r Geen taak voor de overheid alleen, ook de bevolking moet meehelpen Vakantie? je beste buurman Industrieterrein Anderenbroek: SP voert open discussie Voor een beter leefmilieu Zottegem 151 Al te lang is ekonomische groei gebaseerd geweest op de idee van een onuitputtelijke en vrij ter beschikking staande natuur. Dit ging evenwel ten koste van het ekologisch evenwicht. Té intensieve en vaak ook slecht beheerste ontwikkeling leidde dan ook tot verspilling van de natuurlijke rijkdommen en vooral nog tot toenemende vervuiling en overlast, die dikwijls de gezondheid van de mens en het milieu bedreigen. De publieke opinie is daarom reeds geruime tijd in opstand gekomen en vraagt de overheden het nodige te doen en zelfs drastisch in te grijpen waar het niet anders kan. Zowel de Europese Gemeenschap, de Belgische nationale overheid, de Vlaamse Executieve als de lokale besturen trachten in het licht van deze problematiek hun uiterste best te doen. Ook in de Egmontstede werden de laatste vijf jaren onder SP-VO P-bestuur tal van lofwaardige initiatieven genomen. Zo wordt onder Zottegemse impuls de Zwalm (tot de grens met Zwalm) binnenkort opnieuw een propere rivier, reeds lang zijn overal op het grondgebied glascontainers opgesteld en werden er selektieve ophalingen verricht. In het Centrum (aan het OCMW), te Erwetegem en te Velzeke staan momenteel ook papiercontainers opgesteld. Jammer genoeg brengt niet elke Zottegemnaar voldoende respekt op voor de initiatieven die het stadsbestuur neemt en die vaak heel wat moeite kosten vooraleer ze verwezenlijkt kunnen worden. Dat een bijzondere oproep voor meer burgerzin en respekt voor het eigen leefmilieu voorzeker niet misplaatst is, mag uit al het onderstaande blijken. De Europese Gemeenschap en de bescherming van het leefmilieu Koning Boudewijnstichting Het nationale regeerakkoord van 10 mei 1988 Het regeerakkoord van de Vlaamse Executieve SP-kampagne gemeenteraadsverkiezingen 9 oktober 1988 Zottegem deed en doet mee Mare Galle, Volksvertegenwoordiger. N.a.v. de ganse discussie rond de Anderenbroek prga- niseerde de SP èen hoorzit ting rond de ganse problema tiek. De SP had voordien al een persbericht verspreid waarin de partij duidelijk stel ling nam. Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053 70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 19300 Aalst Vrijdag 5 augustus 1988 50° jaargang nr. 30 Weekblad van .de S.P Reeds vanaf 1972 werd de noodza kelijkheid van een gemeenschappe lijke milieuproblematiek uitgespro ken door de staats- en regerings hoofden van de Gemeenschap. Zich op Europees vlak met milieu bezighouden, is immers een nood zaak, want het milieu zelf kent geen grenzen. Zo hebben tal van lidsta ten bijvoorbeeld rivieren gemeen. Een land dat de trekvogels be schermt verknoeit zijn tijd als zijn buren ze afmaken, enz... Vooral echter dient een milieube leid als een struktuurbeleid te wor den opgevat dat doorgezet moet worden onafhankelijk van de wis selvalligheden van alle internatio nale of nationale konjunktuur. Eén van de kruciale punten is bij voorbeeld de juiste harmonie te vinden tussen industriële ontwikke ling en tewerkstelling aan de ene kant en een verantwoord en vlek keloos milieubeleid aan de andere kant. Het Europees aktieprogramma spitst zich eveneens toe op het juiste beheer van afvalstoffen. In de hele Gemeenschap worden im mers elke dag vijf miljoen vast afval geproduceerd, dikwijls verontrei nigd, soms zelfs giftig. Er zijn reeds procedures en normen bepaald voor het wegwerken en het valorizeren recycleren, opnieuw bruikbaar maken) van afval, vooral van gebruikte oliën en giftige en gevaarlijke afvalstoffen. Verder zijn kommunautaire onderzoeks programma's gericht op beperking van de hoeveelheden niet terug te winnen afval en op bevordering van stedelijk en industrieel afval en het gebruik daarvan voor agrarische en andere doeleinden. Recycling van oud papier en karton (dat de Ge meenschap - terloops gezegd - toch moet importeren) was het gro te doel van tal van aanbevelingen. Al bij al mag