WEEKBLAD In de provincie een noodzaak SP: de grootste partij van Aalst EDIT0RIML Willy Claes in "Happy Birthday-concert" 3 I p Enkele weken geleden stond het dagenlang in de kranten: Martens VIII, de nieuwe re gering met de SP, bereikte een akkoord over de fiscale hervorming. Een hervorming die, ongetwijfeld, de belang rijkste is sinds de doorvoering van de belastingwetgeving van 1962 toen er ook socialis ten in de regering zaten. De bevolking krijgt hiermee het bewijs dat ondanks alle goed kope demagogie van de libe rale partijen tijdens de afgelo pen jaren ook socialisten een uitgewerkte visie hebben op fiscale rechtvaardigheid en bovendien in staat zijn om deze visie ook in feiten om te zetten. Zorg voor het gezin Aandacht voor gehandicapten Naar aanleiding van de bespreking van de provinciale begro ting 1989 hield provincieraadslid Freddy De Chou andermaal een pleidooi voor een meer professionele aanpak van het toerisme. Wij geven hieronder zijn tussenkomst. Mare Galle - Toots Thielemans en zijn Trio - Frédéric Devreese - Nationaal Orkest van België - Willy Claes als dirigent Kaarten te bestellen zo spoedig mogelijk bij het Arrondis sementeel SP/CSC-sekretariaat, Houtmarkt 1 te Aalst, tel. 053/70.51.51 of 's avonds bij federaal sekretaris C. Van- coppenolle (054/33.00.00). Vrijdag 11 november 1988 50* jaargang nr. 44 Weekblad van de S.P CENTRALE Red&ktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST - Tel.: 053 70.51.51 Postrekeningnr 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1. 9300 Aalst socialistische accenten raat 171 Een fiscale hervorming me In het verkiezingsmanifest van het congres van 22 november 1987 in Brussel leverde de SP kritiek op de plannen van Eyskens en Verhof- stadt, enerzijds omwille van de on rechtvaardige verdeling van de voordelen die te zeer ten goede kwamen aan de hoge inkomens, anderzijds omwille van de onbe taalde rekening die voor een goeie 50 miljard bleef openstaan. Tegenover de plannen Eyskens- Verhofstadt, waarvan alleen de grote lijnen min of meer bekend waren maar waarover nog hevige discussies bestonden binnen de uit tredende regering, plaatste de SP een hervorming die eenvoudig, economisch doelmatig en sociaal rechtvaardig moest zijn. Een recht vaardige gezinsbenadering, een verlaging van de belastingsdruk op arbeidsinkomens en een eerlijke benadering van de koopkracht wa ren hierbij de basisprincipes. De fiscale hervorming moest bo vendien volledig gefinancierd wor den binnen de fiscaliteit zelf door herziening van een aantal fiscale aftrekposten en vrijstellingen, maar ook via een consequente aanpak van de strijd tegen de fiscale fraude. Laten we de huidige fiscale hervor ming nu eens aan deze principes toetsen. De fiscale hervorming die voorligt, heeft vooral wegens socialistische druk een duidelijke en volldige fi nancieringsbasis meegekregen. Op deze wijze kon voorkomen worden dat andere partijen in de toekomst eventueel zouden proberen om de kosten van de fiscale hervorming af te wentelen op andere sectoren zoals bv. de sociale zekerheid. Een idee dat Verhofstadt vandaag in het liberale tegenvoorstel openlijk er kent. En de krachtlijnen van de hervorming dan? Twee inkomensgezinnen krijgen vanaf 1989 een volledig decumul voor arbeids- en vervangingsinko mens. De bedrijfsinkomsten van man en vrouw worden dus volledig apart belast. De fiscale bestraffing van het tweede inkomen, dat vanaf een bepaalde omvang van de ge zinsinkomens bij dit van de partner werd gevoegd en zo aanzienlijk zwaarder werd belast, zal vanaf volgend jaar volledig worden opge heven. Even belangrijk voor twee-in komensgezinnen maar ook bv. voor alleenstaanden met kinderen is on getwijfeld de erkenning van de kos ten voor kinderopvang als een uit gave die noodzakelijk samenhangt met het buitenshuis werken. Dank zij de SP kunnen deze koster» vanaf 1989 voor 80 procent aftrekbaar zijn. Maar een rechtvaardige ge zinsbenadering is meer dan decu mul. Het verkiezingsmanifest sprak ook over een verniimde en recht vaardige aftrek voor één-inkomens- gezinnen en alleenstaanden. Voor één-inkomensgezinnen werd het huwelijksquotiënt aanvaard. De thuiswerkende partner krijgt hier bij 30 procent van de bedrijfsin komsten van de andere toegewezen en wordt hierop afzonderlijk be last. In het splittingstelsel dat van daag bestaat wordt ook 30 procent afgezonderd maar wordt dit belast tegen de gemiddelde aanslagvoet van de overige inkomsten. Het alzo toe te wijzen inkomen wordt even wel begrensd tot maximaal 270.000 fr. om alzo het voordeel van deze maatregel voor gezinnen met hoge inkomens te beperken. Voor de