Problematiek van de militaire aankopen Het Rafale/Falcon-dossier Vlaamse Executieve maar wat met d PW? I. De gegevens SP drie ministerportefeuilles Willy Vernimmen Europarlementair De SP-Ministers ililil! ACE Rafale Agile - Falcon Bevoegdheden Voorzitterschap Vlaamse Raad centrale Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053 70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 21 oktober 1988 50* jaargang nr. 41 Weekblad van de S.P vervolg op bh. 6 iüi De Belgische Luchtmacht beschikt thans over 4 gevechtswings: - de Eerste Jachtwing en de Tien de Jagersbommenwerperswing uitgerust met F-16 toestellen; - de Tweede en Derde Tactische Wing, met Mirage toestellen die dateren van 1971. Door de bijkomende aankoop van F-16 vliegtuigen (contract van fe bruari 1985 - levering vanaf '88) wordt één van de beide Mirage Wings eveneens met F-16 vlieg tuigen uitgerust. Er blijft dus na 1990 nog één Wing met Mirage-5 toestellen. Van de oorspronkelijke 106 zijn er een 40-tal verloren gegaan. Tevens zijn er een aantal «gekanni- baliseerd» dermate dat er nog een zestigtal overblijven. Deze zullen worden samengebracht op de basis van Bierset en gemoderniseerd. De levensduur van een modern gevechtsvliegtuig wordt geschat op 20 tot 30 jaar. De Mirage is onder tussen 17-18 jaar. De vraag is of, en zo ja, door welke vliegtuigen de Mirage-5 toestellen tegen het jaar 2000 worden vervangen. Twee kandidaten staan alleszins klaar om de Belgische Mirages te vervangen: de Franse ACE Rafale (Avion de combat européen) en de Amerikaanse Agile Falcon, afge leid van de F-16. Op 12 februari 1988 (en vervolle digd in mei 1988) heeft het Frans consortium ACE rond Dassault, na goedkeuring door het Franse Mi nisterie van Landsverdediging, aan de Belgische regering haar aanbod overhandigd. België wordt uitgenodigd deel te nemen aan de conceptie van de Rafale van bij het prille begin zónder zich te moeten verbinden inzake aankoop, hoeveelheid of datum. Alleen wordt gevraagd dat België geen concurrerend toestel zou aankopen zolang de Rafale in serieproduktie is. Het Belgische aandeel in Onder zoek en Ontwikkeling wordt Het Franse gevechtsvliegtuig Rafale: een van de kandidaten voor de vervanging van de Mirage. vastgesteld op minimum 2,6 en maximum 3,25 mia FF (waarde juni 1986: ongeveer 23 miljard BF) wat 8 a 10% is van de totale ontwikkelingskosten en gespreid is over ongeveer 8 jaar. In ruil hiervoor zal in België 10% worden geproduceerd van alle Rafale's en dit in «source uni que», dit wil zeggen dat er geen andere productielijnen komen voor datgene wat in België wordt vervaardigd. De Belgische deelname zal ge beuren in alle onderdelen van het toestel, zodat er sprake is van een volledige transfer van tech nologie. Indien België besluit tot de aan koop van 50 toestellen, garan deert het consortium 100% com pensaties, op de eerste plaats via de productie van de onderdelen onder de 10%-regeling. Valt de verkoop tegen, dan worden indi recte compensaties beloofd van eenzelfdé technologisch niveau. Wordt de Rafale verkocht aan derde landen, dan blijft België 10% produceren zodat de beloof de 100% compensaties over schreden kunnen worden. Het eerste voorstel van General Dynamics dateert van juni 1987 en voorzag de aankoop van Falcons door de volgende landen: - België 100 exemplaren - Nederland 90 exemplaren - Denemarken 45 exemplaren - Noorwegen 25 exemplaren In april-mei 1988 werden deze cij fers herzien en werden voor België 54 toestellen voorzien. De Belgische deelname in de ont wikkelingskost van de Falcon wordt begroot op 7,5% van het totaal, met andere woorden 8 miljard BF gespreid over 5 jaar vanaf 1990. De stukprijs van de Falcon wordt geschat op 920 miljard BF en de kompensaties zouden oplopen tot 160% van de aankoopkosten. Nieuwe Vlaamse Executieve