Begin 1989 mobiele telefoonwinkel te Zottegem Bent U bijna rond beste politici CSC-Vormingswerk Gewest Aalst Kadervormingscursus: Gemeentebeleid In socialistisch perspectief 35-*/f J2<2<0 «NTlUiAS wmmm wmmm wllflplt Ontstaan en groei WtBSnssMBM wmt Groot alarm begin 1985 Telefoonwinkel Parlementair offensief Herman De Loor Correspondenten aandacht De verplichte verzekering De vrijwillige verzekering Van9u.30tot 16u.30 Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053 70.51.51 Postrekeningnr 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 28 oktober 1988 50' jaargang nr. 42 Weekblad van de S.P fssisis; 75 laar jong Het Nationaal Verbond van Socialistische Mutualiteiten viert dit jaar zijn 75ste ver jaardag. Een goede gelegen heid om het even in het kort voor te stellen. Als tweede grootste verzekerings instelling van het land telt de Socia listische Mutualiteit meer dan 1.600.000 gerechtigden en verde digt zij de belangen van 2.600.000 leden. Onlangs is een brochure ver schenen waaruit deze welzijnsorga nisatie naar voor komt als een fun damentele schakel in de uitwerking van een gezondheidsbeleid dat vol komen gegrondvest is op de onont beerlijke solidariteit tussen alle le den onderling. We hebben er enke le brede fragmenten uitgelicht. De maatschappij "La Solidarité", opgericht in 1869 in Fayt-lez-Mana- ge (Wallonië), wordt als de eerste socialistische mutualiteit in België beschouwd. De eerste wet op de maatschap pijen van onderlinge bijstand da teert van 1851. Die wet werd in 1894 hervormd: zij is dus bijna een eeuw oud en dringend toe aan ak- tualisering. Immers, nog altijd be heerst de wet van 1894 de sektor van de vrijwillige verzekering. Geleidelijk zijn de verschillende plaatselijke maatschappijen van onderlinge bijstand zich gaan groe peren in regionale entiteiten, fede raties, genoemd. Op 4 februari 1913 te Haine-Saint-Paul (Joli- mont) gaven alle socialistische mu- tualistische federaties gehoor aan de oproep van Arthur Jauniaux om over te gaan tot de oprichting van het Nationaal Verbond van Socia listische Mutualiteiten. In de periode tussen beide wereld oorlogen hebben de Socialistische Mutualiteiten, mede onder impuls van hun Nationaal Verbond, zich opgewerkt tot volwaardige sociale organisaties. Er werd een eigen net van sociale dienstverlening uitge bouwd en via nevenorganisaties X/\4-4-£jr|£j,|Y| mMSimt Op 1 januari verdween, zoals op vele andere plaatsen, ook te Zottegem het telegraafkan toor, dit alle initiatieven van de S P-mandatarissen ten spijt. Herman De Loor gaf de strijd evenwel niet op. Op 13 juni 1988 werden zijn inspanningen reeds be kroond: minister van P.T.T. Freddy Willockx zette het licht op groen voor de inscha keling van een aantal mobiele telefoonwinkels. Nu slaagde de Zottegemse burgemeester er ook in van minister Willockx te verkrij gen dat de mobiele telefoon winkel, die wellicht van begin 1989 operationeel zal zijn, de Egmontstede precies op dins dag, de wekelijkse marktdag, zal aandoen. Dat de openbare diensten het leven werden zuurgemaakt door de vori ge bewindsploeg, is een genoeg zaam bekend feit. De telegrafie was één der mikpun ten van het door de CVP-PW- regering gevoerde afbraakbeleid. Een eerste stap was het op 31 december 1985 overdragen van de telegrammen naar de Regie der Posterijen. Van dat ogenblik af werd ook voor het Zottegemse telegraafkantoor het ergste gevreesd. De weerslag op de tewerkstelling zou weerzinwekkende gevolgen hebben. Toen reeds wist men met zekerheid mee te delen dat alle Zottegemse T.T.