/IV Eerste steenlegging Schoonderhage-project "Zwarte Flesch" onder massale belangstelling Dossier Dorpskern Elene en Lippenhovestraat zo goed als rond De Dender in 1995 ekologisch gezond Mededelingen van het Arrondissementeel SP-Secretariaat Ninove Zottegem 3s Zoc Jacques Timmermans V olksvertegenwoordiger Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053 70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 24 juni laatstleden was het in de Ninoofse deel gemeente Pollare, meer speci fiek in de Schuitstraat en di recte omgeving, een drukte van jewelste. De eerste steen- legging van het dagverblijf en bezigheidshome "De Zwarte Flesch- naar de naam van de overbekende vroegere af spanning op die plaats - van vzw Schoonderhage had er immers plaats. Onder de zeer talrijke aanwezigen o.m. Provinciegouverneur Herman Balthazar, gemeenschapsminister Louis Waltniel, volksvertegen woordigers Marc Galle en Jacques Timmermans, senator Herman De Loor, parlementairen van andere partijen en zowat de "fine fleur" van het arrondissementele politie ke, culturele en ambachtelijke we reldje. Nieuw Project Namens de raad van bestuur, de personeelsleden en bewoners van Schoonderhage heette Fons Schor- reel, voorzitter van de v.z.w., de aanwezigen van harte welkom op deze eerste steenlegging van een bouwproject dat volgens hem, na de inplanting te Sint-Lievens-Esse, een volgende stap wil zijn in de doelstellingen van de vereniging naar een genormaliseerde opvang van meerderjarige mentaal gehan dicapten uit de regio. lees door pag. 3 rpmpinc h massale aanwezigen naast Fons Schorreel, voorzitter van v.z.w. Schoonderhage, Gemeenschapsminister Louis Waltniel, de Oostvlaamse provinciegouverneur Herman Balthazar en de volksvertegenwoordigers Mare Galle en Jacques Timmermans. Het is in de Egmontstede reeds lange tijd duidelijk dat het huidige stadsbestuur doel bewust heeft geopteerd voor een beleid waarbij alle drin gende wegenisdossiers de be handeling krijgen die ze be hoeven. Zo zijn de beruchte keien van de Paddestraat in de deelgemeente Velzeke inmiddels behoorlijk aan het rollen gegaan. Tal van andere wegenisdossiers zijn, wat het stads bestuur althans betreft, volledig klaar en wachten nu nog enkel op de betoelaging door de Vlaamse Gemeenschap: de Meersstraat, de Wolvenstraat, de Potaardestraat, de Ragestraat, de rioleringswerken aan Kloosterstraat, Smissenhoek, etc. Zonder te overdrijven, mag gerust gesteld worden dat het vooral door de inzet van senator en Zottegems burgemeester Herman De Loor en zijn SP-schepenen Van den Bos sche, Franceus en Stalpaert is, dat zulke resultaten bereikt konden worden. Ten eerste valt het even wel te betreuren dat de vroegere minister van Binnenlandse Aange legenheden, de Oostvlaamse PVV- er Jean Pede, door de koalitiepart- ner niet kon worden overhaald om met de zo broodnodige centen over de brug te komen. Wellicht schenkt zijn opvolger, de Antwerpenaar Beysen nog minder aandacht aan de Zottegemse wegenproblemen. Maar goed, opgeven is nu eenmaal geenszins het devies van de Zotte gemse SP-afdeling en om dit te bewijzen delen wij - vooral nog ten behoeve van onze plaatselijke le zers de stand mee van een ander dossier dat inmiddels zover gevor derd is dat, na door de provinciale sluiten geloodst te zijn, nu nog enkel ligt te wachten op het fiat van de Vlaamse Gemeenschap. Lippenhovestraat en dorpskern Elene Op 16 juni 1988 verleende gouver neur Herman Balthazar effectief zijn goedkeuring aan het totale dos sier. In het totaal zullen de werken 58.698.416 fr. (B.T.W. inbegre pen) kosten en de uitvoering van de werken zal gegund worden bij openbare aanbesteding. lees door pag. 5 - - w. De dorpskom van de deelgemeente Elene is aan vernieuwing toe Reeds meerdere malen is het probleem van de waterzuivering en voor ons arrondissement meer specifiek dande zuivering van de Dender aan de orde gesteld. Nog onlangs zullen velen de persknipsels onder ogen hebben gekregen, waarbij enkele voor zichzelf sprekende foto's en dito verklaringen. Wij citeren eventjes enkelezinnen uit een bijdrage "DE DENDER DOOD(T)- "Dit is geen rivier maar een open riool", "De Dender is op vele plaatsen op sterven na dood". En verder en Denderleeuw, ter hoogte van de Sluizen, is de bezoedeling zelfs zo erg dat er hoegenaamd geen sprake meer kan zijn van enig leven in dit waterwat daar allemaal aan het oppervlak drijft en ligt te rotten is werkelijk een schande". Inderdaad, de Dender kreeg de jongste weken vlagen van extreme vervuiling te verwerken. Einde mei zag het er nochtans allemaal vrij behoorlijk uit. Het langdurig