Jacques Timmermans in de Vlaamse Raad Ruimtelijke Ordening in funktie van leefmilieu en inspraak m Werk aan de wi Wordt Aalst een onkruidvrije stad? je beste buurman ■t- XX m tóiM Vragen bij het "beleidsplan" v Arbeidsintensief Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053 70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen. Houtmarkt 1. 9300 Aalst Vrijdag 24 juni T988 50* jaargang nr. 26 Weekblad van de S.P Laten wij vooraf duidelijk stellen: ruimtelijk beleid in zijn volle betekenis is niet zomaar den welomlijnde se ctor, maar is een veelvoud van sectoren. Bij ruimtelijk beleid komt ook verkeersbe leid, beleid inzake openbaar vervoer, huisvestingsbe leid... kijken. De sector van de ruimtelijke ordening (in zijn volle, dus brede betekenis) is een uiter mate gereglementeerde se ctor, die bovendien nog vrij complex is en overigens ge kenmerkt wordt door speci fieke termen en begrippen. Hoe omvangrijk de materie van de ruimtelijke ordening en de wetge ving die er betrekking op heeft wel is mag blijken uit wat volgt. En zelfs dat is nog onvolledig. Neem nu de wet van 30 december 1979 betreffende de economische expan sie (BS 1 januari 1971). Ook deze wet bevat tal van aspecten die mede de ruimte ordenen. Daartegenover staat dan dat door die veelheid van wetten en regle menten die een weerslag hebben op de ruimtelijke ordening, de coördi natie in deze materie natuurlijk in aanzienlijke mate zoek is geraakt. Om datzelfde voorbeeld te nemen, de wet op de economische expan sie: de praktijk wijst uit dat de regionale tegemoetkomingen van wege de hogere overheid voor de industriezones onvoldoende reke ning houden met het ruimtelijk im pact (alhoewel, zoals eerder ge zegd, die impact groot is). Hoofdmoot van dit beleid maakt natuurlijk de wet van 29 maart 1962 houdende de organisatie van de ruimtelijke ordening en de stede- bouw uit. De basiswet en de talrij ke wijzigingen die er sindsdien wer den aangebracht, alsmede de K.B.'s, M.B.'s en Omzendbrieven in dit verband, regelen de ruimtelij ke ordening en de stedebouw. fi-m '."v-r Ruimtelijke ordening en milieu: nog een voorbeeld hoe het niet moet. De SP-voorstellen zorgen ervoor dat het anders kan. Daarnaast onderscheidt men het Decreet van 28 juni 1984 houdende aanvulling van de wet van 29 maart 1962 op de ruimtelijke ordening en de stedebouw, die als doel heeft de voorschriften van de 25 bestaande gewestplannen te versoepelen. Daarbij werden arresten van de Raad van State relevant voor de dagdagelijkse praktijk. Ik noteer dat de Heer Minister de nodige initiatieven neemt tot her ziening van de wet van 29 maart 1962. Daarbij zal de Vlaamse Re gering een globaal dynamisch be leidsplan opstellen en verwacht van de gemeenten ook een "beleids plan" (telkens verwerkt in een be leidsnota). De S.P. stelt zich hierbij vragen. Wat gaat nu gebeuren met het Structuurplan Vlaanderen? Tot voor enige tijd stond dit nog voorop in het beleid van de Executieve. Ik sluit mij wel aan bij de "verwach ting" van de Minister dat ook de gemeenten een beleidsplan opstel len. lees door pag. 6 sï sr'iii sis» of Na bijna zeven jaar oppositie is de SP terug in de regering kunnen treden op basis van een programma waarin de partij zich kan terugvinden. Zowel inzake de N 8, de T.G. V., de defensieuitgaven, de vrijwaring van het wettelijk stelsel van de sociale zekerheid, de aktieve tewerkstellingspolitiek, de selektieve economische relance, de belastingshervorming als de staatshervorming vinden wij duidelijke SP-standpunten terug. De nieuwe regering is vrijwel onmiddellijk van wal gestoken met een aantal dringende dossiers: de grondwetsherziening (onderwijs) en de begrotingsproblematiek. Definitief uit de startblokken is ook de voorbereiding gekomen van de gemeenteraadsverkiezingen van 9 oktober aanstaande. Op zaterdag 28 mei werd reeds een nationale concentratiedag gehouden te Gent waarop zowel het gemeentelijk manifest 1988 als het vakkundig ontworpen regieboek voorgesteld werden. Met dit materiaal o.m. kunnen zowel programmaschrijvers als campagneleiders binnen elke afdeling de laatste hand leggen aan de voorbereidselen eigen aan hun specifieke gemeentelijke situatie. Onder de slogan "SP-je beste buurman!buurvrouw" vertrekken we met optimisme naar de gemeenteraadsverkiezingen toe; nu de partij mede regeringsverantwoordelijkheid draagt, moet ook dat effekt vruchten kunnen