K.T.A. Geraardsbergen opent nieuwbouw met kunsttentoonstelling democratie ICODEP cm T je beste Buurman Ook een nieuwe sportzaal voor het K.T.A. Jacques Timmermans V olksvertegen woordiger 3 Vrijdag 30 september 1988 50* jaargang nr. 38 Weekblad van de S.P. Heden vrijdag zal door onze partijgenoot Luc Van den Bossche, Staatssecretaris van Onderwijs, de nieuwbouw van het K.T.A. officieel wor den open verklaard. In het kader van deze plechtigheid wordt tevens een kunstten toonstelling ingericht. Staatssecretaris van Onderwas Luc Van den Bossche opent de nieuwe lokalen en de gelegen heidstentoonstelling. Nieuwbouw £7 G5mt£al| i ij j: i i SPORTZAAL KT A GERAARDSBERGEN architekt LucAJ.DE MEYERE Ontwerp Kunsttentoonstelling SPAARBANK GV Redaktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053 70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 19300 Aalst De Britse premier Thatcher was al bekend om haar eigenzinnige standpunten inzake Europese een making. Maar haar recente toespraak in België voor het Europakollege in Brugge heeft de kontroverse tussen haar en de overige Europese rege ringsleiders en ook de Europese Kommissie nog verscherpt. Eigen lijk was het Margaret Thatcher's bedoeling het Britse standpunt m.b.t. het Europese eenmakings- proces toe te lichten, naar aanlei ding van de recente uitspraak van Kommissievoorzitter Jacques De- lors, dat over afzienbare tijd 80% van alle wetgeving van de Gemeen schap zal komen. Die uitspraak had mevrouw That cher al een oprisping van gekrenkte nationale trots bezorgd en de hier- opvolgende konfrontatie met de heer Delors werd in de pers breed uitgemeten. «Niet tijdens mijn leven», schijnt de Britse premier verklaard te heb ben, m.a.w. «over mijn lijk». Vraag is of ze de ongerustheid van haar Europese partners met haar toelichting niet nog groter heeft gemaakt; getuige het volgende. Thatcher begint haar toespraak met de verklaring dat zij een aantal mythes over haar land en zijn be trekkingen met Europa uit de we reld wil helpen. Maar wat volgt is een uitvoerige historische uitwei ding over de Europese kuituur en de Europese identiteit alsmede over de rol van de Britten bij de totstandkoming daarvan. Hiermede probeert Thatcher te be wijzen dat, in haar eigen woorden «Europa niet de schepping is van het verdrag van Rome», noch dat «de Europese gedachte de eksklu- sieve eigendom is van een groep of instelling. Wij Britten zijn evenzeer erfgenamen van de Europese kui tuur als om het even welke andere natie.» Thatcher gaat hiermee voorbij aan het feit dat met het Verdrag van Rome wel degelijk iets unieks ge- kreeërd is, nl. de eerste aanzet tot een supra-nationaal Europa, de eerste kontouren van een Europese natie; m.a.w. «Europa» in de bete kenis van een supra-nationaal ge heel - wat niet de betekenis is dit Thatcher eraan geeft in haar zin - is wel degelijk de schepping van het Verdrag van Rome. Hetzelfde geldt ook voor Thatcher's volgende zin: want de Europese gedachte in de betekenis van het streven naar eenwording van Europa in een su pra-nationaal geheel is wel degelijk het «eigendom», het trade-mark van de Europese Gemeenschap. Niet bijvoorbeeld van de Raad van Europa, alhoewel deze aanvanke lijk ook bedoeld was als een poging tot Europese eenmaking. De ge schiedenis van deze instelling sinds 1949, is trouwens een mooie logen straffing van wat Thatcher elders aangeeft als recept voor het welsla gen van de Gemeenschap nl. «be reidwillige en aktieve samenwer king tussen onafhankelijke soeve reine staten.» Helaas ligt in deze zin het funda mentele onderscheid besloten met de visie van de overige Europese