Gemeentelijke SP-concentratie X tonpaane'gg Het nationale keurslijt van het gemeentebeleid Een cultureel centrum voor Ninove: voorontwern goedgekeurd De Loor oorzltte *AdIXtOx%s g CSC-Vormingswerk Gewest Aalst Kadervorming "Arrondissementele industrieparken en tewerkstelling" Ninove Krachtlijnen en instrumenten 3ó~f ^°0 Vrijdag 3 juni 1988 50* jaargang nr. 23 Weekblad van de S.P. Onder massale belangstelling werd zaterdag laatstleden in de Gentse «Vooruit» het ge meentelijk manifest 1988 m.b.t. de gemeenteraadsver kiezingen van zondag 9 okto ber e.k. door Gilbert TEM MERMAN en Nationaal voorzitter Karei VAN MIERT voorgesteld en toe gelicht. Terzelfdertijd kon den kandidaten, afdelings verantwoordelijken en be langstellenden via allerlei stands ideeën en informatie opsteken rond alle mogelijke aspecten van het gemeen tebeleid en campagnevoe ring. Ongetwijfeld een erg suksesvol initiatief... Zaterdag 4 juni 1988 (9u30-12u30) Volkshuis, Houtmarkt 1 te Aalst Inleidingen: Mathieu SAEYS (adviseur GOMOV) Werner VAN DEN STOCKT (lid Direcüekomitee Intercommunale Land van Aalst) Herman DE LOOR Senator Debat Documentatiemateriaal <3€MEENTERAADSVfRKfE7iNGEN 9 OKTOBER 1988 Vorige week donderdag 26 mei werd een eerste belangrij ke stap gezet naar de realisa tie toe van een Ninoofs cultu reel centrum: de gemeen teraad keurde het vooront werp goed van de culturele infrastructuurwerken die bin nen het Sigtay-complex zullen verwezenlijkt worden. 25 raadsleden stemden «ja», ter wijl de h. De Ville «neen» zei en de hh. Waltniel en Corne- lis (beiden CL) zich ont hielden. er, die Staal institutionele Hervormingen is geworden, se Raad vorige week senator Herman De b tweede ondervoorzitter. Namens de SP/CSC- federatie Aalst en de redactie van «Voor ces met dit mandaat. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053 70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Gemeenteraadsverkiezingen: SP je beste buurman Met de slogan «SP, je beste buur man/buurvrouw» trekt de SP naar de verkiezingen. Beste buur, maar ook als beste bestuurder, deze com binatie ligt trouwens voor de hand. De accenten worden inderdaad best gelegd op het gemeenteniveau zelf, maar vanuit nationaal vlak streeft men naar de ideale link tussen een efficiënt bestuur en een directie band met het lokale maat schappelijk leven in al zijn aspec ten. De SP hecht traditiegetrouw bij zonder veel belang aan het pro gramma dat ze bij verkiezingen aan de bevolking voorlegt. Dat is zo bij de wetgevende verkiezingen, en ook de gemeenteraadsverkiezingen van 9 oktober 1988 vormen op deze regel geen uitzondering. Vooreerst zijn er een aantal krachtlijnen rich tinggevend voor de afdelingen. De afdelingen kunnen ze aanvullen en konkretiseren aan de hand van be hoeften en prioriteiten op lokaal vlak. In tal van domeinen zijn de werkingsmogelijkheden van het ge meentebestuur echter sterk afhan kelijk van het beleid dat gevoerd wordt op nationaal vlak en op het niveau van het Gewest en de Ge meenschap. In deze optiek worden dan ook een hele reeks voorstellen geformuleerd ten aanzien van deze hogere beleidsniveaus. In tal van beleidssectoren moet immers een kader geschapen worden dat de gemeenten in staat stelt een doel treffender beleid te voeren, dat aansluit bij onze socialistische prin cipes. Deze voorstellen zullen hoe dan ook een inspiratiebron vormen voor onze vertegenwoordigers in Kamer, Senaat en Vlaamse Raad. Voorbeelden terzake zijn o.m. een snelle regionalisering van het Ge meentefonds, aanpassing van het decreet op culturele raden en cultu rele centra, enz... De gemeente heeft veelomvattende bevoegdheden. Het lokale beleid bestrijkt een zeer groot aantal do meinen en richt zich tot alle groe pen van de bevolking. Toch kan het gemeentebestuur niet alles tegelijk aanpakken. Het moet uitgaan van de behoeften van de lokale ge meenschap. Het is op basis daarvan dat