De sociale dimensie van de Interne markt Europa 1992 EMORIAAL Het sociaal overleg blijft moeillik! Willy Claes In "Happy Birthday-concert" CSC-Vormlngswerk Gewest Aalst Gemeentebeleid in socialistisch perspectief ZOTÏEëëM Gemeenteraad i Op 14 september jl. ontvouwde de Europese Commissie haar visie op de sociale dimensie van de interne markt. Het Uitvoerend Bestuur van het Europees Verbond van Vakver enigingen heeft in zijn zitting van 6 en 7 oktober te Madrid het werkstuk van de Commissie onderzocht en vastgesteld dat het een aantal belangrijke positieve punten bevat, zoals de voor ziene relance van de ekonomische groeistrategie en van het statuut van Europese n.v., de inspanningen inzake veiligheid en hygiëne op de arbeidsplaats, de plannen inzake vorming en de aanpak van de precaire statuten. Globaal genomen echter beantwoordt het werkdokument van de Commissie niet aan de verwachtingen die Commissie-voorzitter Delors in werkne merskringen had gewekt: het sociaal beleid blijft duidelijk ondergeschikt aan het ekonomisch beleid; het gevaar voor sociale dumping wordt duidelijk onderschat; er zijn geen konkrete voorstellen en engagementen voor een vooruitblik kend arbeidsmarktbeleid; een juridisch kader voor de ontwik keling van de Europese arbeidsverhoudingen ontbreekt en van enige logistieke ondersteuning ten gunste van de Europese arbeidersbeweging met de inspanningen ten gunste van de KMO's (Task-force voor werknemers, Euro-guichets ten behoeve van werknemers) is geen spoor te bekennen. De voorwaardelijke steun van de Europese arbeidersbeweging voor het projekt Europa 1992 wordt aldus hard op de proef gesteld en de eerste tekenen van verzet tegen een te eenzijdige design van het projekt worden zichtbaar. Economische achtergrond De sociale leemten Zaterdag 26 november 1988 Zaterdag 3 december 1988 Van 9u.30 tot 16u.30 Volkshuis, Houtmarkt 1 te Aalst Begeleiding: - Frank Beke (directeur Vormingscentrum H. Vos-Instituut) - lokale SP-mandatarissen. Onderwerpen: 26/11: - gemeenteraad, college burgemeester schepenen, burgemeester - administratief toezicht, gemeentelijke ambtenaren, OCMW en gemeente 03112: - gunnen van opdrachten, beheer openbare diensten, kerkfabrieken - begroting. KORRESPONDENTEN AANDACHT Rudy De Leeuw Ondervoorzitter SP-federatie Aalst N.a.v. zijn vijftigste geboortedag organiseert de SP (Werk groep Kunstenaars - Socialistische Beweging) een uniek concert ter ere van Minister Willy Claes. Dit concert grijpt plaats op zaterdag 3 december 1988 om 20u30 in de Koninklijke Muntschouwburg, Muntplein te Brussel. Voor deze enige gelegenheid heeft de SP de Munt afgehuurd. De toegangsprijs werd dan ook bewust laag gehouden: 250 frank (daar waar normaal de toegangsprijs rond de 800 fr. schommelt) Het programma is van een hoogstaand niveau - Toots Thielemans en zijn Trio - Frédéric Devreese - Nationaal Orkest van België - Willy Claes als dirigent Kaarten te bestellen zo spoedig mogelijk bij het Arrondis sementeel SP/CSC-sekretariaat, Houtmarkt 1 te Aalst, tel. 053/70.51.51 of 's avonds bij federaal sekretaris C. Van- coppenolle (054/33.00.00). Red&ktie - Administratie - Publiciteit Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053 70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 4 november 1988 50* jaargang nr. 43 Weekblad van de S.P. De realisatie van de interne markt gaat gepaard met een versnelling van de concentratiebeweging van het bedrijfsleven. Deze concentra tiebeweging voltrekt zich overwe gend niet door het opstarten van en investeren in nieuwe bedrijven, maar vooral via overnames van be staande ondernemingen. Aldus ontstaan vaak groepen van ondernemingen, koncerns, die be staan uit netwerken van juridisch onafhankelijke maar ekonomisch afhankelijke ondernemingen. In de meeste gevallen is er in kon cerns sprake van eenheid van lei ding vanuit de moederonderne ming. Dit betekent dat Europa meer en meer gekonfronteerd wordt met een ondernemingsstruktuur die een transnationaal karakter heeft, waar de beslissingen op Europees niveau genomen worden en dit terwijl de werknemersrechten - en dan voor al de participatie - en kontrole- rechten - nog overwegend strikt nationaal geregeld zijn, niet in het minst wegens een aantal belangrij ke blokkeringen op Europees wet gevend vlak en wegens de weige ring van de werkgevers om in Euro pa tot bindende akkoorden en af spraken te komen. Het Reglement van 1985 betreffen de de "Groupement Européen d'Intérêt Economique" (G.E.I.E.), dat op 1 juli 1989 van kracht wordt, is