samengesteld Sinds dinsdag laatstleden is de Vlaamse Executieve, die sinds de vorige parlements verkiezingen (december van vorig jaar) bestond uit 9 CVP-PW-ministers vervan gen door een nieuwe rege ringsploeg. Deze bestaat thans uit 11 ministers en werd proportioneel samengesteld uit vertegenwoordigers van CVP, SP, VU en PW. CVP'er Gaston Geens wordt voor de vierde maal voorzit ter. Het begint er trouwens aardig op te lijken dat hij, "premier van Vlaanderen", qua nummertjes in Martens' voetsporen aan het treden is. Zoals tijdens de nationale rege ringsonderhandelingen werd over eengekomen, dit onder felle druk van de SP, dat de Vlaamse Execu tieve de eerstvolgende vier jaar proportioneel zou worden samen gesteld. Een logische verruimings operatie dus gezien de weerspiege ling van de nationale regering voor een groot stuk en het daarmee verijdelen van contradictorische beslissingen. "Pure inbraak" vol gens de PW, die dan ook op alle mogelijke manieren dwars ging lig gen, zodanig zelfs dat de belang rijkste ministerportefeuille van on derwijs zomaar naar de CVP toege speeld werd. Waren de liberalen indertijd niet de - zelfverklaar de? - grote verdedigers van het rijksonderwijs? De eerder gevormde CVP-PW- Executieve moest dan ook uitge breid worden met SP en VU (Aga- lev en Vlaams Blok zijn op basis van aantal verkozenen geen echte fractie in de Vlaamse Raad). Aangezien de PW weigerde te onderhandelen over de diverse be voegdheidspakketten, werden die gisteren op de eerste vergadering van de Vlaamse Executieve ver deeld volgens de in de wet vastge legde volgorde. Tussen CVP, SP en VU bestond al eerder een akkoord over de verdeling der mandaten en over de oprichting van speciale cel len (of "schaduwkabinetten") voor onderwijs en cultuur. Beide depar tementen mochten ook niet in CVP-handen terechtkomen. Uiteindelijk werden onderstaande bevoegdheden verdeeld: - CVP (keuze 1, 4, 7, 10 en 11): Onderwijs (Coens), Welzijn en Gezin (Lenssens), Financiën (Geens), Leefmilieu (Weckx), Gezondheidsbeleid (Kelchter- mans). - SP (keuze 2, 5 en 9): Economie, Energie en Middenstand (De Batselier), Binnenlandse Zaken en Openbaar Ambt (Van den Bossche), Tewerkstelling (De Wulf). - PW (keuze 3 en 8): Kuituur (Dewael), Ruimtelijke Ordening en Huisvesting (Waltniel) - VU (keuze 6): Openbare Wer ken en Verkeer (Sauwens). Gaston Geens wordt opnieuw voor zitter, Norbert De Batselier vice- voorzitter. Luc Van den Bossche leidt anderzijds de SP-cel voor On derwijs en Cultuur, Johan Sauwens doet hetzelfde voor de VU. De Brugse SP-volksvertegenwoor- diger Pierre Chevalier, eerder prin cipieel getipt als Vlaams Minister verhuist naar de nationale regering en vervangt Van den Bossche op het departement Onderwijs. Eveneens dinsdag laatstleden ver koos de Vlaamse Raad SP-Volks- vertegenwoordiger Louis Van Vel- thoven tot nieuwe voorzitter. Hij kreeg 105 stemmen tegenover 32 voor de uittredende voorzitter Jan Pede (PW). Er waren 21 onthou dingen In zijn maidenspeech benadrukte Kd. Van Velthoven o.m. de uitdaging die de Staatsher vorming vormt voor de Vlaamse Raad die een volwaardig Vlaams parlement moet worden en onze plicht Vlaanderen uit te bouwen tot een samenleving waar iedereen zich thuis kan voelen. (c.v.) Herman De Loor werd verkozen tot sekretaris. Kattwrtraot De nieuwe Vlaamse Executieve, proportioneel samengesteld, dus met deelname van SP en VU, legde dus vorige dinsdag eindelijk de eed af. Enerzijds kunnen we verheugd zijn over het feit dat de SP nu, naast nationaal, nu ook op Vlaams vlak beleidsvreantwoordelijkheid kan opnemen. Anderzijds moeten we ons hoeden voor al te veel en te vroegtijdig optimisme: de konkrete samenwerking zal vermoedelijk niet te vlot verlopen. Logisch misschien, aangezien de PW, nationaal toch in een oppositie gedwongen, in