niet ove gelost Geen onverdeeld succes cd CODEP SP behaalt schitterend resultaat CVP en VOP negeren evenwel uitspraak Zottegemse kiezers NAMENS ALLE SP- KANDIDATEN DANKT DE SP- FEDERATIE AALST ALLE MILITANTEN EN KIEZERS VOOR HUN INZET EN VERTROUWEN - Grandioos succes te Zottegem ttegem Positieve uitslagen te Erpe-Mere en Herzele Zottegem én uw Arbeid! 1st? Bestuurscoalities Beknopt overzicht W*. e SPAARBANK Wij res pek te ren uw geld. vu - - - - - - - Red&ktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053 70.51.51 PostrekeningTir. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 14 oktober 1988 50* jaargang nr. 40 Weekblad van de S.P. De rekening van winst en ver lies is bij deze gemeenteraads verkiezingen van vorige zon dag vlug gemaakt. Winst te Zottegem, Erpe-Mere, Her zele en Denderleeuw, status quo-situatie te Aalst, Ge- raardsbergen, Ninove en Sint-Lievens-Houtem en een verlies van telkens 1 zetel, dit met minieme stemmen, te Haaltert en te Lede. In globo komt dit neer op een winst van 5 zetels voor de SP in het arrondissement. Niet minder dan 66 SP-afgevaardig- den trekken voor de volgende zes jaren naar de gemeenteraden van de tien gemeenten in het arrondis sement. Tussen 1976 en 1982 waren er dag nog maar 49, de vorige lesislatuur 61. Uitschieter is uiter aard de SP te Zottegem die niet minder dan 4 zetels wint. De CVP deed het wisselvallig gaan de van een winst van 4,6 te Dender leeuw tot flinke rammelingen te Aalst (mede door de scheurlijst Vrije Democraten van voormalig volksvertegenwoordiger Ghisleen Willems), Lede en Zottegem. De PW doet het doorgaans goed, met uitzondering van Zottegem en Er pe-Mere (waar de partij ook al werd geconfronteerd met een scheurlijst). De Volksunie lijdt ook in de federatie Aalst duidelijk aan politieke sclerose en moet overal drastisch inbinden. Agalev zit blijkbaar nog steeds in de lift en behaalt te Aalst een eerste zetel in het arrondissement. Merkwaardig is de blijvende voor uitgang van de SP in het district Zottegem-Herzele. In Aalst wordt de SP, samen met de PW, de sterkste partij. Tenslotte dient nog aangestipt dat onze parlementairen knappe persoonlijke successen boekten. Het is duidelijk dat indien de SP de vernieuwing, verjonging en de poli tieke konsekwentie blijft aanhou den er in de toekomst nog een aantal verwachtingen zullen inge lost worden, welke nu in bepaalde gemeenten tot enige ontgoocheling zouden kunnen leiden. De resulta ten van de jonge SP-ploegen te Geraardsbergen, Haaltert en Sint- Lievens-Houtem o.m. staan zeker garant voor de toekomst. Daar waar de SP tussen 1982 en 1988 nog in vier gemeenten mede bestuursverantwoordelijkheid kon opnemen, is dit aantal tot drie ge daald. In Aalst, Denderleeuw en Ninove bestuurt de SP mee, in de zeven andere gemeenten werd de partij gewipt, of bleef de anti-SP- coalitie verder gezet. Wraakroe pend is daarbij het uitrangeren van de SP te Zottegem. Hier werd poli tiek gesjoemeld op de meest schan dalige wijze. Georges Couck wordt te Denderleeuw de enige burge meester welke de SP in het arron dissement vanaf 1 januari zal tellen. Voor een overzicht van de kiesuit- slagen en de naamstemmen van onze kandidaten verwijzen we naar een andere pagina in "Voor Allen". In Aalst worden SP en PW beide de sterkste partij. De SP kwam uit de coalitiebesprekingen met PW en Vrije Democraten met een ijzer- sterk pakket terug: vier schepenze tels plus voorzitterschap OCMW. Mare Galle behaalt meer dan 5500 voorkeurstemmen en Annie De Maght (PW) wordt burgemeester. In Denderleeuw kon de verwachte absolute meerderheid niet behaald worden. Het bleef bij 1 zetel winst voor de SP, die echter scheep gaat met de PVV (2 zetels) voor de komende zes jaar. Georges