Kersenweg, een lege kas De SP wil invoerstop v Zuidafrlkaanse kolen EmmiMAi Rijksonderwijs eigen beheer Gemeenteraad Denderleeuw Infor «DE RAA. RIJKSONDE, Nationaal SP-Congres J.S. stellen veto tegen aanstelling Vic Anciaux of Jos Chabert als regeringscommissaris voor migranten 3iV/p &>o Jacques Timmermans V olksvertegenwoordiger "Europese Verkiezingen" mm Het moet lang geleden zijn dat een raadszitting zo rustig verliep. Degenen, die op de eerste gemeenteraad na de verkiezingen spektakel verwacht hadden, waren er aan voor de moeite. Vooraleer de zitting te openen dankte burgemeester De Backer voor de op een paar kleinere incidentjes na, vlekkeloos verlopen en proper gevoerde campagne. Voorzitter Karei Van Miert liet er op de perskonferentie te Brussel geen twijfel over be staan, dat de SP tegen 1990 een embargo op Zuidafri- kaanse kolen wil opleggen aan ons land. Dominee Beyers-Naudé zette als gast van de SP uiteen, hoezeer ekonomische sankties nood zakelijk zijn, om met een mi nimum aan geweld een einde te maken aan het apartheids systeem. België heeft zichzelf te schande gemaakt, stelde de SP-voorzitter, omdat het een aanzienlijke toename van de koleninvoer uit Zuid-Afrika heeft toegestaan sedert 1984. De importcijfers van Zuid- afrikaanse steenkool zijn sindsdien inderdaad sterk ge stegen: van 1,8 miljoen ton in 1984 naar 2,19 miljoen ton in 1985 en van 2,13 miljoen ton in 1988 naar 2,37 miljoen ton in 1987. Uit het dossier, dat Louis Vanvelthoven voorstel de^ blijkt dat ons land niet dueen voor eigen gebruik de ze kolen invoert maar ook voor doorvoer naar het bui tenland. Zaterdag Auditor) teilen, I Station) Socialistisch» WÊËÊÊÈÊÊÊÊk-- ill §1 ELK PARTIJLID KAN DUS DEZE BIJWONEN Zondag 26 februari 1988 Cultureel Centrum "De Werf', Molenstraat te Aalst Vrijdag 18 november 1988 50' jaargang nr. 45 Weekblad van de S.P CENTRALE Y- Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 930O AALST - Tel.: 053 70.51.51 Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 50 fr. - Jaarabonnement: 600 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1. 9300 Aalst Op een drafje werden de begrotin gen van de verschillende kerkfa brieken positief geadviseerd. Even min commentaar was er bij de in schrijving van 3.777 aandelen van 1.000 frank in de produktiedienst van drinkwater in Oost-Vlaande ren. Bij de voorlopige goedkeuring van het aflijningsplan en het onteige ningsplan voor de Kersenweg werd vanop de SP-banken gevraagd een zeer ruime inspraak vanwege de aangelanden en betrokkenen in te bouwen. Raadslid Van den Stockt wees op de problematiek van de twee huizen, die op de hoek Kerk- straat-Kersenweg in de rooilijn lig gen en op het feit dat de Meisjes school ook met de realisatie van de Kersenweg nog altijd geen brand veilige uitweg heeft. In die zin pleit te hij voor het opstellen van een interventieplan voor de school bij mogelijke brand. De plannen wer den tenslotte zonder problemen goedgekeurd. Hiermee werd een eerste stap gezet naar een ontla sting van de Kerkstraat. Hierna werden de noodzakelijke aanslui tingen van het Administratief Cen trum op het waterbedelingsnet, de hoogspanning en het aardgasnet goedgekeurd. Enige discussie was er tenslotte toch nog over het wijzi gen van het reglement inzake ge bruik van de culturele infrastruc tuur. Bedoeling van het Schepen college was sito presto een aanvul lend reglement, voor het gebruik van het sinds de verhuis van de bibliotheek leegstaande Centraal Complex te laten goedkeuren. In dit voorstel zouden het Rode Kruis, de Werklozenwerking en Atelier 50 Een verbinding Kattestraat-Kerkstraat (Kersenweg) kan de Kerkstraat voor een stuk ontlasten. een vaste lokatie in dit gemeen telijk gebouw krijgen. Andere ver enigingen zouden occasioneel van de overblijvende ruimten, gebruik kunnen maken. Uit de toelichting van de burgemeester bleek dat hij samen met de genoemde verenigin gen reeds een werkbezoek afgelegd had aan het Centraal Complex. Uit het dossier bleek verder dat hierbij voor ca. 500.000 frank verbou wingswerken voorgesteld werden. De SP-raadsleden