de Vlaamse Executieve mee aan de regeringstafel zit en systematisch stokken in de wielen zal pogen te steken, alle oproepen en intenties zoals geuit door de nieuwbakken SP-voorzitter van de Vlaamse Raad Louis Van Velthoven ten spijt. We herinneren ons trouwens nog best de in het dagblad "De Morgen gepubliceerde uitgelekte nota van uit het kabinet van Gemeenschapsminister Louis Waltniel over de politieke opties van de PW na de verruimingsoperatie. Er dient dus ons inziens weinig gehoopt te worden op een hechte en constructieve samenwerking tussen de verschillende politieke families in de Executieve. Voor het imago en de efficiëntie van de nieuwe Vlaamse regering alleszins een zware hypotheek. Met de nieuwe wet op de staatshervorming zijn haar bevoegdheden nochtans enorm toegenomen, zodat een minimum aan coherentie zeker noodzakelijk is. Vraag is wat er zal gebeuren met het regeerprogramma. De PW blijft halstarrig zweren bij het eerder tussen CVP en PVV afgesloten akkoord onmiddellijk na de parlementsverkiezingen van december 1987, en weigert zodoende te onderhandelen over een nieuw programma. Wellicht kan er daar nog een mouw aan gepast worden tegen de tijd (1 januari) dat de overheveling van de nieuwe bevoegdheden naar de Executieve een feit is. Maar dat zal nog veel onderhandelingswerk vergen. Op één punt heeft de "spelbrekerij" van de PW al vruchten opgeleverd. Bij gebrek aan een consensus (de PW weigerde zelfs maar te onderhandelen) m.b.t. de te verdelen bevoegdheden indien aan het eerdere regeerprogramma iets werd veranderd), diende de wettelijke prioriteitenrangorde gerespecteerd. Aangezien de CVP de eerste keuze had, opteerde ze voor het belangrijkste pakket, met name Ónderwijs. En dat voor een Daniël Coens, wiens beleid destijds in het rijksonderwijs veel kwaad bloed gezet heeft. Het zal voor een aantal militanten van de SP ongelooflijk, misschien onaanvaardbaar overkomen dat de partij de cruciale post Onderwijs laten schieten heeft, maar dat is noodgedwongen en enkel en alleen maar te wijten aan het spel van de PW in de Vlaamse Executieve. Dergelijke politiek kan niet dik genoeg in de verf gezet worden. Norbert De Batselier Ondervoorzitter, Ekonomie, Energie en Middenstand. De 41-jarige De Batselier is via de studiedienst bij het ABW en een post als kabinetschef bij Mare Galle de politiek binnengerold. Hij komt uit een generatie Jongsocialisten (voorzitter in '73-'74) die naar de SP- top doorstootte. Hij werd volksvertegenwoordiger in '82 en is in de huidige nationale regering staatssekretaris voor Institutionele Her vorming. In de Vlaamse regering wordt hij verantwoordelijk voor het ekonomisch beleid, ook een geregionaliseerde materie. Roger De Wulf Tewerkstelling. Roger De Wulf (1929), ook een 'ancien' in het regeringswerk, heeft deze keer lang geduld moeten uitoefenen alvorens hij terug een ministerpost kreeg. Na enkele jaren ambtena rij en enkele kabinetten werd hij volksvertegenwoordiger (SP) voor Brussel-Halle-Vilvoorde. Van '77 tot '79 was hij staatssekretaris voor Ekonomische en Sociale Zaken, de twee daarop volgende jaren was hij minister van Tewerkstelling en Arbeid en nam daarna plaats op de stoel van de gemeenschapsminister van Gezondheids beleid. Luc Van den Bossche Binnenlandse Zaken en Openbaar Ambt. De aftredende staatsse kretaris van Onderwijs was voorzitter van de Jongsocialisten van '74 tot '77 en werd bijna geschorst als BSP-lid omdat hij de aanwezig heid van een delegatie van de Zaïrese eenheidspartij zwaar veroor deelde. In '81 werd hij verkozen tot volksvertegenwoordiger en legde zich toe op justitie, migranten en media. Dat laatste zal hij nu ook kunnen volgen vanuit de SP-kultuur en -onderwijscel waarvoor hij bevoegd wordt. (Bron: De Morgen, 18.10.1988)

Voor Allen | 1988 | | pagina 1