An Het blijft opletten geblazen SP evalueert OCMW- beleid... AALST 1. Nieuw Stedelijk Zieknhuis -3ö~7 1 Vredesplan Parlementaire steungroep Herman De Loor Toegangsweg voor de 100 aan het nieuw Stedelijk Zieknhuis Afwerkingsdossiers 11® Rechtvaardigheid en solidariteit Een kwalitatief beter leven Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053 70.51.51 Postrekeningnr, 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Wiliy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 17 juni 1988 50* jaargang nr. 25 Weekblad van de S.P. Jacques Timmersmans op bezoek bij het Polisario Door hun deelname aan de groepsreis, georganiseerd door het Steunkomitee aan het Sahraoui-volk, getuigde de 15-koppige Benelux-dele- gatie van haar bekommernis om dit fier woestijnvolk van de Westelijke Sahara. Naast enkele Nederlandse partijle den en journalisten, namen ook vier Vlaamse parlements leden - Jacques Timmermans (SP), Hugo Van Dienderen (AGALEV), Hugo Van Rompaey (CVP) en Luk Vanhorenbeek (VU) - aan dit feest deel, dat ingericht werd ter gelegenheid van de her denking van de 15' verjaardag van de gewapende vrijheids strijd van het Polisario Front tegen de Marokkaanse over heerser. In zijn gelegenheidstoespraak heeft de president van de D.A.R.S., Mo- hamed Abdelaziz de diplomatieke inspanningen toegelicht die onder nomen werden in het licht van een oplossing van het konflikt tussen het Sahraoui-volk en Marokko. Op 14 november 1975 ontnam im mers het driepartijenakkoord van Madrid aan het Sahraoui-volk het recht op onafhankelijkheid en zelf standigheid. Twaalf jaar later vecht die woestijnvolk, gewapenderhand, nog steeds om zijn meest elemen taire rechten erkend te zien en om hun land (de Westelijke Shara), dat illegaal bezet is door het Marok kaanse leger en administratie, terug te krijgen. Op 27 februari 1976, de dag dat het Polisario Front (de wettelijke ver tegenwoordiger van het Sahraoui- volk) de D.A.R.S. uitriep, werd door een belangrijk deel van de Internationale Gemeenschap het recht op souvereiniteit van het Sah- Je beste buurman raoui-volk erkend. Op dit ogenblik erkenden 71 landen de nieuwe re publiek: hoofdzakelijk Afrikaanse en Latijnsamerikaanse landen en in Europa slechts 2 landen: Joegosla vië en Albanië. Ondertussen is de D.A.R.S., sinds 1982, volwaardig lid geworden van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE). Een vredesplan dat alle elementen tot pacificatie van de Westelijke Sahara bevat, werd aangenomen door de Conferentie van Staats- en Regeringshoofden van de OEA op 11 juni 1983 in haar resolutie AHG 104. Volgens de resoluties 42-78 van de UNO met betrekking tot de Westelijke Sahara, moeten de «on derhandelingen de nodige voor waarden scheppen voor de organi satie van een vreedzaam en eerlijk referendum, met het oog op de zelfbeschikking van het Sahraoui- volk». Ondanks de massale steun die aan dit vredesplan werd gegeven, wei gert koning Hassan II van Marokko rechtstreeks te onderhandelen met het Polisario Front. Eind 1987, bezocht een technische kommissie van de UNO en van de OEA deze streek. Zij kon er op nieuw vaststellen dat het volk vrij heid en onafhankelijkheid wil, en dat het onvoorwaardelijk achter het Polisario Front staat. In de kontekst van het pacifisme van het Sahraoui-volk is het nood zakelijk de wil van het Polisario Front en van de Sahraouiregering te herbevestigen om een einde te stellen aan de oorlog, op een recht vaardige basis, zoals die gedefi nieerd werd door de internationale organisaties. De president besloot zijn toespraak met de verwijzing naar de recente ontspanning in de diplomatieke be trekkingen tussen Algerijë en Ma rokko, die de regeling van het kon- flikt tussen de D.A.R.S. en Marok ko zouden kunnen versnellen. Drie jaar geleden werd binnen het Europees parlement voor het Sah raoui-volk een steungroep opge richt, die ervan overtuigd is dat Europa en zijn lidstaten van hun neutraliteitspolitiek moeten afzien en die de erkenning van de wettelij ke strijd van het Sahraoui-volk en de D.A.R.S. beoogt. Heel recent werd een Belgische parlementaire groep opgericht