dat onze Volksvertegenwoordiger Marc GALLE de SP-lijst voor de Europese Verkie zingen in juni van volgend jaar zal aanvoeren. "Marc Galle dus boegbeeld voor de SP in Vlaande ren", zoals Willy Claes het onlangs nog krachtdadig verwoordde, conform Karei Van Miert bij de vorige verkiezingen. Na Wily VERNIMMEN, die geen kandidaat meer is voor een Europees mandaat, opnieuw een Europarlementair in onze federatie. En derhalve ook een nieuwe uitdaging voor een knalresultaat... Vrijdag 20 mei 1988 50' jaargang nr. 21 Weekblad van de S.P. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053/70.51.51 Postrekeningnr000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst yCotiftïti y VN Deze komfortabele meerderheid slonk echter korte tijd later door de onafhankelijke opstelling van de h. Louis Van Durme, verkozen op de VU-lijst, doch wegens interne moeilijkheden in de VU uit de partij gestapt?, gezet? Gedurende de voorbije vijf jaar werd probleemloos bestuurd met 14 zetels, tot enkele maanden gele den een nieuwe gemeentesekretaris moest worden verkozen. Hoewel de meerderheid, na het ontslag van Louis Van Durme en het in funktie treden van opvolger Carlos De Brouwer, opnieuw over 15 stem men beschikte, verkreeg de kandi daat van de meerderheid geen 15 stemmen! Een teken aan de wand, doch we gens het geheim karakter van de stemming is het zeer moeilijk be schuldigingen te uiten. Toch laat een dergelijk incident steeds sporen van wantrouwen na en kort daarop begonnen allerlei gissingen te circu- De jongste editie van de Ron de van Vlaanderen voor ama teurs met start en aankomst in Denderleeuw kan op alle ge bied een sukses genoemd worden: een uitstekend weer tje, een massa volk, een span nend wedstrijdverloop en een verdiend winnaar Eddy Van Craeynest. Anders ging het eraan toe tijdens de traditionele receptie en huldi ging van de winnaar. Toen raadslid Jean Van der Weeën (medestichter van de Ronde van Vlaanderen te Denderleeuw) op zijn beurt het woord wou nemen werd hem dat prompt belet door - naar zijn zeggen - afscheidne mend burgemeester Gustaaf De Backer. Een feit dat tot nadenken stemt, temeer dat het de bedoeling van Jean Van der Weeën was één en ander uit de toespraak van de bur gemeester recht te zetten. Een ander opmerkelijk feit was - op de grootste sportmanifestatie van het jaar in Denderleeuw - de afwezigheid van de schepen van sport ter gelegenheid van de huldi ging van de winnaar Eddy Van Craeynest. De burgemeester had wel veel lof voor de politiecommissaris, maar over diens medewerkers, politie agenten, leden van de Civiele Be scherming, verpleegkundigen van dienst, seingevers, enz... werd met geen woord gerept. Het hele gedoe kwam ons eerder over als een eigen hulde van burge meester De Backer, dan als een in de bloemetjes zetten van de werke lijke Ronde van Vlaanderen-win- naar Eddy Van Craeynest. Marc De Zittf.r Inleidingen: Mathieu SAEYS (adviseur GOMOV) Werner VAN DEN STOCKT (lid Directiekomitee Intercommunale Land van Aalst) Jacques TIMMERMANS (Volksvertegenwoordiger) Debat Documentatiemateriaal Een must voor alle gewestelijke SP/CSC-verantwoordelljken en belangstellenden INGEN 9 OKTOBER 1988 leren, gissingen die wij laten voor wat ze zijn. Een feit is echter dat het reeds geruime tijd rommelt in de PW, een scheuring zou onvermijdelijk geworden zijn! Op de laatste gemeenteraad, bij de behandeling nochtans van een rou tine-punt, vielen de maskers af en stemden 3 PW-dissidenten mee met de oppositie. Namens het college van burge meester en schepenen stelde sche pen van Openbare Werken Urbain De Grave voor langs de Nijver