de ekonomische krisis zeker niet tot verzwakking van de inspanningen voor bescherming van het milieu leiden. Ontwikke ling moet, kort gezegd, steeds ge richt zijn op werkelijke verbetering van de kwaliteit van het leven. Zoals ruim bekend, werd 1987 uit geroepen tot het Europees Jaar van het Leefmilieu. Veel Belgische instellingen, vereni gingen en besturen hebben deze gelegenheid aangegrepen om hun doelstellingen ruimer bekend te maken en een aantal groenprojek- ten naar voren te schuiven. Algemeen mogen we stellen dat België één van de meest aktieve landen van Europa is geweest in deze kampagne. Samen met de BRT en de Stichting Leefmilieu startte de Koning Boudewijnstich ting de aktie "Plant een Bos". Het was de bedoeling zoveel mogelijk gemeenten ertoe aan te zetten een nieuw bos aan te planten met streekeigen loofbomen. Er werd een oproep gelanceerd tot de ge meenten om voor de terreinen te zorgen. De Stichting Leefmilieu zorgde voor een informatie- en do- kumentatiemap ten behoeve van de schoolkinderen. In de Egmontstede was reeds op de boomplantakties vooruitgelopen: zowel het Breiveldedomein als het Kloosterbos werden immers tijdens de voorbije jaren met een aanzien lijk bomenbestand verrijkt. Onder het hoofdstuk "Kwaliteit van het leven" bevat het huidige regeerakkoord een pleidooi en een intentieverklaring voor een konse- kwent milieubeleid, dit zonder af breuk te willen doen aan de regio nale bevoegdheden. Milieuoverwegingen zullen voor taan een integrerend onderdeel moeten uitmaken van elke besluit vorming, aldus de tekst van het regeerakkoord. Verder zal de regering alles in het werk stellen om de Belgische wet geving aan te passen aan de Euro pese richtlijnen en de internationa le overeenkomsten. Het milieubeleid zal gevat worden in meerjarenplannen die regelmatig zullen worden geëvalueerd. Bijzondere aandacht zal uitgaan naar: de kontrole op de in-, uit- en doorvoer van afval, het opstellen van industriële rampenplannen, het vaststellen van produktnormen, de geleidelijke veralgemening van het gebruik van loodvrije benzine, de vaststelling van algemene normen voor de bescherming van water, lucht en bodem, strengere algeme ne normen inzake de uitstoot door stookinstallaties en autovoertuigen, scenario's voor de stopzetting van dumping en verbranding op zee en de bescherming van de Noordzee. Verder zal de bestrijding van de milieumisdrijven worden ver scherpt en gedecentraliseerd en zal een konstruktieve dialoog met de milieubeweging opgevoerd worden. Dit akkoord, reeds op 30 januari 1988 door de partijen goedgekeurd, bevat onder de titels "Leefmilieu- beleid" en "Natuurbehoud" zeer gedetailleerde en konkrete doel stellingen en beleidsopties. Het aksent wordt hierbij gelegd op het preventieve milieubeleid en op het principe "de vervuiler betaalt". Het preventief milieubeleid begint met de eigen verantwoordelijkheid van eenieder, zo stelt het Vlaamse regeerakkoord als uitgangspunt. Ook ten aanzien van bedrijven zal aangestuurd worden op interne zelfdiscipline. Door informatie, edukatie, sensibi- lizering en openheid van bestuur en overleg moeten de burgers en de bedrijven nog veel nauwer dan voorheen bij het milieubeleid be trokken worden. Het beleid inzake voorkoming, re cyclage en rekuperatie van afval stoffen zal worden opgevoerd, on der meer door stimulering van ini tiatieven van selektieve ophaling of inzameling en door installatie van containerparken. Speciale aan dacht zal verder besteed worden aan de sanering van de oppervlak tewateren. Daartoe zullen de Vlaamse Water zuiveringsmaatschappij (V.W.Z.) en de Waterzuiveringsmaatschappij van het Kustbekken (W.Z.K.) wor den samengevoegd. In agrarische gebieden met ekologi- sche waarde zullen landbouwaktivi- teiten en natuurbehoud beter op elkaar worden afgestemd. De brochure "1000 vragen bij het opstellen van het gemeentelijk pro gramma - gemeenteraadsverkiezin gen 1988", steunend op een grondi ge analyse van de hedendaagse so ciale behoeften, wijdt een uitge breid hoofdstuk aan de leefmilieu- problematiek. Er wordt