Couck en De Leeuw stelden vragen omtrent de selectie van de verenigingen, die aan het werkbezoek deelnamen. Ze wezen erop dat ook andere vereni gingen geïnteresseerd waren in het Centraal Complex en dat.door de voorgestelde regeling deze in de kou kwamen te staan. Benadrukt hierbij werd dat men zeker geen problemen had met gemeentelijke organisaties als het Rode Kruis of de Werklozenwerking, maar dat wat betreft het gebruik en perma nent gebruik van de lokalen door particuliere verenigingen, de zaak onvoldoende uitgeklaard en voor bereid was. Om die reden stelde de SP voor het punt te verdagen, zeer tegen de zin van het Schepencolle ge. Als laatste punt van de openba re zitting kwamen de begrotingswij zigingen 1988 aan bod. Voor het eigen dienstjaar is het nadelig saldo gestegen tot méér dan 11 miljoen. De gemeenteschuld is ondertussen gestegen tot meer dan een half miljard. De raadsleden Eeman en Van Isterdael wezen op de zorgwekken de toestand van de gemeentefinan- ciën en het feit dat het Schepencol lege een aantal ingrepen in de be groting door de alternatieve meer derheid onvoldoende gerespec teerd heeft. Schepen Van der Poor ten slaagde erin doodleuk te vertel len dat het allemaal de schuld was van de socialisten en de liberalen. In elk geval alle potjes zijn leeg. Het nieuwe bestuur zal een lood zware financiële erfenis met zich mee moeten dragen. Werner Van den Stockt Minister van Ekonomische Zaken Willy Claes heeft inmiddels zelfs het Hoog Comité van Toezicht in geschakeld om geknoei bij in- en uitvoer van dit Zuidafrikaanse pro- dukt te bestrijden. Met name zou er nogal slordig met vergunningen zijn omgesprongen, zodat Zuidafri kaanse steenkool plots Australisch werd en als dusdanig werd uitge voerd. Omdat Australische steen kool duurder is, zou dat zachte winstjes hebben opgeleverd, bij voorbeeld twee miljoen frank op een scheepslading van 15.000 ton. Dergelijke niet bijzonder rechtlijni ge transakties maken het nog moei lijker om vrede te nemen met de import van Pretoria's steenkool. Voor de SP is het evident, dat een steenkoolembargo een efficiënt wa pen is in de strijd tegen het apart heidssysteem, vooral nu de blanke minderheid in Zuid-Afrika in een krisissituatie verkeert. Dus moet er zowel nationaal als Europees opge treden worden, zonder te wachten op Europese initiatieen van bui tenaf. Voorzitter Van Miert verwees naar het regeerakkoord, waarin "verho ging van de pressie op Zuid-Afri ka" wordt aangekondigd, en naar de standpunten van andere meer derheidspartijen die maatregelen tegen Zuid-Afrika voorstaan. De minister van Buitenlandse Zaken wordt gevraagd, tijdens de volgen de Europese ministerraad te pleiten voor een embargo op Zuidafrikaan se steenkool en voor dat standpunt steun te zoeken bij de EG-partners. Aan de minister van Ekonomische Zaken wordt gevraagd, om in het kwestieuze interministerieel comité aan te dringen op afschaffing van automatische invoervergunningen voor Zuidafrikaanse steenkool. Het embargo kan geleidelijk inge voerd worden, om de verbruikers de kans te geven over te schakelen op steenkool van een andere her komst. Doch ten laatste 1990 moet de invoer uit Zuid-Afrika tot nul herleid zijn. Om dat te bereiken mag België niet wachten op andere landen om ter zake beslissingen te nemen. Eenzijdige Belgische ingrepen zal de SP extra kracht verlenen door aan te dringen bij sociaaldemokra- tische kollega's in de Socialistische Internationale op soortgelijke sankties. De Afrikaner Beyers-Naudé wordt niet in het minst geïntimideerd door het argument, dat ekonomische sankties tegen Zuid-Afrika in de eerste plaats de zwarte arbeiders pijnlijk zouden treffen. Hun vak bonden beseffen zeer goed dat hun leden door werkloosheid kunnen getroffen worden. Ze hebben dat uitvoerig met hun leden besproken. De meerderheid is van oordeel, dat er een offer moet gebracht worden, omdat er meer in de weegschaal ligt dan arbeidsplaatsen, namelijk de politieke bevrijding van de meer derheid van de bevolking van Zuid- Afrika. Nobelprijswinnaar Tutu zegde tijdens een TV-uitzending in