heidsstraat te Mere een trottoir aan te leggen vanaf het kruispunt met de Cauwenbergstraat tot aan de Langestraat, over een afstand van 400 m., raming 652.000 fr. Langs dit gedeelte van de Nijverheids straat staan de huizen met even nummers ver achteruit, zodat het voetpad er vrij breed is. Na enig over en weer gepraat tus sen raadslid Van Wilder (CVP) en schepen De Grave over de uitvoe ring (betondallen of klinkers), de verkeersdrukte en de parkeerpro blemen in de Nijverheidsstraat, stelde raadslid Van Wilder voor het voorstel van het college te verdagen om de mogelijkheid te bestuderen tot aanleg van een parkeerstrook. Wegens de zeer slechte toestand waarin dit gedeelte zich bevindt, deed schepen De Wolf een dringen de oproep het voorstel van het college goed te keuren met de be lofte de parkeerproblemen in de Nijverheidsstraat globaal te bestu deren om voor de ganse straat een oplossing te vinden. Raadslid Van Wilder hield echter voet bij stuk zodat eerst moest gestemd worden over zijn voorstel. Het voltallig schepencollege stemde tegen, ge volgd door de raadsleden uit de meerderheid met uitzondering van Luc Cosijn, Etienne Beirens en Eric De Temmerman - allen PW - die de oppositie steunden om dit werk op de lange baan te schuiven. Toen daarenboven De Temmer man zijn ja-stem nog wilde verant woorden, werd hij de mond ge snoerd met de mededeling dat al leen onthoudingen gemotiveerd worden. Hierop verliet hij onmid dellijk de raad. De raad van de dagorde werd zon der incidenten afgewerkt - alle punten werden trouwens unaniem goedgekeurd. Was dit incident een éénmalige kortsluiting of het begin van het einde? (J.V.M.) In 1981 greep de socialist Mitter rand voor het eerst de macht. Na drie rechtse presidenten sprak men van een historische verande ring in de Franse vijfde republiek. Thans behaalt onze kameraad een veel hogere score. Wellicht krijgt deze uitslag politiek-sociologische gevolgen die historisch bekeken van doorslaggevender aard zullen blijken dan de krachttoer van zeven jaar geleden. In elk geval is de politieke slinger weer naar links aan het zwaaien, zeker in Frank rijk! Misschien ook in Europa. Het is geen toeval dat na jaren gespier de anti-sociale besparingen in de meeste Europese naties, in België de socialisten in de regering door dringen, in Schleswig-Holstein (in de Bondsrepubliek Duitsland) de sociaal-democraten de absolute meerderheid behalen en in Groot- Brittannië Labour de gemeen teraadsverkiezingen wint. Francois Mitterrand en de zijnen hebben alleszins het Franse politie ke landschap grondig omgeploegd. Tot in de jaren zeventig had men beneden Wervik een stevige recht se, Gaullistische meerderheid. Aan de linkerzijde waren de kommunis- ten veruit de sterkste partij. De socialisten waren versplinterd in tientallen fracties. Na mei '68 vormde zich links van de KP een revolutionaire franje In het cen trum vond men slechts de mummie van de eens zo sterke "radikale partij". De centrumkiezers leunden op quasi-natuurlijke wijze aan bij rechts. In die jaren maakten Mitterrand en zijn medewerkers geen geheim van hun "masterplan". Zij wilden de gemarginaliseerde linkerzijde aan de macht helpen. In een eerste fase streefden zij een herverdeling van de machtsverhoudingen na binnen links. De "Parti Socialiste" werd herenigd. Na 1973 werd de kommu- nistische partij definitief overvleu geld. In dergelijke mate zelfs dat PCF-kandidaat André Lajoinie nog nauwelijks 6% kan bijeenschrapen in de eerste ronde van de presi dentsverkiezingen In een tweede fase wilde het Mit- terrand-socialisme zich ook aan zijn rechterzijde versterken. Para