socialistische gemeentebestuur ders een prioriteitenplan opstellen waarvan volgende principes de krachtlijnen uitmaken 1. rechtvaardigheid en solidariteit 2. kwaliteit van het leven 3. weerbaarheid, emancipatie van de burger. Meteen is hiermede ook de rangor de van de SP-prioriteiten aangege ven. Ze dienen als toetssteen voor konkrete beleidsinitiatieven. Realisaties vragen middelen. Op gemeentelijk vlak zijn ze beslist niet onuitputtelijk. Om hun doel stellingen te bereiken willen de so cialisten voornamelijk van drie in strumenten gebruik maken: 1. een waarachtige demokratie; 2. een volwaardige gemeentelijke dienstverlening; 3. een modern lokaal management. Zo weze duidelijk dat de socialisten Een must voor alle gewestelijke SP/CSC-verantwoordelijken en belangstellenden je beste buurman heel eigen doelstellingen nastreven, ook op gemeentelijk vlak. Liever dan voor een sektoriële benadering kiezen zij voor een geïntegreerde aanpak waarbij vooral de behoef ten van de bevolking richtingge vend zijn. Een door de SP geïnspireerd ge meentebeleid wil daarbij planmatig tewerkgaan: de problemen inventa riseren, de behoeften onderzoeken, de prioriteiten en de middelen van het beleid bepalen. De SP wil daarenboven in elke beleidsbeslissing haar bekommer nis laten doorklinken om een plura listisch opgebouwde gemeente te realiseren. Elke burger heeft het In een andere hoofartikel wees federaal SP-secretaris Chris Vancoppenolle er reeds op dat in een aantal domeinen de werkingsmogelijkheden, van elk gemeengebestuur sterk afhan kelijk zijn van de door de regering en de Vlaamse Executieve gevolgde politiek. De gemeentelijke autonomie is daardoor als het ware in een soort keurslijf gedrongen. Bijna zeven jaar roomsblauw beleid kwam de gemeente zeker niet ten goede. De gemeenten hebben enorm veel ingeleverdniet in het minst via het Gemeentefonds. Anderzijds werden de gemeenten bestendig nieuwe taken opgelegd (denk maar aan bvb. de opvang van politieke vluchtelingende stijgende lasten der OCMW's, enz.), waar voor geen overeenkomstige vergoeding werd toegekend. Vermits een doelmatig en planmatig gemeentelijk beleid moet kunnen steunen op een stabiele financiële situatie wil de SP het volgende gerealiseerd zien om de gemeentebesturen hoe dan ook operationeler te maken. De regionalisering van het Gemeentefonds, zoals trouwens voorzien in het regeerakkoord, moet een einde stellen aan de onrechtvaardige verdeling van het fonds over de gewesten. De SP staat dan ook op de spoedige verwezenlijking van deze regionalizering en wenst dat als basisbedrag de geïndexeerde dotatie van 1985 wordt gehanteerd. Zelf deden wij in het verleden trouwens diverse wetvoorstellen en parlementaire tussenkomsten in die zin. In het verleden liep de schatkist steeds een grote achterstand op bij het doorbetalen van belastingen aan de gemeenten (in 1987 zo'n 30 miljard). Een konkrete oplossing daarvoor zou zijn het invoeren van een voorschottensysteem met trimesteriële voorafbetalingen gebaseerd op 90% van de belastingen tijdens de voorbije twee jaar. Inningskosten moeten daarbij forfaitair vastgesteld wor den en niet meer procentueel. Immers, wanneer de bedragen van de gemeentelijke belastingen verhogen, wordt onder het huidige systeem de afhouding ook automatisch hoger, terwijl de dienstverlening dezelfde blijft. In de strijd tegen de armoede moet een «fonds voor bestaans zekerheidopgericht worden, gefinancierd door een bijzonde re heffing op de winsten van de energiemaatschappijen en de kansspelen. Gemeenten die een bijzondere inspanning leveren voor opvang van gastarbeiders, moeten daarvoor een speciale toelage krijgen. De gemeenten moeten ook de kans krijgen om een «pool van Gesco-medewerkers» uit te bouwen, die zij ter beschikking stellen van de lokale siociokulturele organisaties. De SP verwerpt de klusjesdienstenvan minister Hansenne, omdat hierdoor een nieuwe