£Dn BI Moeilijk ogenblj voor de regering Afvalstort Vlierzele opnieuw in de belangstelling! s. Aalst Beperkingen voor privé containerbedrijven i iHfch Willy Vernimmen Lid van het Europees Parlement SP-Arrondissementsfederatie Aalst Vergadering Arrondissementeel SP-bestuur De feiten Het dossier CO PAL is in een cruciale fase getreden. De rechtbank van eerste aan leg te Dendermonde heeft bij vonnis op 24 mei aanvaard dat er ernstige schade is aan gericht aan de tuin van me vrouw Tas. Men heeft de stel ling gevolgd dat het deel van de tuin dat moet worden afge graven groter is dan het deel dat door de "deskundigen" werd vooropgesteld. De kost prijs hiervan is op 256.466 fr. geraamd. 4% centkale Woensdag 6 juli 1988 om 20 uur Achturenhuis, Stationsstraat 37 te Denderleeuw De Interkommunale 'Land van Aalst' heeft rood licht gegeven voor de privé-contai- nerbedrijven die «van zowat overal in Vlaanderen» te Vlierzele komen storten. Er is ook een grotere kontrole in gevoerd op de stortvrachten en in het arrondissement Aalst worden recyclageprocé- dés aangemoedigd. De inter kommunale wil zo verhinde ren dat het terrein binnen af zienbare tijd is volgestort. Kostprijs Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053 70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 1 juli 1988 50' jaargang nr. 27 Weekblad van de S.P n cruciale fase De rechtbank nam bij haar beslis sing in overweging dat de 13 grond boringen, verricht door OVAM: "een duidelijk beeld geven van de spreiding over de tuin van de stook olie". Verder zegt het vonnis: "de enige gezonde oplossing is alles te verwijderen om het risiko van niet gevonden hoge koncentraties niet- aanvaardbare stoffen zich opnieuw te zien verwijderen via het grond water". In totaal zouden volgens de uit spraak 500 m2 grond moeten wor den verwijderd. De rechtbank heeft verder een morele schadever goeding toegekend van 500.000 fr. omdat de eigenares enerzijds de aangenaamheid van haar tuin niet kan koesteren en anderzijds het volledig herstel van haar tuin niet meer zal meemaken. Het vonnis bepaalt tevens dat de verzekeringsmaatschappij van CO- PAL dient tussen te komen en derhalve gehouden is tot vergoe ding van de toegekende bedragen. Tegen dit vonnis is inmiddels door de verzekeringsmaatschappij be roep ingesteld. De uitspraak van de rechtbank toont aan dat de mensen gelijk kunnen krijgen als ze volharden in lange procedures. In vele gevallen. M WSfflBSffliïÈLi 1 Sinds jaren vecht de familie Tas in Erembodegem/Terjoden tegen de giftige lozingen in de tuin, afkomstig van de COPAL-tanks, daar neergezet zonder bouwvergunning. vooral bij bouwovertredingen en milieudelikten, worden de aankla gers tegen een muur van wetten geplaatst en ondergaan in vele ge vallen de macht van de sterkste. Het aanstellen van een "gemeen telijke" ombudsman die deskundi ge informatie verschaft over be roepsprocedures is meer dan ge wettigd. De advoer van het gifafval naar het verwerkingsbedrijf in Rotterdam is opnieuw tijdelijk stopgezet. Aan genomen mag worden dat de grote tank met 525.000 liter giftig afval zo goed als geledigd is. Op woensdag 29 juni zal ingenieur Van Middel van de firma Smet-Jet in aanwezig heid van OVAM-inspekteur Peve- nage het mangat van de grote ketel openleggen. In principe zal de fir ma Smet-Jet belast worden met het weghalen van de overige gifstoffen. Zoals bekend werd in een pro justi- tia van 16 februari bevestigd dat nog vier kleine ketels gifstoffen (GENOL) bevatten. Ook hiervoor heeft de Gouverneur de verwijde ring bevolen. Een vijfde ketel met afvalolie is door COPAL zelf ver wijderd op bevel van OVAM. Van zodra de ketels geledigd en gereinigd zijn is het mogelijk deze welke over geen bouwvergunning beschikken te verwijderen. Terza ke bestaat er een vonnis van de •«root I De regering - die heel moeilijk tot stand kwam - kent wellicht in de eerstvolgende dagen haar eerste maar dan zeer ernstige moeilijkheden. Het is inderdaad zo dat het uiterst moeilijk tot stand gekomen communautair-akkoord zeer vlug in vraag kan worden gesteld. Niet zozeer innerlijke moeilijkheden zijn de aanleiding geweest, maar veeleer het gewaagde advies inzake de Voer en de faciliteitengemeenten vormen een werkelijk "moeilijk probleem". Het advies is inderdaad indrukwekkend en op sommige punten "eensgezind" tussen Vlaamseen Waalse raadsleden. Een dergelijk advies kan men in het uiterste geval naast zich neerleggen, maar dan stelt men toch de doelmatigheid van de instellingen in vraag. Wanneer men wil rekening houden met sommige adviezen dan is het duidelijk dat de regering niet anders kan dan een nieuwe onderhandelingsronde inzetten. Dat betekent wellicht - ook rekening houdend met bepaalde ontwikkelingen binnen de