een duidelijk voorbeeld van hoe eenzijdig de Europese Gemeen schap het ekonomisch integratie proces opvat: met dit Reglement wordt er een soepel Europees juri disch instrument geschapen tenein de samenwerking tussen nationale ondernemingen mogelijk te maken, zonder dat de werknemers daaraan te pas komen. Dit statuut van de GEIE voorziet geen enkel informatie-, konsulta- tie- of vertegenwoordigingsrecht van de werknemers en in het Euro pees Contactcomité dat voorzien is op Europees niveau teneinde de totstandkoming en de werking van de GEIE's te volgen is wel sprake van een vertegenwoordiging van de Europese Commissie en van de nationale regeringen, echter niet van de vakbeweging. Voor de toekomst wordt een be langrijke toename verwacht van het aantal succursalen van grote kon cerns, net zoals trouwens van on deraannemingen en van detache ringen, m.a.w. van Europese sa- menwerkingskonstrukties die voor de ondernemingen heel wat voor delen bieden op fiskaal en sociaal vlak, evenals op het vlak van de publiciteitsverplichtingen Terwijl dus het Europese juridische instrumentarium ten bate van de ondernemingen in versneld tempo wordt uitgebouwd, blijven de werk nemers op Europees vlak groten deels in de kou staan. De vakbewe ging is er in de voorbije drie jaar op eigen kracht in geslaagd in drie Europese koncerns deze onhoud bare en onaanvaardbare toestand te doorbreken door het oprichten van Europese ondernemingsraden op basis van een akkoord tussen de multinationale groep en de Europe se vakbeweging; met deze pionier sakkoorden werd sociale geschiede nis geschreven. De Europese Vak beweging heeft echter op dit vlak duidelijk de hulp van de Europese wetgever nodig wil ze een algemeen bevredigende oplossing bereiken. Vanuit sociaal oogpunt kunnen vol gende vaststellingen worden gedaan: 1Het Europees arbeidsrecht is on derontwikkeld: - er zijn nog veel braakliggende terreinen: sociale balansen (nochtans was hier een initiatief vanwege de Europese Commissie beloofd voor 1987); individueel ontslagrecht, met motivatieplicht en reïntegratiemogelijkheid voor ten onrechte ontslagen werkne mers; juridische basis voor Euro pese akkoorden; fundamentele werknemersrechten en syndikale rechten; bescherming van de syn dikale afgevaardigden; rechten van de part-timers, interim-wer kers en thuiswerkers; rechten van de sollicitant; Europese grenzen aan de flexibiliteit (ar beidsduur, beloning, arbeidsor ganisatie) bepalingen omtrent minimumlonen. - bepaalde belangrijke initiatieven op het vlak van het arbeidsrecht liggen geblokkeerd na afknotting (bv. Vredeling-richtlijn inzake informatie- en konsultatierech- ten van werknemers binnen mul tinationale ondernemingen); - het zou zeer belangrijk zijn de Ot 5», Deelnameprijs: 200 frank (documentatie en belegde broodjes inbegrepen). Inschrijven (schriftelijk of telefonisch) op het gewestelijk SP/CSC-secretariaat, Houtmarkt 1 te Aalst (tel. 053/70.51.51). Een must voor alle (nieuw verkozen) gemeenteraadsleden. SP/CSC-afdelingsverantwoordeljjken en belang- basis-werknemersrechten binnen transnationale ondernemingen op Europees vlak vast te leggen. 2. Ook het Europees vennoot schapsrecht vertoont nog heel wat leemten: - opmerkelijk is dat belangrijke richtlijnen/reglementen die werknemersrechten voorzien ge blokkeerd liggen (zo bv. ontwerp 5e richtlijn, ontwerp inzake Eu ropese N.B.); - in andere richtlijnen/reglemen ten ontbreken de werknemers- rechten volledig (bv. ontwerp 13e richtlijn). 3. In het Europees mededingings beleid mag de kontrole op koncen- traties niet enkel op basis van kon- kurrentie-criteria gebaseerd zijn en moeten de werknemers ook invloed kunnen uitoefenen op het beslis singsproces, tenminste via een recht op hearing. 4. Ook inzake het sociaal zeker heidsrecht zouden meer initiatieven genomen kunnen worden om bijv. progressieve en flexibele pensione ring mogelijk te maken; sociale zekerheidsrechten te waarborgen aan jonge werklozen en langdurig werklozen; pensioenrechten te ga randeren vanaf een bepaalde leef tijd (bv. 60 jaar) of na een bepaald aantal jaren verzekering. Kortom, een aantal basisprincipes zouden kunnen vastgelegd worden op Eu ropees vlak. 5. Tenslotte is ook dringend nodig het totstandbrengen van een wette lijk kader voor de kreatie en het funktioneren van groepen van on dernemingen (koncerns); een sta tuut van de holding-maatschap pijen, met inbegrip van hun fiskaal statuut; een reglementering van de transfer-prijzen. Martin Hutsebaut Gelet op de vakantiedag van 11 