gepleit voor een planmatige en aktieve aanpak. Het socialistisch gemeen telijk leefmilieubeleid is in de eer ste plaats preventief. Onvermijde lijk dienen ook hinderlijke milieusi tuaties weggenomen te worden en moet men oog hebben voor het behoud van natuur en landschap pen. I.v.m. de verwerking van het huishoudelijke afval zegt het SP- programma letterlijk: "Selektieve ophaling of aanleggen van contai nerparken, recyclage en huisvuilop- haling in eigen beheer of in zuiver interkommunaal verband zijn so cialistische visies." I.v.m. het waterbeleid luidt het: "De uitbouw van een riolerings- en kollektorennet en ernstige kontrole op het naleven van lozingsvergun ningen beschermen de kwaliteit van het water." Tijdens de voorbije jaren was het voor elkeen duidelijk dat onder het gevoerde SP-VOP-beleid een frisse wind op het stuk van milieu- en groenbeleid is gaan waaien. Door een vernieuwd rioleringsnet en door de aanleg van koliektoren wordt eerlang de Zwalm voor een groot deel opnieuw een propere en gezonde rivier. Het domeinpark Breivelde en het Kloosterbos werden in niet onbe langrijke mate gerevalorizeerd. Veel wandelpaden (o.a. het gloed nieuwe Jan de Lichte-pad van Zot tegem tot Zwalm), voet- en fietspa den werden hersteld of deden hun intocht. Geen wonder dat Zottegem tot lau reaat van het Europees Jaar van het Milieu 1987-1988 werd uitge roepen. Vervolg op blz. 3 i mrmm Tot voor enkele dagen heeft het Parlement vergaderd en de meerderheid, waartoe wij behoren, heeft stand gehouden. Het was niet altijd met grote geestdrift dat we op het stemknopje hebben geduwd, maar bij een overeenkomst moeten nu eenmaal de verschillende partijen iets prijsgeven. Men moet er wel voor waken dat men niets toegeeft dat tot onze prioriteiten behoort. Maar ondertussen is onze Partij volop bezig met de voorberei ding voor de gemeenteraadsverkiezingen. Inderdaad, die staan voor de deur. Is elke SP-afdeling van ons arrondissement voorbereid? Ik meen van wel. Naar ik hier en daar verneem, zijn er zowat overal uitstekende lijsten samengesteld. Enkele afdelingen hebben al een oproep gedaan om helpers aan te sporen zich te melden. De Partij spant zich dag in dag uit in voor haar leden. Het lukt niet altijd, maar de inspannin gen zijn geleverd. Is het dan niet normaal dat iedereen die bekommerd is om de toekomst van onze Beweging, óók een inspanning doet? Bel ons eens of schrijf een briefje. Het zal ons plezier doen!!! Een prettige vakantie nog en... handen in elkaar. De zwarte vlaggen en borden langsheen de rijksweg liegen er niet om. In de Wildebeek en den Broek werd een succesvolle actie met vensteraffiches gevoerd. Tegen de inplanting van een industrieterrein verzamelde het plaatselijke comité ondertussen al een paar honderd handtekeningen. In Welle zelf werd een speciale ediite van de Voorwaarts uitgege ven, door de SP-Welle, waarin ook een hoorzitting aangekondigd werd. Deze laatste ging vrijdag j.l. door in de kantine van FC Den Broek. De avond werd een succes over de ganse lijn. Niet alleen zat de kantine eivol, maar werd ander maal bewezen dat een open politiek voeren en zelf naar de mensen toe gaan om te dialogeren, zeer zinvol is. Spreker was raadslid Werner Van den Stockt, die het probleem zowel sociaal-economisch als ecologisch benaderde. Met behulp van een aantal statistische gegevens toonde hij aan dat de realisatie van de Anderenbroek ook economisch ge zien geen must is. Verder wees het SP-raadslid op het feit dat in de bespreking naast de economische ook andere maatschappelijke effec ten van een inplanting moeten be trokken worden (o.m. een toene mende verkeersbelasting, milieu hinder, het afvalwaterprobleem, de algemeen ruimtelijke situatie van onze gemeente, het landbouwa- teaal e.d.m.). Na een korte pauze werd de dialoog aangegaan met het publiek. Raadslid Van Isterdael wees op het feit dat Welle op ruim telijk vlak eerder al ernstig be dreigd werd toen 20 jaar geleden voorgesteld werd de Wellemeersen om te vormen tot een breekwerf. Vervolg op blz. 3

Voor Allen | 1988 | | pagina 1