P.S. - dat een reeks nieuwe standpunten kunnen naar voor komen. Of een Regering - die daarenboven in bepaalde gevallen van grondwetsherziening over een 213 meerderheid moet kunnen beschikken - die moeilijkheid kan ontvluchten is de vraag. Het verlof van de regering is nog niet voor morgen. Agenda 1. Goedkeuring verslag vorige vergadering 2. Politieke toestand (inleiding: H. De Loor) 3. Problematiek industrieterreinen 4. Gemeenteraadsverkiezingen 5. SP-Ledenbeweging 6. "Voor Allen": situatie gezinsfeest 7. Allerlei-rondvraag De Voorzitter, W. Vernimmen De Secretaris, C. Vancoppenolle Leden die wegens een of andere omstandigheid geen uitnodiging zouden ontvangen, worden verzocht bovenstaande als dusdanig te beschouwen. korrektionele rechtbank van Den dermonde dat COPAL heeft ver oordeeld "tot het herstel in de oor spronkelijke toestand binnen de zes maand". Dit vonnis werd in beroep bevestigd. Vermits de rechtspraak niet zegt op wiens kosten deze verwijdering moet gebeuren, wat normaal gesproken op last van de eigenaar zou moeten zijn, eisen zowel de stad Aalst als Stjedebouw een dwangsom. Daardoor wil men de eigenaar verplichten de tanks zelf te verwijderen. Deze zaak is momenteel aanhangig gemaakt bij het Hof van Beroep te Gent. Sedert de jaren '60 heeft verweer der naast de eigendom van kon- kluante een exploitatie van petro- leumprodukten. Er werd aanvan kelijk een vergunning verleend voor het opslaan van 675.000 liter. Na 1970 begint de bouw van ver gaartanks evenwel pas goed. Pas in '77 (niet toevallig na de fusies der gemeenten) wordt door verweerder een vergunning aange vraagd voor een aantal tanks, die toen reeds geplaatst waren nl. 5 ondergrondse en 14 bovengrondse met een totale kapaciteit van liefst 3.403.000 liter. Een onderzoek commodo en in- commodo werd ingesteld, wat sloot met een ongunstig advies op 5.1.78 van het Schepencollege te Aalst op basis van: - een klacht van 120 geburen: de Vervolg op blz. 2 De problemen met de interkommu nale stortplaats van Vlierzele zijn nooit van de baan geweest. Eerst waren er de protesten van de plaat selijke bevolking over de onrein heid van de stortplaats, nadien voerde men vanuit Brussel huisvuil aan en vervolgens begon men te vrezen dat de stortplaats geen lang leven beschoren was gezien de hoe veelheid vuil welke werd aange bracht. Vorig jaar werd door OVAM een afvalstoffenplan uitgevaardigd waardoor het verwerkingsgebied werd afgebakend. Naast de ge meenten uit het arrondissement Aalst is ook Oosterzele daarin op genomen. De voorschriften leggen voor de interkommunale storten van Voorde en Vlierzele strenge voorschriften op zodat belangrijke saneringswerken dienden uitge voerd. Het drastisch terugschroe ven van de aanvoer door privé- containerdiensten verwekte een kleine revolutie, aldus ingenieur Meyfroots. De afvalstop kelderde vooral de aanvoer van buiten de regio gevestigde bedrijven. Er werd een «meldingsformulier» opgesteld waardoor meer kontrole kan wor den uitgevoerd. Een en ander leid de tot een spektakulaire daling van de privé-aanvoer van 5425 vrachten in 1986 tot 4266 vorig jaar. Ver wacht wordt dat dit cijfer nog zal dalen omdat de maatregel pas sinds de tweede helft van vorig jaar is uitgevaardigd. Desondanks daalde de totale aan voer met slechts 3,4 pet. volgens de interkommunale omdat de gemeen telijke aanvoer is blijven stijgen, statistieken tonen aan dat de huis- vuilfraktie per gezin met 5 pet. blijft toenemen. De interkommu nale wil daarom meer aandacht besteden aan de invoering van recy- clageprocédés. Waar de gemeenten falen zal de interkommunale op treden. Men voert ook een verdere sane ring door van de afvaldeponering. Dit in verband met de opvang van zuivering van het percolaatwater en de verdichting en afdekking van het stort in funktie van de eindbestem ming. Daar waar men vroeger dacht het stort als landbouwzone terug te geven denkt men er nu aan in deze zone een bos aan te leggen. Een voorzichtingheidsprocedure, zo lijkt het. Inzake stortvergoeding zit Aalst met 349 fr. per ton ver onder het Vlaams gemiddelde van 600 fr. Overigens wordt er nog steeds gewerkt met een enkel tarief zodat privé-storters niet meer moe ten betalen dan de bij de Interkom munale aangesloten gemeenten. Meyfroots pleit ervoor om op elk stort een weegbrug te plaatsen zo dat de kapaciteit van elke vracht kan nagegaan worden. Nu wordt 3494 fr. per vracht plus BTW en milieutaks geïnd. Dikwijls zonder dat men nauwkeurig de inhcud er van kent. R. D'Hondt V uilnisbelten, men vindt er in het land zo overal. De Intercommunale «Land van Aalst» zette het licht op rood voor kontainerbedrijven die van uit alle hoeken van Vlaanderen in Vlierzele komen storten.

Voor Allen | 1988 | | pagina 1