on der het meter- en peterschap van Nelly Maes (VU) en Willy Burgeon (PS). Deze groep is van mening dat ons land niet langer zijn deelname aan het herstel van de vrede in de Westelijke Sahara mag tuitstellen, evenals de erkenning van het fun damenteel recht op zelfbeschikking van het Sahraoui-volk. De nabij heid van de Magreb, onze ekono- mische banden met deze streek, de aanwezigheid van een enorm span ningsveld in dit gebied, dat nog verder kan oplaaien als hier niet snel een einde aan komt, zijn tal van redenen om een vastberaden aktie te voeren binnen ons parle ment. Vervolg op blz. 5 Met dit logo trekt de SP naar de gemeentelijke stembusslag £7 CENTRALE X° ««U&XtbMtcalrt 17 Deze week wordt in de Kamer en in de Senaat gestemd over de herziening van sommige artikelen van de grondwet. Als deze herziening lukt, zal het voor de vijfde maal zijn dat de Belgische Grondwet wordt aangepast. De eerste wijziging had plaats tijdens de zittijd 1892 -1893, en behelsde de vervanging van het cynskiesstelsel door het algemeen meervoudig kiesstelsel alsook de invoering van de kiesplicht. Verder werd de samenstelling van de Senaat gedemokratizeerd door de versoepeling van de verkiesbaarheidsvoorwaarden en de invoering van het systeem van provinciale senatoren. De tweede grondswetsherziening (1919 - 1921) voerde het stelsel in van evenredige vertegenwoordiging bij parlements verkiezingen ter vervanging van het meerderheidsstelsel, de vervanging van het algemeen meervoudig stemrecht door het algemeen enkelvoudig stemrecht, de invoering van de gekoöp- teerde senatoren en de verdere versoepeling van de voorwaar den om tot senator te worden verkozen. Ook werd de mogelijkheid voorzien om vrouwen kiesrecht te verlenen door een wet die met een twee-derde meerderheid diende te worden aangenomen. Het duurde evenwel nog tot 1948 vooraleer het vrouwenkies recht een feit werd. De derde grondwetsherziening, die van 1965 - 1971, was de eerste kommunautaire en hervormde de unitaire Staat door de erkenning van vier taalgebieden, drie kuituurgemeenschappen en drie gewesten, en door de invoering van de kulturele autonomie en de gewestvorming. Bij de vierde grondwetsherziening (1978 - 1985) werden in 1980 een aantal artikelen herzien nodig om de staatshervor ming verder te verwezenlijken; de uitbreiding van de kulturele autonomie tot de persoonsgebonden materies, de vervanging van de kuituurgemeenschappen door de gemeenschappen met eigen raden en dekretale bevoegdheid en een eigen executieve. Deze en de komende weken zal in het Parlement over de vijfde grondwetsherziening worden gestemd, met de bedoeling aan de gewesten grotere bevoegdheden te verlenen. Het spreekt vanzelf dat deze verdere federalizering van onze staatsstructuur ook voor de arbeidende klasse grote gevolgen zal hebben. Het blijft dan ook opletten geblazen. SP-voorzitter Mare Galle en de SP-O.C.M.W.-raadsleden Eddy Dierickx (fractieleider), Daisy Van, Geit en Gustaaf Lemointre hebben zaterdag laatstleden op een persconfe rentie het OCMW-beleid van de CVP-PW meerderheden geëvalueerd. Het resultaat is negatief! SP-fractieleider belichtte op een deskundige manier het 0.C.M.W. en ziekenhuisbe- leid. Ongelooflijk maar waar. De aange legde toegangsweg voor de 100 aan de Merestraat is te SMAL; daaren boven werd deze weg ingesloten tussen 2 afsluitingen. Tevens blijkt nu dat de kabine voor de gastoe- voer bij een eventuele wegverbre- ding in de weg staat. Resultaat: er werd een pas aangebrachte af sluiting afgebroken, de gasmeter werd al eens stuk gereden, her steld, herplaatst en nu? Dit kan alleen in Aalst. Reeds sedert eind 1987 liggen een aantal afwerkingsdossiers voor goedkeuring bij de bevoegde minis ter, J. Lenssens. Nu bereikt ons het bericht dat er geen geld meer is. Of... zit het in Dendermonde? Als aan het huidig tempo de dos siers goedgekeurd worden zal het nieuw ziekenhuis pas medio 1990 operationeel zijn. De burgemeester wil een «Gunt down» terzake; hij wendt zich beter naar zijn partijge noot Lenssens. Vervolg op blz. 2 Een S.P voor de gemeenten Socialisten streven heel eigen