Denemarken: "Ze zouden tijdelijk werkloos worden en lijden. Maar het zou een lijden zijn met een doel voor ogen. Het zou niet hetzelfde zijn als wat er nu aan de gang is: een lijden dat eindeloos verder gaat." Dank zij het optreden en het beleid van voormalig staatssecre taris Luc Van Den Bossche kregen de voorstanders en verdedigers van het Rijksonderwijs weer hoop en perspektief op attraktief en kwaliteitsonderwijs. Hun enthousiasme was groot en ook het personeel zelf (eerste noodzaak!) zag opnieuw mogelijkheden tot vooruitgang van dit pluralistisch onderwijsnet. De melding dat dit onderwijsnet op 1.1.1989 weer in handen zou komen van CVP-minister Coens zette terecht een domper op die hoopvolle vooruitzichten. De S.P. bleef nochtans eerste kandidaat voor dit onderwijsdepartement, doch door het gebrek aan samenwerking van de PW in de Vlaamse Execu tieve kon de CVP deze bevoegdheid naar zich toe trekken, vermits zij wettelijk de eerste keuze had (sterkste partij). Gelukkig heeft de SP de forcing gevoerd om uiterlijk op 1 januari a.s. het Rijksonderwijs uit de handen van de tegenstan ders ervan te houden. Inmiddels is immers een overeenkomst bereikt tussen de vier Vlaamse politieke partijen tot oprichting van een Autonome Raad voor het Gemeenschapsonderwijs (ARGO). Het is deze ARGO die volledige bevoegdheid en verantwoor delijkheid heeft inzake het beheer van het Rijksonderwijs (tegenhanger van de befaamde "Guimardstraat). Een ontwerp-decreet werd intussen neergelegd in de Vlaamse Raad, om het in de loop van de volgende week in de commissie en waarschijnlijk ook in Openbare Vergadering te behandelen. Indien dit ontwerp wordt goedgekeurd, zal op 1 januari a.s. het Rijksonderwijs (dan Gemeenschapsonderwijs) op eigen benen kunnen staan. In een volgende uitgave komen wij meer gedetailleerd terug op deze zeer belangrijke hervorming. Politiek belangrijk is het te weten dat het Rijksonderwijs nieuwe mogelijkheden tot ontplooiing krijgt en terug een waardevolle funktie kan opnemen in de Vlaamse Gemeen schap. De onderwijswereld én de ouders én allen die vanuit deze plaatselijke gemeenschappen hun steentje moeten bijdragen, hebben in de toekomst een enorme verantwoordelijkheid: een groot stuk zelfbeheer is de vrijheid die de wetgever zal inbouwen. Voor socialisten betekent "vrijheid" "verantwoordelijkheid". Wij moeten vanaf heden aan het werk om in onze plaatselijke gemeenschappen mee aan de opbouw te werken. Waardevolle medewerkers moeten klaar staan bij de definitieve samenstel ling van de plaatselijke scholengemeenschappen. Inleiding: Karei VAN MIERT Toelichting bij het akkoord: Luc VAN 1 Repliek: Luc VAN DEN BOSSCHE Het is de bedoeling ai wie geïnteresseerd te deze Algemene Raad te betrekken. Deelnemers geven wel best een seintje vooraf aan a SP-secretaris Chris VancoppenoUe (053-7 Gezien de eerste maal in onze federatie een nationaal partij congres plaats grjjpt en daarenboven Kd. Mare Galle als lijsttrekker voor deze Europese Verkiezingen zal fungeren, is een maximale mobilisatie en deelname van onze afdelingen en militanten vereist. Noteer alvast deze datum De J.S. juicht het initiatief van de regering toe tot aanstelling van een regeringscommissaris belast met het formuleren van beleidsvoorstel len inzake de migrantenpolitiek. Aldus wordt dit prangend pro bleem voor het eerst op het hoogste niveaubestuur erkend, en kan des gevallend de basis worden gelegd voor een reëel migrantenbeleid. De J.S. herhalen terzake dat zij resoluut opteren voor een verre gaande integratie van de migranten op sociaal, cultureel, economisch en politiek vlak. Zij betreuren dan ook ten zeerste dat de kandidaat regeringscommissarissen a priori el ke politieke integratie en de eerste stap ervan, het gemeentelijk stem recht, uitsluiten. De J.S. blijft van oordeel dat het gemeentelijk stemrecht een essen tieel onderdeel blijft van een op recht integratiebeleid en stellen dan ook hun veto tegen de aanstelling door de regering van de heren An ciaux of Chabert tot regeringscom missaris voor migranten.

Voor Allen | 1988 | | pagina 1