-boden door de genoemde maatregelen zouden ge troffen worden. Ook voor het administratief perso neel zouden de maatregelen inzake sanering van de telegrafie belang rijke negatieve gevolgen hebben. Onnodig te zeggen dat de ongerust heid bij de Zottegemse telegraaf diensten met de dag toenam. Kon- kreet boog men zich over de vraag voor hoelang deze diensten in het nieuwe gebouw naast het station zouden gehuisvest blijven. De stille hoop bleef bestaan dat, zoals te Oudenaarde, Aalst, Nino- ve en Ronse een heuse telefoon winkel in de plaats zou komen. Het oprichten van telefoonwinkels was immers een onderdeel van het kommercializatieplan van de R.T.T. waar de vorige regering zo luidkeels mee uitpakte. In zo'n Vervolg op blz. 3 telefoonwinkel kan men telefoon toestellen kopen of huren. Men kan er eveneens terecht voor tal van andere dingen op het vlak van tele- dienst, public relations en telefoon winkels zelf. Op 16 juli 1986 besloot Herman De Loor over te gaan tot een hard en verbeten parlementair initiatief terzake. Wegens de vakantiedag van 1 nkx mocht vernemen, be stond er alvast in dat eerlang een aantal mobiele telefoon winkels ter beschikking zul len worden gesteld van het T.T.-gewest Gent. Op een bijkomende vraag antwoordde minister Wil lockx dat de bestelling van de betrokken wagens reeds ef- fektief sinds geruime tijd werd geplaatst. De voertui gen zijn evenwel nog niet be schikbaar. Bovendien dienen ze nog te worden aanging. De Redaktie werden steeds meer eigen gezond heidsinrichtingen opgericht. Op die manier waren de Socialistische Mu tualiteiten ook richtinggevend voor de ontwikkeling van de preventieve gezondheidszorg en de sociale ge neeskunde. In december 1944 werd de basis gelegd voor de huidige maatschap pelijke zekerheidsregeling: per 1 januari 1945 ontstond de verplichte ziekte- en invaliditeitsverzekering. Bij de organisatie van deze tak van de sociale zekerheid werd door de wetgever geopteerd voor het be houd van het reeds bestaande mu tualiteitswezen, dat zijn diensten bewezen had. Het Nationaal Verbond werd dus uitvoeringsorgaan van de verplichte Z.I.V. Aangezien het echter niet mogelijk bleek alle voordelen van de vroegere maatschappijen van onderlinge bijstand ook in het ver plichte pakket op te nemen, bleef naast die verplichte verzekering ook een vrijwillige bestaan. Gedu rende de zestiger, zeventiger en tachtiger jaren heeft het Nationaal Verbond zich steeds duidelijker weten te profileren als een integrale welzijnsorganisatie, oneindig veel meer dan een loutere uitbetalings instelling. De werking van zuster en dochterorganisaties, zoals de So cialistische Vooruitziende Vrouwen (opgericht in 1922) en de Mutuali teit van de Jonge Arbeiders (opge richt in 1947) kende een grote ont plooiing; daarnaast kregen ook spe cifieke bevolkingsgroepen, zoals de senioren en de gehandicapten, de aandacht die hen toekomt via de uitbouw van mutualistische neven- organisaties. Het Nationaal Verbond is de na tuurlijke woordvoerder en verdedi ger van de gebruikers van gezond heidszorg. Het verdedigt de belan gen van de verzekerden tegenover de zorgenverstrekkers en bepaalt mede het gezondheidsbeleid. Tra ditiegetrouw is het ook een labora torium waar nieuwe vormen van sociale dienstverlening en alterna tieve gezondheidszorgen wórden uitgebouwd. De sociale zekerheid omvat in Bel gië zeven sektoren: de ziekte- en invaliditeitsverze kering de jaarlijkse vakantie de pensioenen de kinderbijslag De verkiezingsuitslagen zijn bekend. De SP scoorde goed, spijtig genoeg werd de wil van de kiezer niet overal gerespec teerd bij de coalitievorming. De winnaars worden niet altijd beloond met een logische deelneming aan het bestuur. De goede SP-resultaten kwamen er dank zij de inzet van velen, die we hierbij nogmaals van harte danken, maar ook door de intensieve campagne die gevoerd werd om de bevolking onze standpunten mee te delen. Zo'n campagne kost geld, veel geld. Terecht wordt soms de vraag gesteld of dergelijke uitgaven verantwoord zijn als nog zovele mensen van een menswaardig bestaan verstoken blijven. Toch heeft de SP een positief antwoord op deze vraag. Alleen met de SP in het bestuur kan er een echte inzet zijn voor de kansarmen. Ons doel is immers de "verworpenen der aarde" datgene te geven wat hen toekomt. Sommigen zeggen: "laat ze eerst maar eens iets doen aan de armoede in eigen land" en natuurlijk is dat het streven bij uitstek van de SP. Het kan en mag echter geen excuus zijn om de Derde Wereld te "vergeten". Hoe dikwijls immers zingen wij niet - fier en bewust - de Internationale, het lied dat een symbool is van wat het socialisme beoogt: de internationale broederschap van de arbeidersklasse. Deze broederschap