regeringsleiders alsmede de Euro pese instellingen. Het is de tegen stelling tussen een konfederaal- en een federaal Europa, een «Europa van de vaderlanden» tegenover een Europees vaderland in wording. De uitdrukking «Europa der vader landen» is afkomstig van wijlen generaal de Gaulle. Ook hij stei gerde bij het idee van overdracht van stukjes Franse soevereniteit aan de Europese Gemeenschap. Zoals Karei Van Miert echter aan toonde in «de 7de Dag» op zondag 25 september jl. werd de Gaulle door de feiten achterhaald, wellicht veel sneller dan hij zelf had vermoed. Kortom, Margaret Thatcher belijdt een visie op Europa die niet nieuw is en in het verleden al ondeugde lijk is gebleken. Nieuw is alleen de hardnekkigheid waarmee ze haar standpunt verdedigt en de valse argumenten waarmee ze tracht het te staven. Het is nu aan de Europe se Kommissie om deze achterhaal de denkbeelden met kracht van argumenten te weerleggen. In Ka- rel Van Miert heeft ze daarvoor een goede pleitbezorger gevonden. Willy Vernimmen, Euro-Parlementslid Het K.T.A. is de samensmelting van de R.T.S., later R.I.T.O., en het K.A. De R.T.S. werd gesticht in 1956 onder de leiding van de heer Pode- vijn Benoit, directeur, en Marcel Hellinckx, secretaris. In de pio niersjaren kende de school verschil lende inplantingsplaatsen in de stad, met name in de Nieuwstraat, Vredestraat en de Gaffelstraat. In de zestiger jaren werd het domein Carion (vroeger Frezin) en de oude weverij De Smet aan de Papiermo lenstraat en de viaduct Overboelare aangekocht, daarop werd een eer ste fase van de nieuwbouw (vleugel A - administratie, keuken, refter, studielokaal, labo's en klassen) ver wezenlijkt. Door de fusie met het Koninklijk Atheneum werd een op tie genomen om het K.T.A. op de campus Papiermolenstraat uit te bouwen. Om de Atheneumafdeling (algemeen secundair onderwijs) over te brengen, was er echter nood aan een nieuwe klassenvleugel. Daarom werd reeds in 1975 begon nen met de lokalenplanning en het ontwerpen van de bouwplannen. Zo konden in 1984 kredieten vrij gemaakt worden voor de aanbeste- MWMWWWWW //«MHHWWOHWW Gemeentebeleid is het domein bij uitstek om op een volwaardige wijze de burger te betrekken bij beslissingen en realisaties terzake. Bestuurde en bestuurder staan zeer dicht bij mekaar en zodoende kan de zogenaamde "drempelvrees" geen alibi zijn om inspraak en zelfs medebeslissing als niet dienend van de hand te wijzen. De socialistische partij heeft van inspraak en participatie steeds een hoofdbekommernis gemaakt. Een socialistisch gemeentebestuur moet ipso facto de voorwaarden tot een echte basisdemocratie scheppen. Het is zeker op dit vlak dat de SP zich van de andere partijen moet onderscheiden. De eerste opdracht van een socialistisch mandataris zal dus de gedrevenheid tot organisatie van de inspraak zijn. In het verlengde hiervan is de SP-slogan "je beste buurman buurvrouw" de aanwijzing van de dienstbaarheid die wij de bevolking en de gemeenschap toedragen. Reële inspraak en volledige dienstbaarheid en dienstverlening zijn dus de elementen die de basisdemokratie moeten schragen. Met de S.P. mede aan het bestuur krijgt de lokale volksgemeenschap écht vorm. Wij hebben er als socialisten de taak, van deze volksgemeenschap de voorafbeelding te maken van een ware demokratie. "Het bestuur dichter bij de burger brengen" is slechts een slogan, besturen met de bevolking is de ware opdracht. Een sterke S.P.