doelstellingen na. Ook op gemeentelijk vlak. De behoeften van de plaatselijke bevolking zijn daarvoor richtinggevend. Dat staat in het nagelnieuwe «gemeentelijk Manifest 1988». Het. is een handige leidraad voor de vele afdelingen van de Socialistische Partij om met een sterk programma naar de gemeenteraadsverkiezingen van 9 oktober te gaan. In een tweede deel hekelt het manifest «het nationale keurslijf van het gemeentebeleid». Op veel terreinen krijgen de gemeenten gewoon de mogelijkheden en de kansen niet om een doeltreffend beleid te voeren. Het gemeentebestuur kan niet alles tegelijk aanpakken. Het moet uit gaan van de behoeften van de plaatselijke gemeenschap. Daarin leggen de socialisten volgende prio riteiten. Helemaal vooraan wil de SP rechtvaardigheid en solidariteit. Een tweede aandachtspunt is de kwaliteit van het leven. Een derde: de weerbaarheid, de emancipatie van de burger. Realisaties vragen middelen. Op gemeentelijk vlak zijn zij beslist niet onuitputtelijk. De socialisten willen vooral van drie instrumenten gebruik maken. 1Een waarachtige democratic- 2. Een volwaardige ge meentelijke dienstverlening. 3. Een modern lokaal management. Een door de SP geïnspireerd ge meentebeleid wil daarbij planmatig tewerkgaan: de problemen inventa riseren, de behoeften onderzoeken, de prioriteiten en de middelen van hat beleid bepalen. De SP wil daarenboven in elke beleidsbeslissing haar bekommer nis laten doorklinken om een plura listisch opgebouwde gemeente te realiseren. Elke burger heeft het recht zijn eigen mening te uiten en moet zijn eigen keuzen waarma ken. Uitgangspunten zijn dus steeds openheid, eerbied voor ie ders mening, samenwerking en ge lijkwaardigheid. Evenzeer wil de SP dat de gemeente haar bijdrage levert tot het bestrijden van de achterstand en de kansarmoede van diverse groepen als vrouwen, jon geren, bejaarden, mindervaliden, werklozen, migranten. Dit moet gebeuren door een gecoorrdineer- de, gerichte aanpak en positieve akties op verschillende vlakken. Voor alles streeft de SP op lokaal vlak naar meer rechtvaardigheid en is dus voorstander van een herver delend beleid, voorop staat daarbij de solidariteit van de gemeenschap met het individu. Het SP uitgangs punt is niet liefdadigheid, maar recht op sociale dienstverlening. De gemeente heeft immers tot plicht al haar burgers ten volle bij te staan. Het gehele socialistische gemeen tebeleid wil ingaan tegen de voor tschrijdende opdeling van de sa menleving in al of niet begoeden. Rechtvaardigheid is voor de SP het streefdoel met betrekking tot de gehele gemeentepolitiek. Vandaar dat het streven naar rechtvaardig heid zich ook vertaalt in het beleid inzake leefmilieu, ruimtelijke orde ning, huisvesting, verkeer, finan ciën, lokale belastingen, gezond heidszorg, cultuur, gemeentelijk onderwijs, derdewereldproblema- tiek. De socialisten willen de kwaliteit van het leven verhogen. Daarbij is de menswaardigheid van elke te nemen maatregel een priori taire betrachting. Het leven van de mens moet immers ruimer zijn dan enkel maar overleven. Daarom dient in de eerste plaats aandacht besteed te worden aan preventie, aan het voorkomen van maatschap pelijke factoren die de kwaliteit van het leven bedreigen. Het grootste respect voor het leef milieu! Milieubescherming is een bestendig leidmotief bij alle initia tieven inzake ruimtelijke ordening, verkeer, huisvesting. Kwalitatieve aangrijpingspunten als vernieuw bouw, inbreiding, kleinschaligheid, selektieve inzameling van afval, re cyclage, preventie, bestrijding Van geluidshinder, water-, bodem- en luchtverontreiniging,... staan daar bij voorop. De gemeentepolitie moet streng en verbaliserend optre den t.o.v. milieudelicten. Iedereen heeft recht op een behoor- lijke huisvesting. De gemeente moet bijdragen tot het realiseren van een minimaal wooncomfort Vervolg op blz. 5 Samen met een socialistische collega was Jacques Timmermans op bezoek bij President ABDELLAZIS om politieke initiatieven inzake de erkenning van het Polisario en de Democratische Arabische Republiek Sahara (D.A.R.S.).

Voor Allen | 1988 | | pagina 1