interim-functie wordt gevormd, gebaseerd op een zwak statuut en politieke beslissingen. De partij wil integendeel komen tot een «pool van sociale dienst verleners», Gesco's die kunnen helpen bij mensen met een laag inkomen. Marc GALLE Volksvertegenwoordiger recht zijn eigen mening te uiten en moet zijn eigen keuze kunnen waarmaken. Uitgangspunten zijn dus steeds openheid, eerbied voor ieders mening, samenwerking en geli j k waardigheid Everzeer wil de SP dat de gemeente in alle beleidsdomeinen haar bij drage levert tot het bestrijden van de achterstandssituatie en de kan sarmoede van diverse groepen als vrouwen, jongeren, bejaarden, mindervaliden, werklozen, migran ten. Dit moet gebeuren door een gecoördineerde, gerichte aanpak en positieve akties op verschillende vlakken. Chris VANCOPPENOLLE De week ervoor werd op het oud stadhuis een informatieavond geor ganiseerd met de leden van de Werkgroep polyvalente zaal, de Kultuurraad, de Vaste Commissie van Advies en de Raad van Bestuur van de Bibliotheek. De architecten Lambrechts en Meganck van de groep Signa lichtten uitgebreid het voorontwerp goed van culturele in frastructuurwerken die binnen het gewezen Sigtay-complex zouden kunnen uitgevoerd worden. De aanwezigen daar kregen ruim schoots de gelegenheid om hun eventuele opmerkingen aan te brengen. Niets wees er op dat ogen blik evenwel op dat dit dossier het voornaamste discussiepunt zou vor men van de gemeenteraadszitting van donderdag 26 mei waarvan de dagorde reeds bekend was en waar het dossier niet op voorkwam. Binnen de voorziene tijdslimiet kregen de raadsleden echter op vrijdag 20 mei een brief in de bus met de aanvulling van de dagorde met een punt: «Gebouwen culture le infrastructuur - goedkeuring voorontwerp - aanvraag om toe lagen». De meesten waren geschrokken van het hoge bedrag van de kost prijs waarop de totale werken wer den geraamd nl. 169.096.216 fr. Bij het begin van de raadszitting van donderdag 26 mei dan vonden de raadsleden op hun tafel een complete toelichting van het dos sier met als titel: «Sigtay-dossier: van polyvalente zaal naar totaalcon cept». Ter attentie van de geïnteresseerde lezer geven wij deze tekst in exten- so weer omdat hij een goed over zicht geeft van de plannen die het stadsbestuur met het domein «Sig- tay» voorheeft en waar dus een groot deel van de gemeenteraad achterstaat. Sinds de aankoop van dat Sigtay- complex door de stad met het oog op de realisatie van een polyvalente zaal in de binnenstad werd heel wat studiewerk ter zake verricht. Mo menteel verkeert het project in het stadium van het voorontwerp, een voorontwerp dat op de gemeen teraadszitting van 26 mei aan de raadsleden werd voorgelegd. Ver mits het voorontwerp een bijzonder belangrijke fase in het geheel van de besprekingen vormt, en er voor het eerst zowel naar concept toe als wat de kostprijs betreft een globaal voorstel wordt geformuleerd, is het een ideaal moment om een en an der eens van nabij te bekijken. Wat meteen opvalt is de com plexiteit van het dossier: in de plaats van een plyvalente zaal tout court betreft het hier een totaalaan- pak. Hierbij zijn duidelijk een aan tal onderdelen te onderscheiden, nl. de polyvalente zaal, de biblio theek, het oud-stadhuis, en de rea lisatie van een voetgangersrelatie tussen Graanmarkt - Despauteer- straat en tussen Oudstrijdersplein en het Sigtay-complex. De raming van de totale kostprijs illustreert dat ten volle: P.O.B. 39.407.963 fr. Polyvalente zaal 63341062 fr foyer en cafetaria) Poortgebouw 27.432.990 fr. Winkelgaanderij 23.587.200 fr. Algemene nutsvoor- 3.861.000 fr. zieningen Oud-stadhuis 11.466.000 fr. 169.096.215 fr. (BTW inbegrepen) (N.v.d.R.: P.O.B. staat voor plaat selijke openbare bibliotheek). De kosten te dragen door de stad bedragen 40% van de voor subsidie in aanmerking komende werken. Lees door pag. 7 ----s y--

Voor Allen | 1988 | | pagina 1