november verschijnt ons blad één dag vroeger. De teksten die nen dus ook één dag vroeger de redaktie te bereiken. Alle teksten moeten uiterlijk maandag 7 november vóór 12 uur op het sekretariaat. Hout markt 1, binnen zijn. De redaktie Op maandag 14 november om 20 uur komt de gemeenteraad voor de eerste maal samen na de gemeen teraadsverkiezingen van 9 oktober 11. Aan de agenda staan ondermeer de goedkeuring van het ontwerp van wegeniswerken aan de Dasse- gemstraat, de Nieuwegestraat en de Kruisdreef, het verbreden van de voetweg nr. 34 op Beisloven (we geltje naar Egmontkasteel), de ver lenging van het wandelpad Jan De Lichte tot aan het domein Egmont kasteel en de uitbreiding van de toegangsweg langs de Doolbosweg naar het Archeologisch Museum. Ook zal de raad zich dienen uit te spreken over het voorstel van het Kollege van Burgemeester en Sche penen in verband met het opnieuw indienst stellen van de uitgescha kelde lampen van de openbare ver lichting over het ganse grondgebied van Zottegem. Verder staat de derde (gewone dienst) en vierde (buitengewone dienst) begrotingswijziging aan de dagorde, alsook een 10-tal leningen voor allerhande verbeterings- en uitbreidingswerken Zoals steeds zijn alle belangstellen den welkom op deze gemeen teraadszitting, die plaatsheeft in het Brandweerarsenaal. Als er de afgelopen dagen geen obstakels meer zijn opgedoken, is er nu een geschreven centraal akkoord. De moeizame wijze waarop de sociale partners vorige week vrijdagmorgen tot een mondeling akkoord zijn gekomen, doet volgende bedenking rijzen. Zakt het na-oorlogse sociaal overlegmodel verder in het slop? Tot een vijftiental jaar geleden, stelde een centraal akkoord weinig problemen. De traditie bestond erin, via het interprofessioneel overleg, voor alle beroepen in alle sektoren, het sociaal statuut te verbeteren. Dikwijls werd het loon en de werksituatie van de werknemers uit zwakke sektoren opgetrokken tot wat reeds was bereikt in sterke sektoren. Twee jaar geleden waren heel wat syndikaten ontmoedigd. Het eerste centraal akkoord, na 10 jaar onderbreking en een periode van krisis, was mager. Het overleg zal nog geruime tijd moeilijke paden bewandelen. Het moeizaam bereikte nieuwe akkoord is er het bewijs van! Nochtans: er is een centrum-linkse regering. Met P.S. en S. P. is er opnieuw een hart in de politiek. De politiek respekteert opnieuw alle sociale partners, ook de vakbonden, ook het A.B.V.V. Nochtans: er stond tijdens de onderhandelingen een stok van 15 miljard achter de deur. Indien de patroons aandacht schonken aan de tewerkstelling, wachtten hen 15 miljard R. Z. S.-tegemoetkomingen. En toch, bijna lukten de "grote jongens en meisjes" er niet in, hun problemen zelf te regelen. Het ging echter niet zozeer om geld. De financiering van de beroepsopleiding voor werknemers vergt slechts 0,18% van het loon. Deze beroepsopleiding komt het bedrijfsleven zelf ten goede. De oudere werkozen zullen de patroons slechts 1,5 miljard kosten. De minimumlonen worden met slechts 1.000 fr. opgetrokken. De brugpensioenregeling op 58 jaar was als grens vroeger in veel sektoren doorgebroken. Het ging echter om principes! De vertegenwoordiging van de vakbonden in de K.M. O. 's wordt feitelijk in de tijd vooruit geschoven. Sommige middenstandsorganisaties willen enkel rechten. De bescherming van de syndicale afgevaardigde wordt aanvaard, maar moet verder onderhandeld worden. Wanneer komt er een sluitende bescherming? Hoe kan er een overleg zijn, als de vakbond niet ten volle zijn rol kan spelen? Uit het slop De vrijheid van onderhandelen wordt door vakbonden én patroons erkend. De regering sluit zich hierbij aan. Het centraal akkoord moet nu worden aangevuld in de sektoren. Een standvastige houding en principiële standpunten van de vakcentrales kunnen het overlegmodel uit het slop halen! De uitdaging voor de arbeidersbeweging is niet klein! 20.30 u.: Nationaal Orkest van België o.l.v. Willy Claes Johan Strauss - Fledermaus-ouverture - Perpeteum Mobile - Rozen uit het Zuiden A. Katchatourian - Mascarade - Spartacus Frédéric Devreese - L'Oeuvre au Noir 21.15 u.: Pauze 21.30 u.: Nationaal Orkest van België en Toots Thielemans en Trio 0.1.v. Frédéric Devreese Toots Thielemans - Latine Quarter Duke Ellington Hommage - Sophisticated Lady - C. Jam Blues Frédéric Devreese - Habanera 1. Lins - Velas J. Barry - Midnight Cowboy Toots Thielemans - Bluesette Jacques Brei - Ne me quitte pas Presentatie: Fred Brouwers en Rachel Frederix

Voor Allen | 1988 | | pagina 1