Couck wordt burgemeester. In Erpe-Mere wint de SP 1 zetel bij, maar wordt uit de bestuurscoalitie gewipt, me de door een scheuring binnen de vorige coalitiepartner PW. De CVP maakt daar dankbaar gebruik van. Ook in Geraardsbergen kregen de steile verwachtingen van de SP een flinke opdoffer. Waar de partij ze ker gerekend had op 1 zetel winst en deelname aan het bestuur, werd het nul op rekwest op beide ni veaus. Qua zetels werd het een status quo op 8 en CVP-PW (deze laatste partij was de enige winnaar) zetten de bestaande coalitie verder. Wel mooie persoonlijke scores voor praktisch alle kandidaten. In Haaltert ging de 3e SP-zetel met 48 stemmen verloren niettegen staande de grote inspanningen van lijsttrekker Rudy Eechout en zijn jonge ploeg. Ook hier wordt het opnieuw een zesjarige oppositie- kuur. Vreugde en verdriet te Herzele: de SP maakt een sprong vooruit, maar wordt uit de bestuurscoalitie ge weerd. Markant persoonlijk sukses voor nieuwkomer in de gemeen tepolitiek Noël De Smet. Ook pech voor de SP-Lede: met een pietluttige 4 stemmen dient een vijfde zetel prijsgegeven. Vier ze tels blijft nog mooi met een eigen SP-lijst (de vijf werden vorige keer behaald via een sterke kartellijslt), maar ook hier verhuist de partij naar de oppositiebanken. Status quo qua zetels voor de SP- Ninove (7 zetels), maar na zes jaar onderbreking opnieuw deelnemer aan het stadsbestuur. De SP be komt drie schepenzetels en vormt een coalitie met CVP en VU. De "legendarische" Centrumlijst-fi- guur Etienne Cosijns is dus burge meester af. Meer dan 1 zetel zat er voor de SP te Sint-Lievens-Houtem blijkbaar niet in ondanks er voor de eerste maal met een volledige lijst aan de gemeenteraadsverkiezingen werd deelgenomen. Ook de hoop voor een meerderheid "op de wip" te zitten werd spoedig ingeslagen. Be moedigende uitslagen voor lijst trekker Jacqui De Graaf en lijstdu wer Dirk Boeykens. En wat tenslotte te zeggen over Zottegem. De SP met een forse ruk van 8 naar 12 zetels, 38% van de stemmen en Herman De Loor met een persoonlijke score van 5.555 stemmen, nog nooit zoiets meege maakt in de gemeente. CVP en zeker de VOP krijgen een opdon der van jewelste, maar stappen sa men in de bestuurscoalitie. De wil van de kiezer, vergeet het maar. Chris Vancoppenolle Z CENTUXLE f-VKottertrait 17 l/» De gemeenteraadsverkiezingen zijn opnieuw achter de rug. Het werk van de voorbije zes jaren en de inzet van de laatste maanden en weken van lokale mandatarissen, militanten en SP-kandidaten hebben vorige zondag hun weerslag gevonden in de verkiezingsuitslag. Laat ons eerlijk zijn en stellen dat, enkele uitschieters niet te na gesproken, de verwachtingen op een aantal plaatsen niet werden ingelost. Aan het élan dat de SP nu al verkiezingen lang elke keer een beter stembusresultaat oplevert, is hier en daar een eind gekomen. De oorzaken dienen grondig onder zocht, maar allicht zit de verschuiving van duidelijke partij omlijning naar kleurloze stemmentrekkers, populair mede door centenvretende bamumcampagnes, maar zonder enig politiek profiel noch inhoud, daar voor veel tussen. Vandaar ook het succes van zogenaamde Centrumlijsten en tutti quanti, gebaseerd op een "gelegenheidscollectief van individuen". Gelukkig zijn er in onze federatie nog geen overrompelende Vlaams Blok-toestanden; enkel in Aalst werd een lijst inge diend, maar luttele stemmenwinst zonder zetel was het gevolg. Dit belet echter geenszins dat we de opmars van die partij in het Antwerpse, het Waasland, enz. mogen onderschatten. Net als het radikale Vlaams-nationalisme is het gastarbeiders thema ongetwijfeld voor een belangrijk deel ook niet meer dan een kristallisatie van een fundamenteel ongenoegen over de manier waarop het