alleenstaanden die binnen de voorstellen van Eyskens en Ver hofstadt totaal waren vergeten, be kwam de SP een supplementaire verhoging van het belastingvrije maximum. Dit van belasting vrijge stelde deel van het inkomen wordt voor gehuwden opgetrokken van ongeveer 120.000 fr. naar 130.000 fr. of dus 260.000 fr. per gezin. Voor alleenstaanden geldt evenwel een belastingvrij inkomen van 165.000 fr. Aldus wordt er eindelijk op een rechtvaardige wijze reke ning mee gehouden dat al leenstaande ook veel vaste kosten dragen die in een gezin kunnen verdeeld worden. Het belastingvrij minimum vindt op deze wijze trou wens zowel voor de gezinnen als de alleenstaanden weer aansluiting bij het bestaansminimum en ook dat was een typische SP-eis. De hervorming brengt ook wijzi gingen aan op het vlak van de belastingverminderingen voor kin deren en andere personen ten laste. Deze verminderingen worden ver hoogd en krijgen de vorm van ver hogingen van het belastingvrije in komen. Mede op aandringen van de SP kwam er een akkoord om personen die normaal ten laste zijn maar tijdens het inkomensjaar overlijden toch voofhet jaar te erkennen als persoon ten laste. In dezelfde zin werd afgedwongen dat de belastingsvermindering voor gehandicapten (+66 procent) ook nog kan bekomen worden na 65 jaar, indien de handicap een gevolg is van feiten die zich voor het bereiken van de leeftijd hebben voorgedaan. Beide maatregelen richten zich op zeer specifieke si tuaties, maar ze zijn voor de perso nen, die met deze problemen ge confronteerd worden, een zeer be langrijke steun. Tenslotte omvat het voorstel een vermindering van zowel het aantal als de hoogte van de tarieven bin nen de personenbelasting. Er blij ven nog 7 tarieven bestaan met een maximumbelasting van 55 procent - voor gemeentelijke opcentiemen. Ook dit luik van de hervorming is voor socialisten verdedigbaar. De onwil of de onmacht van de voor bije regeringen, om de belastingta- Vervolg op blz. 4 In de toeristische uitbouw van onze provincie hebben zowel de plaatse lijke als de gewestelijke Verenigin gen voor Vreemdelingenverkeer een belangrijke - om niet te spre ken van een dominante - rol ge speeld. En ook voor de toekomst is aan deze verenigingen een omvangrijke taak voorbehouden. Tot heden steunt de werking van de V.V.V.'s haast volledig op vrijwilli gerswerk. Deze vrijwilligers komt dan ook de eer toe het toerisme in onze provincie groot te hebben ge bracht - althans wat de publieke sector betreft. Nochtans rijzen voor de toekomst een aantal vragen. Gezien de te verwachten expansie van de toeristische sector in de komende decennia - sommigen spreken in dit verband reeds van de belangrijkste economische sector tegen het jaar 2000 - stelt zich vooreerst de vraag of de overheid deze sector nog langer uitsluitend door vrijwilligers kan laten runnen? Zullen er bovendien in de nabije toekomst nog voldoende vrijwilli gers kunnen worden gevonden? En zal er een voldoende continuïteit bestaan in hun werking? Is derhalve ook in de publieke sector een meer professionele aan pak geen noodzaak om een kwalita tief hoogstaand toerisme te bieden en om een goede toeristische servi ce te blijven waarborgen? In vergelijking met de andere sec toren van de vrijetijdsbesteding -cultuur, sport, jeugdwerking... - ligt het toerisme op het vlak van het professionalisme ver achterop. Een gewijzigde instelling van de over heid blijkt minstens noodzakelijk. Mogelijks zijn er nochtans nieuwe horizonten. Door de heer Claeys, directeur van het Vlaams Commissariaat Gene raal voor Toerisme, werd reeds een optie voorgesteld voor het creëren van «toeristische animatoren». Wij verwijzen hiervoor naar zijn toe spraak naar aanleiding van de vie ring 50 jaar V.V.V. te Geraards- bergen. Ook député Vallaeys lanceerde de idee om per regio een toeristische vrijgestelde aan te werven in zijn inleiding tot een eerder op het jaar gehouden studiedag in het kader van het 40-jarig bestaan van de Federatie voor Toerisme Oost- Vlaanderen. De opdracht van zo'n toeristische animator zou bestaan in het uit werken van toeristische initiatie ven, het animeren van de in het gewest werkende V.V.V.'s en het begeleiden en vormen van de vrij willige medewerkers. Eenieder op die studiedag was het zowat eens met de idee van de toeristische vrijgestelde voor een meer professionele aanpak, alhoe wel enige omzichtigheid ten opzich te van de vrijwilligers werd ge vraagd. Ook in de provinciale Commissie voor Toerisme heerste hieromtrent een duidelijke eensgezindheid. Minder unanimiteit, eerder zelfs scepticisme, was er over het voor stel van député Vallaeys