afwerpen op het lokale politieke vlak. De drie programmatorische krachtlijnen van het gemeentelijk SP- manifest zijn: rechtvaardigheid en solidariteit, een kwalitatief beter leven, weerbaarheid van de burgers. Om deze opties te kunnen verwezenlijken zijn drie instrumenten noodzakelijk: waarachtige democratie en inspraak in de gemeente, een volwaardige gemeentelijke dienstverlening, een modern lokaal management. Nu de, voor sommige afdelingen niet altijd zo gemakkelijke periode van lijstvorming bijna van de baan is, kan men van wal steken met de eigenlijke verkiezingscampagne als dusdanig. De hopelijk zonnige vakantieperiode zal dan ook voor vele kandidaten en militanten doorkruist of gevolgd worden door een behoorlijke portie verkiezingswerk in hun gemeente. En.voor we het vergeten: er is in de federatie ook nog zoiets als het jaarlijks arrondissementeel gezinsfeestVoor A lien op zondag 18 september. Ook daarvoor is nog veel inziet en participatie nodig, maar het loont zeker de moeite voor federatie én voor afdelingen: propagandistisch kan het op geen beter ogenblik georganiseerd worden. Alle hens aan dek, vrienden. Chris Vancoppenolle («deraal SP-secretaris 1. 2. 3. 4. 6. Allerlei-rondvraag W. Vernimmen C. Vancoppenolle wegens een ntva beschouwen. Op de gemeenteraad van eind mei formuleerde Roger D'Hondt een aantal voorstel len om het onkruid te bestrij den. Er bestaat zelfs een wet geving over maar in de voor bije jaren werd er weinig ge daan aan onkruidbestrijding. De schepen van leefmilieu gaf de gemeenteraad en de bevol king weinig hoop dat het in de toekomst beter zal gaan. Ro ger D'Hondt klaagde dan ook het gebrek aan van een planmatig beheer. Men zou beter wat meer geld besteden aan onkruidbestrijding dan aan bloemenmarkten en mi lieushows gesponsord door milieuvervuilende bedrijven. Hieronder volgen de voor naamste accenten van zijn ge fundeerde tussenkomst. Sinds 1 januari 1985 is een decreet van kracht houdende te treffen maatregelen inzake natuurbehoud op bermen beheerd door publiek rechterlijke rechtspersonen. Deze belangrijke beslissing, genomen op voorstel van de Hoge Raad voor Natuurbehoud, wil een milieu vriendelijk impuls geven aan ca. dertigduizend vierkante kilometer alternatieve groene zones welke tot op heden aan hun lot werden over gelaten. Het besluit is van toepas sing op bermen en taluds langs wegen, waterlopen en spoorwegen. Het decreet verbiedt het gebruik van biociden, bepaalt de periode van maaien en de verwijdering van het maaisel. Ook onze stad dient zich te houden aan het decreet, al hebben wij daar Groenbeheer- is in Aalst vaak het werk van een beperkt vrijwilligerskorps. tot op heden weinig van gemerkt. Twee jaar geleden werd schoorvoe tend gestart met het maaien van «enkele» bermen per gemeente. Deze poging om het decreet te respekteren kon men bezwaarlijk een gelukt projekt noemen. Er werd dus angstvallig over gezwe gen. Vorig jaar werden grotere middelen aangewend. Een maaier die tegelijk het maaisel opzuigt werd ingeschakeld. Ook deze beurt heeft geen «uitzonderlijk» effekt gehad. Vele bermen en taluds woe kerden van het onkruid. Het levert onze stad de kwalijke reputatie op van «vervuilde stad» bij gebrek aan onderhoud. Het regende dan ook klachten. Naar men mij bij de dienst leefmi lieu heeft voorgelicht zijn er in Aalst 500 km. te maaien bermen. Rekening houdende met de maai- periode, die in het decreet wordt voorzien, levert dit een zeer ar beidsintensieve aktiviteit op en is er veel energie nodig om deze «schoonmaakbeurt» te realiseren. Er zijn nochtans goede voorbeel den. Uit een studie van Opbouw werk Interleuven in enkele Bra bantse gemeenten, blijkt dat gaan de van een holle weg tot vlakke berm, gemiddeld 4,5 «man» dagen nodig zijn om 1 km. berm te maai en. Voor Aalst zou dit dus neerko men op 2.250 «man» dagen. Het spreekt voor zichzelf dat hier een gecoördineerde aktie nodig is om zo min mogelijk energie te verspe len. Wil men deze opdracht realise ren dan is het essentieel dat men beschikt over een bermbeheersplan dat in de praktijk haalbaar is. Dit is absoluut noodzakelijk om een maximaal rendement te bekomen en de optie in de praktijk haalbaar te maken. In de eerste plaats komt het erop aan de bermen deskundig te inventariseren in waardevolle en minder waardevolle zones met in begrip van de flora. Vervolg op blz. 2

Voor Allen | 1988 | | pagina 1