regenweer in het voorjaar zorgde blijkbaar voor een grote Dender - schoonmaak. Recentelijk werd de rivier echter opnieuw adembenemend spijtig genoeg in negatieve betekenis. In jaren is de vervuiling, zeker wat betreft de regio's Geraardsber gen en Ninove, niet zo erg geweest zoals deze zich in de tweede helft van juni manifesteerde. Door de bevolking werden dan ook een resem klachten geuit (hoofdpijn, onmogelijkheid huizen in de nabijheid van de oevers te verluchten, stinkende brij op de rivier, enz. Feit blijft echter dat de lozingen - industriële en huishoudelij ke - naast de landbouw chemicaliën de grote vervuiling veroor zaken. De oorzaken moeten dan ook dringend worden aangepakt: - vooreerst de vervuiling afkomstig van de industriële lozin gen uit de streek van Ath; - de vervuiling door huishoudelijke en industriële afvalwaters binnen het Vlaamse Gewest; - tenslotte ook - en in belangrijke mate - de vervuiling door de overbemesting van de landbouwgronden. Aansluitend bij al deze chemicaliën citeren wij uit een verslag van de scheikundige Van de Spiegele: "de huidige reukhinder en vissterfte is in de eerste plaats te wijten aan zuurstofgebrek en natuurlijke gistingsprocessen die bij lage waterstand, klein debiet en warm weer ook waarneembaar zijn bij rivieren die niet met industriële lozingen geplaagd zitten; om de huidige situatie weg te werken zou de Dender over zijn hele lengte moeten worden gebaggerd; het slib is immers ook oorzaak van het kwaad". Aan minister Jos Dupré vroegen wij terzake naar zijn ge- plande initiatieven en reeds uitgevoerde maatregelen, inclusief beleidscontacten met zijn collega uit het Waalse Gewest, waarbij wij verwezen naar de interministeriële commissie die werd opgericht ten gevolge van de vervuiling van de Zenne. HeeP de Dender als rivier vandaag minder economisch belang, dan toch blijft deze functie in het maatschappelijk leven in de Dendervallei. We hebben er dan ook op aange drongen dat de Dender inderdaad opnieuw "adembenemend" wordt maar dan wel uit het oogpunt van toeristische attractie, waarbij het fraaie Denderlandschap ten volle naar waarde kan geschat worden en tevens kan inspelen op de functie van vrijetijdsbesteding, zoals o.m. hengelsport en waterrecreatie. Van minister Dupré vernamen we ondertussen dat onderhan delingen met de Waalse instanties hebben geleid tot de sanering van de lozing van een aardappelverwerkend bedrijf te Leuze en tot de bouw van een zuiveringsinstallatie te Ath. Verdere onderhandelingen worden gevoerd over de sanering te Lessen, de lozingen van een zeepproducent te Ath en over de sanering van de Odru, een bijrivier van de Mark. Anderzijds zijn in het investeringsprogramma 1989-1990 de bouw van nieuwe collectoren opgenomen te Ninove, Aalst en Dendermonde, evenals de optimalisering van de zuiveringsin stallaties te Geraards bergen. Het is ook zo dat alle op Vlaams grondgebied gelegen bedrijven langs de Denderoevers een aangepaste lozingsvergunning bezitten en de hierin opgelegde saneringsmaatregelen moeten vóór 1990 volledig zijn uitse- yomf. Probleem blijft echter de verspreide lozingen door land bouw vestigingen Ook voor dit probleem zullen wij nog een aantal parlementaire tussenkomsten verrichten. De vooruitzichten dat de Dender tegen het jaar 1995 opnieuw ecologisch gezond zal zijn worden echter meer en meer realiteit. WEEKBLAD "VOOR ALLEN" MET VAKANTIE Traditiegetrouw verschijnt ons weekblad niet tijdens de twee laatste weken van de maand juli. Voor dit jaar betreft dit de edities van 22 en 29 juli. Het laatste nummer vóór de vakantie is derhalve dat van 15 juli, maar op vrijdag 5 augustus zijn we er terug. Correspondenten en medewerkers worden dan ook verzocht met deze data rekening te houden by het doorsturen van kopij en aan te kondigen activiteiten. FEDERAAL SP-SECRETARIAAT TIJDENS DE VAKANTIE In tegenstelling tot de vorige jaren is het secretariaat ook de laatste twee weken van juli open, behoudens onverwachte omstandigheden uiteraard, elke werkdag in principe van 9 uur tot 16 uur. Arrondissementeel SP/CSC-secretaris Chris Vancoppenolle is met verlof van maandag 11 tot en met vrijdag 29 juli e.k. Secretariaatsmedewerkers Jonny Lampens en/of Lucienne Gillade verzorgen echter de dienstverlening. WIJZIGING FINANCIËLE REKENINGNUMMERS V anaf heden beschikt de SP-Federatie Aalst en het weekblad "V oor Allen" over nieuwe rekeningnummers bij onze socialis tische financiële instelling Codep. SP-Federatie: "Voor Allen": 870-0000623-07 870-0002723-70 Vrijdag 8 juli 1988 50' jaargang nr. 28 Weekblad van de S.P. AAW

Voor Allen | 1988 | | pagina 1