om de loonkosten van de animatoren te verdelen over de verschillende ste den en gemeenten van de regio: «Zullen wel alle gemeentebesturen accoord zijn hun financiële bijdrage te leveren?» «En wie zal er moeten toezicht houden op de werking van de animatoren?» waren slechts en kele van de twijfels ter zake. Als tussenoplossing formuleerden wij een voorstel om eventueel bij komende stafmedewerkers van de Federatie voor Toerisme in te scha kelen, ten einde de toeristische coördinatie binnen een bepaalde regio op zich te nemen. Aldus zou de provincie de hoofdbijdrage leve ren in de financiering van de lonen. In de voorgestelde provinciale be groting 1989 vinden wij echter ner gens iets terug die wijst in deze of gene richting. Er is geen verhoging van kredieten voorzien voor de Fe deratie voor Toerisme, maar er zijn ook geen rechtstreeks bedragen voorzien noch als overdracht noch als loonkost. Mag"de S.P. hieruit besluiten dat de Deputatie afstand doet van de idee van toeristische animatoren, noch tans een noodzaak voor een meer professionele aanpak door de over heid van het toerisme in onze pro vincie? In zijn antwoord bevestigde député Vallaeys zijn afwachtende houding. Enerzijds verwacht hij een initiatief vanwege het Vlaams Commissa riaat Generaal voor Toerisme en anderzijds wenst hij voorafgaande lijk overleg te plegen met de toe komstig schepenen voor toerisme. Er blijkt immers heel wat tegen werk te komen voor het financie- ringsvoorstel van de député vanuit de gemeenten en steden. Niet hele maal ten onrechte trouwens. Freddy De Chou. Zes jaar geleden zijn onze analisten tot de bevinding gekomen dat de SP de grootste partij was geworden van Aalst-Centrum, dat de helft van de bevolking van Groot-Aalst omvat. In oktober 1988 is de SP de grootste partij van alle fusiegemeen ten samen geworden. Voor de tweede grootste stad van Oost- Vlaanderen toch een fantastisch feit! Zes jaar geleden heeft onze grote vooruitgang zich verzilverd in twee belangrijke zetels. De SP was de enige partij die vooruitging maar ze vloog in de oppositie. Thans gebeurt hetzelfde in andere gemeenten, o.m. in Zottegem. Wordt het geen tijd dat de kieswet hiermee rekening houdt zodat de wil van de kiezers wordt geëerbiedigd? We zullen in de partij overleggen in hoeverre wij hierin een initiatief kunnen nemen. In het arrondissement Aalst gaat de SP eveneens vooruit. We hebben de 5' beste uitslag van alle arrondissementen van Vlaanderen. Helaas maken we slechts van drie besturen deel uit: Aalst, Ninove, Denderleeuw. Dit mag echter niemand ontmoedigen. Blijven werken en onze rechtlijnigheid behou den, is de boodschap. Door een waardige houding en degelijke tussenkomsten in gemeenteraad en O.C.M.W., door onze omgang met de mensen en ons dienstbetoon, kunnen we verder zorgen voor een goede weerklank en een betrouwbaar imago. Waar we wel in het bestuur zitten, zullen onze mandatarissen zich degelijk moeten inzetten om ons programma uit te voeren, om interessante, weloverwogen initiatieven te nemen, niet ten behoeve van enkelen maar van iedereen. Nu al moeten we de basis beginnen te leggen voor de volgende gemeenteraadsverkiezingen. Inderdaad. Verkiezingen worden niet op enkele weken gewonnen, zoals evenmin een examen op enkele dagen tijd kan worden voorbereid. Zo ook moeten nu al de Europese verkiezingen van 18 juni 1989 worden aangepakt, o.a. door het samenstellen van propagandacomités. Het arrondissementeel bestuur zal hierbij een stuwende rol spelen! N.a.v. zijn vijftigste geboortedag organiseert de SP (Werk groep Kunstenaars - Socialistische Beweging) een uniek concert ter ere van Minister Willy Claes. Dit concert grijpt plaats op zaterdag 3 december 1988 om 20u30 in de Koninklijke Muntschouwburg, Muntplein te Brussel. Voor deze enige gelegenheid heeft de SP de Munt afgehuurd. De toegangsprijs werd dan ook bewust laag gehouden: 250 frank (daar waar normaal de toegangsprijs rond de 800 fr. schommelt) Het programma is van een hoogstaand niveau 20.30 u.: Nationaal Orkest van België o.l.v. Willy Claes Johan Strauss - Fledermaus-ouverture - Perpeteum Mobile - Rozen uit het Zuiden A. Katchatourian - Mascarade - Spartacus Frédéric Devreese - L'Oeuvre au Noir 21.15 u.: Pauze 21.30 u.: Nationaal Orkest van België en Toots Thielemans en Trio 0.1.v. Frédéric Devreese Toots Thielemans - Latine Quarter Duke Ellington Hommage - Sophisticated Lady - C. Jam Blues Frédéric Devreese - Habanera 1. Lins - Velas J. Barry - Midnight Cowboy Toots Thielemans - Bluesette Jacques Brei - Ne me quitte pas Presentatie: Fred Brouwers en Rachel Frederix

Voor Allen | 1988 | | pagina 1