is gesteund op solidariteit, een beginsel dat aan de basis ligt van alles wat op sociaal gebied verworven werd. Het beginsel van samen delen, van samen staan voor een zaak. Ditzelfde beginsel moet ons bezielen naar de Derde Wereld toe. De landen die ertoe behoren zijn immers de trieste slachtoffers van kapitalistische uitbuiting. Eeuwenlang werden ze leeggeplunderd ter bevor dering van "onze" economie, leestot meer profijt van holdings, multinationals die het ook bij ons voor een groot stuk voor het zeggen hebben. Daarom moeten wij ons als socialisten ten volle inzetten voor akties die daadwerkelijke en structurele hulp brengen aan de Derde Wereld. U weet dat 11.11.11 telkens een aantal projec ten voorstelt die concrete hulp bieden - en wat belangrijk is - op lange termijn. Wij als socialisten, moeten - onze principes van solidariteit en internationalisme getrouw - de eersten zijn die alleen via de gemeentebesturen maar ook individueel, met onze volle inzet en financiële steun van de komende 11.11.11- aktie een succes maken. Gracienne Van Nieuwenborgh Ondervoorzitter de werkloosheidsuitkeringen de arbeidsongevallen de beroepsziekten Het beheer van de ziekte- en invali diteitsverzekering is toevertrouwd aan de mutualiteiten, die in dit kader "verzekeringsinstellingen" worden genoemd. Zij worden gesu perviseerd door het Rijksinstituut voor Ziekte- en Invaliditeitsverze kering (RIZIV). Er bestaan vijf verzekeringsinstel lingen, alsook een rijksinstelling: de Hulpkas voor Ziekte- en Invali diteitsverzekering In het kader van de verplichte ver zekering voeren de mutualiteiten hun opdracht uit in twee sektoren. In het kader van de sektor van de geneeskundige verzorging verzeke ren de mutualiteiten de terugbeta ling van de kleine en de grote risiko's. De mutualiteiten komen eveneens tussen in de sektor van de uitkerin gen, waarbij zij een vervangingsin komen toekennen aan de loontrek- kenden die arbeidsongeschikt zijn en dat na één maand ongeschikt heid voor de bedienden en twee weken ongeschiktheid voor de ar beiders, waarbij de eerste periode ten laste wordt genomen door de werkgever. Om in de leemten van de verplichte verzekering te voorzien, bieden de mutualiteiten bepaalde voordelen in het kader van de vrijwillige en aanvullende verzekering. De vrij willige verzekering wordt beheerst door de wet van 1894. De financiële hulpmiddelen van de vrijwillige verzekering bestaan uit bijdragen van de aangeslotenen en voor sommige voordelen eveneens uit rijkstoelagen. Wat zijn de voordelen? Eerst en vooral zijn er de "satel- liet"-diensten van de verplichte ver zekering gezondheidszorgen en in validiteit. In dat kader vindt men o.a. de dekking tegen de kleine risiko's voor de zelfstandige arbei ders en hun gezin. Wij kunnen eveneens de dienst ziekenvervoer aanhalen, de diensten primaire uit keringen en de herstelkuren. Dan is er ook, en dat is een dienst die meer en meer tot ontplooiing komt, de daguitkering toegekend bij ziekenhuisopname. Naast deze geldelijke voordelen, hebben de mutualiteiten sedert ver scheidene jaren specifieke diensten en nevenorganisaties met een meer sociaal of medisch karakter opge richt. Bij wijze van voorbeeld: het beheer van klinieken en po- lyklinieken de organisatie van diensten voor thuisverzorging de sociale dienst de dienst voor bijstand aan ge pensioneerden, gehandicapten, enz... de vrouwenbeweging, de jonge renbeweging, enz... de vakanties. De brochure zelf - die veel uitge breider is dan wat wij hierboven afdrukten - kan u bestellen bij: Na tionaal Verbond van Socialistische Mutualiteiten, Sint-Janstraat 32, 1000 Brussel. Tel. 02/515.92.11 Begeleiding: - Frank Beke (directeur Vormingscentrum H. Vos-Instituut) - lokale SP-mandatarissen. 26/11: - gemeenteraad, college burgemeester schepenen, burgemeester - administratief toezicht, gemeentelijke ambtenaren, OCMW en gemeente 03/12: - gunnen van opdrachten, beheer openbare diensten, kerkfabrieken - begroting. 1.51) Houtmarkt 1 te Aalst (tel. Een must voor alle (nieuw verkozen) gemeenteraadsleden, SP/CSC - afdelingsv eranl woordelij ken en belang-

Voor Allen | 1988 | | pagina 1