politiek bedrijf thans functioneert. Ook daarover dient de SP, zowel op federaal als op nationaal vlak, zich ernstig te bezinnen. Al bij al kunnen we in de arrondissementsfederatie Aalst toch nog terugblikken op een positieve score: een winst van vijf zetels is, alle omstandigheden in acht genomen, goed te noemen, niettegenstaande enkel de afdeling Zottegem daar, met vier zetels, een erg ruim aandeel in heeft. De winst had nog groter kunnen zijn mochten er voor de SP-afdelingen Haaltert en Lede geen zetels met een pietluttig aantal stemmen respe ctievelijk 48 en 4 stemmenverloren zijn gegaan. Minder gunstig voor de SP is anderzijds de vorming der nieuwe bestuurscoalities, waarbij onze partij zoveel mogelijk buitenspel werd gezet, dit zonder rekening te houden met de uitspraak en de wil van de bevolking. Vooral het weren van de Zottegemse SP uit de bestuursmeerderheid is een kaakslag aan elk democratisch principe. De SP is op de tien gemeenten in het arrondissement nu nog in drie (Aalst, Denderleeuw en Ninovemede drager van bestuursverantwoordelijkheid. CVP en PW hebben duidelijk de schrik te pakken van de SP, de successen van de voorbije parlementsverkiezingen en de goede werking van onze fracties in gemeenteraden en OCMW's indachtig, hetzij vanuit de oppositie, hetzij mee in het bestuur van de gemeente. Deze verkiezingen en de weerslag op de coalities waar het tegenviel mogen echter niet tot ontmoediging leiden. Integen deel, onze strijd gaat verder. Vanaf nu dienen wij ons in te zetten om daar waar wij de bestuursmeerderheid delen onze socialistische principes en programmapunten waar te maken, en om elders het onrecht ongedaan te maken. Wij rekenen hierbij op eenieders inzet. Chris Vancoppenolle Federaal SP-secretaris Het ziet er naar uit dat de schitterende verkiezingsoverwinning van de Zottegemse SP geen verlengstuk zal krijgen in een nieuwe deelname aan een beleidscoalitie. Zo hebben enkele sinistere VOP- en CV P-topfiguren daar immers blijkbaar bijna twee jaar over geoordeeld. De zoveelste kaakslag aan de wil van de kiezer, de zoveelste aanfluiting van de democratie, de zoveelste verloedering van onze politieke zeden. Sinds 1976 verdubbelt de SP im mers haar zetelaantal: van 6 naar 12! De CVP valt terug van 12 zetels in 1976 op 9 zetels in 1988. In 1982 behaalde deze partij nog 10 zetels. De PW, die in 1976 toen ze afzon derlijk opkwam 8 zetels behaalde, valt schrikwekkend terug van haar uitslag als onderdeel van de VOP- formatie (samen met VU en Onaf- hankelijken) in 1982: van 11 zetels naar nu amper 8 zetels (-2, zie hieronder). De VU, die in 1976 als afzonderlij ke lijst opkwam, behaalde toen 1 zetel, die ze wellicht behouden en zelfs verdubbeld heeft binnen het VOP-kartel, waaruit andermaal blijkt dat de PW met het resultaat van 9 oktober 1988 in feite slechts zes zetels in de wacht weet te sle pen. Nu lijkt precies een nieuwe burgemeestersfiguur uit die hoek te zullen opdoemen, dit als onderdeel van een coalitieakkoord dat de VOP met de CVP heeft afgesloten. Hierbij bedenke men dat zes jaar geleden de VOP precies in het leven werd geroepen als tegenge- wicht tegen de CVP, toen nog aan gevoerd door burgemeester Van De Meulebroucke. Wel dient te worden opgemerkt dat zich nu geen onafhankelijken meer in het kartel hadden opgesteld, zodat de O van VOP helemaal geen zin meer had. De hieronder volgende tabel be licht op sprekende wijze al deze feiten: Vervolg op blz. 2 1976 Z aantal zetels 1982 Z aantal zetels 1988 Z aantal zetels SP 3.844 21,84 6 4.939 27,85 8 6.910 37,98 12 CVP 7.477 42,46 12 6.036 34,04 10 5.335 29,32 9 PVV 5.000 28,39 8 6.757 38,11 11 5.168 28,40 8 1 .288 7,31 1 ZOTTEGEMS VERZET' 781 4,30 t

Voor Allen | 1988 | | pagina 1