-fraktie in elk van de 10 gemeenten van ons arrondissement moet dus de demokratie versterken. Haar mede-bestuursverantwoordelijkheid geven is de tweede noodzaak. Zó hebben wij maximale middelen om het socialistisch gedachtengoed te verspreiden, deels te realiseren vanuit de basis. Komaan kameraden, nog een inspanning tot 9 oktober. Na deze ontlading beginnen wij weer SP De nieuwe gebouwen van het K.T.A.-Geraardsbergen vóór de ingebruikname. Zo moet de nieuwe sportzaal van het K.T.A. er binnen afzienbare tijd uitzien. In het kader van de volledige uitbouw van de campus van KTA- Geraardsbergen werden reeds in 1985 plannen gemaakt voor een nieuwe sportzaal. De ontworpen sportakkomodatie is een prestigeproject waar de stad Geraardsbergen fier zal mogen over zijn. Deze sportzaal zal gebouwd worden naast de Molenbeek op een ruim driehoekig terrein. De ligging is uniek langs de Astridlaan, de belangrijkste invalsweg van de stad. Aan de overzijde van de Astridlaan is volgens het gewestplan een «parkzone» voorzien zodat geen storende omgevende bebouwing kan ingeplant worden. De zaal ligt volledig vrij van aanpalende bebouwing, en zal volledig door streekeigen beplanting omgeven worden. De aanleg van de omgeving, waarvoor een specialist tuinarchitect werd aangesteld, zal een voorbeeld zijn van integratie van een modern gebouw langs de Astridlaan. Dankbaar gebruik makend van de natuurlijke hellingen zal een toegangs weg naar een parkeerruimte voor 32 wagens leiden, die onder het gebouw gelegen is. Op het terrein zelf naast de ingang naar de school is een parking voor autobussen voorzien. Eveneens gebruik makend van de hoogteverschillen in het terrein is de turnzaal op de verdieping rechtstreeks bereikbaar aan de achterzijde, terwijl hellende vlakken de toegankelijkheid voor gehandicapten ver groten. Vermits het in de bedoeling ligt deze speelruimten na schooltijd voor het publiek open te stellen, zou aldus het tekort aan voldoende stedelijke sportinfrastruktuur grotendeels worden verholpen. F.D.C. ding van de C- en D-vleugel. De C- vleugel omvat het sanitair, le raarslokaal, mediatheek en taalla- bo. In de D-vleugel zijn klassen ondergebracht met speciale lokalen voor kleding, huishoudkunde, aar drijkskunde, geschiedenis, plasti sche opvoeding, godsdienst en mo raal, dactylo en informatica. De werken startten op 12 novem ber 1985, eind juni '88 gebeurde de oplevering van de nieuwbouw, zo dat op 1 september de leerlingen de nieuwe lokalen konden betrekken. De vrijgekomen plaats in het oude Atheneum in de Buizemontstraat zal ingenomen worden door de werkplaatsen van de Rijksmidden school, die nu de gebouwen in de Boelarestraat huurt. In de toekomst moet op de campus tussen de Papiermolenstraat en de Astridlaan nog een Sporthal en een B-vleugel met werkplaatsen, labo's en technologielokalen gebouwd worden. In het kader van de plechtige open stelling van de nieuwe gebouwen wordt een kunsttentoonstelling in gericht met werken van leerkrach ten en oud-leerkrachten van de school, met daarbij enkele oud leerlingen en kunstenaars die het Rijksonderwijs zeer gunstig gezind zijn. Deze tentoonstelling gaat door in de polyvalente zaal van de nieuw bouw en wordt officieel geopend op vrijdag 30 september om 21 uur in het bijzijn van de heer Staatssecre taris van Onderwijs Luc Van den Bossche. Stellen ten toon: Rob De Lange, Jeannine De Man, Paul De Tandt, Lieven De Trogh, Marino De Vos, Paul Hellebosch, Laurent Janda, Noël Matthijs en Kamiel Van Meerhaeghe. De tentoonstelling is voor het pu bliek toegankelijk op zaterdag 1 en zondag 2 oktober telkens van 10 u. tot 12.30 u. en van 14 tot 19 u. Gedurende de openingsuren is er ook mogelijkheid de nieuwe gebou wen te bezichtigen en de cafetaria van de vriendenkring even binnen te wippen. Freddy De Chou

Voor Allen | 1988 | | pagina 1