doxaal genoeg werkte de socialisti sche nederlaag in de Franse parle mentsverkiezingen in 1986 de reali satie van dit plan in de hand. Toen twee jaar geleden opnieuw een rechtse regering aantrad, opteerde president Mitterrand heel lang om aan te blijven als socialistisch presi dent. Het is de periode geweest van de "cohabitation". Rechts premier Jacques Chirac moest er knarsetan dend op toezien hoe Mitterrand zeggenschap behield over het bui tenlands en defensiebeleid. En... hoe de socialist zijn aureool als "vader van alle Fransen" nog kon versterken. Van weersomstuit liet Chirac zich verleiden tot een "weerwraak-politiek" die alle so cialistische accenten van de vorige regering moest uitroeien. Hals over kop stortte de regering- Chirac zich in de privatiseringen. Zelfs ondernemingen die onder De Gaulle nog genationaliseerd waren, werden terug aan het particuliere kapitaal toegeworpen. Choquerend voor de vele duizenden die recent hun werk en inkomen verloren, was de afschaffing van de belasting op de grote fortuinen. Vervolg op blz. 7 De vooortdurende vooruitgang van de SP bij alle stembussla gen sinds 1981 kon inderdaad niet zonder gevolgen blijven op regeringsniveau. Temeer daar een aantal van de SP-programmapunten duide lijk de publieke opinie hadden veroverd. Denken we maar aan de konsekwente standpunten m.b.t. vrede en veiligheid, kern centrales, sociale zekerheid, enz. De SP dus mee in de regeringsboot op basis van een compromistekst met de andere deelnemende partijen aan de coalitie. In die optiek blijft uiteraard waakzaamheid geboden. Wanneer inderdaad bepaalde van onze standpunten in het regeerakkoord nog geen ingang vonden of op de "lange baan" werden geschoven, is dit overigens een bewijs dat wij ze naar het merendeel van de bevolking toe nog beter ingang moeten doen vinden, dat een nog betere sensibiliseringscampagne zich opdringt. Hetgeen uiteraard impliceert dat elke militant samen met de socialistische ministers, staatssecretarissen en parlemen tairen verder moet ijveren om duidelijk de socialistische inbreng in het programma te accentueren, maar anderzijds ook om er andere stellingnames en prioriteiten zo spoedig mogelijk te verwezenlijken, indien mogelijk zelfs nog vóór de gemeenteraadsverkiezingen, om te bewijzen dat het met de SP in de regering ernstig gemeend is. Op het nationaal congres was Louis Tobback trouwens zeer formeel: "Het ligt in de bedoeling van de partij deze keer na regeringsdeelname de verkiezingen te winnen. Gemeenteraadsverkiezingen en Euro pese verkiezingen vormen in deze context een enorme uitdag ing en referentiepunten m.b.t. gepresteerd werk en uitslagen. Op 9 oktober e.k. wordt andermaal de maat genomen, de belangrijkheid van positieve uitslagen in alle gemeenten in Vlaanderen en daarenboven zeker in het arrondissement Aalst is evident. We moeten er ons goed van bewust zijn dat iedere stem telt, en het is weliswaar een veelgebruikt cliché, maar toch, hoe meer wij te zeggen krijgen in de gemeenten, hoe beter. Hoe dan ook blijft waakzaamheid geboden m.b.t. de uitvoer ing van het regeerakkoord, d.w.z. de vertaling in de specifieke beleidsmaatregelen in de dagelijkse politieke praktijk van de eerstkomende jaren en maanden. De geloofwaardigheid en het vertrouwen die de SP in de voorbije jaren bij minstens een vierde van de Vlaamse bevolking heeft opgebouwd staat op het spel, en mag, de beide nakende elektorale doelstellingen duidelijk voor ogen houden de, niet in het gedrang komen. Chris Vancoppenolle Federaal SP-secretaris W. IINGEN 9 OKTOBER 1988 Te onthouden datum

Voor Allen | 1988 | | pagina 1